Tutku Projesinden Hızlı Büyüyen DTC Markasına

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Tutku Projesinden Hızlı Büyüyen DTC Markasına

Modern bir peynir abonelik hizmeti olarak, Peynir İneği “Peynir yemeyi ve keşfetmeyi daha kolay ve daha eğlenceli” hale getirme vaadini (kelimenin tam anlamıyla) yerine getiriyor.

Nasıl? Yerel çiftliklerden en iyi peynirleri, mükemmel durumda ve tam peynir tadımı deneyimi için gereken tüm bilgilerle birlikte müşterilerinin kapısına kadar getiriyoruz.

The Cheese Geek’in kendine özgü markası, web sitesi ve e-ticaret yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Shogun müşterisi Dijital Pazarlama Müdürü Rhiannon Davis ile konuştuk.

Ayrıca Kurucu Edward Hancock, işletmesi için böylesine eşsiz bir alanı nasıl yaratmayı ve onu inanılmaz derecede başarılı bir marka haline getirmeyi nasıl başardığına dair bazı içgörüler paylaştı.

Bir peynir meraklısının doğuşu

Kendini bir yolculuğa çıkan bir inek olarak tanımlayan Ed’in kişisel “peynir yolculuğu”, 25 yılı aşkın bir süre önce Fransa’daki bir restoranda başladı. Önemli bir peynir arabası yoluna çıktığında Ed kendini şekerci dükkânındaki bir çocuk gibi hissetti. Bu, en iyi peynirleri keşfetme ve paylaşma konusunda ömür boyu sürecek bir tutkuyu ateşledi.

Bugün, Ed Hala Denenecek yeni seçenekler sunulduğunda şekerci dükkânındaki bir çocuk gibi hissediyor. İşini, aynı keyif duygusunu dünyanın her yerindeki diğer insanlara da ulaştırmak için kurdu.

Resimde: Cheese Geek Kurucusu, Edward Hancock.

Ed’in tutkusu, metin yazarlığı ve markalamadan çalışanlarının onun hakkında nasıl konuştuğuna kadar işinin her aşamasında kendini gösteriyor:

Rhiannon, “Ne zaman yeni bir lansmanı test etsek, Ed bu konuya giriyor” diyor. “Peyniri sanki bir tarlada eğleniyormuş gibi ya da ağaçlardan çam ladininin kokusunu alıyormuş gibi anlatmaya başlıyor. Bu şekilde taşınması gerçekten şaşırtıcı. Ed gibi birinin yanında gerçekten tutkulu olmamak da zor.”

Ed’in gördüğü gibi:

“[When you start a business,] Yoktan bir şey yaratıyorsunuz, kalbinizi ve ruhunuzu ortaya koyuyorsunuz… Müşterilerden gelen tüm geri bildirimleri okuduğunuzda ve insanların yaptığınız işi sevdiğini fark ettiğinizde bu çok ödüllendirici.”

Ancak yakın zamana kadar Ed, her hafta Birleşik Krallık’ın her yerine binlerce peynir kutusu göndereceğini hayal bile edemezdi.

“Annemin evindeki peyniri kesiyordum!”

Cheese Geek, ilk siparişini (‘The Elvis’ cheesebox’a üç aylık abonelik) Eylül 2017’de aldı.

“Gelen emri hâlâ hatırlıyorum […] ve ‘Neden bizden peynir aldın?’ diye düşünüyor” diyor Ed. “Peki nasıl yaptın bulmak biz?!”

Markanın o zamanlar basit bir web sitesi vardı ancak arama sonuçlarında iyi bir sıralamaya sahip değildi. Küçük ölçekli bir operasyon olduğundan siteyi tanıtma veya trafik çekme araçları yoktu.

Ed, “Pazarlama bütçemiz yoktu” diyor. “Ben de annemin evindeki peyniri kesiyordum!”

Üç buçuk yıl sonra marka, tek kişilik bir gösteriden yaklaşık 20 çalışanın bulunduğu hızlı büyüyen bir DTC operasyonuna dönüştü.

Rhiannon, “Eskiden haftada 10 kutu gönderiyorduk, ama şimdi haftada 1000’e yaklaştı” diyor.

Bu büyümenin önemli bir kısmı yalnızca geçen yıl gerçekleşti. Altı ay önce ekibe katıldığından beri (pazarlama alanında işe alınan ilk kişi olarak!) Rhiannon genişlemeye ilk elden tanık oldu.

Rhiannon, “Geçen yılın bu zamanlarında tüm işletmede üç kişi çalışıyordu ve şimdi neredeyse 18 kişi çalışıyoruz” diyor. “Birleşik Krallık’taki karantinayla biraz daha zenginleşen, gerçekten muhteşem bir yolculuktu.”

