Trafiği Artırmak İçin E-Ticaret SEO’su Nasıl Geliştirilir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Trafiği Artırmak İçin E-Ticaret SEO’su Nasıl Geliştirilir?

Adobe Commerce mağazanıza daha fazla trafik çekmenin her zaman yeni yollarını arıyorsunuz. Bunun büyük bir kısmı, URL’lerinizin alakalı sorgular için sunulmasını sağlamak üzere arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmeyi içerir.

Magento (veya Adobe Commerce), bu konuda yardımcı olacak olağanüstü SEO yeteneklerine sahiptir, ancak ayarlar her zaman kullanıma hazır değildir.

Bu nedenle, bir Magento mağazasını aramada bulunabilir hale getirmek sizin tarafınızdan fazladan çalışma gerektirebilir.

Ama endişelenmeyin!

Buna yardımcı olmak için bugün, mağazanızın sıralamasını yükseltmek ve sitenize daha alakalı trafik çekmek amacıyla Magento’nun arama motoru optimizasyonu ayarlarını nasıl yapılandıracağımıza derinlemesine bir göz atacağız.

Bu Magento SEO kılavuzunda şunları ele alacağız:

Hadi dalalım! İlk:

Magento SEO için iyi mi?

Evet, Magento SEO ve genel olarak aramadaki varlığınız için mükemmel olabilir. Hedeflediğiniz terimler için düzenli olarak bulunan en iyi uygulamaları içeren bir vitrin oluşturmak tamamen mümkündür.

Ancak Magento’nun yönetici panelinin daha ince ayrıntılarına aşina değilseniz, SEO ayarlarınızı özelleştirirken bir veya iki püf noktasını kaçırabilirsiniz.

İyi haber şu ki, ürün açıklamalarınızı, markanız ve ürünleriniz hakkında zengin bilgilerin bir Google SERP’de görüntüleneceği şekilde ayarlamanız tamamen mümkün.

Göreceğiniz gibi, bu ticaret platformundan SEO’nun en iyi şekilde faydalanmasını sağlamak için önemli olan Magento’ya özgü pek çok ayar bulunmaktadır.

İster Adobe Commerce mağazanızı açıyor olun, ister bazı arama ayarlarınızı yerinde kontrol etmek isteyen deneyimli bir satıcı olun; aşağıda, izlenecek bazı Magento SEO en iyi uygulamalarıyla her şeyi en iyi sonuçlar için nasıl yapılandıracağımızı ele alacağız.

Peki Magento SEO dostu mu?

Evet. Magento, SEO ayarlarınızı değiştirirken çok sayıda özelleştirilebilir seçenek sunar; böylece ayrıntılı ürün açıklamaları, meta başlıklar, resim etiketleri ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz.

Magento için SEO Dostu URL yapısı nasıl uygulanır?

Başlangıç ​​olarak, mağaza URL yapınızın en başından itibaren anlamlı olması önemlidir.

Tüm URL yapılarında olduğu gibi, Magento siteniz için oluşturduğunuz URL’nin de basit olması ve insanlar tarafından okunması kolay olması gerekir. Ve arama motorları, ayrıca açık ve tutarlı bir hiyerarşi izleyin.

Magento varsayılan olarak URL yapısında bazı gereksiz öğeler içerir, ancak aşağıdaki adımları izlerseniz temiz, çekici ve SEO dostu URL’ler oluşturmak kolaydır.

Genel olarak en iyi uygulama olarak Adobe Commerce tavsiye eder sayfalarınız için aşağıdaki URL yapısını kullanın:

Kategori sayfası: website.com/category/

Alt kategori sayfası: website.com/category/sub-category/

Ürün sayfası: website.com/category-sub-category/product-name/

Ancak geniş bir ürün kataloğunuz varsa ürün sayfası URL’lerinin şu şekilde göründüğü düz URL yapısını tercih etmek isteyebilirsiniz:

website.com/product-name/

İşlerin zorlaşabileceği yer Magento URL’leridir ve SEO da yinelenen içerik potansiyeli.

