Truva Atı Nedir – Truva Virüsü Açıklaması

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Truva Atı Nedir – Truva Virüsü Açıklaması

Bu yazıda ele alınan konulara bir göz atalım:

tak

Truva Atı nedir?

Truva atı bir tür kötü amaçlı yazılım. Bu türdeki kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayarları hacklemek için yasal yazılım kılığına girer. Trojan ihtiyatlı bir şekilde çalışmayı tercih ediyor ve diğer enfeksiyonların sisteme girebileceği güvenlik arka kapıları kuruyor.

Trojan, bir bilgisayara yetkisiz uzaktan erişim elde etmek için tasarlanmıştır. Truva atı virüsleri, virüslerin aksine bilgisayarlardaki ek dosyaları işgal ederek yayılmazlar. Bunun yerine, Trojan tipik olarak görünmez, bilgisayarınızda sessizce oturup veri toplar veya güvenlik kuralları koyar.

Saldırgan, görünüşte zararsız bir e-postada veya indirmede zararlı bir uygulamayı gizler. Uygulama, virüsü tek bir tıklama veya indirme ile kurbanın cihazına gönderir ve ardından kötü amaçlı kod, saldırganın planladığı görevi gerçekleştirebilir. Truva atı virüsü, aktarıldıktan ve aktif hale getirildikten sonra performans üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir ve kurbanı riske atabilir.

Truva atı kötü amaçlı yazılımı, bir saldırgana, tuş vuruşlarını kaydetmek veya hassas kullanıcı verilerini çalmak, bir virüs veya solucan yüklemek, kullanıcı verilerini şifrelemek, bir cihazın kamerasını veya kayıt özelliklerini etkinleştirmek veya dolandırıcılık yapmak için bilgisayarı bir zombi bilgisayara dönüştürmek için bir cihaza arka kapı erişimi sağlayabilir. veya yasa dışı eylemler.

Truva Atı Tarihi

En iyi bilinen savaş taktiklerinden biri Truva Atı’dır. Truva Atı virüsü, adını ünlü Truva Savaşı masalından almıştır. Yunan mitolojisine göre Yunanlılar, Truva atlarına veda hediyesi olarak büyük bir tahta at sunarlar. Truvalılar atı surların içine getirdiler. Atın içine gizlenmiş Yunan birlikleri dışarı çıkıp şehir kapılarını açarak Yunan ordusunun şehri fethetmesini sağladı. Truva Atı’nın anlamı masaldaki ile aynıdır.

Trojan nasıl çalışır?

Aşağıda bir Truva Atı virüsü örneği verilmiştir:

 • Kullanıcının kötü amaçlı yazılım yüklemesi veya sahte bir bağlantıya tıklaması gerekir. Tipik olarak, sosyal mühendislik yaklaşımları, kullanıcıları bu tür bağlantılara tıklamaya ikna etmek için kullanılır.
 • İndirme seçeneği genellikle açılır pencere, banner reklam veya web sitesi bağlantısı olarak görünür.
 • Saldırının sistemde başlayabilmesi için aldatıcı uygulamanın yürütülebilir bir dosya olarak yüklenmesi gerekir.
 • Kullanıcı, güvenilir olmayan bir web sitesinde bilinmeyen bir kaynaktan, yararlı bir yazılım olduğuna inanarak bağlantıya tıklar.
 • Trojan sunucusu, bilgisayar her açıldığında otomatik olarak çalışacaktır.
 • Trojan, saldırgana bir cihaza arka kapı erişimi sağlayabilir.
Tavsiye Edilen:  PentestGPT nedir?

Trojan Türleri

Trojan indirici

Bu, istemeden diğer enfeksiyonları indiren ve yükleyen bir virüstür.

Truva atları

Siber suçlular, yazılımı yüklemek için bu karmaşık programları kullanır. Çoğu virüsten koruma ürünü, damlalıkları kötü amaçlı olarak algılamadığından, genellikle kötü amaçlı yazılımları yaymak için kullanılır.

Fidye yazılımı

Bu, bilgisayarınızdaki veya cihazınızdaki verileri şifreleyen bir Truva Atı, Truva fidyesidir. Fidye yazılımından sorumlu dolandırıcılar, şifre çözme anahtarı karşılığında bir ödeme talep eder. Şifre çözme anahtarı olmadan verileri kurtarmak son derece zordur. Son zamanlardaki fidye yazılımı salgınları arasında WannaCry ve Petya bulunmaktadır.

Siber güvenlik uzmanlarına göre kullanıcılar titiz ve sistematik bir yedekleme ve kurtarma sürecini benimsemelidir.

Truva bankacısı

Bu tür Truva atı virüsü, özellikle bankacılık ve diğer çevrimiçi işlemler için kullanılan kişisel bilgileri hedefler. Saldırgan Truva Atı’na uzaktan erişebilir.

Truva rootkit’i

Bu tür kötü amaçlı Truva Atı, halihazırda bir sistemi etkilemekte olan kötü amaçlı yazılımın keşfedilmesini önlemeyi amaçlar, böylece iş istasyonunuza maksimum zarar verilebilir. Rootkit’ler, kurbanın cihazını bir botnet’in parçası olarak kaydetmek için de kullanılır.

Truva arka kapısı

Popüler bir Trojan türüdür. Bu tür Truva Atı virüsü, bilgisayar korsanlarının genellikle istedikleri zaman dosya yüklemek, indirmek veya çalıştırmak amacıyla bir bilgisayara uzaktan erişmesine ve onu kontrol etmesine olanak tanır. Bazı Truva atları premium SMS gönderebilir, anlık mesajlaşma kimlik bilgilerinizi çalabilir, tuş vuruşu verilerini yakalamak ve e-posta adreslerini ve oyun kimlik bilgilerini çalmak için sistem etkinliklerini gözetleyebilir. Aynı zamanda uzaktan erişim Truva Atı (RAT) olarak da adlandırılır.

