Ücretli Trafikle Yatırım Getirisi Nasıl Artırılır (+ Örnekler)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Ücretli Trafikle Yatırım Getirisi Nasıl Artırılır (+ Örnekler)

E-ticaret işinizi büyütmenin en can sıkıcı yanlarından biri mağazanıza doğru türde trafik çekmeye çalışmaktır. Alışveriş yapanlar ne yazık ki birdenbire ortaya çıkmıyor.

Mağazanıza organik trafik oluşturmak, ücretsiz bir trafik kaynağı geliştirmenin harika bir yolu olsa da, içerik oluşturmak ve bunun için Google’da üst sıralarda yer almak zaman alır. O zaman bile, satışları en çok artıracak anahtar kelimeler için genellikle en üst sıralarda yer alamazsınız.

Nitelikli trafik almanın en hızlı yolu ücretli reklamlardır. Ürünlerinizi çok sayıda doğru kişinin önüne çıkarmanın en kesin yoludur.

Gelecekteki sadık müşterileriniz harika bir reklamın diğer tarafında yer alabilir. Nasıl göründüklerini biliyorsunuz çünkü her gün reklamlar görüyorsunuz ve harika olanlar gerçekten öne çıkıyor.

Ve etkilidir. Doğru hedefleme ve düzenli testlerle ücretli reklamlar için yatırım getiriniz (YG) önemli olabilir. Satışları neyin yarattığını bulduğunuzda paranız sizin için çalışacaktır.

Bu yazıda şunları ele alacağız:

Küçük bir ecomm ads 101 ile başlayalım.

#cta-visual-pb#Harika reklamlar harika açılış sayfalarını hak ederReklamlarınızı ilgi çekici hale getirmek için çok çalıştınız, bu nedenle güçlü açılış sayfalarıyla heyecanı sürdürün.Hemen tasarlamaya başlayın

E-ticaret reklamcılığı nedir?

E-ticaret reklamcılığı, ürünler için pazarlama mesajlarını çevrimiçi (ve hatta isterseniz çevrimdışı) yerleştirmek için ödeme yapma uygulamasıdır.

Çevrimiçi reklamlar birçok farklı biçimde gelir— basit metin tabanlı başlık ve alt metinden animasyonlu görsel banner’lara ve kare kenar çubuğu bloklarına kadar.

Bunları internette, web makalelerinde, sosyal medya platformlarında, uygulamalarda, e-posta haber bültenlerinde, mesajlaşma araçlarında, podcast’lerde ve daha fazlasında bulacaksınız.

Gerçek dünyada da durum hemen hemen aynı; reklam panoları, otobüs kaplamaları, harap binaların üzerindeki buğday lapası posterler, adını siz koyun.

Tavsiye Edilen:  Yeni Başlayanlar İçin Organik Potansiyel Müşteri Oluşturma Kılavuzu

İnsanların ücretsiz olarak takıldığı hemen hemen her yerde bir reklam fırsatı vardır.

Tıklama başına, bin gösterim başına veya yerleşim ve zaman dilimi başına gibi çeşitli şekillerde ödeme yapılır.

Çoğu reklamın net hedefi, alışveriş yapanların tıkladıktan sonra doğrudan bir ürünü satın almasını sağlamak olsa da, reklamlar aynı zamanda genel marka bilinirliğini artırmayı da hedefleyebilir ve başarıyı, marka adının insanların zihnine yerleştirilmesi olarak tanımlayabilir.

E-ticaret reklamcılığı pazarlama stratejisi: Kitle hedefleme ve anahtar kelimeler

Çevrimiçi reklamlar, gerçek dünyadaki reklam panolarında olduğu gibi herkese gösterilmez.

Dijital reklamlar, çeşitli kullanıcı davranışlarına, ilgi alanlarına ve eylemlerine göre doğru hedef kitleyi hedefleme avantajına sahiptir.

Reklamverenlerin reklamlarını hedefleyebilmelerinin bir yolu, kitle hedefleme.

Sosyal medya platformları, özellikle de Meta (AKA Facebook), kullanıcı verilerinin gerçek altın madenleridir. İnsanlar demografik bilgileri, ilgi alanları ve hobileriyle ilgili ayrıntılar karşılığında platformu özgürce kullanıyor.

