Trafik ve Potansiyel Müşteri Yaratma için Organik ve Ücretli Arama

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Trafik ve Potansiyel Müşteri Yaratma için Organik ve Ücretli Arama

2023’ün bize fark ettirdiği bir şey varsa o da web sitelerimize ve açılış sayfalarımıza trafik çekmenin birçok yolunun olduğudur. Elbette trafik için yararlanabileceğimiz en iyi kaynaklardan birinin Google olduğu aşikar, ancak konu organik ve ücretli arama olduğunda işler kafa karıştırıcı olmaya başlıyor.

Organik Arama ve Ücretli Arama: Genel Bakış

Google, dünyanın en büyük arama motorudur ve üzerinde 4,3 milyar kullanıcı Dünya çapında. Yani kesinlikle web sitesinde fazlasıyla ilgi var. Bu büyük trafik kaynağından yararlanmanın iki yolu vardır: organik arama Ve ücretli arama.

Organik Arama Nedir?

Çevrimiçi pazarlama dünyasında “organik” terimi doğal olarak gerçekleşen bir şeyi ifade eder. Bu örnekte “organik arama”, içeriğinizi Google veya Bing’de arama motoru sonuç sayfalarındaki ücretsiz sonuçlardan birine tıklayarak bulan kullanıcıları ifade eder.

Google’da iyi bir sıralamaya sahip olmanın tek dezavantajı, sitenizin organik arama sonuçlarında görünmesi için gereken zaman ve çalışmadır.

Google’da ilk sayfa sıralamasına ulaşmak kolaylıkla altı ay veya daha fazla zaman alabilir. Ancak oraya vardığınızda Google organik trafiğinin avantajlarından yararlanacaksınız.

İnternetin ilk günlerinde Google’da üst sıralara çıkmak inanılmaz derecede kolaydı. Çok fazla rekabet yoktu ve Google’ın algoritmalarıyla oynamak oldukça kolaydı.

Artık hemen hemen her işletmenin bir web sitesi olduğu için Google, insanların meşru olmayan taktikler (anahtar kelime doldurma ve özel blog ağları gibi) yoluyla sıralamaya girmesine olanak tanıyan “siyah şapka” SEO uygulamalarına karşı sıkı önlemler almaya başladı.

2023’te Google’da iyi bir sıralamaya ulaşma yolculuğu kolay değil ancak sonuç, çabaya fazlasıyla değer. Google günlük hayatımızın bir parçası haline geldi ve müşteriler, satın alma kararlarını bildirmek için her gün güvenilir arama sorgularına güveniyor. Organik trafik, işletmenize trafik çekerken hâlâ geçerlidir.

Organik trafiğinizi artırmanıza yardımcı olacak saygın SEO şirketleri arıyorsanız bugün ekibimize ulaşın.

Tavsiye Edilen:  Anime Karakterleri Oluşturmak İçin En İyi 80 Kararlı Difüzyon Anime İstemi

Ücretli Arama Nedir?

Ücretli aramaları, reklamınızın her zaman Google’ın en üstünde, hatta organik olarak en üst sırayı kazanmak için çok çalışmış olanların üstünde görünmesi anlamında bir “ön cephe” geçişi olarak düşünebilirsiniz.

Çoğu çevrimiçi reklamcılık platformu gibi Google da bağlantınızın ilk önce görülmesi için ödeme yapmanıza olanak tanır. Bazı çevrimiçi tüketiciler, bir Google aramasının üst kısmındaki ilk birkaç bağlantının reklam olduğunun farkında bile değildir (her ne kadar Google her reklamı küçük bir yeşil kutuyla etiketlese de).

Reklamlar doğal olarak en üstte yer alır ve bunların aslında reklam olduğu gerçeğini unutmak veya gözden kaçırmak kolaydır. Google’da organik sıralamanın sonuçları görmeniz aylar veya daha uzun sürebilirken, Google ücretli reklamları nispeten anında sonuçlar sağlayabilir. Ücretli aramaların son derece popüler hale gelmesinin temel nedeni budur.

Google Ads’ün web’deki en popüler reklamcılık platformlarından biri olmasının bir nedeni var. İnternet pazarlamacıları Google ücretli aramanın etkililiğinin farkına vardılar ve bu işe balıklama atladılar.

Popülerliğine rağmen ne yaptığınızı bilmeden bir kampanya başlatmak çok akıllıca olmaz. Reklamınızı doğru şekilde ayarlamazsanız, iyi performans göstermeme ihtimali yüksektir ve hızla para kaybedersiniz.

Ücretli kampanyalarınızı yönetmek için hedefli tıklama başına ödeme reklamcılığı uzmanları arıyorsanız, bugün WIX ile iletişime geçin.

Organik Arama ve Ücretli Arama – Hangisi Daha İyi?

Ücretli arama hızla artmaya devam ederken, doğal arama ve ücretli arama karşılaştırması pek çok hararetli tartışmaya yol açtı.

Bazıları, oldukça coşkulu bir şekilde, bir reklam bütçesine ihtiyaç duymadan işletme web sitenize çekebileceğiniz trafik miktarı nedeniyle organik aramanın her zaman daha iyi olacağını savundu. Diğerleri ise “ön sıralarda yer almak” için ödeme yapmanın daha iyi bir seçenek olduğuna inanıyor çünkü aksi takdirde Google’da iyi bir sıralama elde etmek için gereken uzun süreyi kısaltıyor.

