Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı: Etkili ve Karlı PPC Reklamları Nasıl Oluşturulur

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı: Etkili ve Karlı PPC Reklamları Nasıl Oluşturulur

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

PPC terimini hepimiz duymuşuzdur. Bazı pazarlamacıları bütün gece ayakta tutan şey budur ve en popüler reklam biçimidir. PPC, işinizi büyütmek ve yeni müşterilere ulaşmak için mükemmel bir yol sağlar.

Pek çok farklı türde tıklama başına ödeme kampanyası vardır, ancak hepsi benzer şekilde çalışır: her anahtar kelime için bir maksimum teklif fiyatı belirlersiniz ve yalnızca biri reklamınızı tıklayarak web sitenize veya açılış sayfanıza geldiğinde ödeme yaparsınız. Dolayısıyla, herhangi bir tıklama veya dönüşüm almazsanız, sizden hiçbir şekilde ücret alınmaz.

PPC acentenizin veya dahili PPC ekibinizin performansını iyileştirmek mi istiyorsunuz? Bu rehberi sizin için yazdık.

Bu kılavuzda şunları açıklıyoruz:

 • PPC reklamları neye benziyor ve ne için kullanılıyor?
 • PPC nasıl çalışır (Google Reklamları ve Facebook Reklamları dahil)
 • Sıfırdan bir reklam kampanyası nasıl başlatılır ve kullanılacak en iyi stratejiler

Hadi dalalım.

Tıklama başına ödeme reklamcılığı nedir?

Tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC), reklamverenlerin bir kullanıcı reklamlarına her tıkladığında bir ücret ödediği bir çevrimiçi reklamcılık modelidir. Buna bazen tıklama başına maliyet (TBM) veya arama motoru pazarlaması (SEM) denir. Reklamlar genellikle arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler), Facebook gibi sosyal ağlarda veya bir web sitesinin sponsorlu bölümünde gösterilir.

Tıklama başına ödeme reklamcılığı nasıl çalışır?

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, reklamverenlerin bir kullanıcı reklamlarını her tıkladığında bir ücret ödediği bir çevrimiçi reklamcılık modelidir. PPC, mesajınızı bir hedef kitleye iletmesi açısından görüntülü reklamcılığa benzer, ancak reklamınızın nerede ve ne zaman görüneceği konusunda daha fazla kontrol sağlarken alaka düzeyine ve bağlama daha fazla önem verir.

Yalnızca kullanıcı reklamı tıkladığında ödeme yaparsınız, bu nedenle bu reklamları göstermenin size hiçbir maliyeti yoktur. PPC ile, kampanyalarınız için potansiyel müşteriler oluşturmak veya web sitesi trafiğini artırmak gibi belirli hedefler belirleyebilirsiniz. Gerekirse hızlı bir şekilde optimize edebilmeniz için gerçek zamanlı sonuçlar da alırsınız.

[Add Banner Here]

PPC terimleri ve tanımları

PPC reklamcılığı söz konusu olduğunda bilmeniz gereken birkaç terim vardır, bu yüzden onlara aşina olalım:

TBM

CPC, tıklama başına maliyet anlamına gelir. Birisi reklamınızı her tıkladığında ödediğiniz tutardır. Ödediğiniz miktar, kullandığınız anahtar kelimelere, belirlediğiniz teklife ve anahtar kelimeleriniz için rekabete bağlı olarak değişebilir.

Gösterim başına maliyet

Bu metrik, reklamınızın bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) göründüğü her 1000 sefer için ne kadar ödediğinizi ifade eder.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEM, sitenize trafik çekmek için çeşitli farklı yolları kapsayan bir şemsiye terimdir. PPC reklamcılığı, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve sosyal medya pazarlamasını içerir. SEM, gelen pazarlamanın yalnızca bir parçasıdır, ancak hayati bir tanesidir.

SEM’e başlamakla ilgileniyorsanız veya yalnızca bu uygulama hakkında daha fazla bilgi edinmek ve işinizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

reklam sıralaması

Reklam sıralaması, reklamınızın ne kadar iyi performans gösterdiğinin bir ölçüsüdür. Reklam sıralaması; teklif fiyatı, kalite puanı ve beklenen tıklama oranı gibi çeşitli faktörler tarafından belirlenir. Reklam sıralaması, sayfadaki konumunuzu belirlediği için önemlidir. Reklam sıralaması ne kadar yüksek olursa, reklamınız için o kadar fazla gösterim ve tıklama alırsınız.

kalite puanı

Kalite puanı, Google’ın reklamınızın kalitesini belirlemek için kullandığı önemli bir ölçümdür. Anahtar kelimelerinizin Google Ads açılış sayfasıyla ne kadar alakalı olduğunu ölçen ağırlıklı bir ölçektir ve genel tıklama başı maliyetinizi (TBM) etkiler.

