Ürün Sayfası SEO: Ürün Sayfaları İçin 10 SEO İpucu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Ürün Sayfası SEO: Ürün Sayfaları İçin 10 SEO İpucu

İnsanlar her zamankinden daha fazla çevrimiçi alışveriş yapıyor, bu nedenle çevrimiçi mağazanızın arama motoru sonuç sayfalarında bulunan sonsuz sayıda mağazayla rekabet edebilmesini sağlamak çok önemlidir. Kullanıcı deneyimini optimize etmek, kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşime gireceği konusunda bir rol oynar, ancak onları arama sonuçlarından sayfalarınıza getirmek tamamen başka bir zorluktur.

SEO işletmeniz için neden önemlidir? E-ticaret ürün sayfası SEO kontrol listesi yalnızca trafiği artırmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıları alıcıya dönüştürmeye de yardımcı olur. Aşağıdaki E-ticaret sayfalarını optimize etmeye yönelik eksiksiz ipuçları listemizi kullanarak rekabeti geride bırakın ve ürün sayfalarınızın maksimum gösterim için optimize edildiğinden emin olun.

Bir E-Ticaret Ürün sayfasını 10 Adımda SEO için Optimize Etme

1. Araştırma Yapın ve Bir Anahtar Kelime Stratejisi Uygulayın

Anahtar kelime araştırması, güçlü bir şekilde optimize edilmiş sayfaların temelini oluşturmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. E-ticaret ürün sayfası SEO’su ile uyum sağlamak için, potansiyel müşterilerinizin muhtemelen arayacağı ürün odaklı anahtar kelimeler seçtiğinizden emin olun.

Anahtar kelime araştırma aşamasında, seçtiğiniz anahtar kelimenin alakalı olması ve net bir amacı olması gerektiğini unutmayın. Hedef kitlenizin, özellikle amaçları satın almaksa, sizi arama kapsamlarına yerleştirerek bulabilmeleri için, işlem amaçlı anahtar kelimelerin peşinden gidin.

Ayrıca, anahtar kelime sıralama zorluğunu ve aranma hacmini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Alaka düzeyi, yine de, genellikle daha önemlidir. Stratejinize, aramada keşfedilebilirliği artırmaya yardımcı olabilecek uzun kuyruklu, açıklayıcı anahtar kelimelerle yaklaşın.

Örneğin: Sanat ve el işi kitleri satıyorsanız, “sanat ve el sanatları” yerine “çocuklar için sanat ve el işi kitleri” gibi anahtar kelimeleri hedeflemek faydalı olabilir. Daha uzun kuyruklu sorgu, arama yapan kişinin belirli bir ürünü aradığını belirtirken “sanat ve zanaat” aramadığını gösterir.

2. Başlık Etiketlerini ve Meta Açıklamaları Optimize Edin

Ürün sayfalarınıza trafik çekmenize yardımcı olabilecek anahtar kelimeleri anladıktan sonra, başlık etiketlerinizin ve meta açıklamalarınızın buna göre optimize edildiğinden emin olmanız önemlidir.

Başlık etiketleri şunları içermelidir:

 • ürünün adı
 • marka bilgisi
 • Diğer ilgili bilgiler

Genellikle bir ürün sayfası, boyutlar, uygulama talimatları ve diğer önemli ayrıntılardan tonlarca genel bilgi içerir. Bu, zaten sayfada bulunan kullanıcılar için harikadır. Ancak bu, arama sonuçları sayfalarını tarayan kullanıcılar için cazip değil.

Meta açıklamaları, kullanıcılara ürün sayfanızda sunulanlar hakkında kısa bir genel bakış sağlamalı, önemli ayrıntılar ve harekete geçirici mesajlar sunmalıdır, böylece sayfanızı tıklayıp ziyaret etme olasılıkları artar.

