Toptancı vs Distribütör vs Perakendeci: Fark Nedir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Toptancı vs Distribütör vs Perakendeci: Fark Nedir?

Ticaret birçok biçimde ortaya çıkar ve bu farklılaşma büyük ölçüde alıcının kim olduğuna bağlıdır.

Tüketici olarak perakendeyi en iyi biz biliriz. Gittiğimiz her yerde var; büfeler, mağazalar ve internette ve IRL’de etrafımızı dolduran çevrimiçi mağazalar.

Perakendeciler ve e-ticaret markaları olarak, ürünleri üreticilerden son kullanıcıya ulaştırmak için çalışan, normal ticaretin üzerindeki tedarik zinciri katmanlarını görüyorsunuz.

Bu toptancılar ve distribütörler, büyük ölçekte ürün satın alan, depolayan ve satan sessiz B2B devleridir.

Ama birbirlerinden nasıl farklılar? Tam olarak ne yapıyorlar? Peki perakendecilerin satın alma süreçlerini basitleştirme (ve maliyetleri düşürme) seçeneği var mı?

Bu yazıda bu tedarik zincirini inceleyeceğiz ve içindeki rolleri tanımlayacağız. Daha sonra bu oyuncuların birbirlerinden nasıl farklı olduklarından bahsedeceğiz.

#cta-visual-pb#Daha iyi bir Shopify mağazası oluşturunShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Distribütörler, toptancılar, perakendeciler: Bütün bunlar ne anlama geliyor?

Birbiriyle bağlantılı ancak ayrı olan bu üç iş modeli daha geniş tedarik zincirindeki tüm bağlantılar Hammaddeden nihai tüketiciye hazır ürüne kadar uzanan bir süreçtir.

Birbirlerinden tam olarak nasıl farklı olduklarına girmeden önce her birini hızlı bir şekilde tanımlayalım.

Distribütör nedir?

Distribütörler, üreticileri toptancılar, satıcılar ve perakendeciler gibi tedarik zincirinin diğer bölümlerine bağlayan yapılardır.

Resim: Sıçratmayı kaldırDistribütörler, üreticilerle doğrudan ilişkileri sayesinde toplu olarak satın alır ve ürünleri çeşitli satıcılara dağıtır.

Daha önce bu distribütörler sadece toptancılara satış yapıyordu. Ancak giderek artan bir şekilde distribütörler doğrudan perakendecilere de satış yapıyor, aracıları devre dışı bırakıyor ve perakende fiyatlarını düşürüyor.

Çoğunlukla distribütörler belirli bölgelerde faaliyet gösterecek ve o belirli pazardaki toptancılar ve perakendecilerle ilişkiler kuracaktır.

Bir distribütör örneği

Distribütörler halk tarafından çok iyi tanınmamaktadır, ancak birkaç önemli şirket şunlardır:

  • Endüstriyel ekipman satan MSC Industrial Supply
  • Gıda ürünleri satan Sysco
  • İlaç satan Cardinal Health
Tavsiye Edilen:  Yayıncılık Sektöründeki Zorluklar

Toptancı nedir?

Zincirin aşağılarına inerken toptancı, genellikle distribütör ile perakendeci arasında yer alır.

Distribütörlerle (ve bazen doğrudan üreticilerle) birlikte çalışırlar, ürünleri toplu olarak satın alıp küçük miktarlarda perakendecilere satarlar.

Resim: Sıçratmayı kaldır

Toptancılar çok çeşitli ürünler sunabilir veya giyim, kozmetik veya mutfak malzemeleri gibi belirli bir sektöre odaklanabilir.

Distribütörlerin belirli üreticilerle sözleşme yapması durumunda, toptancılar stoklarını tamamlamak için rakip üreticilerden satın alabilirler. Örneğin, bir kozmetik toptancısı birkaç rakip markadan ürün satın alabilir.