Bu verilerle Instagram, Facebook, Twitter ve Pinterest gibi hizmetler, şirketlerin reklamlarını yalnızca ilgi alanları sundukları ürünle örtüşen kişilere göstermek için kullanabilecekleri bölümlere ayrılmış hedef kitleler oluşturabilir.

Arama motoru reklamcılığında hedefleme mekanizması daha basittir;anahtar kelimeler.

SEO’da olduğu gibi, reklamlarınızın en çok çekmek istediğiniz kişiler tarafından görülmesini sağlamak için anahtar kelimeler çok önemlidir.

Ürününüz veya markanızla alakalı anahtar kelimeleri bulabilir ve bunların ne kadar arama ilgisine sahip olduğunu görebilirsiniz.

Reklamlarınızı belirli anahtar kelimelerin aramalarıyla sınırladığınızda, paranız sattığınız ürünlerle ilgilenmeyenlere boşa gitmez. Onlar kazanır, sen de kazanırsın.

Harika reklamlarınızı gösterecek doğru kişileri bulmanın her iki yöntemi için de şunları yapmak isteyeceksiniz: Yatırım getirinizi (ROI) artırmak için sonuçlarınızı ölçmeye ve mesajlarınızı geliştirmeye devam edin.

Belirli anahtar kelimeler tıklama alıyor ancak dönüşüm alamıyorsa, satışa dönüşen daha uygun anahtar kelimeler lehine bunları azaltın. Veya reklamlarınızı, değer teklifinin daha net olacağı şekilde düzenleyin.

Tavsiye Edilen:  9 adımda kursunuz için bir müfredat nasıl oluşturulur?

Aynı şekilde, hedeflediğiniz kitle dönüşmüyorsa, doğru hedefleyip hedeflemediğinizi veya reklamlarınızda ince ayar yapılması gerekip gerekmediğini öğrenin.

Ücretli trafiğinizi doğru açılış sayfasına gönderin

Herhangi bir ücretli reklam kampanyasının önemli bir kısmı, trafiği gönderdiğiniz yerdir.

Bazen reklam türüne bağlı olarak trafiği doğrudan ürün sayfasına göndermek isteyebilirsiniz.

Eğer amaç ortadaysa ve ürün hakkında yeterince bilgi sahibilerse, o ürün sayfasına hazır olabilirler (bunu zaten dönüşümler için optimize ettiniz, değil mi?).

Diğer zamanlarda, istersin Trafiği, onları satın almaya doğru daha yavaş yönlendiren bir dönüşüm hunisine yönlendirin onları acil bir karar almaya zorlamadan.

Açılış sayfaları birçok farklı amaca hizmet ediyor—ürün tanıtımlarından ve yeni koleksiyon lansmanlarından özel teklif sayfalarına ve abonelik sayfalarına kadar.

#cta-paragraph-pb#Bkz. Başarılı Shopify mağazalarından özel açılış sayfaları Doğru mesajla dönüşümleri artıran.

Pazarlama mesajlarınızın reklamlarınızdan mağazanıza sorunsuz bir şekilde akmasını, böylece ziyaretçinin reklamınızı tıkladığında tam olarak beklediği şeyi almasını istiyorsunuz. Geçiş sarsıcıysa dönüşüm huniniz boyunca devam edemeyebilirler.

Açılış sayfaları Belirli amaçlar için oluşturulabilir, reklamınızın dili ve amacına uygun olabilir ve alışveriş yapanları dönüşüm huninizin daha aşağılarına ve ödeme sayfasına yönlendirebilir.

Geri sayım sayacı gibi öğeleri özel açılış sayfanıza sürükleyip bırakın

Shogun Page Builder gibi bir açılış sayfası tasarımcısıyla, reklamlarınızın amacına uygun birinci sınıf açılış sayfalarını bir araya getirebilirsiniz.

Profesyonel ipucu: Açılış sayfası başlığınızın, reklamınızda kullandığınız başlığı yakından yansıtmasını sağlayın. Sonuçta bir sebepten dolayı tıkladılar; onlara istediklerini verin.

