UX Tasarımı ile Web Tasarımı Arasındaki Temel Farklılıklar

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:UX Tasarımı ile Web Tasarımı Arasındaki Temel Farklılıklar

Kolaylık ve güvenilirlikle yeterli ve verimli bir şekilde performans gösteren web sitelerini herkes takdir eder. Web sitesi tasarımı söz konusu olduğunda çoğu zaman iyi işlev ve performans, görsel çekiciliğin yanında ikinci planda kalır. Web siteleri beklendiği gibi çalışmadığında, kullanıcı deneyimine ilişkin öngörü eksikliği kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir.

Etkili iş web siteleri oluşturmaya gelince, UX tasarımı ve web tasarımı tamamlayıcı unsurlar olarak bir arada bulunmalıdır; ancak ikisi arasında bazı belirgin farklılıklar vardır.

UX tasarımına mı yoksa web geliştirmeye mi ihtiyacınız olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazıda UX ve web tasarımı arasındaki bazı farkları tartışacağız.

UX Tasarımı Nedir?

UX, “Kullanıcı Deneyimi”nin kısaltmasıdır ve basitçe kullanıcının bir üründen veya web sitesi gibi etkileşimli bir ortamdan edindiği deneyimi ifade eder. UX tasarımı internet veya dijital medya ile sınırlı değildir. UX, video oyunu oynamak, araba kullanmak veya kahve makinesi kullanmak gibi insan etkileşimi sunan hemen hemen her şeye uygulanabilir.

UX tasarımı kullanıcının alışkanlıklarını, ihtiyaçlarını, davranışlarını, motivasyonlarını ve duygularını anlamaya odaklanır. Bir UX tasarımcısı, deneyimin kullanıcıya nasıl hissettirdiğini ve istenen sonuca ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu dikkate alır.

Örneğin: Oyun kumandası kullanıcının eline rahatça oturuyor mu ve beklendiği gibi tepki veriyor mu? Otomobilin gösterge paneli sürüş deneyimine yardımcı olacak sezgisel bir düzen sunuyor mu? Kahve makinesi, sıcak bir fincan kahveyi verimli bir şekilde hazırlarken okunması kolay kontrollere sahip mi?

Ayrıntılı bir internet yaratmak isteyen bir şirket başvuru etkileşimli yöntemleri, kullanıcı araştırmasını ve davranışını, müşteri katılımını ve diğer kriterleri anlayarak problem çözme deneyimine sahip birine ihtiyaç duyar. Yazılım veya uygulama tasarımı başlamadan önce, bir UX tasarımcısı kullanıcı kişiliklerini geliştirecek ve son kullanıcıya özel bir metodoloji uygulayacaktır.

Tavsiye Edilen:  Bütçeyle görsel olarak çarpıcı bir web sitesi nasıl oluşturulur?

Etkileşimli medyada mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak, iyi bir UX tasarımı gerektirir. Her ne kadar bu da bir rol oynasa da, kullanıcı deneyimi yalnızca görsellerle ilgili değildir. Tasarım uygulanmadan önce etkileşimli prototipler veya basit statik tel çerçeveler oluşturulur. Daha sonra, değerlendirmelerin ve işlevsellikte gerekli ayarlamaların yapılabileceği prototipte gezinilerek kullanılabilirlik testi gerçekleştirilebilir. Testler, tasarım tamamlandıktan sonra ve lansman/ürün piyasaya sürülmesinden önce tekrar gerçekleştirilecektir.

UX Tasarımının Temel Yetkinlikleri

UX tasarımı özellikle uygulamalar, yazılımlar ve web siteleri gibi dijital uygulamalarla ilgilidir. Güzel görünümlü bir web sitesi, iyi bir web tasarımcısının hedefidir, ancak UX, son kullanıcı için harika bir deneyim yaratmak için özel bir metodoloji gerektirir.

Web Tasarımı Nedir?

Web sitesi tasarımı, internette içerik ve bilgilerin planlanması, oluşturulması ve estetik olarak sunulması sürecidir. Web sayfası düzeni, içerik üretimi ve grafik tasarımı dahil olmak üzere birçok farklı yönü kapsayabilir. Web tasarımı genellikle, tümü bir şirketin markasını vurgulamak ve tamamlamak için düzenlenmiş başlıklar ve gövde metni için yazılı içerik, resimler, videolar, yazı tipleri, renkler ve grafik öğeler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birkaç farklı görsel bileşen içerir.

