Tasarımcı Olmayanlar İçin Web Tasarım Süreci Rehberi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Tasarımcı Olmayanlar İçin Web Tasarım Süreci Rehberi

Web tasarımı, web sitelerini ve web sayfalarını tasarlama ve biçimlendirme sürecidir. Web tasarımcıları, sitenin istenen görünümünü, hissini ve kullanılabilirliğini yaratmak için çeşitli araçlar kullanır. Dijital pazarlamacının bakış açısına göre, sağlam web tasarımı SEO’ya etkili bir şekilde fayda sağlayabilir, dönüşümleri artırabilir, PPC kampanyalarını güçlendirebilir, rakipleri gölgede bırakabilir ve çok daha fazlasını yapabilir!

Peki tasarımcı değilseniz ne olur? Web tasarım sürecine başlamadan önce bilmeniz gerekenleri merak ediyorsanız bu kılavuz size biraz fikir verecektir.

Giriş: Web Tasarımının Temelleri

Web tasarımı yalnızca siteleri çekici ve okunabilir kılmakla ilgili değildir; aynı zamanda kullanıcı dostu olduklarından da emin olması gerekir. Etkili bir işletme web sitesi tasarımı, ziyaretçinin içeriğinde gezinmek için herhangi bir ek rehberliğe veya talimata ihtiyaç duymayacağı şekilde olmalıdır. Kötü web tasarımı bir web sitesini gerçekten yapabilir veya bozabilir!

Yeni başlayanlar için temel web tasarımını öğrenmenin harika bir yolu, internetteki basit eğitimleri takip etmektir. Bir web sitesinin menüler, başlıklar, gezinme çubukları vb. gibi belirli bileşenlerinin nasıl oluşturulacağına ilişkin adım adım talimatlar sağlayan çok sayıda çevrimiçi kaynak vardır.

1. Adım: Planlama

Planlama web tasarım sürecinin en önemli aşamalarından biridir. Planlama aşaması aşağıdakiler gibi bazı temel görevleri içerir:

  • Şirketinizin amaç ve hedeflerini tanımlamak

  • Rekabeti ve hangi içeriğin trend olduğunu incelemek ve araştırmak

  • Hedef kitlenin tanımlanması

  • Hedef kitlenin ilgi alanları, demografik ve davranışları hakkında veri toplamak

  • Şirketin amaç ve hedeflerine ulaşacak bir içerik planı oluşturmak; bu aynı zamanda planın nasıl güncel tutulacağına dair bir taslak da içerir.

Bu aşama, web sitelerinde başarı arayan herhangi bir işletme için çok önemlidir. Bu, hedeflerinize ulaşmak için hangi tasarım kararlarını vermeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Tavsiye Edilen:  Plastik Cerrahi Liderleri – Bol Müşteri Sağlayın

Adım 2: Tel Çerçeveleme

Tel kafes, web tasarım sürecinin çok önemli bir parçasıdır. Tel kafes, bir web sitesinin veya uygulamanın yapısal düzenini temsil eden bir diyagramdır. Sitenin içeriğini, hiyerarşisini, etkileşimli öğelerini ve gezinme akışını kapsar. Tel çerçeveler, Photoshop veya Illustrator gibi daha gelişmiş tasarım araçlarına aktarılmadan önce kalem ve kağıtla oluşturulabilir.

Bu sürecin amacı görsel tasarım, kodlama veya geliştirme süreçlerine ilişkin herhangi bir çalışmaya başlamadan önce tüm paydaşların aynı fikirde olmasını sağlamaktır. Böylece herkes birbirinden ne bekleyeceğini bilir ve buna göre plan yapabilir.

Adım 3(a): Düzenin Tasarlanması

Web tasarımı, bir web sitesi için tasarım çözümü oluşturma sürecidir. Bu, istenen içerik ve hedef kitle hakkında bilgi toplayıp analiz etmeyi ve ardından bunların ekranda bir temsilini oluşturmayı içerir.

Web düzeninizi tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel öğeler vardır:

  • Amacın ne?

  • Neyle iletişim kurmaya çalışıyorsun?

  • Hedef kitleniz kim?

  • Ne kadar alanınız var?

  • Sitenizde kaç sayfa olmasını istiyorsunuz?

Ayrıca kullanılabilecek farklı düzenler de vardır: ızgara, mobil, bir sütun, iki sütun vb. Birine karar vermeden önce düzen seçeneklerinizi araştırdığınızdan emin olun.

Adım 3(b): Tipografiyi Tasarlamak

Tipografi, belirli bir ruh hali veya ton yaratmak için yazı tiplerini, punto boyutunu, satır uzunluğunu, harf aralığını seçme ve yazının diğer öğelerini ayarlama işidir. Ayrıca metin ve arka planlar için renk seçimi gibi doğası gereği daha dekoratif özellikler içerir.

Tipografi tasarımı konusunda yetenekli bir kişiye aslında bir kişi denir. tipograf.

Web siteniz için tipografi tasarlarken dikkate alınması gereken pek çok faktör olduğundan, projeniz için hangi yazı tiplerinin en iyi olduğunu bilmek zor olabilir. Tipograflar, ekran veya kağıt üzerinde okunabilirliği ve okunabilirliği etkileyen faktörleri inceleyerek yazı tipi tasarlarken en çok neyin önemli olduğunu biliyorlar. Faktörlerden biri, küçük harflerin genişlikleriyle orantılı olarak büyük harflere göre yüksekliği olan x yüksekliğidir. Bu sadece bir örnek ama bir web tasarımcısının tipografiyle ilgili dikkate alması gereken birçok faktör var. Bu nedenle deneyimli bir tasarımcıya sahip olmak web geliştirme için çok önemlidir!

Tavsiye Edilen:  Etkili İçerik Pazarlaması İçin İzlemeniz Gereken Temel Metrikler

Sonuç ve Sırada Ne Var?

Web tasarımının geleceğinin parlak olacağını söyleyerek bitirelim. Gelecek yılların bize keşfetmemiz için pek çok değişiklik ve yeni teknolojiler getireceğini tahmin ediyoruz. Web sitenizin performansını en üst düzeye çıkarmak ve web tasarımından en iyi şekilde yararlanmak için doğru web tasarım ajansıyla ortaklık kurmanız yararlı olacaktır. Ücretsiz bir pazarlama danışmanlığı planlamak için bugün çevrimiçi olarak bize ulaşın!

Etiketler: dijital pazarlama, pazarlama, pazarlama ajansı, web tasarımı, web tasarım ajansı, web tasarım rehberi, web tasarım ipuçları, web sitesi sayfaları