Bunu güçlü ürün fotoğrafları, ilgi çekici bir ürün açıklaması ve net bir harekete geçirici mesajla takip etmek, ziyaretçileri satış hunisinin daha derinlerine ve satışa daha da yaklaştıracaktır.

#cta-visual-pb#Bugün harika bir açılış sayfası oluşturunAmaçlarıyla eşleşen açılış sayfalarına ücretli trafik göndererek dönüşüm sağlamalarını sağlayın ve onları satışa doğru yönlendirin.Şimdi tasarlamaya başlayın

E-ticaret reklamcılığı türleri

Reklamlar her şekil ve boyutta, her türden site ve hizmette gelir. Çevrimiçi perakendeciler için çeşitli reklam seçeneklerini bilmek önemlidir.

Burada çevrimiçi e-ticaret reklamcılığındaki en büyük oyunculardan bazılarını ele alacağız:

 • Google
 • Facebook
 • instagram

Google reklamları

Google bir arama motoru devidir ve Arama pazarının %85’inden fazlası 2022’de. Diğerleri tek haneli rakamlarda kalıyor.

Onların hakimiyeti, arama, YouTube ve ortak sitelerdeki reklamlardan büyük miktarda reklam geliri anlamına geliyor.

Aşağıda, çevrimiçi perakendecilerin mağazalarına trafik çekmek için kullanabileceği Google reklamı türleri yer almaktadır.

Google görüntülü reklamları

Bunlar, mobil cihazlar için 200×200 boyutundan masaüstü için 300×600 boyutuna kadar çeşitli boyutlarda sunulan görsel reklamlardır. Daha fazla dikkat çekmek için hareketsiz görseller kullanabilir veya reklamlarınızı hareketlendirebilirsiniz.

Bunlar, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda (GDN) görüntülenir. 200 milyondan fazla web sitesi (artı uygulamalar ve videolar).

Washington Post reklamının yanında melatonin kullanımına ilişkin bir yatak reklamı

Reklamlar ziyaretçilere hedef kitleye göre gösterilir.

Bunlar yeni başlayan kitleler olabilir belirli bir konuyu arama (pazarda)olanlar Konuyla zaten ilgileniyorum (yakınlık)Ve işletme tarafından tanımlanan kitleler (özel).

Google arama ağı reklamları

Google Arama, dünyadaki trafiğin çoğunu internetteki çeşitli sitelere ve mağazalara yönlendirir. Sonuçların ilk sayfasındaki sayfaları almanın iki yolu vardır: SEO ve arama ağı reklamları aracılığıyla.

Bu reklamlar metin tabanlıdır ve bir başlık, kısa bir açıklama ve bir URL (artı bunun bir reklam olduğuna dair küçük bir gösterge) ile organik arama sonuçlarına benzeyecek şekilde oluşturulmuştur.

Copper Cow’daki arkadaşlarımızın “Vietnamlı akını” ifadesini içeren bir arama reklamı var

Arama ağı reklamlarının, reklam tıklaması başına teklif edilen maliyeti ödeyerek hedef anahtar kelimelere teklif verme stratejisi. Anahtar kelimenin popülaritesine bağlı olarak tıklama başına maliyetiniz değişecektir.

Diğer bir seçenek ise dinamik arama ağı reklamları, arama yapanın amacına uygun arama ağı reklamlarını dinamik olarak oluşturmak için web sitenizdeki içeriği kullanır. Bunlar sitenizin tamamını veya trafik göndermek istediğiniz belirli sayfaları kullanabilir.

Metin reklamlar, başlığınız ve açıklamanız resimsiz bir banner’da kullanılarak Google Görüntülü Reklam Ağı’nda da gösterilebilir.

Google Alışveriş reklamları

Alışveriş yapanların ne tür bir şey istediklerini bilerek doğrudan bir ürüne ulaşmak istedikleri pek çok durum vardır.

Google Alışveriş reklamları belirli aramalar için gösterilir ve belirli ürünleri görselleri ve fiyatlarıyla birlikte sunar.

Bu yüksek niyetli alışveriş yapanlar, reklamınızı tıklayıp ürün sayfanıza ulaştıklarında, satın alma olasılıkları çok yüksektir.