İşte cazip bir meta açıklama örneği:

Mürekkep ve toner kartuşları için bu Best Buy meta açıklaması, kullanıcıların bağlantıya tıkladıklarında neler bekleyebileceklerini vurgular. Kullanıcılar ne tür yazıcı mürekkebi veya tonere ihtiyaç duyduklarını bilmiyorlarsa, Best Buy’da mevcut ürün yelpazesine bakmak için bu sayfaya tıklama eğiliminde olabilirler.

Tavsiye Edilen:  Barbie Vs.Oppenheimer'dan öğrenilecek dersler

3. Eşsiz Ürün Açıklamalarına Sahip Olun

Bu, yalnızca ürünlerinizi ayrıntılı bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sayfa genelinde birçok anahtar kelime fırsatının da kaynağıdır. Ürün açıklamanıza dahil edilecek önemli bilgiler şunları içerir:

 • SKU numaraları
 • Ağırlık
 • Boyut
 • kullanımlar
 • Talimatlar

İşte benzersiz bir ürün açıklaması örneği:

l'ange ürün sayfası açıklaması

Bu L’ange kuru şampuan ürün sayfası, kuru şampuanın kullanımlarını ve faydalarını okunması kolay bir şekilde vurgulamaktadır.

4. SSS İçeriğini Ekleyin

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız ürün sayfalarınızın kaliteli içeriklerle dolu olması gerekir. Kullanıcılar içeriğinizi yararlı bulmazlarsa, yüksek hemen çıkma oranları ve düşük dönüşüm oranları görmeniz muhtemeldir.

Ürün sayfalarınıza bir SSS bölümü eklemek, kullanıcıların sattığınız ürüne daha aşina olmasını sağlar ve bir robotla sohbet etmek veya müşteri hizmetlerini aramak yerine bilgileri kendileri bulmayı tercih eden kullanıcılar için harikadır.

SSS bölümünüz için anahtar kelime açısından zengin soruları belirlemek üzere, müşterilerinizden, rakiplerinizin web sitelerinden aldığınız soruları ve arama çubuğundaki Google otomatik önerilerini gözden geçirmeyi düşünün. SSS’leriniz, yalnızca markanıza özel olarak değil, ürününüz veya sektörünüz hakkında genel sorular içermelidir.

5. Görüşleri ve Gerçek Müşteri Yorumlarını Göster

Ürün açıklamalarınız ve fotoğraflarınız kullanıcılara cazip gelse de, gerçek müşteri incelemelerinin görüntülenmesi, kullanıcıların ürününüzü veya hizmetinizi satın almak isteyip istemediklerini anlamalarına yardımcı olabileceğinden, ürün sayfası SEO’su için eşit derecede önemlidir.

Bunlara ek olarak, yorumlar güven oluşturmaya yardımcı olur, kullanıcılar sitenizin bir aldatmaca olmadığını anlayabildiğinden. Ünlülerin onayları ve incelemeleri de harikadır ve sizin için satışları artırabilir!

6. Yapılandırılmış Veri Ekleyin

Yapılandırılmış verilere sahip olmak, sayfanızın sonuçlar sayfasında öne çıkan snippet’ler olarak görünmesine yardımcı olabilir.

Yapılandırılmış veriler, site tarayıcılarına sattığınız ürünler hakkında daha fazla bilgi sağlar ve snippet’lere ulaşmanın anahtarı olan marka otoritenizi artırmanıza yardımcı olur.

Ürün sayfaları aşağıdaki yapıyı içermelidir:

 • Ürün şeması: Bu, kullanıcılara ürün bilgilerini yapılandırılmış bir şekilde sağlar, bu da ürün fotoğraflarının ve bilgilerinin arama sonuçları sayfalarında görüntülenmesini kolaylaştırır.
 • Şemayı gözden geçirin: İnceleme bölümlerindeki yapılandırılmış veriler, site tarayıcılarına ürünleriniz hakkında güvenilirliğinizi artırabilecek bilgilendirici sonuçlar sağlar.
 • SSS şeması: SSS bölümündeki veriler, arama motoru tarayıcılarına daha fazla bağlam sağlar ve sayfanız kullanıcılar için önemli bilgiler sağladığından güvenilirliği ve otoriteyi artırabilir.

