Uzaktan Çalışırken Nasıl Etkili Beyin Fırtınası Yapılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Uzaktan Çalışırken Nasıl Etkili Beyin Fırtınası Yapılır?

COVID-19 salgını sırasında, çoğumuz tam zamanlı uzaktan çalışanlar olarak eğriyi düzleştirmek için üzerimize düşeni yapıyoruz. Benim gibi haftada iki gün evden çalışan biri için bile kesinlikle bir ayarlama oldu.

Tam zamanlı bir ofis çalışanından tam zamanlı bir uzaktan çalışana ani geçişin en büyük ayarlamalarından biri, özellikle yaratıcılık söz konusu olduğunda, iş akışınızdaki değişikliktir. İş arkadaşlarınızla yüz yüze işbirliği yapmaya alıştığınızda, evden çalışmak bazen bu konuşmalardan akan doğal yaratıcılığı uzaklaştırabilir. Özellikle beyin fırtınası oturumları sırasında, dinamik, yüz yüze görüşmeler sırasında insanların fikir üretmesi daha kolay ve daha doğal olabilir. Peki, aynı odada birlikte değilken aynı sonucu nasıl elde edebilirsiniz?

Neyse ki, evden çalıştığınız için yaratıcılığınızın zarar görmesi gerekmiyor – sadece bu zihniyetten nasıl yararlanabileceğinizi yeniden tanımlamanız gerekiyor. Uzaktan çalışırken etkili beyin fırtınası yapmanın en iyi yollarını görmek için okumaya devam edin!

Beyin fırtınası zihniyetine girin

Böyle bir zamanda, gerçekten alışılmışın dışında olan fikirleri düşünmek giderek daha önemli hale geliyor. Ancak beyin fırtınası yapmak için doğru zihniyette değilseniz bunu yapamazsınız. Aşağıdaki ipuçlarıyla kendinizi iyi bir beyin fırtınası oturumuna hazırlayabilirsiniz:

1. Beyninize bir mola verin.

Evden çalışmanın en iyi yanlarından biri, etrafınızın ofisin doğal stres faktörleriyle çevrili olmamasıdır. Evde, ofiste yaptığınız işi aynı kalitede yapmaya devam ederken, beyninize yapılacaklar listenizden bir mola vermek için daha kolay zaman ayırabilirsiniz.

Beyin fırtınası yapmaya hazırlanmadan önce, bilgisayarınızdan birkaç dakika uzaklaşın, böylece zihninizi görevlerinizden uzaklaştırabilirsiniz. Neyi tamamlamanız gerektiği konusunda strese girmek sadece yaratıcılığınızı engelleyecektir, bu da beyin fırtınası çabalarınızı etkileyebilir. Ancak, zihninizi yeniden odaklamak için biraz zaman ayırmak, yalnızca yaratıcı tarafınızı harekete geçirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda iş nedeniyle bunalmış hissetmenizi de engeller.

Tavsiye Edilen:  9 skutecznych sposobów na pokonanie wypalenia pisarza?

2. Dikkat dağıtmayan bir ortam yaratın.

Evden çalışmanın bir başka yararı da, iş yeri ile birlikte gelen dikkat dağınıklıklarından etkilenmek zorunda kalmamanızdır. İş arkadaşlarınızın yanında olmak güzeldir, ancak etrafınızda olup biten rastgele sorular ve tartışmalara kapılmak kolaydır, bu da dikkatinizi yaratıcı olmaktan uzaklaştırabilir. Evde, yaratıcılığınızı konuşturmak için ihtiyaç duyduğunuz ortamı oluşturabilirsiniz. İster ofisinizde, ister mutfağınızda veya verandanızda olsun, kendi ideal çalışma ortamınızı yaratın ve harika fikirler düşünmeye başlayın.

3. Evde yapmanıza izin verilen şeylerden yararlanın.

Evden çalışmak, kendinize zaman ayırmanıza ve yeni bir “normal” rutin oluşturmanıza da olanak tanır. Daha sonra uyuyabilmek, işe gidip gelmek için uzun yollardan kaçınmak ve iş kıyafeti giymek zorunda kalmamak sizi sabah eziyetinden ve zahmetinden kurtarır. Burada ve orada sahip olduğunuz fazladan birkaç dakikayı, sizi günü almaya hazır hissettiren şeyi yapmak için ayırın.