Her iki taraf da geçerli noktalara değiniyor, ancak her şey şuna dayanıyor: Bazı insanlar ücretli reklamlara tıklarken, diğerleri organik bağlantılara tıklıyor. Pazarlamacılar, organik ve ücretli aramaya odaklanmak yerine dikkatlerini her iki trafik akışına da odaklamalıdır.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Kurs Oluşturma İşletmesiyle Avantaj Yaratmak İçin Bire Bir Koçluktan Nasıl Geçilir?

Her İki Dünyanın En İyisi

Bunu şu şekilde düşünün; her işletme sahibi ve pazarlamacı, işletmeleri için faydalı olduğunu düşündükleri anahtar kelimeler için organik olarak sıralamaya girmek ister. Ancak internetteki her web sitesinin bir numaraya ulaşabileceğine inanmak çok saçma.

Aynı şekilde, her marka olası her sorguda ilk olma fikrinden hoşlanır, ancak bu hedefe ulaşmak için yatırmaları gereken para büyük olasılıkla onları iflasa sürükleyecektir. Ele alınacak çok fazla rekabetçi anahtar kelime var.

Hem organik hem de ücretli sorguların avantajlarından yararlanmak, maksimum görünürlük kazanmanıza olanak tanır. Birini diğerinin üzerine kullanmak isteyeceğiniz belirli durumlar olacaktır.

Örneğin, işletmeniz için ücretsiz, tutarlı trafik çekmek istiyorsanız, uzun vadeli bir SEO planı uygulamak, saldırı planınız olmalıdır. Ancak hızlı sonuçlara ihtiyacınız varsa ücretli arama en iyi seçenek olacaktır.

Tipik olarak organik arama, trafik çekmek için en uygun maliyetli uzun vadeli stratejidir. Benzer şekilde, iyi optimize edilmiş bir Google Ads kampanyası da uygun maliyetli bir trafik oluşturma stratejisi olabilir. Her şey organik ve ücretli arama arasında bir denge bulmaya bağlıdır.

Google Ads’de Ücretli ve Organik Arama Sonuçları Nasıl Ölçülür?

Halihazırda arama motoru optimizasyonu üzerinde çalışıyorsanız ve işletmenize potansiyel müşteriler bulmak için Google Ads’ü kullanıyorsanız özel bir rapora erişebilirsiniz. Google Ads’de adında bir rapor var Ücretli ve Organik. Bu rapor, tek bir anahtar kelimeye ilişkin ücretli ve organik sonuçları gösterir.

Örneğin, “dijital pazarlama hizmetleri” tam eşlemeli anahtar kelimesi için ücretli arama reklamları yayınladığınızı ve ayrıca genel web sitenizde, tam olarak bu anahtar kelime için organik olarak iyi sıralanan bir sayfanızın olduğunu hayal edin. Ücretli ve Organik raporu, aynı dönemdeki organik tıklama ve gösterimlere ek olarak “dijital pazarlama hizmetleri” için kaç tane ücretli tıklama ve gösterim aldığınızı gösterir.

Tavsiye Edilen:  Bir Yılda Google Arama: 2023'de Amerikalılar Ne Aradı?

Pazarlamacılar, halihazırda sıraladığınız bir arama terimi için reklam yayınlamanın, bunlardan birini veya diğerini yapmaktan daha fazla toplam tıklamayla sonuçlandığını fark eder. Örneğin, “dijital pazarlama hizmetleri” için haftada 30 organik tıklama aldığınızı hayal edin. Her şey saat gibi işliyor ve bundan daha fazla tıklama alamıyorsunuz.

Google tıklama başına ödeme reklamlarını kullanmaya başladığınızda, ücretli kampanyalarınız haftada yaklaşık on tıklama üretir ancak organik tıklamalarınız haftada 35’e çıkar. Pazarlamacılar, bir markayı hem ücretli hem de organik sonuçlarda görmenin, insanları sonuçlarınıza daha yüksek oranda tıklayarak markanızı tercih etmeye teşvik ettiğini düşünüyor.

Bu Google yardım kılavuzu hesaplarınızı bağlamanıza ve rapora erişmenize yardımcı olacaktır. Artık organik ve ücretli arama sonuçlarınızdaki verileri analiz edebilirsiniz.

İşletmeniz İçin En İyi Trafik Stratejisini Uygulama

Deneyimli pazarlamacılar hem organik hem de ücretli aramadan yararlanmanın değerli olduğunu biliyor. Sektörünüzün organik ve ücretli arama istatistiklerini incelemek ve işletmeniz için hangi kombinasyonun doğru olduğunu belirlemek sizin işiniz.

Web sitenize ve açılış sayfalarınıza trafik çekmek için ne tür pazarlama taktiği kullanırsanız kullanın, işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayacak doğru kararı vermenize yardımcı olması için WIX’un uzmanlığına güvenebilirsiniz. Houston’daki dijital pazarlama ajansımız, işletmenizin büyümesine yardımcı olmak için internet pazarlaması, SEO ve PPC dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunmaktadır.

İşletmeniz için neler yapabileceğimizi öğrenmek için bugün ekibimizle iletişime geçin.