Casus Truva Atı

Casus yazılım, bilgisayarınızdan veri toplayan kötü amaçlı yazılımdır. Şimdiye kadar, internete bağlı bir cihaz kullandığınızda, bu Trojan kişisel ve gizli bilgilerinizi kötü niyetli bir kullanıcıya iletebilir.

Tavsiye Edilen:  Azure Site Recovery (ASR) nedir?

keylogger

Keylogger, bilgisayarınızdaki bakışları veya işlemleri gizlemeyi amaçlayan bir yazılımdır. Bir keylogger’ın ana amacı, tehlikeli uygulamaları tespitten gizleyerek, virüs bulaşmış makinelerde uzun süre çalışmasına izin vermektir.

Truva Atı Saldırısı Nasıl Belirlenir?

Tehlikeli bağlantılar veya ekler içeren e-postalar, siber suçlular tarafından gönderilir; kullanıcılar daha sonra çekici reklamlar ve tekliflerle kandırılır ve eki açar açmaz veya bağlantıya tıkladıkları anda cihazlarına bir Truva atı virüsü bulaşır. Truva Atı, çeşitli farklı kötü amaçlı yazılım türlerini yaymak için kullanıldığından, cihazınızın bir kötü amaçlı yazılım tarafından saldırıya uğradığından şüpheleniyorsanız, aynı kötü amaçlı yazılım göstergelerinden birçoğunu kontrol etmelisiniz.

Göstergeler aşağıdakileri içerebilir:

Zayıf cihaz performansı

Bilgisayarınız veya mobil cihazınız yavaş çalışıyorsa veya normalden daha sık kilitleniyorsa

Garip cihaz davranışı

Siz başlatmadan çalışan programlar veya cihazınızda yürütülmekte olan diğer açıklanamayan işlemler

Pop-up ve spam kesintileri

Tarayıcı ve pop-up’lardan veya spam e-postalardan kaynaklanan kesintilerin sayısında bir artış fark ediyor musunuz?

Cihazınız bu belirtileri gösteriyorsa, bir Truva atı virüsü kendi yükünü cihazınıza gizlice sokmayı başarmış olabilir.

Trojan’ın Etkisi

Bir Truva Atı ile karşılaştığınızda ortaya çıkan etkiler şunlardır:

 • Bir bilgisayarda depolanan verileri siler, değiştirir, engeller
 • Hedef bilgisayarların veya ağların performansını bozar
 • Pop-up’larda artış; yalnızca reklamlarda değil, aynı zamanda açıldıklarında sisteminize bir virüs yükleyen internet pop-up’larında, reklam öğelerinde veya antivirüs taramalarında da artış.

Truva Virüsüne Karşı Koruma

Trojan virüsünü tanımanıza ve ondan kurtulmanıza yardımcı olacak birkaç adım var.

 • Tamamen güvenmediğiniz bir kaynaktan asla yazılım indirmeyin veya kurmayın.
 • Asla tanımadığınız birinden gelen bir e-postadaki eki açmayın veya bir programı çalıştırmayın.
 • Bilgisayarınızdaki tüm yazılımları en son yamalarla güncel tutun.
 • İyi bir antivirüs yükleyin.

Truva Atı Nasıl Kaldırılır

Kendi yüklediğinizi hatırlamadığınız herhangi bir program veya uygulama için bilgisayarınızda arama yapmayı deneyin. Truva atı olarak tanınıp tanınmadıklarını belirlemek için tanınmayan dosya adlarını veya programları bir arama motoruna girin.

Tavsiye Edilen:  Hindistan'da İzlenecek 100 Start-up

Truva Atı’nı kaldırmak için birkaç önlemi inceleyelim:

 • Bir Trojan bulaşması bulunursa, bilgisayar internetten çıkarılmalı ve şüpheli dosyalar antivirüs yazılımı kullanılarak veya tüm işletim sistemi yeniden yüklenerek ortadan kaldırılmalıdır.
 • Bir Truva Atı’nın varlığı, lekeli dosyaların varlığını gösteren bir dinamik bağlantı kitaplığı (DLL) hatasıyla algılanabilir. Hata mesajı, hangi exe dosyasının bozuk olduğunu belirtir.
 • Sistem geri yükleme işlevini kapatın; bu, bilgisayar virüslerinin tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Kullanıcılar, güvenli moda girmek için bilgisayarı yeniden başlatmalı ve F8 tuşuna basmalıdır.
 • Denetim Masası’na gidin ve Program Ekle veya Kaldır’a tıklayın. Erişim sağlanarak, şüpheli dosyalar sistemden kalıcı olarak silinebilir.
 • Bilgisayarı yeniden başlatın ve ayarları güvenli moddan normal moda değiştirin. Bu işlem virüsleri kaldırır.

Çözüm

Truva atı bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Trojan, bir bilgisayara yetkisiz uzaktan erişim elde etmeyi amaçlayan bir bilgisayar programıdır. Trojan bilgisayar virüsü tehlikeli bir kötü amaçlı yazılımdır. Program, tek bir tıklama veya indirme ile virüsü kurbanın cihazına aktarır ve burada kötü amaçlı kod, saldırganın amaçladığı işlemi gerçekleştirebilir. Trojan, saldırganın kötü niyetlerini sürdürmesine izin veren arka kapılar oluşturur. Virüsten koruma yazılımı yükleyerek, yazılımımızı güncel tutarak ve bilmediğimiz bağlantılara ve e-posta eklerine tıklamaktan kaçınarak bilgisayarlarımızın güvenliğini sağlayabiliriz.