Web siteleri bunu eklentilerle veya manuel giriş yoluyla otomatik olarak yapabilir. Ayrıca bol miktarda var Google kaynakları daha fazlasını öğrenmenize yardımcı olmak veya şemanızı doğrulayın manuel giriş için.

7. Alternatif Metin Etiketleri ile Yüksek Kaliteli Görüntüler ve Videolar Elde Edin

Ürünlerinizi tipik bir fiziksel mağazada satmadığınız için, potansiyel müşteriler ürünleriniz hakkında bir fikir edinemezler. Yüksek kaliteli resimler ve videolar, kullanıcılara ürünlerinizi anlamaları için ihtiyaç duydukları görsel bağlamı sağlar. Eşsiz ambalajlarınızı, paketlerinizi ve kitlerinizi çekici görsellerle sergileyin ve bunları, harika bir kullanıcı deneyimi sunmak üzere markanızı desteklemek için kullanın.

Tavsiye Edilen:  Czym jest projektowanie produktów: obszerny przewodnik

Site tarayıcıları sayfadaki resimleri tararken, sayfadaki ipuçları ne kadar alakalı olursa o kadar iyidir. Onlara bu resimlerin neyi temsil ettiği ve sayfayla nasıl ilişkili olduğu konusunda daha fazla bağlam sağlamak için alternatif metin etiketleme ekleyin.

8. Açılış Sayfalarını Test Edin

E-ticaret ürün sayfası SEO stratejinizin bir parçası olarak açılış sayfalarınızı test ettiğinizden emin olun. Kopyanızın konumlarındaki küçük değişiklikler, harekete geçirici mesajları değiştirmek ve ana sayfa ile belirli ürün sayfalarını değiştirmek bile çevrimiçi mağazanız için daha fazla dönüşüm sağlayabilir.

Neyin işe yaradığını ve daha fazla satış sağladığını anlamak için her değişikliğin etkisini test edin. Ürün sayfalarınızdaki en küçük değişikliği bile test ederek dönüşümleriniz üzerindeki etkisini anlamak için Optimizely ve Google Optimize gibi araçları kullanın. Ancak, ürün sayfalarınız için neyin işe yaradığını bulmak her zaman tek bir denemede olmaz; neyin en iyi sonucu verdiğini görmek için biraz deneme yanılma yapmaktan korkmayın!

9. Sayfa Yükleme Sürelerini Azaltın

Hızlı yüklenen bir web sitesi, müşterilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar ve çevrimiçi alışveriş deneyimini kolaylaştırır. Sayfalarınızın hızı ve yükleme süreleri optimize edilmemişse, muhtemelen yüksek hemen çıkma oranları göreceksiniz.

Ancak, önce onları neyin yavaşlattığını belirlemeden sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini asla sağlayamazsınız. Sayfa hızı sorunlarını çözmek için sayfanın teknik tarafına bakmanız gerekir. Büyük resimler bir sayfayı yavaşlatabilir, bu yüzden düşünün görüntü en iyi uygulamaları sitenize yüklerken

10. Teknik Sorunlar İçin Denetim

Filtrelenen her arama için yeni URL’ler, özellikle büyük E-ticaret mağazaları için sorun yaratabilir. Sitenizde çok fazla farklı URL olduğunda, tarama bütçesini boşa harcama, bölünmüş bağlantı eşitliğine sahip olma ve yinelenen içeriğe sahip olma olasılığınız yüksektir.

Tarama bütçenizi optimize etmek ve ardından sıralamaları iyileştirmek için sitenizi teknik sorunlar açısından denetleyin. Bunlarla ilgili size yardımcı olacak birçok SEO aracı vardır.