Bir siteyi güzel ve görsel olarak çekici kılan markalama ve web tasarımının temel unsurlarının yanı sıra, bir web sitesi her zaman kullanıcı dostu olmalıdır. Web sitesi tasarımı yalnızca nesnelerin nasıl göründüğünü değil aynı zamanda nasıl çalıştıklarını da içerir. Bir web sitesinin hem görünümü hem de işlevselliği, site performansında önemli roller oynayabilir.

Web sitesi tasarımının arama motoru performansı üzerinde etkisi olabilir; bu nedenle içeriğin, resimlerin, videoların ve anahtar kelimelerin dikkatli bir şekilde planlanması ve yerleştirilmesi, potansiyel müşterilerin web sitenizi bulmasına yardımcı olma konusunda olumlu bir etki yaratabilir. SEO dostu bir web tasarımı, yüksek performanslı bir site için başka bir dizi hususu daha ekler.

Tavsiye Edilen:  Daha İyi Erişim İçin İçerik Sanatı Tanıtım Kampanyaları

Web Tasarımının Temel Yetkinlikleri

Web tasarımı, tasarım öğelerine ve stratejiye ek olarak HTML, CSS ve bazen de JavaScript içerir. Çoğu zaman, web tasarımcıları “ön uç” geliştirmeyi (görebildiğiniz şey) gerçekleştirirken, bir web geliştiricisi “arka uç” (göremediğiniz şey) üzerine odaklanır. WIX’da, Houston’da WordPress tasarımı ve geliştirme konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahibiz ve tamamen özel temalar oluşturabiliyoruz.

Birçok web tasarım hizmeti, yaratıcı konsept oluşturma, renk teorisi, tipografi, infografikler, simge geliştirme, diyagramlar ve tablolar ve etkileşimli gezinme, yani rollover’lar, açılır menüler, dijital slayt gösterileri, harekete geçirici mesaj düğmeleri ve formlar sağlar.

Web tasarımı aynı zamanda hem görsel hem de mesajlaşma açısından müşterinin markasına odaklanmaktadır. Houston, Austin veya DFW’deki doğru marka ajansı, web sitenizi güçlü bir pazarlama varlığına dönüştürmenize yardımcı olabilir. Bu profesyonellerin hangi becerilerin başarılı olmasına yardımcı olduğunu anlamak, bir web tasarım ajansının nasıl seçileceğini öğrenmeyi çok daha kolay hale getirir.

Web Tasarımı ile UX Tasarımı Arasındaki Temel Fark

Web tasarımı internet için web siteleri oluşturma sürecidir, oysa UX tasarımı daha geniş bir terimdir ve kullanıcılara anlamlı ve alakalı deneyimler sağlayan ürünler oluşturmak için kullanılan süreçtir; web tasarımı ile UX tasarımı arasındaki fark budur.

UX tasarımı şunları içerir:

  • Bir ürünü son kullanıcılar için kullanışlı, kullanışlı ve keyifli hale getirme süreci
  • Kullanıcı araştırmasına ve testine dayalı strateji geliştirme
  • Kullanıcı kişiliklerine dayalı tel çerçeveler ve görev akışları geliştirmek
  • Sezgisel, kullanıcı dostu yazılım ve uygulamalar oluşturmak için tasarımcılar ve geliştiricilerle işbirliği yapmak

Web tasarımı şunları içerir:

  • Web sayfası düzeni
  • İçerik üretimi
  • Grafik Tasarım
  • HTML/CSS Programlama

WIX Markanız için Güzel, Kullanıcı Odaklı Bir Web Sitesi Oluşturabilir

İnternette harika bir kullanıcı deneyimi oluşturmak öngörü, test ve planlama gerektirir. WIX’da, işletmeniz için potansiyel müşterileriniz için ilgi çekici bir deneyim yaratan bir web sitesi tasarlayabiliriz.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Öğrenme ve Eğitim için Blog Yazmanın Önemi: Bilginizi Paylaşmak ve Başkalarına İlham Vermek

Houston’daki pazarlama ajansımız, potansiyel müşteriler yaratabilecek ve karınızı artırabilecek geleneksel ve dijital pazarlama varlıkları oluşturma konusunda onlarca yıllık deneyime sahiptir. Web siteniz amaca uygun, orijinal içerikli, net ve kolay gezinmeli olacak ve görünürlüğü ve web trafiğini en üst düzeye çıkarmak için markanızı profesyonel bir tasarım ve SEO ile diğerlerinden ayıracaktır.

Ücretsiz danışmanlık randevusu almak için bugün WIX ile iletişime geçin yaklaşan tasarımınız için.