Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Dışarıdaki tüm farklı SEO stratejileri arasında, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemek muhtemelen en sevdiğim stratejilerden biridir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler doğası gereği daha düşük aranma hacimlerine sahiptir. Bu, daha düşük talep anlamına gelse de, iyi haber şu ki, genellikle daha az rekabet ve daha yüksek bir dönüşüm amacı var. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler aramak, yeni içerik oluşturma fırsatları bulmanın ve çok özel bir hedefi olan kullanıcılarla bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Ancak, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin zorluğu, bunların hemen belli olmayabilmeleridir. İlk anahtar kelime araştırmasını yaptıktan sonra, ortaya çıkardığınız terimlerin büyük kısmının daha yüksek hacimli ve daha yüksek rekabet içeren “ana” sorgular olduğunu görebilirsiniz. Bu harika sorguları bulmak için biraz daha derine inmeniz gerekebilir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri şu şekilde bulabilirsiniz:

 1. Search Console’u Data Studio ile entegre edin
 2. Google Ads verilerini inceleyin
 3. Yüksek performanslı forumlara bakın
 4. Google Otomatik Tamamlamayı Kazı
 5. Dahili arama verilerini kullanın

Aşağıda, bu yöntemlerin her birini daha derinlemesine inceleyeceğiz.

1. Search Console’u Data Studio ile Entegre Edin

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak için en sevdiğim metodoloji, Google Data Studio’yu kullanmaktır. Bu strateji, daha büyük bir siteniz varsa ancak Search Console’daki tüm sorgu verilerinize erişemediyseniz harika çalışır. Birçok SEO’nun en büyük hayal kırıklıklarından biri, Search Console’un dışa aktarmalarında sizi 1.000 sorguyla sınırlamasıdır.

Ancak az bilinen bir gerçek, bunun yerine Data Studio’yu kullanarak Search Console’dan çok daha büyük bir dışa aktarma elde edebileceğinizdir. Daha büyük veri kümeleri, uzun kuyruklu sorgular için madencilik yapmak için daha fazla fırsatınız olacağı anlamına gelir.

Search Console sorgularınızdan daha fazlasını sağlayan bir Data Studio raporunu şu şekilde oluşturabilirsiniz:

 1. Google Data Studio’yu açın
 2. Oluştur > Rapor’a tıklayın
 3. Verilere bağlan’da “Search Console”u arayın.
 4. Sitenizi bulun ve “Site Gösterimi” ve “web”i seçin
 5. “Google Mülkü”nü “Boyut”tan kaldırın
 6. “Boyut Ekle”ye tıklayın ve “Sorgu”yu seçin
 7. Beğendiğiniz herhangi bir ek “Metrik” ekleyin (Gösterimler, Site TO’su, Ortalama Konum)

Artık Search Console’dan çok daha fazla sayıda sorguya erişiminiz olmalıdır. Burada, bu raporda 150.000’den fazla sorguya erişimim olduğunu görebilirsiniz.

Bu süreç, araştırmamda uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulma konusunda çok daha derine inmemi sağlıyor. Bu verilerle donanmış olarak, düşük rekabet koşulları bulmak için bireysel konuları inceleyebilirim.

Örneğin, iPhone’lar etrafında daha fazla içerik oluşturmak ve anahtar kelimeler için rekabet etmesi kolay bazılarını belirlemek istediğimi varsayalım. Bana 100 gösterimin üzerindeki “iphone” sorgularını gösteren basit bir filtre oluşturabilirim.

Daha sonra, az sayıda gösterime sahip düşük rekabet sorgularını bulmak için artan düzende sıralayabilirim. Bulduğum bir anahtar kelime “iPhone’da silinen metin mesajlarını yedeklemeden al” idi.

Tavsiye Edilen:  Videoya arka plan müziği nasıl eklenir?

Bu anahtar kelime için SERP’yi incelerken, rekabetin ezici olmadığını ve apple.com’dan markalı sonuçların bulunmadığını görebiliyorum. Bu, kullanıcıların yaşadığı çok özel bir sorun için yeni içerik oluşturmak için iyi bir fırsat olabilir.

2. Google Ads Verilerini İnceleyin

PPC verilerinin SEO’lar tarafından aşırı derecede yetersiz kullanıldığını birçok kez söyledim. Anahtar kelime düzeyinde dönüşüm/gelir verilerini bulabileceğiniz yegane yerlerden biridir. SEO’lar, bu içgörüleri göz ardı ederek, hangi sorguların nitelikli trafiği yönlendirdiğini ve SEO stratejisinde nerede boşluklar olduğunu daha iyi anlama fırsatlarını kaçırıyor.

Birçok PPC kampanyası, çok çeşitli anahtar kelimeler için teklif verir. şununla birleştir Google’ın geniş eşleme düzenleyicide yaptığı değişiklikler ve PPC verilerinizde çok sayıda uzun kuyruklu sorgu bulmak için bir reçetedir.