Toptan satış işletmeleri, perakende alıcıları çekmek için B2B pazar yerlerini veya kendi çevrimiçi mağazalarını kullanır.

Toptan satış pazarını kullanmanın faydaları, işletmelerin çok fazla pazarlama yapmak zorunda olmaması, oysa mağaza vitrininden satış yapanların müşteri çekmek için sınırlı pazarlama kanallarını kullanması gerekmesidir.

Ancak kendi mağazaları olan toptancılar daha sadık bir müşteri tabanına sahip bir marka oluşturabilirler.

Toptancı örnekleri

Resim: Sıçratmayı kaldır

Toptan satış, distribütör ve perakendecilerin sınırında yer aldığından bu kategoriye giren şirketler aynı zamanda distribütör veya perakendeci de olabilir.

Örneğin Costco, tüketicilere üyelik yoluyla da satış yapan bir toptan satış pazarıdır. Copper Cow Coffee gibi bazı DTC perakende markalarının sitelerinde perakendecilere satış yapmak için toptan satış portalları da bulunmaktadır.

Yelpazenin diğer ucunda Sysco aynı zamanda toptancı olan bir distribütördür.

Perakendeci nedir?

Son olarak bir perakendeci doğrudan tüketicilere satış yapan bir satıcıgenellikle belirli sektörlere odaklanıyor ve pazarlama için çok daha fazla bütçe ayırıyor.

Resim: Sıçratmayı kaldır

Perakendeciler stoklarını korumak için toptancılar ve distribütörlerle birlikte çalışır. Doğrudan tüketiciye (DTC) markalar dalgasının da gösterdiği gibi, aracıları tamamen ortadan kaldırarak doğrudan üreticilerden satın bile alabiliyorlar.

Perakendeciler ürünleri doğrudan müşterilere sattıkları için tüm pazarlama, müşteri hizmetleri, iade ve değişim işlemlerini üstlenirler. Bu, nihai fiyat noktasına eklenen ekstra bir maliyeti temsil eder.

Toptancılar ile perakendeciler arasında bazı büyük farklılıklar olsa da birçok marka, benzersiz markalaşmayı korurken hem B2C hem de B2B satma yeteneğini kanıtladı.

Perakendeci örnekleri

Resim: Rumpl

Perakende mağazalarının pek çok harika örneği var; örneğin büyük oyunculardan. Hedef, Walmart ve Amazon gibi ağırlıklı olarak çevrimiçi DTC satıcılarının ihtiyaç duyabileceği neredeyse her şeyi stoklayan PANGAIA, Rumpl ve Voluspa belirli bir ürüne odaklanan.

Tavsiye Edilen:  DDoS Azaltma nedir? Eksiksiz Kılavuz (2023)

Toptancı, distribütör ve perakendeciler: Farklar nelerdir?

Tamam, artık ne olduklarını bildiğimize göre aralarındaki temel operasyonel farklılıklardan bahsedelim.

Müşteriler

Daha önce tartıştığımız gibi, bu işletmeler arasındaki en önemli fark kime satış yaptıklarıdır.

Distribütörler doğrudan perakendecilere satış yapabilse de öncelikle toptancılara satış yaparlar. Toptancılar neredeyse yalnızca perakendecilere satış yapıyor. Perakendeciler de doğrudan tüketiciye satış yapıyor.

Nike, Casper, Apple ve Rumpl gibi birkaç marka, ürünlerini hem perakendecilere hem de doğrudan tüketicilere satıyor.

Fiyatlandırma

Tedarik zincirinin en tepesinden en altına inildikçe fiyatlandırma yapısı önemli ölçüde değişiyor.

Bunun temel nedeni ölçek ekonomisidirdistribütörlerin bireysel maliyetleri düşük tutmak için büyük miktarlarda ürün satın aldığı yer.