Magento’nun yönlü gezinme özelliği olduğundan (ziyaretçiler istedikleri ürünleri bulmak için çeşitli değişkenlere göre filtreleme yapabilir), ürünlerin sayfalarda akıllara durgunluk verecek sayıda kombinasyonla görüntülenme potansiyeli vardır.

Bu, çok sayıda yinelenen sayfa oluşturma riskiyle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir.

Neyse ki Magento’da bu soruna yönelik düzeltmeler mevcutve bunun farkında olduğunuz sürece bunun bir sorun haline gelmesini önleyebilirsiniz (yinelenen mağaza içeriği genellikle aramadaki varlığınızı olumsuz etkiler).

URL yapısı ayarlarınız üzerinde çalışmak için şuraya gideceksiniz: Mağazalar → Yapılandırma → Katalog → Arama Motoru Optimizasyonu

Magento ile URL yapısına yönelik bazı SEO ipuçları

Yinelenen içerik potansiyeli göz önüne alındığında, Magento’ya özgü akılda tutulması gereken birkaç hususu burada bulabilirsiniz:

1. Ürün sayfası URL’leri için kategori yolunuzun varsayılan yolunu devre dışı bırakmayı düşünün

Bu, Magento’daki potansiyel çoğaltma sorunlarından biridir.

Yani Magento’nun ürün sayfalarınızın URL’sini belirlemek için kategori yolunu kullanmasına izin verirseniz, iki veya daha fazla kategori altında etiketlenen herhangi bir ürün yinelenen URL’ler oluşturacaktır.

 • Bunu önlemek için manuel olarak ayarlamak ‘Ürün URL’leri için Kategori Yolunu Kullan’ ile ‘HAYIR’.

2. Alternatif olarak: Kurallı etiketleri etkinleştirin

Sen olabilmek Magento için URL’lerinizi oluşturmak için kategoriler yolunu kullanın (küçük bir kataloğunuz varsa ve basit bir URL yapısı oluşturmanın hızlı bir yolunu istiyorsanız bu iyi bir fikir olabilir).

Ancak bunu yapmak üzere kategori yolunu etkili bir şekilde kullanmak için, Google’a hangi URL’nin ürününüz için ‘ana’ veya ‘doğru’ URL olduğunu bildirecek kanonik etiketleri etkinleştirmeniz gerekir.

Eğer sen yapma Kanonik etiketler kullandığınızda, arama motorları yinelenen URL’lerinizden hangisinin ‘gerçek’ URL olarak değerlendirileceğini bilemez ve bu da SEO performansınızı ciddi şekilde etkiler.

 • Bu kanonik etiketleri etkinleştirmek için, ayarlamak ‘Kategoriler İçin Kanonik Bağlantı Meta Etiketini Kullanın’ Ve ‘Ürünler İçin Kanonik Bağlantı Meta Etiketini Kullanın’ ‘Evet’e:
Resim: BSSticaret

3. Kategori ve ürün URL’lerinin son ekini kaldırmayı/hariç tutmayı düşünün. İdeal olarak mümkün olan en kısa ve en basit URL yapısına sahip olmalısınız.

Sitenizi Magento 2’de sıfırdan kuruyorsanız, .html son ekini (Magento’nun varsayılan olarak eklediği) hariç tutarak basit bir URL yolu sağlayabilirsiniz.

 • .html sonekini kaldırmak için ‘Kategori URL’si Son Eki’ Ve ‘Ürün URL’si Son Eki’ alanlar ve alanı boş bırakarak .html girişini silin.
 • Ancak burada bir uyarı: Mevcut bir Magento siteniz çalışır durumdaysa, son eki de içeren eski ürün URL’nize gitmeye çalışan herkes 404 sayfa bulunamadı hatası döndürecektir; bu nedenle, bunu uygulamadan önce, Bu ayarı uygulamadan önce bu eski sayfaları yeniden yönlendirme çabasına değeceğinden emin olun.