Google Alışveriş reklamları, arama sonuçları sayfanızın üst kısmında veya sağında, Google Alışveriş sekmesinin üst kısmında (Google Arama’da) ve Google Arama Ortağı sitelerinde görünür.

Erteleyebileceğiniz bir elbise arayışı size Hill House’s Nap Dress ve diğer bazı ürünler için sonuçlar verecektir.

Ürün bilgilerinizi Merchant Center özet akışına ekler ve ardından reklam kampanyaları oluşturmaya başlarsınız. Google, bu reklamları kullanıcının amacına uygun şekilde sunmak için anahtar kelimeler yerine ürün verilerini kullanır.

Bu reklamlar için yalnızca açılış sayfanıza yapılan tıklama başına ödeme yaparsınız. Maliyet, arama ağı reklamlarında olduğu gibi, maksimum teklif tutarınıza kadar reklam açık artırması yoluyla yönetilir.

Ayrıca ürünlerinizi Google Alışveriş’te ücretsiz olarak listeleyebilirsiniz (ve yapmalısınız), bu durumda listeler Google Alışveriş sekmesindeki reklamların altında görünecektir.

Google Alışveriş’i seçtiğiniz e-ticaret platformuyla (Shopify, BigCommerce, Adobe Commerce vb. gibi) entegre edin.

Google yeniden hedefleme reklamları (diğer adıyla yeniden pazarlama)

Mağaza sayfalarınızda bir Google etiketi kullanarak, mağazanızı daha önce ziyaret etmiş olan kişilere görüntülü reklamlar gösterebilir, onları geri dönmeye ve satın almaya teşvik edebilirsiniz.

Bu, çevrimiçi reklam vermenin özellikle uygun fiyatlı bir yoludur. Hedef kitlenin zaten yerleşik bir ilgisi ve amacı vardır ve tıklama başına maliyet nispeten düşüktür.

Alışveriş yapanlar Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki siteleri ziyaret ederken, markanız görünecek ve onlara ne için alışveriş yaptıklarını hatırlatacaksınız.

#cta-visual-pb#Zorlukla kazanılan trafiği doğru sayfaya gönderinBu işi kadere bırakmayın; inanılmaz satışlarınız için özel açılış sayfaları oluşturarak satış huninizin kontrolünü elinize alın reklamlar.Şimdi tasarlamaya başlayın

Facebook reklamları

Sosyal medya dünyasında Facebook’tan daha büyüğü yok. Tekil olarak, platform artık neredeyse komuta ediyor Sosyal medya pazar payının %72’si.

Instagram ve WhatsApp gibi diğer platformları da satın aldıktan sonra şirket, Meta olarak yeniden markalaştı. Platformlarında etkileşimde bulunan çok sayıda kullanıcı olduğundan, başka hiçbir şeye benzemeyen bir hedef kitle hedeflemesi var.

Bu kılavuzda, her ikisi de aynı reklam arka planını kullanmasına rağmen Facebook ve Instagram’ı ayrı ayrı ele alacağız.

Her iki platform için de kampanyadan ulaşmak istediğiniz hedefi seçersiniz; e-ticaret mağazaları için bu büyük olasılıkla trafik, marka bilinirliği veya etkileşim.

Facebook reklamları, ürününüzü tam olarak doğru gözlerin önüne çıkarabilen hedef kitle hedeflemesiyle e-ticaret markaları için güçlüdür.

Facebook resim reklamları

Bu reklamlar, tıpkı adlandırıldıkları gibi, bir görselin yanı sıra bir başlık, açıklama kopyası ve birincil metin içerir.

Bu reklamların en boy oranı yerleşime bağlıdır ancak 1,91:1 ila 1:1 veya 9:16 olacaktır.

Resim reklamlar için farklı yerleşim türleri vardır:

 • Ana beslemede
 • Sağ sütunda (kişilerin üstünde)
 • Facebook Marketplace’te
 • Facebook Hikayelerinde
 • Arama sonuçlarında
 • Messenger’da
 • Facebook yayın içi videosu

Aşağıda ana feed reklamını ve sağ sütundaki reklamları görebilirsiniz. Formata bağlı olarak ekleyebileceğiniz kopya miktarı değişecektir.