E-ticaret için SEO ürün sayfaları ile ilgili olarak akılda tutulması gereken birkaç konu şunlardır:

 • Yavaş sayfa yükleme süreleri
 • Eksik yapılandırılmış veriler
 • Yinelenen başlık etiketleri ve meta açıklamaları
 • İnce içerik
 • Bozuk bağlantılar
 • 302 yönlendirmesi
 • 404 sayfa
 • Kanonikler
 • Hreflang

Ürün Sayfalarınızda Kaçınmanız Gereken 5 Şey

1. İnce İçerik ve Harekete Geçirici Mesaj Yok

Çevrimiçi mağazalar, satın almadan önce ürünleri fiziksel olarak göremedikleri, hissedemedikleri ve kullanamadıkları için, kullanıcıları ürün satın almaya teşvik etmek için alabilecekleri tüm yardıma ihtiyaç duyarlar. Tarayıcılara ne sattığınız hakkında iyi bir fikir vermek için mümkün olduğunca açıklayıcı olun ve bundan nasıl yararlanabileceklerini açıklayarak onları sayfa boyunca satın almaya teşvik edin. Ayrıca, her ürünün benzersiz bir açıklaması olduğundan emin olun.

Tavsiye Edilen:  İnsanların izlemek isteyeceği, konuşan bir video hazırlamaya yönelik ipuçları

2. Ürün Sayfalarında Kanonik Etiket Yok

Kanonik etiketler, site tarayıcılarının birden çok URL’de erişilebilen yinelenen veya benzer içeriği dizine eklemekten kaçınmasına yardımcı olur. Tarama bütçeleri sınırlıdır ve bunları yinelenen içerikle harcamak istemiyoruz.

3. Sezonluk veya Stokta Olmayan Ürünlerin Sayfalarını Kaldırma

Sayfaları daha sonra yeniden yayınlamak üzere silmek, özellikle zaman içinde sıralamalar, trafik ve satışlar oluşturmuşlarsa, sizi her seferinde çetin bir savaşla karşı karşıya bırakır. E-ticaret sayfaları için SEO, bu ürün sayfasını diğer ilgili ürün sayfalarına bağlamayı içerir, böylece ürün geri geldiğinde satışları getirebilecek şekilde trafik akabilir.

Bu nedenle, sayfalarınızı tamamen kapatmak yerine yoğun sezonlar için optimize edin.

4. Dahili Bağlantı Fırsatlarını Atlamak

E-ticaret ürün sayfalarınızı, satın alma amacı yüksek anahtar kelimeler için sıralanmalarını sağlamak üzere dahili bağlantılarla destekleyin. Bunu yapmak, E-ticaret mağazanız için trafiği ve dönüşümleri artırır.

Markalar genellikle ana sayfalarına, kategori sayfalarına ve blog sayfalarına bağlantılar oluşturur, ancak ürün sayfalarını unutur. Geliri ve satışları artırmak için E-ticaret ürün sayfası SEO stratejinize uzun kuyruklu anahtar kelimeler eklemeyi ve E-ticaret ürün sayfalarınıza bağlantılar oluşturmayı unutmayın.

5. Mobil İçin Optimize Etmemek

Bu günlerde, çoğu insan internette gezinmek için mobil cihazlarını kullanıyor. Bunun yanı sıra, Google mobil öncelikli bir indeksleyicidir, yani indeksleme ve sıralama için ağırlıklı olarak mobil versiyonu kullanır.

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmamak, satış hedeflerinizi engelleyebilir. İşte E-ticaret için mobil cihazlara öncelik veren birkaç SEO ürün sayfasının olmazsa olmazları:

 • Ürün adları
 • Açıklamalar
 • Teslim seçenekleri
 • Görüntüler
 • Fiyat incelemeleri

E-Ticaret Ürün Sayfalarınızı Optimize Etmek İçin Yardıma mı ihtiyacınız var?

Çevrimiçi varlığı olan bir işletmeniz varsa, SEO erişiminizi artırmak için muazzam bir araç olabilir. SEO’nun işinize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, başlamak için bugün Go Fish Digital ile iletişime geçin!