Magento’daki ürünleri SEO’yu etkilemeden arşivleyebilir misiniz?

Evet yapabilirsin. Bu dikkatli bir yönlendirme gerektirir.

SEO’yu olumsuz etkilemeden ürünleri arşivlemek için arşivleme sırasında ürün sayfanızdaki bağlantıyı bir kategori sayfasına yönlendirin.

Tavsiye Edilen:  Açılan Mükemmel E-posta Konu Satırları Nasıl Yazılır?

Bu şekilde, ürünü arayan müşterilerin mağazanızın ilgili bölümüne giden bir yolu olmaya devam eder, ancak artık stokta bulunmadığınız eski ürünler arama sonuçlarında görünmez.

#cta-visual-fe#Adobe vitrin tasarımınız üzerinde tam kontrol sahibi olmak ister misiniz? Shogun ile sohbet edinShogun Frontend’in daha yüksek alışveriş ve performans sunmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görün.Daha fazla bilgi edinin

Magento’nun sayfa içi SEO’su nasıl optimize edilir

Pekala, şimdi Magento mağazaları için sayfa içi SEO ipuçlarına bakalım.

Sayfa içi SEO, Magento site sayfalarınızdaki her şeyi (özellikle yapı sıralamanıza yardımcı olan sayfalar ve site içeriği).

Bunlar, Google’a gönderdiğiniz sıralama sinyalleridir ve sayfalarınızdaki içerik veya bunlara dahil edilen meta veriler biçiminde olabilir.

URL yapısında gördüğümüze benzer şekilde, mümkün olan en iyi Magento SEO optimizasyonunu elde etmek için takip etmeniz gereken Adobe’ye özgü bazı içerik ve meta veri en iyi uygulamaları vardır.

Sayfa başlıklarını ve meta açıklamalarını doğru şekilde ayarlayın

Bunu yapmak için şuraya gideceksiniz: Mağazalar → Yapılandırma → Katalog → Arama Motoru Optimizasyonu ve sonra Ürünler bölüm:

Resim: Mageplaza

Burada sayfa başlıklarını ve meta açıklamalarını ayarlayabilirsiniz. ‘Meta Başlığı’ Ve ‘Meta Açıklaması’ alanlar.

 • ‘Meta Başlığı’ alan 70 karakterle sınırlıdır ve
 • ‘Meta Açıklaması’ 255 ile sınırlıdır.

Başlık ve açıklama meta verilerini bunun gibi ayrı ayrı doldurma küçük bir ürün yelpazesine sahipseniz idealdir ve her ürünün meta verilerini dikkatli bir şekilde hazırlayarak SEO’nuzu optimize etmek istiyorsunuz.

Dezavantajı, kurulumun çok zaman alabilmesidir.

SEO dostu sayfa başlıkları oluşturmak için şunları unutmayın:

 • Onları korumaya çalışın 50 ila 60 karakter arasında uzunluğunda belirli bir sayfayla hedeflediğiniz ana anahtar kelimeyi içerdiklerinden emin olurken.

Magento meta açıklamaları için:

 • Bunlar olmalı 50 ila 160 karakter arasında uzunluğundaana anahtar kelimenizi ve mümkünse hedeflemek istediğiniz ikincil bir anahtar kelimeyi içerir.
 • İkincil anahtar kelimeleri, meta açıklamanın bir kişinin gerçekten yazacağı veya söyleyeceği bir şeymiş gibi görünmesini sağlayacak şekilde ekleyin. Zorunlu görünmemeli (yani sıralamada yer almak istediğiniz anahtar kelimelerle doldurulmuş veya doğal olmayan) olmamalıdır.