CTA metni için, marka bilinirliği ve erişimden trafiğe ve etkileşime kadar reklam hedefinize bağlı olarak birden fazla seçenek vardır.

E-ticarette, mağazanıza trafik çekmek için muhtemelen ‘Şimdi alışveriş yapın’, ‘Daha fazla bilgi edinin’ veya ‘Teklif alın’ gibi CTA’ları kullanacaksınız.

Resim: Misen

Resim: Facebook

Resim reklamlar Facebook reklamları için en temel seçenek olsa da oldukça etkili olabiliyorlar.

Ürün fotoğrafınızın ne kadar yaratıcı olduğuna bağlı olabilir, bu da insanları tıklayıp satın almaya teşvik edecektir.

Facebook video reklamları

Resim reklamlara pek çok açıdan benzeyen video reklamlar, ziyaretçilerin dikkatini hareketle çeker. Yerleşime bağlı olarak kopyalama seçenekleri ve karakter sınırlamaları değişecektir.

Video reklam yerleşimleri şunları içerir:

 • Ana besleme
 • Facebook Pazaryeri
 • Facebook Hikayeleri
 • Arama Sonuçları
 • Makaralar
 • Facebook yayın içi videosu

Video en boy oranları yerleşime bağlı olarak farklılık gösterir.

Ana yayın, arama sonuçları ve Pazar Yeri gibi bazıları için 1:1 (veya 4:5) oranı hedefleyeceksiniz. Makaralar ve Hikayeler gibi diğerleri için 9:16 oranına ihtiyacınız olacak.

Resim: Zulacı

Video, ürün hikayenizi hızlı bir şekilde anlatmanıza yardımcı olabilirhedef kitlenizin dikkatini çekerek onları daha hızlı satışa yönlendirmeye yardımcı olur.

Mağazanıza video eklemenin ne kadar önemli olduğundan ve mağazanıza daha fazla müşteri çekmek için reklamlara yönelik videolar oluşturmanın da aynı derecede önemli olduğundan bahsettik. Bu format, yeni alışveriş yapanlar arasında her zaman kazanan video referans UGC’si için harika çalışıyor.

Facebook atlıkarınca reklamları

Resim ve video reklamların başarılı olduğu yerlerde atlıkarınca reklamlar bu başarıyı artırabilir.

Bu reklamlar için, her biri kendi bağlantısına sahip olan, kullanıcıların hızlıca kaydırabileceği en fazla 10 resim veya video ekleyebilirsiniz.

Atlı karıncalara yönelik yerleşimler şunları içerir:

 • Ana besleme
 • Sağ sütun (yalnızca ilk resim gösterilecektir)
 • Facebook Pazaryeri
 • Arama Sonuçları
 • Facebook Hikayeleri
 • Facebook yayın içi videosu

Böylece, her birinin görselini ve ayrı ürün açılış sayfalarına veya ürün detay sayfalarına bir bağlantıyı içeren birkaç ürün ekleyebilirsiniz.

Veya Cometeer’in aşağıda gördüğü, görsellerin yenilikçi kahvelerini nasıl hazırlayacaklarını adım adım gösterdiği ve tüm bağlantıların aynı özel açılış sayfasına gittiği stratejiyi kullanabilirsiniz.

Resim: Cometeer

Birden fazla ilgili ürününüz veya birçok yönünü göstermenin fayda sağlayacağı bir ürününüz olduğunda, atlıkarınca reklamı güçlü bir oyuncudur.

Facebook koleksiyon reklamları

Bu reklam türü, mobil kullanıcıların ürünlerinizden birkaçına göz atmasına olanak tanır ve tıkladıklarında, ürünlerinizi daha derinlemesine incelemeleri için onları bir Hızlı Deneyime (aşağıda açıklanmıştır) gönderir.

Koleksiyon reklamlarını kullanabilmek için bir Hızlı Deneyim reklamı oluşturmanız gerekir.

Koleksiyonlara yönelik yerleşimler şunları içerir:

 • Ana besleme
 • Facebook yayın içi videosu

Her reklam bir kapak görseli veya videosu ile üç veya dört ürün görselinden oluşur. Ürünler kataloğunuzdan manuel olarak veya Facebook tarafından dinamik olarak seçilebilir.