Yüksek kaliteli puanlar, Google’ın arama sonuçları sayfalarında daha avantajlı bir yerleşim ve daha düşük TBM’ler elde edeceğiniz anlamına gelir. Düşük kalite puanları, görünmek için daha yüksek TBM’ler ödemeniz gerekeceği anlamına gelir. Başka bir deyişle, daha yüksek TO’lar ve daha düşük edinme başına maliyet (EBM) istiyorsanız, kalite puanınızı iyileştirmek bu hedeflere daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Maksimum teklif

Maksimum teklif (veya maksimum maliyet), her bir tıklama için ödemeye hazır olduğunuz en yüksek tutardır. Google Ads’de iki tür teklif vardır – manuel teklif verme ve otomatik teklif verme.

Her bir kampanyaya tıklama başına ödemek istediğiniz maksimum tutarı manuel olarak girdiğiniz manuel teklif verme. Otomatik teklif, hesabınızda ayarladığınız otomatik kuralları kullanır ve teklifi sizin yerinize yönetir.

BGBM (mil başına maliyet)

BGBM (binde maliyet), reklam etkinliğini ölçmek için kullanılan başka bir yaygın ölçümdür. BGBM, bin kişiye gösterilen bir reklam yerleşiminin maliyetidir. BGBM, belirli bir dönem için toplam reklam bütçenizin, aynı dönem içinde reklamlarınızın sunulduğu gösterim sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Kampanyalar ve reklam grupları arasındaki fark

Reklam grupları, reklamlarınızı daha verimli bir şekilde yönetebilmeniz için düzenlemek için kullanılır. Reklam grupları reklamlar, anahtar kelimeler, yerleşimler ve teklifler içerebilir. Reklam kampanyaları, reklam gruplarınızı düzenlemek ve PPC çalışmalarınızın genel hedeflerini tanımlamak için kullanılır.

Örneğin, bir perakendeci, üç farklı reklam grubuyla “Yaz İndirimi” adlı bir reklam kampanyası oluşturabilir: Erkekler için Yaz İndirimi (erkek giyimi için), Kadınlar için Yaz İndirimi (kadın giyimi için) ve Bebek Yaz İndirimi (bebek giysileri için).

PPC reklamcılığının avantajları

PPC reklamcılığının diğer çevrimiçi pazarlama biçimlerine göre birçok avantajı vardır. En büyük avantajlarından biri, yalnızca birisi reklamınıza tıkladığında ödeme yapmanızdır. Ayrıca, reklamverenler ürün veya hizmetleriyle ilgilenen kişilere odaklanabileceğinden, hedef kitlenizi daha kesin bir şekilde hedeflemenize olanak tanır. Hatta sonuçları izleyebilir ve gerektiğinde ayarlamalar yapabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Etkili Değerlendirme İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Örneğin, bir reklam yüzlerce tıklama alırsa ancak çok fazla potansiyel müşteri elde etmezse, reklamveren, iş modeli için en uygun olanı bulana kadar metinde ve anahtar kelimelerde ince ayarlar yapabilir.

PPC reklamları uygun maliyetlidir

PPC reklamlarının ana yararı, uygun maliyetli olmalarıdır. Reklamverenler yalnızca birisi reklamlarına tıkladığında ödeme yapar. Kimse tıklamazsa, para değiş tokuşu yapılmaz. PPC reklamları ayrıca belirli grupları hedefleyebilir, bu da onları çok sınırlı bütçeleri olan işletmeler için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Yalnızca belirli bir bölgede yaşayan veya belirli kriterlere (örneğin yaş ve gelir) uyan insanlara ulaşmak istiyorsanız, PPC reklamları sizin için mükemmel bir seçimdir.

Site ziyaretçilerinizi yeniden hedeflemek için PPC reklamlarını kullanabilirsiniz.