Daha büyük mağaza katalogları için meta başlıklar ve açıklamalar oluşturma

Daha büyük bir kataloğunuz varsa ve ürünlerinizin her biri için meta verileri manuel olarak oluşturmak pratik değilse, süreci otomatikleştirmenize olanak tanıyan küresel bir alan var.

Git Mağazalar → Yapılandırma → Katalog → Ürün Alanları Otomatik Oluşturma:

Resim: Mageplaza

Burada Ad, SKU veya Açıklamaya göre arama sonuçlarında görüntülenen genel değerleri girebilirsiniz.

Bu, zamandan tasarruf etmenin harika bir yolu olsa da, yine de şunları yapmanız gerekir:

 • Genel açıklamalarınızın ve başlıklarınızın karakter sayısına uygun olduğundan emin olun ve
 • Bu küresel tedavinin uygulandıktan sonra düzgün bir şekilde gösterildiğinden emin olmak için çalışmanızı bir kez daha kontrol edin.

Kategoriler meta verileri nasıl ayarlanır?

Ürün sayfalarının meta açıklamalarına benzer şekilde, Magento’daki kategori sayfalarınız için de benzersiz meta etiketler girebilirsiniz.

Şu yöne rotayı ayarla Mağazalar → Yapılandırma → Katalog → Arama Motoru Optimizasyonu → Kategoriler Bunu ayarlamak için.

Sayfa başlıklarına önek ve sonekler nasıl eklenir?

İsterseniz arama sonuçlarında şirketinizin adını sayfa başlığınızın önüne veya arkasına yerleştirebilirsiniz, böylece adınızın bilinirliğinden faydalanabilir ve markanıza destek verebilirsiniz.

Ya da ne tür bir mağaza olduğunuzu ayrıntılarıyla anlatan bir açıklama eklemek, müşteri yolculuğunu aramadan ürün sayfanıza kolaylaştırmak ve Google’ın arama terimleriyle alakalı olduğunuzu bilmesini sağlamak isteyebilirsiniz.

Bunun için şu adrese gidin: İçerik → Tasarım → Yapılandırmamağazanızı seçin ve ardından şuraya gidin: Diğer Ayarlar → HTML Kafası.

Daha sonra ‘sayfa başlığı son eki’ ve ‘sayfa başlığı öneki’ alanlarında genel ayarları uygulayabilirsiniz.

Resim: Magefan

Varsayılan Magento ana sayfası meta verilerini değiştirin

Son olarak, sayfa içi SEO ipuçları için ana sayfanızda nelerin göründüğünü unutmayın.

Varsayılan olarak Magento, ana sayfanın meta etiketini ‘ana sayfa’ kelimesini görüntüleyecek şekilde ayarlar. Bu, Google veya alışveriş yapanlarınız için özellikle dikkat çekici veya kullanışlı değildir; dolayısıyla bunu özelleştirmek isteyeceksiniz.

Bu meta verileri düzenlemek için şuraya gidin: İçerik > Öğeler > Sayfalar > Ana Sayfa, daha sonra ‘Sayfa başlığı‘ alanına, görüntülenmesini tercih ettiğiniz özel metni girin (muhtemelen yalnızca ‘ana sayfayı’ kaldırıp bunun yerine burada ihtiyaç duyduğunuz markalı anahtar kelimeleri dikkate alın).

Magento 2’de görseller SEO için nasıl optimize edilir?

Belki de şaşırtıcı bir şekilde, Google Görseller şunu açıklıyor: Tüm çevrimiçi aramaların %26,79’u.

Pek çok kişinin görsel aramayı kullanarak yeni web siteleri ve ürünler keşfettiği göz önüne alındığında, daha fazla organik trafik çekmek amacıyla Magento mağazanızdaki görselleri arama motorları için optimize etmeniz çok önemlidir.