Kopyalama için bir başlık ve bazı birincil metinler içerirler.

Ortaya çıkan trafiğin sonuçlanması için bir açılış sayfası ekleyeceksiniz; bu nedenle, bu amaç için mükemmel bir mesaj içi açılış sayfası oluşturduğunuzdan emin olun.

Hızlı Deneyim reklamları

Yalnızca mobil cihazlara yönelik bu reklamlar, reklama dokunulduğunda tam ekran modunda açılarak alışveriş yapanlar için daha etkileşimli bir deneyim sağlar.

Bu, hem Facebook hem de Instagram’daki reklamlar için geçerlidir.

Facebook’ta yukarıdaki tüm reklam biçimleriyle (resim, video, atlı karınca ve koleksiyon) çalışır ve tek tek ürün sayfalarına kaydırma, kaydırma ve tıklama gibi ek işlevler ekler.

Reklam Yöneticisi’nde mevcut şablonlar arasından seçim yapabilir veya Hızlı Deneyim reklamlarınızı tamamen özel olarak oluşturabilirsiniz.

Şablonlar şunları içerir:

 • Kitap bakmak. Ürünlere bağlantı veren etiketlere sahip yaşam tarzı ürün fotoğrafları.
 • Vitrin. Kataloğunuzdaki ürünlerin bulunduğu bir mağazanın mobil modeli.
 • Muşteri kazanımı. Kullanıcıları satın almaya yönlendiren basit, eylem odaklı bir deneyim.
 • Hikaye anlatımı. Resimler ve videolarla bir hikaye anlatın.
 • Ürün Satışı (Katalogsuz). Vitrin şablonu gibi ancak ürünlerin yüklenmesi gerekiyor.
 • AR Deneyimi. Resimlerinizden veya videolarınızdan artırılmış gerçeklik efekti oluşturun.

Facebook slayt gösterisi reklamları

Bu reklamlar, kullanıcılar için daha hızlı yüklenirken size video reklamların hareketli yönünü sunar. Ayrıca yapımı videolardan daha kolaydır; bu da şu anlama gelir: üretim çok daha uygun fiyatlı.

Toplam uzunluğu 15 saniyeye kadar çıkabilen bir slayt gösterisi reklamı için üç ila 10 resim (en boy oranları 16:9, 1:1 veya 2:3 olan) kullanabilirsiniz. Kullanıcılar görüntüledikçe reklam döngüye girmeye devam edecektir.

Deneyimi geliştirmek için ses bile ekleyebilirsiniz.

Kullanma Video reklamlardan beş kat daha az verislayt gösterisi reklamları internet bağlantısının yavaş olduğu pazarlarda harika çalışır.

Facebook yeniden hedefleme reklamları

Tıpkı Google’da olduğu gibi, Facebook’un da kullanıcı davranışını izlemek ve alakalı reklamlar sunmak için mağazanıza ekleyebileceğiniz, piksel adı verilen kendi izleme snippet’i vardır.

Örneğin, mağazanıza gelen bir ziyaretçi belirli bir pantolona bakıyorsa, daha sonra ona bu pantolonun reklamlarını Facebook’ta gösterebilirsiniz.

Her şey yolunda giderse müşteri şöyle diyecektir: “Ah evet, tabii ki almayı düşündüğüm o pantolonlar!” ve bir müşteriyi daha dönüştürdünüz. Onlar yeni pantolonlar alırlar, sen de yeni bir müşteri kazanırsın.

Instagram reklamları

Meta’nın sosyal medya platformlarından bir diğeri, Instagram’ın görsel formatı e-ticaret markalarına mükemmel uyum sağlıyor.

Reklamlar, kullanıcıların hoşuna giden gönderi türleriyle (ana akış görseli ve video gönderileri, Hikayeler ve Makaralar) aynı formlarda gelir.

Meta’nın çatısı altında olan hem Facebook hem de Instagram reklamları aynı yerden, Yaratıcı Merkez ve Reklam Yöneticisi’nden yönetiliyor.

#cta-paragraph-pb#Hedef kitleniz çevrimiçiyken mi paylaşım yapıyorsunuz? Öğrenin Daha iyi etkileşim için Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamanlar.