PPC, sitenizi ziyaret etmiş ancak hiçbir şey satın almamış kişilere reklam gösterdiğiniz yeniden hedefleme kampanyaları için harikadır. Google Görüntülü Reklam Ağı’nı kullanan popüler haber sitelerinde ve çevrimiçi yayıncılarda, yerel reklamcılık ve banner reklamlar aracılığıyla reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

PPC reklamları daha hedeflidir

PPC reklamcılığı, reklamverenlerin hedef kitlelerini diğer çevrimiçi reklamcılık yöntemlerinden daha kesin bir şekilde hedeflemesine olanak tanır. Bu, ürününüzle veya hizmetinizle ilgilenen ancak herhangi bir anda aktif olarak arama yapmayan kişilere ulaşmak istiyorsanız yararlı olabilir. Google Alışveriş reklamlarını kullanarak belirli ürünleri arayan belirli tüketicileri de hedefleyebilirsiniz.

Reklamlarınızı kolayca kontrol edebilir ve test edebilirsiniz.

Reklam performansınızı çok kolay bir şekilde ölçebilir ve belirli metrikleri takip edebilirsiniz. PPC reklamcılığı, farklı arama sorgularını, anahtar kelime listelerini, teklif stratejilerini, anahtar kelime eşleme türlerini (sıralı, tam veya geniş eşleme), reklam öğelerini ve açılış sayfası tasarımlarını A/B testi yapmanıza da olanak tanır. Ardından, tıklama oranınızı ve gelirinizi optimize etmek için reklamlarınızı gerektiği gibi ayarlayabilirsiniz.

PPC reklamları algoritma değişikliklerinden etkilenmez

Hem arama motorları hem de sosyal platformlar, algoritmalarını oldukça sık değiştirir ve bu da organik çabalarınızı olumsuz etkileyebilir. PPC pazarlamasında durum böyle değil. Algoritma değişikliklerinden etkilenmeyen ve birçok marka için istikrar sunan bir pazarlama kanalıdır. Evet, zamanla pahalılaşabilir, ancak reklamlarınızı A/B testi yapıp optimize ettiğiniz ve günlük bütçenizi takip ettiğiniz sürece sorun olmaz.

PPC ve SEO

PPC ve SEO, işletmenizi potansiyel müşterilerin önüne çıkarmak için farklı stratejilerdir. PPC kısa vadeli bir çözümken, SEO uzun vadeli bir stratejidir.

SEO’nun amacı, nişiniz veya sektörünüzle ilgili arama terimleri yazan insanlardan organik bir trafik akışı oluşturmaktır. Buradaki fikir, alakalı anahtar kelimeler için sıralanan ve kullanıcının arama amacıyla eşleşen yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır. Bir blog gönderisini sıralamak ortalama 3-6 ay sürer, bu nedenle oldukça uzun vadeli bir stratejidir.

Arama Ağı kampanyalarının (SEO’ya kıyasla) çok daha yüksek bir ortalama maliyeti vardır, ancak işletmeniz için kısa vadede anında sonuçlar elde edin.

Kalite puanının PPC reklamcılığındaki rolü

Kalite puanı, reklamlarınızın performansındaki en önemli faktördür. Reklamınızın nerede görüneceğini, tıklamalar ve gösterimler için ne kadar ödeyeceğinizi ve Google’ın reklamlarınızı gösterip göstermeyeceğini belirler. Kalite puanı, reklamınızın onlara para kazandırıp kazandırmayacağı konusunda Google’ın en iyi tahminini temsil eden 1’den 10’a kadar bir sayıdır.

Google, reklamverenlerin PPC kampanyaları sırasında kullandıkları her bir anahtar kelimenin alaka düzeyini ölçmenin bir yolu olarak kalite puanlarını kullanır. bir reklamverenin kalite puanı ne kadar yüksekse, reklamının Google’ın arama sonuçları sayfasında (SERP) iyi bir sıralamaya girme olasılığı o kadar yüksektir. Yüksek kaliteli bir anahtar kelimenin hem tıklama oranları hem de dönüşüm oranları üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Kalite puanınızın ne olduğunu ve nasıl iyileştirileceğini tahmin etmek gerçekten zor ama genel en iyi uygulamalar var. Açılış sayfalarınızın kullanıcı deneyimini optimize etmeli, dönüşümler için optimize etmeli, reklamınızda uzun kuyruklu anahtar kelimelere yer vermeli ve ilgi çekici ürün görselleri kullanmalısınız.