Görsel SEO’yu iyileştirmenin bazı yolları şunlardır:

Resimleri sıkıştır

Mağaza sayfalarınızda çok sayıda yüksek kaliteli görseli barındırmak ve görüntülemek Magento sitenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Yükleme süresi ne kadar uzun olursa dönüşümler de o kadar az olur (ziyaretçilerin sabrı tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğundan). Tüm resim dosyalarını sıkıştırmak ve ziyaretçilerin tarama deneyimini geliştirmek önemlidir.

gibi uzantıları kullanabilirsiniz. Görüntü Optimize Edici veya gibi hizmetler Kraken.io görüntü kalitesini kaybetmeden görsellerinizin boyutunu küçültmek için.

Açıklayıcı resim dosyası adlarını kullanın

Tüm web sitesi görselleriniz, görselinizde ne olduğunu açıkça belirten açıklayıcı dosya adlarına sahip olmalıdır.

Her görselin dosya adı, söz konusu görseli kullanmak için sıralamak istediğiniz ana anahtar kelimeyi de içermelidir.

Tavsiye Edilen:  SEO'yu Geliştirmek İçin Birden Çok Alan Adını Tek Bir Web Sitesine Yönlendirebilir miyim?

Açıklayıcı dosya adları, görsellerinizi içerik yönetimi perspektifinden daha kolay organize etmenize olanak sağlamanın yanı sıra, Google’ın alakalı aramalar için görsel içeriklerinizi anlamasına da yardımcı olur.

Anlamsal arama/indeksleme sayesinde tüm anahtar kelime kümeleri için keşfedilme şansınızı artıracaksınız.

Tüm site görselleri için alt etiketleri ayarlayın

Alt etiketleri, tarayıcıları bir nedenden ötürü belirli bir görseli görüntülemediğinde ziyaretçilere görüntülenecek metni içerir.

Bu durum, kullanıcıların tarayıcı ayarlarında resim yüklemeyi kapatması veya ekran okuyucu kullanması durumunda meydana gelebilir.

Hem arama motorlarının hem de alışveriş yapanların görsellerinizin ne içerdiğini bilmesini sağlamak için tüm görsellerinize alt etiketleri ayarlamalısınız.

Dosya adlarında olduğu gibi, hedef anahtar kelimenizi alt etiketlerinize eklemeyi deneyin.

Gibi Magento uzantılarını kullanabilirsiniz. SEO Görselleri Alt Etiketler resimlerinize alt etiketleri ekleme işlemini otomatikleştirmek için.

Daha iyi SEO için Magento site hızı nasıl artırılır?

SEO söz konusu olduğunda hız önemlidir.

Google’ın site hızını bir sıralama faktörü olarak dahil etme konusunda uzun ve iyi belgelenmiş bir geçmişi vardır, bu nedenle mağazanızın ziyaretçilerinizin tarayıcılarında mümkün olduğunca hızlı yüklendiğinden kesinlikle emin olmanız gerekir.

Magento mağazanızın performansını nasıl optimize edeceğinize derinlemesine bakmak için, nihai Magento site hızı kontrol listemize göz atın.

Kısa bir genel bakış olarak şunları yaptığınızdan emin olmalısınız:

Üçüncü taraf uzantılarını denetleyin

Magento mağazanıza eklenen çok fazla uzantı sitenizi yavaşlatabilir.

Çok sayıda eklenti ekliyorsanız sitenizin performansını öncesinde ve sonrasında denetleyin; böylece site hızınızın belirli bir uzantıdan gereksiz şekilde etkilenip etkilenmediğini bilirsiniz.

Birinci sınıf bir barındırma sağlayıcısıyla ortak olun

Magento’nun çok fazla işlem gücüne ihtiyacı var, bu yüzden bunu kaldırabilecek ve Magento’nun şartlarını karşılayabilecek bir hostinge sahip olduğunuzdan emin olun. minimum özellikler.