Şu anda Universal Analytics’te, “Arama Sorguları” raporu, daha düşük hacimli sorgulara inmek için filtreler kullanarak bu terimleri bulmayı çok kolaylaştırıyor. Bunu nasıl yapacağınız, Google Ads’den ne kadar trafik oluşturduğunuza bağlıdır, ancak benim kullandığım genel bir süreç şöyledir:

Evrensel Analitik

 1. Google Analytics’e gidin
 2. Edinme > Google Ads > Arama Sorguları’na gidin
 3. “gelişmiş”i tıklayın
 4. Bu örnekte, geliri 500 dolardan fazla olan 20-200 oturum arasındaki sorgulara göre filtreledim

GA4 kullanıyorsanız, aşağıdaki işlem, bu anahtar kelimeleri Google Ads verileriyle tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Google Analytics 4

 1. Google Analytics’e gidin
 2. Edinme > Genel Bakış’a gidin
 3. Google Ads kampanyalarınızı içeren kartı bulun ve “Google Ads kampanyalarını görüntüle”yi seçin
 4. “Oturum Google Ads kampanyası” açılır menüsünü ve “Oturum Google Ads sorgusu”nu seçin

Buradan, Google Ads’den gelir getiren sorgularla ilişkili daha uzun kuyruk terimlerini belirleyebilirsiniz. Bu, dönüşüm potansiyeline sahip, rekabeti düşük anahtar kelimeleri bulmanın son derece güçlü bir yoludur.

3. Yüksek Performanslı Forumları İnceleyin

Düşük rekabet şartlarını bulmanın bir başka güçlü yolu da forum sitelerini analiz etmektir. Forumlar, kullanıcıların soru sormaları ve sahip oldukları çok özel sorunlara yanıt almaları için harika bir kaynak sağlar. Pek çok kullanıcı genellikle aynı sorunu yaşadığından, bu forum soruları genellikle uzun kuyruklu sorgularla eşlenir ve SERP’lerde sıralanabilir. Ancak, bu forum sonuçları genellikle iyi yazılmış ve optimize edilmiş bir makale tarafından kolayca aşılabilir.

Örneğin, ev tadilatı alanındaysanız, zaman zaman dotyourself.com’dan gelen forum sorularının sıralamasının iyi olduğunu görebilirsiniz. Bu, kullanıcıların Kendin Yap projeleriyle ilgili ortak sorunları hakkında sorular sorabilecekleri bir topluluktur.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri geniş ölçekte bulmak için, bu forumu Ahrefs gibi bir araçla çalıştırabilir ve bir forum dizisinin sıralamasının iyi olabileceği örnekleri bulabiliriz. İçeriğimizi odaklamak istediğimizi bildiğimiz belirli konuların detayına inmek de isteyebiliriz.

Bu örnekte, aşağıdaki adımları uygulayarak forumun “garaj” anahtar kelimeleri etrafında iyi bir sıralamaya sahip olduğu fırsatlar buldum:

 1. Ahrefs
 2. Arama çubuğunda, URL ön ekini (https://www.dotyourself.com/forum/). “Yol”un seçili olduğundan emin olun.
 3. Sol kenar çubuğundan “Organik anahtar kelimeler” raporunu seçin
 4. arama yap
 5. “Anahtar kelime” açılır menüsünde “içerir”i ve ardından hedef konunuzu seçin (bu örnekte “garaj”).
Tavsiye Edilen:  Sınırlı Kaynaklarla Başarılı Bir Başlangıç ​​Nasıl Başlatılır?

Burada, bir forum sayfasının sıralamasının iyi olduğu sorguların bir listesini görebiliriz.

Ardından, bu uzun kuyruklu ifadeler için daha zayıf bir rekabet olduğunu doğrulamak üzere bu sorgular için SERP’leri inceleyebiliriz. Burada ilk üç sonuçta sıralanan iki forum başlığı olduğunu görebilirsiniz. Bu, bir makale kolayca bu forum dizilerinden daha iyi performans gösterebileceğinden, yeni içeriğin oluşturulması için büyük bir fırsat olduğu anlamına gelir.

Sektörünüzde ilk sayfada göründüğünü gördüğünüz bir forum biliyorsanız, bu forumun hangi sorgular için sıralandığını analiz etmek genellikle iyi bir fikirdir. Aynı konularda içeriğinizi oluşturmak için bu bilgiden yararlanabilirsiniz. Forumlar sektöre göre değişiklik gösterse de, hedeflenecek daha geniş forumlar aşağıdakiler gibi siteler olabilir: reddit Ve Quora.

4. Google Otomatik Tamamlamayı Kazıyın

Google Otomatik Tamamlama, uzun kuyruklu anahtar kelimelerle eşlenen içerik fikirlerini hızla oluşturmanın muhtemelen en hızlı yollarından biridir. Bunun nedeni, otomatik tamamlamanın, önceki kullanıcıların aradıklarına dayalı olarak sorgu önerileri yapmaya çalışmasıdır. Sonuç olarak, çok özel konularda hızlı bir şekilde çok sayıda öneri alabilirsiniz.

iPhone örneğine geri dönersek, “iphone’u tv’ye nasıl bağlarım” girdiğimde, Google’ın oldukça spesifik bazı sorgular önerdiğini görmeye başlıyorsunuz. Bu konu fikirlerini incelemeye başlayabilir ve herhangi birinin içerik stratejimize uygun olup olmadığına bakabilirim.