En İyi PPC Platformları

PPC reklamcılığı söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurmanız gereken beş popüler platform vardır: Google Reklamları, Bing Reklamları, Facebook Reklamları, AdRoll ve Amazon Reklamları.

Google Reklamları

Google Ads orijinal tıklama başına ödeme platformudur, 2000 yılından beri kullanılmaktadır ve hala en popüler platformlardan biridir. Erişilebilirliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle, PPC kampanyalarına başlamak isteyen işletmeler için harika bir seçenektir.

Google Alışveriş kampanyaları, geleneksel arama ağı reklamları, görüntülü reklamlar, Google Discovery Reklamları, Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki yerel reklamlar ve programatik reklamlar dahil olmak üzere kullanabileceğiniz çeşitli farklı reklam biçimleri vardır.

Bing Reklamları

Bing Ads, reklamverenlerin Bing arama motoruna ve Bing Ağı da dahil olmak üzere diğer özelliklerine reklam yerleştirmesine olanak tanıyan, Microsoft’un ücretli bir arama ağı reklamcılığı platformudur. Bugün piyasadaki en popüler ikinci ücretli arama platformu olan Bing, Google’a benzer hizmetler sunar, ancak biraz farklı özellik ve seçenekler sunar. Bing Ads, dünya genelinde 30’dan fazla dilde ve 70’ten fazla ülkede kullanılabilir.

Facebook Reklamları

Facebook, ne kadar görsel olduğu için e-Ticaret işletmeleri için gerçekten popüler bir seçenektir. En hızlı büyüyen reklam platformlarından biridir ve binlerce e-Ticaret markasının pazarda kendilerine yer bulmasına yardımcı olduğu için itibar kazanmıştır. Video reklamlar ve dönen reklamlar dahil olmak üzere çeşitli reklam türlerine sahiptir. Marka farkındalığı ve yeniden hedefleme kampanyaları için gerçekten harika.

reklam rulosu

AdRoll, 500’den fazla reklam platformunda birden çok reklam kampanyasını yönetmenize olanak tanıyan bir pazarlama platformudur. Tek bir yerden Facebook, Pinterest, TikTok ve Instagram için yeniden hedefleme kampanyaları oluşturmanıza ve tüm verileri tek bir raporda görmeleri için kanallar arası panolar oluşturmanıza olanak tanır.

Kullandıkça öde planı, tıklama başına ücret olmadan ve bütçenizin %100’ü reklama gitmeden suları test etmenize olanak tanır.

Tavsiye Edilen:  Stability AI, Devrim Yaratan Eskizden Sanata Aracını Tanıtıyor

Amazon Reklamları

Amazon Reklamları, hedef kitlenizi Amazon.com’da hedeflemenizi sağlayan bir tıklama başına ödeme reklam biçimidir. Amazon ikinci en büyük bugün dünyada 11.27’den fazla arama trafiğine sahip arama motoru. bitti 200 milyon Amazon Prime aboneleri. Reklam platformu çok sağlamdır, pek çok temel ve gelişmiş hedefleme özelliği sunar ve her sektördeki e-Ticaret markaları için muazzam derecede güçlüdür.

Bir PPC reklam kampanyası nasıl oluşturulur?

PPC’nin en çok gözden kaçan yönlerinden biri, uygun kampanya oluşturmadır. Pek çok insan başlangıçta hayati unsurları atlıyor, çarpık bir temel oluşturuyor ve sonra elde etmek istedikleri yatırım getirisini göremiyor.

Sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için sağlam bir temele sahip olmanız ve her kampanyayı doğru şekilde oluşturmanız gerekir. İşte PPC reklam kampanyanızı oluşturmak için adım adım bir süreç.

Hedeflerinizi oluşturun ve hedef ölçümlerini seçin

Herhangi bir reklam kampanyasındaki ilk adım, hedefinizi seçmektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz bazı yaygın kampanya hedefi türleri şunlardır:

 • Marka bilinirliği – marka bilinirliğini artırın ve müşteri sadakati oluşturun. Örneğin, “tatil ayakkabı kılavuzumuzu edinin”
 • Müşteri adayı oluşturma – gelecekte onlara pazarlama yapabilmek için iletişim bilgilerini toplayarak potansiyel müşterileri bulun. Örneğin – “süper havalı ayakkabılar bültenime kaydolun”
 • Promosyon teklif et – satışları ve müşteri katılımını artırmanın bir yolu olarak sınırlı bir süre için ücretsiz ürünler veya hizmetler sunun. Örneğin – “Bir sonraki ayakkabınızda %50 indirim”
 • satış hedefi – ziyaretçilerin doğrudan e-ticaret sitenize gitmek için reklamları tıkladığı çevrimiçi alışveriş için Google Reklamlarını kullanın
 • site trafiği – içeriğinize veya videonuza olabildiğince fazla trafik çekmek için reklamları kullanın. Örneğin – “videomuzu izleyin – Harry, Nike ile nasıl tanıştı”

