Uluslararası Google Ads Kampanyalarınızı Yapılandırmanın 4 Yolu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Uluslararası Google Ads Kampanyalarınızı Yapılandırmanın 4 Yolu

Google Reklamları, işletmelerin dünyanın çeşitli ülkelerinde geniş, hedeflenmiş bir kitleye ulaşmasını sağladığı için uluslararası pazarlama için mükemmel bir araçtır.

Ancak, farklı ülkeleri ve dilleri hedefleyen birden fazla kampanya oluşturmak ve yönetmek zor olabilir. Go Fish Digital olarak, çeşitli ülke ve bölgelerde ürün veya hizmetlerinin reklamını yapan birçok müşteriyle çalıştık ve uluslararası Google Ads kampanyaları için etkili olduğu kanıtlanmış dört kampanya yapısı belirledik.

Hesabınızı yapılandırmanın tek bir sihirli yolu yoktur, çünkü her şirket ve sektör benzersizdir, ancak bu yapılardan birini takip ederek ürünlerinizi veya hizmetlerinizi Google Reklamlarını kullanarak farklı ülke ve bölgelerde etkili bir şekilde pazarlayabilirsiniz.

 1. Her ülke için ayrı kampanyalar
 2. Bölge başına ayrı kampanyalar
 3. Her dil için ayrı kampanyalar
 4. Hibrit yaklaşım

Aşağıda her biri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

1. Her ülke için ayrı kampanyalar

Bu yaklaşımda hedeflediğiniz her ülke için ayrı bir kampanya oluşturuyorsunuz. Bu, hedeflemenizi, reklam metninizi ve diğer kampanya öğelerinizi her bir pazarın özel ihtiyaçlarına ve tercihlerine uyacak şekilde tamamen özelleştirmenize olanak tanır. Bu, kampanyalarınızın performansını artırmanıza ve daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca her pazar için farklı bütçeler belirleyebilirsiniz; bu, belirli pazarların diğerlerinden daha fazla yatırım gerektirmesi durumunda faydalı olabilir.

Her ülke için ayrı kampanyalar içeren kampanya yapısı örneği:

 • Arama – ABD – Marka Dışı
 • Arama – Birleşik Krallık – Marka Dışı
 • Arama – ABD – Marka
 • Arama – İngiltere – Marka

Bu yaklaşım, hedeflemenizi ve teklifinizi her ülkeye göre uyarlamanıza olanak tanır, ancak farklı ülkeler için birden çok kampanyayı yönetmek daha fazla çaba gerektirebilir.

2. Bölge başına ayrı kampanyalar

Bu yaklaşımda, aynı bölgeden birkaç ülkeyi hedefleyen kampanyalar oluşturursunuz. Bu, hedeflemenizi ve tekliflerinizi daha geniş alanlara konsolide etmenize olanak tanır.

Tavsiye Edilen:  Freelancing 101: 7 powodów, dla których warto skłonić klientów do umieszczenia Cię w programie ustalającym

Ortak bölgelere örnek olarak NAMER (Kuzey Amerika), EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika), DACH (Almanya, Avusturya, İsviçre) ve LATAM (Latin Amerika) verilebilir. Ayrıca, işletmeniz için en mantıklı olan ülkeleri gruplandırabilir ve bir bölgeden yalnızca belirli ülkeleri hedeflemeyi seçebilirsiniz.

Ürünleriniz veya hizmetleriniz belirli bölgelerde aynıysa ya da insanların benzer dillere, kültürlere ve para birimlerine sahip olduğu bir bölgeyi hedefliyorsanız, bu gruplamalar işinize yarayacaktır.

Her bölge için ayrı kampanyalar içeren kampanya yapısı örneği:

 • Arama – NAMER – Marka Dışı
 • Arama – LATAM – Marka Dışı
 • Arama – NAMER – Marka
 • Arama – LATAM – Marka

Daha az kampanyayla daha geniş bir kitleyi hedeflemenize olanak tanır, bu da kampanya yönetiminizi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir, performansı izlemeyi, bütçeleri belirlemeyi ve ayarlamalar yapmayı kolaylaştırır.

Ancak bu yöntem, bölgelerdeki belirli ülkeleri hedeflemek için daha az esnekliğe izin verir. Önemli bir dezavantaj, kampanyanızın bütçesinin ülkeler arasında nasıl paylaştırıldığı üzerindeki kontrolü kaybedecek olmanızdır. Örneğin, ülkelerden biri diğerlerine göre daha iyi performans gösteriyorsa, Google algoritmalarının buna öncelik vermesi ve bütçenin çoğunu bu ülkeye ayırması ve diğer ülkeleri sınırlı bir bütçeyle aynı kampanyada bırakması muhtemeldir.

Bu yaklaşımın bir başka sakıncası da, reklamları kampanya başına yalnızca bir dilde yayınlamanız gerektiğidir. Avrupa gibi birçok dile sahip bölgeleri hedeflemek için bu yaklaşım, kampanyalarınızı her bir ülkenin diliyle optimize etmenize olanak sağlamaz.

3. Her dil için ayrı kampanyalar

Dile özel yaklaşımda, hedeflediğiniz her dil için ayrı bir kampanya oluşturursunuz. Bu, reklam metninizi, anahtar kelimelerinizi ve hedefleme seçeneklerinizi her bir hedef kitlenin belirli dil ve kültürel tercihlerine göre uyarlamanıza olanak tanır. Bu yaklaşım, birden çok dili hedefliyorsanız ve kampanyalarınızın her biri için optimize edildiğinden emin olmak istiyorsanız etkili olabilir.