Instagram resim reklamları

Facebook’un resim reklamlarına çok benzer şekilde, Instagram’ın resim reklamları da bir resim artı kopya kullanır. Kopya en azından birincil metni içerecektir ancak aynı zamanda bir başlık ve 30’a kadar hashtag de içerebilir.

Instagram’daki resim reklamlar, markanızı reklamlardan yoğun şekilde etkilenen bir hedef kitlenin önüne çıkarmanın basit ama etkili bir yoludur.

En boy oranları yerleşime göre değişir ancak 9:16 veya 1:1 olması gerekir.

Instagram resim reklamlarına yönelik yerleşimler şunları içerir:

 • Ana besleme
 • Instagram’ı Keşfet
 • Instagram Hikayeleri

Resim: Termal dinlenme

Resim reklamlar markalar için gerçekten işe yarar tek görselden kolaylıkla anlaşılabilen ürünler. Mükemmel fotoğrafçılık, tek bir fotoğrafın güçlü bir hikaye anlatmasına yardımcı olabilir.

Instagram video reklamları

Biraz daha açıklama gerektiren ürünler için video reklamlar bu amaca çok uygun.

Videolar birçok bilgiyi tek bir varlıkta toplamakla kalmıyor, aynı zamanda ziyaretçilerin de bu hareketin ilgisini çekmesini sağlıyor.

Instagram’daki video reklamların en boy oranı, yerleşim formatına bağlı olarak 4:5 veya 9:16’dır.

Videolar olabilmek 60 dakika kadar uzun olabilir ama kimse akışında film istemiyor.

İzleyicilerin ilgisini canlı tutacak videolarınızı kısa ve öz tutun.5-15 saniye arasında bir yer mükemmel olmalı.

Instagram video reklamlarına yönelik yerleşimler şunları içerir:

 • Ana besleme
 • Instagram’ı Keşfet
 • Instagram Hikayeleri
 • Instagram Makaraları

Resim: Karaağaç Kahve Kavurma Makineleri

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi bazı ürünler bir videoda kendilerini daha tam olarak ortaya koyuyor—Kahvenin döküldüğü ve buharın yükseldiği görseli izleyicide arzu uyandırır (ya da en azından benim içimde).

Her saniye önemli olduğundan, ürün videosunu doğru şekilde hazırlamak için zaman ayırdığınızdan emin olun. Bırakın tıklamayı, izlemeye devam edip etmeyeceklerine ilk birkaç saniyeniz karar verecek.

Instagram atlıkarınca reklamları

Bu reklam biçimi, bir veya daha fazla ürünü tek bir reklamda tam olarak keşfetmek için birden fazla resim ve video kullanmanıza olanak tanır.

Birkaç farklı ürünü öne çıkarabilir, marka hikayenizi anlatabilir veya ürününüzün nasıl çalıştığını gösterebilir.

Tam olarak Instagram’daki çok resimli organik bir gönderi gibi çalışan atlıkarınca gönderileri, kullanıcıların her bir slaytın farklı bir açılış sayfasına bağlanabileceği şekilde 10’a kadar resim veya video arasında geçiş yapmasına olanak tanır.

Dönen reklamların en boy oranı, normal Instagram gönderilerinde olduğu gibi 1:1’dir.

Dönen reklamların yerleşimi şunları içerir:

 • Instagram Hikayeleri
 • Ana besleme

Resim: Rothy’nin

Akışınızda, Rothy’s’in atlıkarınca gönderileri yukarıdaki gibi görünecek. Hikayeler’de art arda en fazla 10 resim veya video hikayesi göreceksiniz.

Bu Bir reklamda ürün sayfanızın resim galerisine olabildiğince yaklaşınmükemmelleştirmek için çok zaman harcadığınız.

Galerinizi bir dönen reklama bile çekebilir ve trafiği eşleşen ürün sayfanıza geri çekebilirsiniz.

Instagram koleksiyon reklamları

Facebook’ta olduğu gibi Instagram’daki koleksiyon reklamları da doğrudan bir Hızlı Deneyim reklamı (daha önce açıklanmıştı), dokunulduğunda açılır.