Kampanya türünüzü seçin

Her platformun kendi geniş teklif stratejileri ve reklam maliyetleri olacaktır, ancak başlatabileceğiniz kampanya türü oldukça benzerdir. Aslında onları beş gruba ayırabilirsiniz:

Arama Reklamları

Arama reklamları, Google, Bing ve Yahoo’da gördüğünüz reklamlardır. Arama sonuçlarının üstünde görüntülenirler ve birkaç satırlık metin içerirler. Bunlar süper güçlüdür ve görünen URL’yi, popüler anahtar kelimeleri, açıklamayı ve sayfa başlığını (veya reklamın başlığını) kişiselleştirmenize olanak tanır.

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar, en yaygın çevrimiçi reklamcılık türüdür ve birçok yerde bulunabilirler. Genellikle sosyal medya platformlarında kullanılırlar, ancak arama motorlarında ve diğer web sitelerinde de bulunabilirler.

Kaynak: Google

Görüntülü reklamlar, temel olarak web sitenizin çevresinde veya siz İnternet’te gezinirken ekranınızın üstünde veya altında görünen afişlerdir. Bu reklamlar genellikle metin ve resim içerir, ancak bazen video içeriği de içerebilir.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları, sosyal medyadaki belirli kişileri hedefleyen reklamlardır. Şirketle veya web sitesiyle paylaştığınız bilgilere veya tarama geçmişinize veya konumunuza dayalı olabilir. Bu reklamlar genellikle Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve diğer platformları kullandığınızda yayınınızda görünen bir gönderi veya video şeklindedir.

Yeniden Pazarlama Kampanyaları

Yeniden pazarlama kampanyaları, sitenizi veya uygulamanızı daha önce ziyaret etmiş olan müşterileri hedefler. Bu kampanyalar otomatikleştirilebilir, yani her gün manuel olarak kontrol etmeniz gerekmez. Eski ziyaretçileri sitenize geri getirdikleri için yeniden hedefleme kampanyaları olarak da adlandırılırlar.

Bu kampanyaların amacı, alışveriş sepetini terk etmiş ve hiç alışveriş yapmamış eski müşterilere veya web sitesi ziyaretçilerine ulaşmaktır. Özellikle mücevher veya yüksek kaliteli elektronik ürünler gibi pahalı bir ürün satıyorsanız, satışları artırmak için harikadırlar.

Aslında yeniden pazarlama reklamlarını sosyal medya platformlarında, çevrimiçi yayıncılarda ve Google’ın Arama Ağı’ndaki diğer sitelerde görüntüleyebilirsiniz.

Google Alışveriş

Google Alışveriş kampanyaları, internette ürün arayan potansiyel müşterilere ulaşmanın bir yoludur. Google Alışveriş reklamları, arama sonuçları sayfalarında görünür ve işletmenizle ilgili öğeler arandığında gösterilir. Hedef kitlenize ulaşmak için çok daha iyi bir yol sağlarlar.

Bu reklamlar, ürünleriniz ve hizmetlerinizle alakalı anahtar kelimeler tarafından tetiklenir, bu nedenle, birisi bu terimleri çevrimiçi olarak aradığında, reklamınız arama sonuçları sayfasının üst kısmında görünür. Tek yapmanız gereken, ürün feed’inizi bağlamak (tüketici puanlarınıza ve satıcı puanlarınıza sahip olduğundan emin olun) ve en fazla görünürlüğü elde etmek için tekliflerinizi ve bütçenizi optimize etmektir.

PPC anahtar kelime araştırması yapın

Anahtar kelime araştırması, Tıklama Başına Ödeme (PPC) kampanyalarınızda kullanılacak doğru anahtar kelimeleri belirleme sürecidir. Bu önemli bir adımdır çünkü insanların sizinkine benzer ürün ve hizmetleri nasıl aradıklarını belirlemenize yardımcı olur ve böylece onları reklamlarınızla hedefleyebilirsiniz.