Tavsiye Edilen:  Przewodnik dla początkujących dotyczący sprawdzania faktów

Yerel dilleri kullanarak, dil engelini ortadan kaldırabilir ve insanların reklamı ve mesajını kolayca anlamasını sağlayabilirsiniz. Reklamlarınızın dilini ve içeriğini anlayabilecekleri için reklamlarınızın hedef kitlenizle daha alakalı olmasını sağlayabilirsiniz, bu da muhtemelen daha yüksek etkileşim ve dönüşüm oranlarına yol açacaktır. Yerel dilleri kullanmak, işletmenizin onlarla rahat oldukları bir dilde iletişim kurmak için çaba göstermeye istekli olduğunu gösterdiğinden, hedef kitlenizle güven oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

Her dil için ayrı kampanyalar içeren kampanya yapısı örneği:

 • Arama – ABD – İngilizce – Marka Dışı
 • Arama – ABD – İspanyolca – Marka Dışı
 • Arama – ABD – İngilizce – Marka
 • Arama – ABD – İspanyolca – Marka

Bu yaklaşım, reklam metninizi ve hedeflemenizi her bir dile uyarlamanıza olanak tanır, ancak birden çok kampanyayı farklı dillerde yönetmek daha fazla zaman alabilir. Farklı dillerde birden çok kampanyayı yönetmek, farklı ekipler veya çevirmenlerle koordinasyon sağlamayı ve birden çok reklam grubu ve kampanyayı takip etmeyi gerektirebilir.

Uluslararası Google Ads kampanyalarını farklı dillerde yayınlarken aşağıdakileri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun:

 • Anahtar kelime araştırması: Farklı bir dilde anahtar kelime araştırması yapmak zaman alıcı olabilir ve dile özgü araçların kullanılmasını veya anadili İngilizce olan kişilerin yardımını gerektirebilir.
 • Reklam metnini çevirme: Reklamın gösterileceği dilin, kültürün ve bağlamın tam olarak anlaşılmasını gerektirdiğinden, reklam metnini doğru ve etkili bir şekilde çevirmek zor olabilir.
 • Açılış sayfalarını çevirme: Reklam metnine benzer şekilde, açılış sayfalarının çevirisi zorlu bir süreç olabilir ve anadili İngilizce olan veya profesyonel çevirmenlerin yardımını gerektirebilir. Potansiyel müşterilerle güven ve güvenilirlik oluşturmak için çevirilerin doğru olması gerekir.
 • Kültürel farklılıklar: Bir ülkede işe yarayan başka bir ülkede çalışmayabileceğinden, farklı ülkelerde reklam yayınlarken kültürel farklılıkları göz önünde bulundurmak önemlidir. Örneğin, belirli renklerin veya görüntülerin farklı kültürlerde farklı çağrışımları olabilir.
Tavsiye Edilen:  5 Yaygın Google Ads Hatası ve Bunlardan Nasıl Kaçınılır?

4. Hibrit yaklaşım

Hibrit yaklaşım, özel ihtiyaçlarınızı karşılayan özelleştirilmiş bir kampanya yapısı oluşturmak için yukarıdaki yöntemlerin unsurlarını birleştirir. Örneğin, ülke veya bölgeye göre hedeflemeyi dil hedeflemeyle birleştirerek iş gereksinimlerinize uygun bir kampanya yapısı oluşturabilirsiniz. Bu yaklaşım, kampanyalarınızı belirli pazarlara ve hedef kitle demografik özelliklerine göre uyarlamanıza olanak tanır ve doğru insanlara, doğru dili kullanarak doğru mesajla ulaşmanızı sağlar.

Hibrit bir yaklaşım için ayrı kampanyalara sahip kampanya yapısı örneği:

 • Arama – NAMER – Türkçe – Marka Dışı
 • Arama – NAMER – İspanyolca – Marka Dışı
 • Arama – LATAM – İspanyolca – Marka Dışı
 • Arama – LATAM – Portekizce – Marka Dışı

Kampanyalarınızda hedeflenen bölgeleri, ülkeleri ve dilleri kolayca takip edebilmek için kampanyalarınız ve reklam gruplarınız için net ve düzenli bir adlandırma kuralı kullandığınızdan emin olun.

Çözüm

Sonuç olarak, uluslararası Google Ads kampanyalarınız için en iyi kampanya yapısı, işletme hedeflerinize, bütçenize ve hedefleme ile teklif verme üzerinde istediğiniz kontrol düzeyine bağlı olacaktır.

İş hedefleriniz, işletmeniz için en etkili olacak kampanya yapısının türünü belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, hedefiniz birden çok ülkede geniş bir kitleye ulaşmaksa, ülke veya bölgelere dayalı bir kampanya yapısı en uygunu olabilir. Öte yandan, belirli dilleri veya kültürel grupları hedeflemek istiyorsanız, dile özgü veya karma bir yaklaşım daha uygun olabilir. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Go Fish Dijital Ücretli Medya ekibine ulaşın, size yardımcı olalım!

Leo Pinon Hakkında

Léo Pinon, Raleigh, NC ofisindeki Go Fish Digital’de Uluslararası Pazarlama Uzmanıdır.