Sevimsiz yeni bir e-ticaret sitesi

Tabii ki hızlı büyüme her DTC markası için zorluklar yaratır. The Cheese Geek’in ekibi ve ürün yelpazesi geliştikçe markalarını yansıtan daha sağlam bir web sitesine olan ihtiyaçları da arttı.

Shogun Page Builder’ı keşfetmeden önce Squarespace kullanıyorlardı. The Cheese Geek sitesinin ilk sürümünü bir araya getirmek güzeldi ancak bunun Shopify mağazalarını işletmek için uzun vadeli bir çözüm olmadığını hemen fark ettiler.

Rhiannon, “Herkes bir Squarespace sitesi oluşturabilir, ancak ölçeği büyütmek o kadar da iyi değil” diyor. “Şirket içinde yönetebileceğimiz ve ölçeklendirebileceğimiz bir şey istedik.”

Shopify için en iyi sayfa oluşturucuyu arayıp Shogun’u bulduklarında ekibin ilgisini çekti.

COO’ları Rich, mevcut web sitesinin çoğunu Sayfa Oluşturucu’yu kullanarak oluşturdu. Yeni sayfalar oluşturmayı kolay buluyordu ama aynı zamanda içeriği anında değiştirebilmeyi de seviyordu.

“Bir şeyi anlık olarak değiştirmek istiyorsak bunu yapabilmemiz önemliydi.” diyor Rhiannon. “Özellikle startuplarda zaman ve kaynaklar çok değerli. Bir saat içinde tamamen kişiselleştirilebilen bir şeye sahip olmak bizim için çok önemli.”

Sayfa Oluşturucu, abonelik teklifleri, sezonluk peynir kutuları ve ortaklıklardaki değişikliklerden haberdar olmayı kolaylaştırdı; The Cheese Geek’in ürün yelpazesini önemli ölçüde genişletmesi nedeniyle bu çok büyük bir faktör.

Rhiannon, “Geçtiğimiz dört hafta içinde beş peynir kutusunu yayına aldık ve on tane Pick ‘N’ Mix sayfası yayınladık” diyor. “Bir geliştiriciye aktarmamız gerekmeyen bir şeye sahip olmak bizim için gerçekten yararlı oldu. Küçük bir ekip olarak tüm bunları kendi bünyemizde yapabiliriz. Bunu on dakika içinde kendim yapabilirim.

Markayı biraz değiştirmekten siteyi daha modern hale getirmeye kadar, web siteleri için doğru araçlara sahip olmak siteyi çok daha kolay yönetilebilir hale getirdi. Rhiannon, parçacıklar özelliğinin özellikle yeni sayfalar açmak için kullanışlı olduğunu düşünüyor.

“Karışım olarak seçilebilen peynirlerimizin sayısını 15’ten 60’a çıkarıyoruz, dolayısıyla tutarlılık için sitenin bazı kısımlarını çoğaltma becerisine sahip olmak harika” diyor. “Çok fazla ön bilgi sağlayabiliyorsunuz ve bunlar düzgün bir şekilde farklı bölümlere ayrılmış.”

Harika peynirlere layık ürün sayfaları oluşturmak

Web sitelerini hızlı bir şekilde güncelleyebilmek, ekibe markalarına daha fazla kişilik ve popüler kültür katma olanağı sağladı. Artık tüm kaynaklarını mağazayı inşa etmeye harcamak yerine mağazayı optimize etmeye odaklanabilirler.

Rhiannon, “Artık şekiller, geometriler, düzenler ve aksesuarlarla eğlenerek site fotoğrafçılığımıza eğlence katıyoruz” diyor.

Peynir Meraklıları, devrim niteliğindeki ruhlarının ve enerjilerinin ürün sayfalarına yansımasını sağlıyor. Rhiannon’un en sevdiği Shogun kreasyonlarından biri, The Freddie (Queen’in merhum solistine saygı duruşu) adında bir peynir kutusu içeriyor.

“Tüm kutulara rock yıldızlarının ve popüler kültür ikonlarının isimleri veriliyor. Yani görüntüleri birbirine bağlıyoruz ve bununla kopyalıyoruz. Peynir ürün sayfalarında pop yıldızından bir alıntıya yer vermeye çalışıyoruz.”

“Kim sonsuza kadar peynir yemek ister?” Rhiannon’un en sevdiği Shogun sayfalarından biri, merhum Freddie Mercury’nin adını taşıyan Freddie peynir kutusu için olan bu sayfadır.