Google Ads veya Bing Ads kullanarak anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Ahrefs veya Moz gibi, insanların Google ve Bing’de aradıklarına göre size anahtar kelime önerileri verecek üçüncü taraf bir araç da kullanabilirsiniz.

Profesyonel ipucu: TBÖ maliyetlerinizi iyileştirmek ve kitlenizi daha iyi hedeflemek için her kampanya için negatif anahtar kelime listeleri geliştirin.

İzlemeyi kur

Artık PPC kampanyalarınız yayında olduğuna göre, dahil olan tüm öğelerin performansını izleme zamanı. İşte yapmanız gerekenler:

 • Dönüşüm izlemeyi kurun: Her bir reklam grubu, anahtar kelime ve kampanyadan kaç dönüşüm geldiğini bilmek isteyeceksiniz. Bu şekilde, iyi bir yatırım getirisi (ROI) olduğundan emin olabilirsiniz. Dönüşüm izleme ayrıca, teklif ayarlamalarında, yüksek performanslı kampanyalar için bütçeleri artırmada ve düşük performanslı kampanyaları durdurmada veya harcamayı azaltmada size yardımcı olabilir.
 • Anahtar kelimeleri takip et: Anahtar kelime alaka düzeyi, yatırım getirisini etkileyebilecek başka bir faktördür ve çoğu insan bunun ne kadar önemli olduğunun farkında değildir. Anahtar kelimeler arama sorgularıyla yeterince yakından eşleşmediği için bazen reklamlar düşük performans gösterebilir. Tüm anahtar kelimelerin ürünleriniz ve hizmetlerinizle alakalı olduğundan emin olun.
 • Açılış sayfalarını takip et: Açılış sayfanız, her bir anahtar kelime için özel olarak uyarlanmalıdır, böylece kullanıcılar, sorgu türlerine ve arama amaçlarına göre gitmelerini istediğiniz yere ulaşır (aslında bir şey satın almak mı istiyorlar?). Ziyaretçiler bir reklam bağlantısını tıkladıklarında kendilerini tam olarak neyin içine soktuklarını bildikleri için bu, dönüşüm oranlarını yükseltir.
Tavsiye Edilen:  8 E-Ticaret Pazarlama Otomasyonu Vaka Çalışmaları Hepimizin Öğrenebileceği En iyi pazarlama otomasyonu çalışmalarından bazıları. Alışveriş sepetini terk etme, e-posta ile pazarlama, fiyat izleme, pop-up'lar, sadakat ve kişiselleştirme hakkında bilgi edinin.Rakefet Yacoby Başlangıç ​​· 10 dakika okuma · 15 Mayıs 2023 tarihinde güncelleyin

Analiz et ve optimize et

Kampanyanızı oluşturduktan sonraki adım, sonuçları analiz etmektir. Bunu, verileri Google Ads’den bir Google Data Studio raporuna aktararak yapabilirsiniz. Verileri analiz ettikten sonra, kampanyanız için en çok hangi anahtar kelimelerin işe yaradığını ve daha iyi sonuçlar almak için hangi kampanyaları optimize etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Kullanılacak PPC yönetim araçları

PPC kampanyalarınızı şirket içinde yönetiyorsanız veya tam zamanlı bir PPC uzmanı için bütçeniz yoksa, her şeyin üstünde kalmanıza yardımcı olacak pek çok araç vardır.

Google Analitik (GA)

GA, tüm site ziyaretçileriniz hakkında web analizi verileri sağlayan ücretsiz bir araçtır. Size hangi sayfaları ziyaret ettiklerini, nereden geldiklerini ve ne kadar kaldıklarını söyleyebilir. Ayrıca, birisi belirli bir sayfaya her ulaştığında veya şirketiniz için gelir sağlayan bir işlem gerçekleştirdiğinde dönüşüm hedefleri belirleyebilirsiniz.

Veri kutusu

Databox, şirketlerin reklam kampanyalarının performansını izlemelerine ve temel performans göstergelerini (KPI) tek bir panoda görüntülemelerine yardımcı olur. Ayrıca, reklam kampanyalarınızın kısa vadede ne kadar iyi performans göstereceğini tahmin edebilmeniz için tahmine dayalı analitik sunar.

Semruş

Semrush, anahtar kelime araştırması yaparken çok faydalıdır. En iyi SEO araçlarından biridir ve her anahtar kelimeyle ilgili tüm bilgilere sahiptir – anahtar kelime zorluğu, arama hacmi ve hatta arama amacı.