Bir kapak görseli veya videosu ve iki veya üç ürün görseli ile, Koleksiyon reklamları, kullanıcıları ürün grubunuzun daha fazlasını görmek için tıklamaya teşvik eder Hızlı Deneyim reklamında.

Hızlı Deneyim reklamınızda kullanılan ilk varlık, kapak resminiz veya videonuz olacaktır. Bunun için en boy oranı 1,91:1 ila 1:1’dir.

Özel bir Hızlı Deneyim reklamı oluşturabilir veya aşağıdakiler arasından seçim yapabilirsiniz: Vitrin veya Muşteri kazanımı şablonlar.

Koleksiyon reklamlarına yönelik yerleşimler şunları içerir:

 • Instagram Hikayeleri
 • Ana besleme

Görüntüler: Ekstra Koşu

Altra’dan alınan yukarıdaki örnekte, reklama dokunduktan sonra bana daha fazla ürün arasında gezinmeme ve ana açılış sayfasına veya tek tek ürün sayfalarına tıklamama olanak tanıyan Hızlı Deneyim reklamı gösterildi.

Instagram Hikayeleri reklamları

Arkadaşlarınızın, ailenizin ve ünlülerin hikayeleri arasında canlı görsel reklamlar göreceksiniz.

Hikaye reklamları güçlüdür; kullanıcının tüm telefon ekranını kaplar ve onları ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmeye teşvik eder.

Ve çalışıyorlar. Instagram kullanıcılarının %58’i Bir markayı veya ürünü Stories’de gördükten sonra onunla daha çok ilgilendiklerini söylüyorlar. Yazar notu:Şu anda ilk kez Instagram Story’de gördüğüm pantolonu giyiyorum.

Hikaye reklamları kendi formatları değildir ancak yukarıda tartışılan reklam formatlarından herhangi biri için bir yerleşim seçeneğidir. Böylece yapabilirsiniz görselleri, videoları, karuselleri ve koleksiyonları kullanın Hikaye reklamlarınızı oluşturmak için.

Görüntüler: Kovboy Bisikletleri Ve Doğu Çatal

Yukarıdaki Cowboy Bikes ve East Fork Pottery örneklerinden de görebileceğiniz gibi, Stories reklamlarınızı oluşturmak için birden fazla format ve varlık kullanabilirsiniz; böylece zengin ve etkileşimli bir reklam deneyimi elde edebilirsiniz (Hızlı Deneyim kullanıyorsanız daha da fazlası).

Instagram Alışveriş reklamları

Instagram Alışveriş’ten yararlanan mağazalar için platformda reklam yayınlamanın başka bir boyutu daha var.

Reklamlarınıza ürün etiketleri ekleyerekile kullanıcıları doğrudan uygulama içi mağazanıza yönlendirebilirsiniz; burada Instagram’dan ayrılmadan bile ürünlerinizi satın alabilirler.

#cta-paragraph-pb#Kılavuzumuzdan Instagram Alışveriş hakkında daha fazla bilgi edinin Shopify mağazanızla Instagram’da satış yapma.

Doğru hedef kitlenin karşısına çıkmak için doğru reklamları bulun

Gördüğünüz gibi, e-ticaret markalarının muhteşem ürünlerinin çevrimiçi reklamını yapmalarının tonlarca yolu var.

Hedef kitlenizin nerede takılmayı sevdiğini öğreninmükemmel hedef kitlelerinizi ve anahtar kelimelerinizi oluşturun, ardından yatırım getiriniz bitene kadar gaza basın.

Gerçek şu ki yapabilirsin harcadığından daha fazla para kazan Eğer ücretli reklamı doğru yapıyorsanız. Her zaman olduğu gibi yatırım getirinizi artırmak için test etmeniz, ölçmeniz ve yinelemeniz gerekir.

Sonunda, bunu bir bilime indirgeyeceksiniz ve bunu gösterecek bir ton yeni müşteriniz olacak.

#cta-visual-pb#Ücretli trafiğiniz için mükemmel açılış sayfalarını oluşturunİnanılmaz reklamlarınız için özel açılış sayfaları oluşturarak satış huninizin kontrolünü elinize alın.Hemen tasarlamaya başlayın