JavaScript’i optimize edin

Magento çok fazla JavaScript kullanıyor. Mağazanızın yükleme hızını artırmak için şunu kullanın: gelişmiş JavaScript paketleme veya ertelenmiş JavaScript yüklemesi.

Kodunuzu küçültün

JavaScript ve CSS kodu çoğu zaman gereğinden uzun olabilir.

Optimum sayfa yükleme süreleri için bu kodu mümkün olan her yerde kısaltın.

Önbelleğe alma düzeyinizi artırın

Magento’daki kullanıma hazır önbellekleme çözümleri oldukça basittir.

Adobe şunu kullanmanızı önerir: Vernik Statik, tam sayfaları önbelleğe almak için ve Redis dinamik sayfaları önbelleğe almak için.

Magento SEO için en iyi uzantılar

Üçüncü taraf uzantıları kesinlikle mağazanızı hızlandırmak için denetlemek isteyeceğiniz bir şey olsa da, özellikle arama söz konusu olduğunda muhtemelen bunlardan birkaçından yararlanabilirsiniz.

Magento 2 açık kaynak olduğundan, üçüncü taraflarca oluşturulmuş ve sitenizin SEO performansını artırabilecek birçok harika uzantı vardır.

İşte bazı favoriler:

Katmanlı gezinme

Magento’nun en iyi yanlarından biri kataloğunun esnekliğidir.

Mağazanıza kaydırıcılar ve gelişmiş filtreleme seçenekleri ekleyerek müşterilerinizin ilgili ürünlere kolayca gitmesini sağlayan katmanlı gezinme uzantıları ekleyebilirsiniz.

Bu uzantıların en iyileri SEO dostu URL yapılarına uyar, böylece bunları kullanırken tarama, dizine ekleme ve çoğaltma sorunlarıyla karşılaşmazsınız.

Mageplaza, AmastiVe İleri çalışmalarhepsi mükemmel, SEO dostu katmanlı gezinme uzantıları üretir.

SEO Paketleri

Bazı sağlayıcılar, standart URL’lerden SERP’deki tıklanabilir Twitter bağlantılarına kadar her şeyi hallederek ek SEO işlevlerini tek bir uzantıda bir araya getirdi.

En iyi SEO paketleri veya Magento SEO eklentileri arasında, Mageworx Ve Magefan.

SEO Araç Seti Amasti

Bu uzantı yukarıdaki SEO paketleriyle aynı damardadır ancak sağladığı kapsamlı işlevsellik nedeniyle kendi anılmayı hak etmektedir.

Meta etiketler oluşturabilir, gelişmiş zengin snippet işlevselliğini etkinleştirebilir, çapraz bağlantıları düzenleyebilir ve daha fazlasını yapabilir.

Zengin snippet’ler ve mikro veriler için

Magento 2 size, arama sonuçlarındaki listelemenizin altında zengin snippet’ler oluşturma yeteneği vererek, potansiyel müşterilere basit bir meta açıklamasında olabileceğinden çok daha ayrıntılı mikro veriler sağlar.

Ancak, kullanıma hazır kapasite sınırlıdır, bu nedenle yıldız derecelendirmeleri, fiyat, görseller, stok durumu vb. bilgileri eklemenize olanak tanıyan çeşitli uzantılar ortaya çıkmıştır.

Magmodüller Ve Weltpiksel birçok zengin snippet uzantısı sağlayıcısından yalnızca ikisidir.

Esnek bir ön uç hızı, performansı ve SEO’yu nasıl artırabilir?

Uzantılar SEO’nuzu geliştirmek için çok yararlı olabilir, ancak yine de sitenizde çok fazla uzantıyı yönetmek oldukça zor olabilir.

Ayrıca her uzantı sitenize kod ekler; bu da, bir ziyaretçinin mağazanıza her gelişinde yüklenmesi gereken toplam bilgi miktarına eklenir. Bu kod şişkinliği ziyaretçilerin site deneyiminizi yavaşlatır.