Ahrefs

Ahrefs, anahtar kelime araştırmanıza yardımcı olacak harika bir SEO aracıdır. Ayrıca, rakiplerinizin anahtar kelimelerini gözetlemenize ve nelerin reklamını yaptıklarını görmenize yardımcı olur. Ayrıca, rakiplerinizin oluşturduğu geri bağlantı türlerini ve sitelerinin yapısını görmenize yardımcı olabilir.

Geri Dön

Unbounce, açılış sayfaları oluşturmanıza yardımcı olan bir araçtır. Kullanabileceğiniz tonlarca yaratıcı tasarım şablonuna ve sürükle bırak arayüzüne sahiptir.

İzlenecek PPC metrikleri

PPC reklamcılığı ile izlenecek birçok ölçüm vardır. İşte en önemli olanların bir listesi:

 • Dönüşüm başına maliyet — reklamınız aracılığıyla bir şey satın alan her kişi için ne kadar para harcadığınızı söyler
 • Dönüşüm oranı — Bir reklamı gören veya bir reklama tıklayan ve ardından şirketinizden bir şey satın alan (veya başka bir şekilde işlem yapan) kişilerin yüzdesi
 • Tıklama oranı (TO) – reklamınıza kaç kişinin tıkladığını ölçer
 • kalite puanı – açılış sayfası deneyiminiz ve PPC dönüşüm oranınız dahil olmak üzere birçok şeyin birleşiminden oluşturulmuş bir metriktir

Bu ölçümlerin her birinin çeşitli kaynaklardan ölçülebileceğini not etmek önemlidir. Bunları kendi web sitenize göre, Google Analytics aracılığıyla veya Kissmetrics veya Mixpanel gibi üçüncü taraf araçlar aracılığıyla ölçebilirsiniz.

PPC ipuçları ve stratejileri

Artık kullanmanız gereken araç türlerini ve izlemeniz gereken metrikleri bildiğinize göre, bazı üst düzey PPC taktiklerinden bahsedelim.

Doğru kitleleri hedefleyin

Çoğu dijital reklamcılık kanalı, hedef kitlenizi ve hedefinizi demografiye, kullanıcı davranışına ve farklı özelliklere göre özelleştirmenize olanak tanır. Ayrıca kendi listenizi yükleyebilir ve benzer bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeler

Google, reklamlarınızı genellikle tamamen alakasız arama terimlerine göre görüntüler ve bu, reklam harcamanızın büyük bir kısmını boşa çıkarabilir. Bunu düzeltmenin en iyi yolu, Google’ın reklamlarınızı görüntülemek için kullanmasını istemediğiniz anahtar kelimeler olan negatif anahtar kelimelerin bir listesini yüklemektir. Bu anahtar kelimeler, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenmeyen arama yapanları hedeflemenizi engeller.

Teklif yönetimi

Sezona, tatillere ve satış etkinliklerine göre değişen reklamını yapabileceğiniz maksimum teklif (veya maksimum maliyet). Bu nedenle, tekliflerinizi sık sık ayarladığınızdan ve kampanyalarınızın nabzını tuttuğunuzdan emin olun.

Ürün puanlarını kullan

Ürün puanlarınız müşteri yorumlarınızdır ve bunları Google Reklamlarınızda göstermeyi seçebilirsiniz (fiziksel ürünler satan bir e-ticaret markasıysanız). Reklamınızın altındaki yıldız derecelendirmeleri olarak görünürler. Bilgilerin ürün feed’inizde bulunduğundan ve düzgün şekilde senkronize edildiğinden emin olun.

Site bağlantısı uzantıları

Site bağlantısı uzantıları, ana reklamınızın altında görüntüleyebileceğiniz ek içerik parçalarıdır. Reklamınızın daha görünür olmasını sağlar ve kullanıcının dikkatini daha iyi çekmenize yardımcı olur.

Kaynak: Bilim Adamlarını Ara

özet

PPC reklamcılığı, işinizi büyütmenize ve yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olacak harika bir araçtır, ancak onu nasıl doğru kullanacağınızı bilmek önemlidir. Buradaki en önemli çıkarım, PPC reklamlarının başarılı olması için iyi reklamlar oluşturmanız ve kampanyanızı etkili bir şekilde yönetmeniz gerektiğidir.