Tabii ki, bu araştırmayı yapmanın en güçlü yolu, Google Otomatik Tamamlama’yı kazıyan bir tür araç kullanmaktır. Bu, uzun kuyruklu harika anahtar kelimelerin hedeflenmesini sağlayabilecek çok sayıda sorgu önerisi almanın son derece hızlı bir yoludur.

Google Otomatik Tamamlama’yı kullanırken, uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak istediğiniz temel konuyu düşünmek ve ardından konudan önce soru değiştiricileri kullanmak harika bir strateji olabilir. En yaygın soru değiştiricilerden bazıları şunlardır:

 1. Nasıl
 2. Neden
 3. Olabilmek
 4. Ne
 5. Ne zaman
 6. Yapmak

Google Otomatik Tamamlama’yı kazıyan çeşitli araçlar var, ancak bunlardan birini kullanmanızı öneririm. Anahtar kelime Sh!tter. Gerçekten basit bir arayüz kullanır ve kullanımı son derece basittir.

Buraya, Google Otomatik Tamamlama’yı kazımak için az önce üç tohum anahtar kelime girdim:

 • iphone’u tv’ye nasıl bağlarım
 • iphone arabaya nasıl bağlanır
 • iphone ipad’e nasıl bağlanır

Bir dakika içinde zaten Google’ın Otomatik Tamamlama’dan bulduğu 500’den fazla farklı sorgum var.

Daha sonra verileri dışa aktarabilir ve tercih ettiğiniz arama hacmi aracınız aracılığıyla çalıştırabilirsiniz. Burada, sadece şartları aldım ve Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı aracılığıyla çalıştırdım. Ardından, ne tür sorguların uzun kuyruklu anahtar kelime fırsatları yaratacağını düşündüğünüzü belirlemek için “Aylık ortalama aramaları” bir ölçü olarak kullanabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  BigCommerce Mağazanızı Amazon'a Nasıl Entegre Edebilirsiniz?

5. Dahili Site Arama Verilerini Kullanın

Siteniz dahili aramadan büyük miktarda trafik oluşturuyorsa, burası uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kontrol etmek için başka bir iyi yerdir. Bu strateji, genellikle bir e-Ticaret sitesiyseniz ve rekabeti düşük anahtar kelimelerle eşlenen belirli kategori sayfalarını belirlemek istiyorsanız en iyi sonucu verir. Kullanıcılar bu özelliği yaygın olarak kullanıyorsa, kontrol edilmesi gereken çok sayıda veri üzerinde oturuyor olabilirsiniz.

Bu verileri Google Analytics’te bulmak için aşağıdaki işlemi kullanabilirsiniz:

Evrensel Analitik

 1. Google Analytics’e gidin
 2. Sol kenar çubuğunda Davranış > Site Arama > Arama Terimleri’ne gidin
 3. “gelişmiş”i tıklayın
 4. Filtreleme kriterlerinizi oluşturun. Burada, 200’den az benzersiz aramayla en az 1.000 ABD doları gelir sağlayan arama terimlerini aradım.

Bu size çok sık aranmayan ancak yine de önemli miktarda gelire katkıda bulunan dahili sorguların bir raporunu gösterecektir. Elbette, kullandığınız bireysel ölçütler, insanların sitenizin dahili arama işlevini ne sıklıkta kullandığına ve kapattığına göre belirlenir.

Dahili arama verileri, daha uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirlemek için yararlı olsa da, bu yöntemin bazı sakıncaları vardır. Genel olarak, kullanıcılar dahili aramayı kullanırken çok spesifik olmazlar. Bir kullanıcının dahili aramayı kullanarak “10 beden siyah skinny jean pantolon” yerine “dar kot pantolon” arama olasılığı çok daha yüksektir. Çoğu e-Ticaret sitesinde, kullanıcının aradıkları ürün özelliklerini daha ayrıntılı incelemesine olanak tanıyan çok yönlü bir gezinme bulunur. Ancak, daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler arıyorsanız, dahili arama verileri göz ardı edilmemelidir!

Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurarak, siteniz için uzun kuyruklu anahtar kelime fırsatları bulmaya başlamak için iyi donanımlı olmalısınız. Bu yöntemleri kullanarak, en önde gelen kullanıcılarınızdan bazılarıyla daha iyi bağlantı kuran, rekabet düzeyi düşük sorguları tanımlayabilmeniz gerekir.

Chris Long Hakkında

Chris Long, Go Fish Digital’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. 9 yılı aşkın deneyimiyle Chris, Google’ın algoritması ve web teknolojisine ilişkin derin bir anlayışla müşterilerin organik trafiği iyileştirmelerine yardımcı olmak için benzersiz sorunlar ve gelişmiş arama durumları üzerinde çalışır. Chris, GEICO, Adobe ve The New York Times gibi müşteriler için arama stratejileri konusunda tavsiyelerde bulundu. Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal’a katkıda bulunmaktadır. Ayrıca SMX East ve BrightonSEO gibi endüstri konferanslarında konuşmacıdır.