Site hızı bir sıralama faktörü olduğundan, Magento sitenize çeşitli uzantılar yüklemek, SEO ve dönüşümler söz konusu olduğunda verimsiz olabilir.

Neyse ki performansla ilgili Adobe, platformunda başsız ticareti etkinleştirdiBu, mümkün olan en hızlı performansa sahip siteyi kolaylaştırmak için site mimarinizi başsız olarak değiştirerek bu sorunları atlayabileceğiniz anlamına gelir.

Temel olarak Magento arka ucunun üstüne bir ön uç katmanı eklemek.

Bu şekilde tasarım esnekliği ve performansı elde edersiniz, ancak yeniden platform oluşturmanıza gerek kalmaz ve yine de Magento mağazanızı koruyabilir ve ölçeklendirebilirsiniz.

Magento ile başınızı döndürdüğünüzde, müşterilerinize gelişmiş bir dijital deneyim sunacak bir ön uç katmanı eklemeniz yeterlidir.

Bu, arka uç platformunda herhangi bir değişiklik yapmadan, hızı ve kullanıcı deneyimini artırarak SEO’yu iyileştirebilir.

#cta-visual-fe#Adobe vitrin tasarımınız üzerinde tam kontrol sahibi olmak ister misiniz? Belki de başınızı kaldırmanın zamanı gelmiştirShogun Frontend’in daha yüksek alışveriş ve hız sunmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görün.Daha fazla bilgi edinin

Kullanışlı bir Magento SEO kontrol listesi

Şimdi Magento 2’deki SEO performansınızda zirveye çıkmak için neler gerektiğine iyice baktık, Google’ı mutlu etmek ve sıralamanızı yüksek tutmak için ihtiyacınız olan diğer birkaç şeye göz atalım.

Tavsiye Edilen:  Ulaşım Yönetim Sistemleri: En İyi Tedarikçiler

✅ XML site haritası oluşturun

Site haritası, tüm URL’lerinizi içeren ve Google’ın sitenizin var olduğunu, neleri içerdiğini ve birbirine nasıl bağlandığını bilmesini sağlayan bir dosyadır.

Dolayısıyla bu kurulumun doğru bir şekilde yapılması SEO çabalarınız için çok önemlidir.

Magento’da bir XML site haritası oluşturmak için şuraya gidin: Mağazalar → Yapılandırma → Katalog → XML Site Haritası. Site haritası oluştururken ipuçları ve en iyi uygulamalar için buraya bakın.

✅ robots.txt dosyanızı yapılandırın

Bir site haritası arama motorlarının varlığınızdan haberdar olmasını sağlarken, bir robots dosyası web tarayıcılarına bilgi verir Nasıl sitenizi dizine eklemek için hangi bölümlere bakmaları ve bakmamaları gerektiğini öğrenin.

Bunu doğru şekilde yapılandırmak Google’a yardım eli uzatacak ve dolayısıyla SEO performansınıza yardımcı olacaktır. Robots.txt dosyanızı en iyi şekilde yapılandırmak için muhtemelen geliştiricilerin katkılarına ihtiyacınız olacak.

Ancak ayarlara erişmek için şuraya gideceksiniz: İçerik → Tasarım → Yapılandırma → Arama Motoru Robotları.

✅ Taramayı ve dizine eklemeyi kontrol edin

Yukarıda özetlediğimiz gibi Magento’nun yönlü gezinme özelliği, büyük miktarda yinelenen içerik oluşturma potansiyeline sahiptir.

Bunun üstesinden gelmek için, hangi sayfaların web tarayıcıları tarafından dizine eklendiğini düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir.

Yalnızca istediğiniz, aranabilir sayfalarınızın tarandığından ve kanonik etiketleri uygulama Ürün ve kategori sayfanızın URL’lerinde.