Tüm ürün sayfaları gibi Freddie de karakter dolu. Cheese Geek, insanların kutuda dönüştürülecek olanı tam olarak görebilmesi için bilgileri net bir şekilde göstermekle tonlarca kişilik kazandırmak arasında bir denge buluyor. Shogun, o canlı görünümü ve hissi yakalamayı kolaylaştırarak sayfalarına hayat vermelerine yardımcı oluyor.

Site, tutkunun parlamasına izin verecek şekilde özelleştirilmiştir, ancak aynı zamanda müşterilerin kendi ‘peynir yolculuğunda’ aradıklarını kolayca bulmalarına da yardımcı olur.

“Bireysel peynir sayfalarımızda tadım notları ile peynirin nasıl yenileceğini ve tadının nasıl çıkacağını ziyaretçiye kolaylaştırmak istiyoruz. Bunu internet sitesinden aktarabilirsek işimizi iyi yapmışız demektir.”

Ve tüm çalışmalar meyvesini verdi. Shogun’a geçtiğimden beri mağazaSquarespace’ten Shogun’a geçtikleri yıl dönüşüm oranları %630 arttı.

Kendi Shopify mağazanızı özelleştirmek mi istiyorsunuz?

Peynir tüccarlarını rock yıldızları haline getiriyor

Peynir Geek, Ed’in annesinin mutfak masasından bu yana çok yol kat etti. İşletme büyüdükçe yerel peynir üreticileri, çiftçiler ve birlikte çalıştıkları hayır kurumları da dahil olmak üzere toplulukları da büyüyor.

Bugün marka, ürünlerini paylaşarak ve hikayelerinin anlatılmasına yardımcı olarak yerel çiftçileri desteklemekten gurur duyuyor.

Birlikte çalıştıkları aile işletmelerinin çoğu, kendilerine ait bir web varlığı olmayan üçüncü veya dördüncü nesil çiftçilerdir; dolayısıyla The Cheese Geek, bu küçük distribütörlerin farkındalığını artırmaya yardımcı olur.

Rhiannon, “Ed, peynir tüccarlarını rock yıldızları haline getirdiğimizi söylemekten hoşlanıyor” diyor.

Marka, hayvanlarına önem veren küçük çiftliklerle çalışarak müşterilere, çevreye ve süt endüstrisine fayda sağlayan seçimler yapıyor. Müşteriler yalnızca geniş bir peynir yelpazesine erişim sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda küçük üreticileri ve bunların çevresel etkilerini destekleme konusunda kendilerini iyi hissediyorlar.

“İneklerine önem veren küçük küçük çiftliklerle çalışıyoruz. Bütün ineklerinin isimlerini biliyorlar!”

Dünyada görmek istediğin peynir ol

Cheese Geek özünde insanları ortak bir tutku etrafında bir araya getirmekle ilgilidir.

Bu heyecan verici DTC mağazası, yeni özel yapım peynir türlerini keşfetmekten favoriler hakkında daha fazla bilgi edinmeye kadar tüm deneyimi keyifli ve kapsayıcı hale getiriyor.

“Bir peynir dükkanına gittiğinizde çoğu zaman seçenekler arasında boğulursunuz. Süreci mümkün olduğunca erişilebilir hale getirmek istedik” diyor Rhiannon. “Eğer sitemizde bu kadar iyi iletişim kurabilirsek, o zaman O olağanüstü bir deneyim sağlıyor.”

Sırada ne var?

Sadece bu yaz yeniden markalaşmakla kalmıyorlar, aynı zamanda mağazanın ekim ayında yeni bir uygulamasını da kullanıma sunacağız. Meraklılar mobile doğru genişliyor!

Rhiannon, “Uygulamada tam bir peynir ansiklopedisi oluşturmak istiyoruz” diyor. “Satmasak bile sadece peynir hakkında bilgi edinmek için.”

Müşterilerin mükemmel peynir ve şarap eşleşmesini bulmalarına yardımcı olmaktan, favorileri hatırlamayı ve yeniden sıralamayı kolaylaştırmaya kadar The Cheese Geek sitesi, çevrimiçi alışverişin her yönünü doğru bir şekilde ele alıyor.

“Eğer birisinin daha önce adını hiç duymadığı ve onu sevdiği bu küçük peyniri denemesini sağlayabilirsek, günün sonunda bu bizi çok çok mutlu eder.”

İstediğiniz markaya uygun görünümü ve daha fazla dönüşümü elde etmek için Shopify’ı özelleştirin. Shogun Sayfa Oluşturucu’yu bugün deneyin.

Tavsiye Edilen:  Claude 2 ve GPT-4: Konuşma Yapay Zeka Asistanlarının Karşılaştırması