Tasarım Erişilebilirliğinizi İyileştirecek 5 Renk Aracı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Tasarım Erişilebilirliğinizi İyileştirecek 5 Renk Aracı

Renk, tasarımda önemli bir rol oynar; duygu yaratmaya, ilgi çekmeye ve mesajları iletmeye yardımcı olur. Tasarım erişilebilirliği söz konusu olduğunda renk daha da önemlidir. Göre Dünya Sağlık Örgütü“en az 2,2 milyar insanın [globally] görme bozukluğu veya körlüğü var.” Erişilebilir renk şemaları gibi kapsayıcı uygulamalar, fiziksel veya durumsal engelleri ve sosyo-ekonomik kısıtlamaları olan kişilerin web siteniz veya grafiklerinizle etkileşime girebilmesini sağlar. Ayrıca, web sitenizi ziyaret eden hiç kimsenin bilgileri veya işlevleri kaçırmamasını sağlar.

Daha erişilebilir bir dünya yaratmaya yardımcı olmak için tasarımcılar Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergelerini (WCAG) izleyebilir. WCAG, tasarımcıların grafik ve web görüntüleri oluştururken izleyebilecekleri bir dizi erişilebilirlik standardıdır. Tasarımcılar, bu yönergeleri izleyerek daha geniş bir kitleye ulaşmak için erişilebilir renk düzenlerini kullanabilir.

Tasarımcılar kendi renk paletlerini oluşturabilirken, bu görevde tasarımcılara yardımcı olan pek çok araç mevcuttur. Aşağıda, bir sonraki tasarımınızı daha erişilebilir hale getirecek beş renk aracı bulunmaktadır:

kroma

kroma renk tercihlerinize göre yönlendirilen yapay zeka destekli bir renk oluşturucudur. Sağlanan paletten beğendiğiniz en az elli rengi seçerek başlarsınız. Ardından seçimlerinizi analiz eder ve sonsuz sayıda renk kombinasyonu seçeneği sunar. Belirli renkleri arama ve biasınızın üretilen renk kombinasyonlarını ne kadar etkileyeceğini ayarlama seçenekleri de vardır. Tasarımınızın erişilebilir olduğundan emin olmak için ayarlar menüsünden “Never fail WCAG” ayarını açabilirsiniz. Khroma, tercihlerimi hatırladığı için renk paleti seçmek için en sevdiğim web sitelerinden biridir.

Materyal Tasarımı Renk Aracı

Renk Aracı Web Sayfası

bu Renk Aracı by Material Design, web siteniz için renkleri seçmenize ve paletlerinizi altı farklı UI tasarımında gerçek zamanlı olarak test etmenize olanak tanır. Seçimlerinizin erişilebilirlik düzeyini test etmek için bu araç, arka planınızdaki çeşitli boyutlardaki beyaz ve siyah metinlerin okunabilirliğini belirler.

Tavsiye Edilen:  Başlık Oluşturma Aracı ile Tıklanabilir Başlıklar Nasıl Yazılır?

Renk güvenli

ColorSafe Web Sayfası

Renk güvenli WCAG onaylı kontrast oranlarıyla renk paletleri oluşturur. Bu aracı kullanmak için, istediğiniz arka plan rengini, yazı tipini, yazı tipi boyutunu ve ağırlığını girmeniz yeterlidir; metin renginiz ve her seçimin kontrast oranı için kabul edilen bir dizi seçenek sağlayacaktır.

Erişilebilir Marka Renkleri

Erişilebilir Marka Renkleri Web Sayfası

Erişilebilir Marka Renkleri paletinizdeki renklerin ne kadar ADA uyumlu olduğunu test eder. Sonuçlarınız, her rengin başarılı veya başarısız bir metin veya arka plan rengi olarak göründüğü bir grafikte doldurulur. Bu tablo, tüm seçeneklerinizi görmenizi ve tasarımınız için en uygun renk düzenlemesini seçmenizi sağlar.

Renk kutusu

ColorBox Web Sayfası

Renk kutusu Lyft Design tarafından erişilebilir renk aralıkları oluşturmak için bir algoritma kullanan bir araçtır. Başlangıç ​​ve bitiş renklerini, ikisi arasındaki adım sayısını ve ton, doygunluk ve parlaklık eğrilerini seçebilirsiniz. Belirli bir renk şemasıyla çalışıyorsanız, belirli renkleri de kilitleyebilirsiniz.

Hem tasarımcılar hem de işletmeler erişilebilirliğe öncelik vermelidir. Erişilebilirliği artırmak, hedef kitlenizin tamamının sitenizin tüm bilgilerine ve işlevlerine erişmesini sağlar. Bu değişikliklerin kime fayda sağladığını asla bilemezsiniz.

Erişilebilirlik ve tasarım hakkında daha fazla bilgi edinmek için Alison Iddings’in “Evrensel Web Tasarımı: WİEK Uyumluluğu Kılavuzu”na bakın.

Tasarım, görsel olarak iletişim kurma sürecidir ve mümkün olan en geniş kitleye ulaşmak için çaba göstermeliyiz. Teknolojinin büyümesi, işimizi çok daha kolaylaştıran pek çok araca yol açtı, bu nedenle, yaratırken bunları kullanmaktan korkmayın. Sitenizin renk şemasından emin değilseniz, web sitesi tasarım ajansımızla iletişime geçin.