SEO’yu geliştirmek için Adobe Analytics ve Adobe Experience Manager’ı kullanma hakkında

Magento 2 harika bir platformdur ve markanızı ölçeklendirmek ve işinizi büyütmek için ihtiyaç duyacağınız işlevlerin çoğunu içerir.

Magento/Adobe Commerce başsız özellikli olduğundan, Magento’daki mağazanızı ölçeklendirmeye devam edebilir ve inanılmaz site performansını korurken daha büyük hacimli trafiği yönetmek için kapasite oluşturabilirsiniz.

Ancak bazı markalar için bazı şeyleri değiştirmek ve Magento’yu Adobe’nin daha gelişmiş e-ticaret seçenekleri olan Adobe Experience Manager (AEM) ve Adobe Analytics ile entegre etmek mantıklı olacaktır.

Adobe Deneyim Yöneticisi SEO’su

Magento ve AEM arasındaki temel farklar, AEM’in daha güçlü bir CMS’ye sahip olması ve aynı zamanda Dijital Varlık Yönetimi (DAM) çözümüyle birlikte gelmesidir.

AEM çoğunlukla daha iyi dijital varlık işleme iş akışları için yararlı olsa da, bunun büyük bir yan etkisi, gelişmiş kullanıcı deneyimi nedeniyle gelişmiş SEO’dur.

AEM ile varlıklarınız bulutta depolanır.

Pazarlama ekipleriniz onları ihtiyaç duyduğunuz siteye veya kanala hızlı ve sorunsuz bir şekilde yönlendirebilir, böylece daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratabilir ve ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla zaman geçirme şansını artırabilir.

Bu da Google’a, sıralamalarını yükseltmeye değer, kaliteli bir site olduğunuza dair sinyaller gönderir.

Adobe Analitik SEO

Adobe Analytics, Google Analytics gibi, web sitesi sahiplerinin sitelerini kimlerin ve nasıl kullandıklarına ilişkin verileri toplamasına ve analiz etmesine yardımcı olan bir araçtır.

Adobe Analytics’in Google Analytics’e göre avantajı, müşteri yolculuğunun tüm aşamalarında ziyaretçileri takip etme yeteneği de dahil olmak üzere, e-ticarete yönelik gelişmiş özellikleridir.

Adobe Analytics ayrıca, farklı şekilde etiketlenmiş olsa da, Google Analytics ile karşılaştırılabilir SEO özelliklerine sahiptir.

Bu ayrıntılı göz atın Adobe Analytics kılavuzu Bu araçla SEO performansınızı nasıl ayarlayacağınız ve izleyeceğiniz konusunda Moz’dan bilgi alabilirsiniz.

Genel olarak, Adobe Analytics’in SEO özellikleri veya Adobe Experience Manager, temel Magento SEO ipuçlarının ötesine geçmenin ve aramayla ilgili çabalarınızı gerçekten ikiye katlamanın mükemmel yollarıdır (büyümenize bağlı olarak).

Magento SEO, bilgili olduğunuzda şaşırtıcı sonuçlara ulaşabilir

Burada ele aldığımız gibi Magento, mükemmel SEO işlevselliğine sahip çok yönlü bir ticaret platformudur.

Yönetici panelinde uzmanlaşmak biraz zaman ve sabır gerektirir, ancak nihai sonuçlar buna değer.

Sıralamaları yükseltmek, trafiği artırmak ve arama sonuçlarında göründüğünüz andan son ödeme aşamasına kadar olağanüstü bir müşteri deneyimi sağlamak için bu Magento SEO ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, esnek bir ön uç katmanının size Magento vitrin deneyiminiz üzerinde daha fazla kontrol sağlayıp sağlayamayacağını düşünebilirsiniz.

#cta-visual-fe#Adobe vitrin tasarımınız üzerinde tam kontrole sahip olunShogun Frontend’in daha yüksek alışveriş ve hız sunmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görün.Daha fazla bilgi edinin

Table of Contents