Gün içinde yürüyüşe çıkabilir, müzik dinleyebilir ve hatta çalışırken (dikkatinizi dağıtmadığı sürece) arka planda televizyonu açabilirsiniz. Bu aktivitelerden herhangi biri beyninizi uyarmaya yardımcı olabilir. Gerçekten yaratıcı bir fikri ateşleyebilecek normal etkinliklerin sayısına şaşıracaksınız.

Takımı bir araya getirmekten korkma

Evden çalışırken fiziksel olarak yalnız olsanız da bu, iş arkadaşlarınızla başka şekillerde bir araya gelemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ekibinizin bağlantıda kalmak için kullanabileceği Google Hangouts, Zoom ve Skype gibi birçok video konferans uygulaması vardır.

Ekibi sanal olarak bir araya getirerek, yüz yüze görüşmenin sağladığı tüm lükslerden yararlanmaya devam edebilirsiniz. Ofiste yaptığınız gibi birbirinizin fikirleri üzerine inşa etmek için bu sanal beyin fırtınası oturumlarını kullanın, ancak herkesin sesini duyurabilmesi için söz hakkını insanlara bırakma konusunda çok daha bilinçli olmaya çalışın.

Görüntülü konferansı kendi yararınıza kullanabileceğiniz diğer yöntemler şunlardır:

Tavsiye Edilen:  IPA Dosyası Nedir ve Bir IPA Dosyası Nasıl Doğru Açılır?

1. Konuşmaları yönlendirmek için benzersiz ortamınızı kullanın.

Ofiste olduğunuzda, siz ve ekibiniz aynı çevreye sahipsiniz. Evde olduğunuzda, beyin fırtınası yaparken bireysel deneyimler yaşamanıza izin veren herkesin benzersiz bir düzeni vardır. Arka planda yayınladığınız Netflix programı, yaptığınız kahve veya köpeğinizin şu anda içine girdiği şey hakkında konuşmaktan korkmayın. Bu bireysel deneyimler, çeşitli sohbetleri yönlendirebilir ve herkese yeni fikirler bulması için ilham verebilir.

2. Video konferansı gerçek toplantılar dışında kullanın.

Ekibinizin önceden planlanmış beyin fırtınası oturumları olsa bile, normal toplantılar dışında hızlı bir sohbet için veya sadece arayı kapatmak için görüntülü arama yapmaktan zarar gelmez. İş arkadaşlarınızdan herhangi birinin işten sonra gevşemek ve günü tartışmak için birkaç dakika “takılmak” isteyip istemediğine bakın. Bazen en iyi fikirler, aktif olarak beyin fırtınası yapmaya çalışmadığınız zamanlarda ortaya çıkar.

3. Mümkün olduğunda konuşun – herhangi bir fikir iyi bir fikirdir.

Ekibinizin beyin fırtınası oturumu sırasında mümkün olduğunca konuşmaya çalışın. Kendinizi susturmak daha rahat olsa bile, katılmazsanız, uzun vadede sadece ekibinize zarar verir. Sanal toplantılar, ofis içi toplantılar kadar organik değildir, bu nedenle bu oturumlardan en iyi şekilde yararlanmak önemlidir. Herhangi bir fikir veya yorum beyin fırtınası için değerlidir. Ve kim bilir – bir kez konuştuğunuzda, fikriniz bir sonraki büyük kampanya olabilir!

Sonunda, evden çalışmanın yeni normali, çoğumuz için bir uyum sağlamaya devam edecek. Potansiyel olarak daha fazla dikkat dağıtıcı ve daha az insan etkileşimi vardır. Ve bazı insanlar işi evlerinden gerçekten ayıramamaktan hoşlanmayabilir. Ancak, kendinizi motive ve ilham verici tutmanın yollarını bulurken, evde olmanın konforunu yaşamanıza izin vererek, ne kadar üretken ve yaratıcı olabileceğinize kendinizi şaşırtabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  WordPress SEO'sunda Uzmanlaşmak: Bilmeniz Gereken Her Şey