Distribütörler toptancılara yüksek fiyatla (hala perakende fiyattan çok daha düşük) satış yapıyor, onlar da daha sonra perakendecilere satış yaparken bunun üstüne bir marj alıyorlar ve onlar da sonunda son kullanıcı için fiyatları artırıyorlar.

Envanter

Fiyat farklılıklarıyla bağlantılı olarak stok meselesi de var. Toplu olarak satın almak, odanın fazla ürünü depolamasını gerektirir ve parayı stokta tutmak için gereken fonlar.

Distribütörlerin ve toptancıların her ikisinin de önemli depo kapasitesi vardır, bu nedenle hemen satışa hazır olmak için çok fazla envanter depolayabilirler.

Her ikisi de ürünlerin depolanmasını üstlenerek üreticilere yardımcı oluyor.

Perakendecilerin depolama kapasitesi çok daha az ve sağlıklı bir nakit akışını sürdürmek için stoklarını sınırlamaları gerekiyor. Çok fazla paranın rafta kalmasını istemiyorlar.

Yerine Getirme

Son kullanıcıya yaklaştıkça sipariş karşılama stratejiniz daha da uzmanlaşmalıdır.

Distribütörler, toptan ve perakende alıcılarına toplu kargo yoluyla daha az gönderi gönderiyorgenellikle belirli bir bölgede.

Resim: Sıçratmayı kaldır

Toptancılar için sipariş miktarları artar ve sipariş boyutları azalırdünyanın her yerindeki perakendecilere daha çeşitli nakliye yöntemleri gerektirmektedir.

Tavsiye Edilen:  AWS SWF (AWS Basit İş Akışı Hizmeti) nedir?

Nihayet, Perakendeciler en fazla sayıda müşteriye satış yapıyor. Sadece bu da değil, müşterileri seçenekler ve hız istiyor, bu nedenle birden fazla gönderim yönteminin olması şarttır.

Satın alma anlaşmaları

Tedarik zincirinin bu farklı kısımları farklı şekillerde satın alır.

Distribütörlerin genellikle satın aldıkları üreticilerle, başka kimden satın alabilecekleri ve satabilecekleri pazarları sınırlayan sözleşmeleri vardır.

Toptancılar, satın alma anlaşmalarında hem distribütörlerden hem de rakip üreticilerden satın alma konusunda daha fazla özgürlüğe sahiptir. Ancak bu özgürlüğü daha yüksek bir fiyatla takas edebilirler.

Dahası, toptancılar istedikleri yerde faaliyet gösterebilirken, distribütörlerin genellikle üretici sözleşmelerine bağlı olarak belirli pazarlarda kalmaları gerekir.

Perakendeciler, MSRP veya MAP üretici fiyatlandırma önerilerinin yanı sıra, ürünlerini nasıl satacakları konusunda sınırlama olmaksızın toptancılardan, distribütörlerden ve hatta üreticilerden satın almayı seçerek, ürünleri nasıl satın alacakları konusunda en fazla özgürlüğe sahip olacaklar.

Perakendeciler tedarik zincirini hackleyebilir

Gördüğünüz gibi tedarik zinciri ilk bakışta göründüğü kadar basit değil.

Açık bir hiyerarşi ve ürün akışı olmasına rağmen birçok şirket, yalnızca distribütör olarak değil, aynı zamanda toptancı (ve hatta bazen perakendeci) olarak da hareket ederek sınıflandırmaya meydan okuyor.

Bu değişen kategoriler aynı zamanda perakendecilerin tedarik zincirindeki aracıları atlatarak doğrudan distribütörlerden veya üreticilerden satın alabileceği ve böylece fiyatları düşük ve marjları yüksek tutmalarına yardımcı olabileceği anlamına da geliyor.

İyi ilişkiler kurulduğunda, e-ticaret perakendecileri hem kendilerine hem de müşterilerine fayda sağlayacak tedarik alanları oluşturabilirler. Bunun için çabala.

#cta-visual-pb#Daha iyi bir Shopify mağazası oluşturunShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın