Veri Hariç Tutma ve Sezonluk Teklif Ayarlamalarıyla Akıllı Teklifte İnce Ayar Yapın

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Veri Hariç Tutma ve Sezonluk Teklif Ayarlamalarıyla Akıllı Teklifte İnce Ayar Yapın

Özet

 • Akıllı Teklif, geçmiş verilere dayalı matematik hesaplamalarında harikadır
 • Akıllı Teklifin performansı tahmin etmesine yardımcı olmak için sezonluk teklif ayarlamalarını kullanabilirsiniz
  • Ayarlamaları, DO artışlarına göre değil, istediğiniz TBM artışlarına göre yapın
  • Asla 7 günden uzun süre kullanmayın
 • Hatalı verileri veya zaman dilimlerini silmek için veri hariç tutmayı kullanabilirsiniz
  • Nadiren kullanın, ancak her zaman büyük bir satıştan sonra
 • Her ikisi de Akıllı Teklifin daha iyi performans göstermesine yardımcı olan temel özelliklerdir

giriş

Akıllı Teklif, birçok e-Ticaret senaryosu için harika bir araçtır, ancak Akıllı Teklif’ten en iyi şekilde yararlanmak için hala yardım etmelisin. Özellikle yakın gelecekte ne olacağını tahmin etmek söz konusu olduğunda.

Google’ın Akıllı Teklif’e yardımcı olmak için sunduğu iki özellik, Sezonluk Teklif Ayarlamaları ve Veri Hariç Tutmadır.

Bu özellikler, Akıllı Teklif’in gördüğü verileri değiştirmemize ve gelecekteki bir etkiyi belirtmemize olanak tanır. biliyoruz gelecek, ancak Akıllı Teklif bunu tahmin edemez.

Daha kesin:

Sezonluk Teklif Ayarlamaları Akıllı Teklif’e tekliflerinizi geçici olarak artırmasını veya azaltmasını söylemenin bir yoludur.

Veri Hariç Tutma Akıllı Teklif’e, teklifleri hesaplarken belirli bir döneme ait verilerin dikkate alınmaması gerektiğini söyleyerek çalışır.

Hem veri hariç tutma hem de sezonluk teklif ayarlamaları oldukça basit özellikler olsa da, her birinin dezavantajlarının ne olduğunu, hangi senaryolarda en yararlı olduklarını ve bunların tam olarak nasıl uygulanacağını öğrendik. Göründüğü kadar basit değil.

Bu konudaki deneyimlerimizden öğrenin çok uygulamalı makale. Bu, birkaç uzun makaleden sonra yazmak için bir zevkti.

Not: Akıllı Teklifi optimize etmeye ilişkin daha ayrıntılı bir bakış için Akıllı Teklifi Optimize Etme hakkındaki makalemizi inceleyin.

Sezonluk Teklif Ayarlamaları

Onlar nasıl çalışır

Sezonluk Teklif Ayarlama özelliği, Akıllı Teklif’e tekliflerinizi geçici olarak artırmasını veya azaltmasını söylemenin bir yoludur.

Sezonluk teklif ayarlaması uygulamanın en yaygın nedeni, büyük bir indirimden önce, proaktif olarak daha yüksek teklif vermek ve Akıllı Teklif’in indirim yaptığınızı anlamasını beklemek istememenizdir.

Sezonluk teklif ayarlamalarıyla ilgili ilk öğrendiğimiz şeylerden biri, Google’ın size ayarlamayı şu şekilde yapmanızı söylediği “doğrudan” işe yaradığıydı: dönüşüm oranının ne ile artmasını beklediğinizAncak:

2019’da Kara Cuma günü, geçen yılki dönüşüm oranı artışıyla aynı olacak şekilde bir sezonluk teklif ayarlaması belirledikleri ve saat 11’den önce bütçeyi aştığı için büyük bir reklamcıdan bir telefon aldığımı hatırlıyorum.

Tavsiye Edilen:  20 statystyk Pinteresta, o których warto wiedzieć w 2023 r

Ayarlamayı daha yakından incelediğimizde, tekliflerin çok yüksek olduğu açıktı. Kara Cuma genellikle dönüşüm oranlarında %100’lük bir artış anlamına gelse de, bu perakendeci için TBM’ler yalnızca %25 arttı.

Bu nedenle daha doğru bir ayarlama %25’tir. – %100 değil

Bu, sezonluk teklif ayarlamalarının e-Ticaret için nasıl çalıştığının ilk aydınlatıcılarından biriydi.

Sezonluk teklif ayarlamaları ilk yayınlandığında, sezonluk teklif ayarlamasının uygulandığı döneme ait verilerin Akıllı Teklif tarafından yok sayılacağı belirtilmişti. Biraz veri dışlama gibi çalışır.

Ama bu şimdi daha da açıklığa kavuşturuldu: Sezonluk teklif ayarlamasının uygulandığı bir dönemdeki veriler tamamen yok sayılmaz. .

Bir satıştan sonra yavaşlama dönemi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Veri Hariç Tutma bölümündeki noktaya bakın.

Ayarlamalar ne zaman uygulanmalı?

Sezonluk teklif ayarlamaları, dönüşüm oranlarının bir önceki döneme göre tahmin edilemeyecek kadar düşük/yüksek olmasını beklediğinizde uygulanmalıdır – ancak bu yalnızca yaklaşık 1-7 günlük geçici bir değişiklikse.

Birkaç örnek:

 • Büyük bir satış promosyonundan önce/sonra
 • Dönüşüm oranlarının düşmesini beklediğiniz bir dönemde (yani tatillerde)
 • Web sitesindeki stok seviyelerindeki değişiklikler sırasında (yani, yerine getirme merkezine taşınıyorsunuz)

Ayarlamalar ne zaman UYGULANMAZ?

Sistem için geçici olarak daha fazla veri elde etmek amacıyla Akıllı Teklifi artırmak amacıyla sezonluk teklif ayarlamalarını kullanmanın bizim için doğal olacağını düşündük.

Bunu yapmaktan kaçının. Ayarlarınızın uygulandığı dönemde artan dönüşüm oranlarını sistem kısmen göz ardı ettiği için taktik istenildiği gibi çalışmaz.

Ayarlamalar nasıl uygulanır?

Sezonluk teklif ayarlamaları oluşturmak için en iyi yaklaşım şunlardır:

 1. Dönüşüm oranlarının ne kadar artmasını beklediğinizi analiz edin
 2. TBM’nizin ne kadar artmasını istediğinizi analiz edin
 3. İstediğiniz TBM artışına göre bir ayarlama yapın

Aşağıda her biri için hızlıca bazı notlar almama izin verin:

Dönüşüm oranlarının ne kadar artmasını beklediğinizi analiz edin: Genellikle son 12 ay içindeki eşdeğer bir satışa bakarız (veya bir yıl önceki aynı satışa – yani Kara Cuma). İstediğiniz TBM artışını hesaplarken tartmak için bunu kullanın.

TBM’nizin ne kadar artmasını istediğinizi analiz edin: Yukarıdaki ile aynı. Son eşdeğer satışınız sırasında TBM’lerin ne kadar arttığını ve bunun karlı bir ROAS ile sonuçlanıp sonuçlanmadığını inceleyin. Ayarlamanızı neye ayarlayacağınızın temelini oluşturması gereken şey budur.

Son satış için ROAS’ınıza da bakmanız gerektiğini unutmayın. TBM’leriniz %25 arttıysa, ancak ROAS’ınız %50 arttıysa (satış sırasındaki daha düşük marjları hesaba katmadan), potansiyel olarak daha yüksek bir TBM belirleyebilirdiniz.

Tavsiye Edilen:  SEO Performansını ve Sonuçlarını Ölçmenin 9 Benzersiz Yolu

Son olarak, gözden geçirin Mutlak En İyi Gösterim Payı Maruz kalmanızı en üst düzeye çıkarıp çıkarmadığınızı bilmek için.

Mutlak en yüksek gösterim payınız %50’nin altındaysa ve ROAS’ınız kârlıydıysa, muhtemelen daha yüksek teklif vermeyi göze alabilirdiniz.

İPUCU: Bunlar, satışınızı maksimize edip etmediğinizi görmek için satışınızı gözden geçirmeniz gereken şeylerle aynıdır. Gösterim payını inceleyemezsiniz, ancak ROAS’ınız arka ucunuzdan anında kolayca okunur.

Uygun bir sezonluk teklif ayarlaması belirleyin dönüşüm oranlarının ne kadar artmasını beklediğinize değil, TBM’lerinizin ne kadar artmasını istediğinize bağlıdır.

Sezonluk teklif ayarlamalarını uygulamaya yönelik ipuçları

4-7 günden fazla çalışmasına izin vermeyin: Google, bunları 14 güne kadar kullanabileceğinizi söylüyor, ancak deneyimlerimize göre, etkilerini kaybetmeye başlamaları 4 güne yakın.

tarihi güncellemeyin birden fazla kez.Bu işe yaramaz ve teklif ayarlaması etkisini kaybeder.

4 gün sonra yeni teklif ayarlamaları oluşturun.Bir teklif ayarlamasını uzatmanız gerekirse, genellikle mevcut bir teklif ayarlamasını uzatmak yerine yeni bir teklif ayarlaması başlatmanızı öneririm.

Dönüşüm Oranı artar teklif artışlarına eşit olmamalı: Bunu daha önce listelemiştim ama Google’ın arayüzdeki tavsiyesine aykırı olduğu için tekrar belirtmekte fayda var. Sezonluk teklif ayarlamasını, dönüşüm oranlarının artmasını beklediğiniz şekilde değil, TBM’lerinizin artmasını istediğiniz şekilde ayarlayın.

Etkisini hemen görebilirsiniz SERP’lerdeki reklam konumlarınızda: genellikle 5 dakika içinde. Yani yine – eğer işe yaramazsa, bunun nedeni ayarın yeterince büyük olmaması veya “yıpranmış” olmasıdır.

Ya sadece birkaç günlüğüne değilse?

Sezonluk teklif ayarlamasını kullandığınız dönemdeki veriler, Akıllı Teklif tarafından kısmen yok sayılır; bu nedenle, bir “yükseltme” dönemi başlatmak için sezonluk teklif ayarlamalarını kullanmamalısınız.

Örneğin, yoğun bir sezona (yani mayo için Nisan ayına) girerseniz, yeni bir “normal”in başlangıcı olacağından, ilk dönem için teklifleri artırmak üzere sezonluk teklif ayarlamalarını kullanmamalısınız.

1-7 gün gibi geçici bir performans değişikliği değilse, başlangıçta ROAS hedefinizi düşürmeyi düşünün. Kelimenin tam anlamıyla almayın. ROAS hedefinizi düşürdüğünüzde, Google’a, istediğiniz ROAS’a körü körüne ulaşmaması için genel olarak daha yüksek teklif vermesini söyler.

Veri Hariç Tutma

Nasıl çalışır

Veri Hariç Tutma oldukça basittir ve Akıllı Teklif’e teklifleri hesaplarken belirli bir süre için verilerin göz ardı edilmesi gerektiğini söyleyerek çalışır.

Genellikle, bunu yalnızca izlemeniz yanlışlıkla kaldırıldığında veya bir süreliğine hatalı olduğunda veya sitenizdeki büyük bir promosyondan çıktığınızda yapacaksınız.

Üzerinde bir etkisi olmayacak gördüğünüz veriler arayüzde, yalnızca Akıllı Teklif’in hesaba kattığı şeyler.

Tavsiye Edilen:  Mobil Pazarlamayla Daha Fazla Potansiyel Müşteri Elde Etmenin 6 Yolu

ne zaman başvurulur

Veri Hariç Tutma, aşağıdaki senaryolara kadar daraltılabilir:

 • İzleme kaybolur
 • İzleme çok fazla izlendi
 • Büyük satış promosyonlarından sonra
 • Son derece kötü günlerde (en fazla 1-3 gün)
 • Olağanüstü iyi günlerde (en fazla 1-3 gün) – Dürüst olmak gerekirse bunu nadiren yaparız.

Başvuru için ipuçları

Anlamsızca kullanmayın: Bu, zaman dilimindeki verileri tamamen kaldırdığı için ciddi bir araçtır. Akıllı Teklif, çalışmak için daha az veriye sahip olduğundan, daha az etkili olacaktır. Bu nedenle veri hariç tutmayı yalnızca acil durumlarda kullanın.

Büyük satış promosyonlarından sonra: Bu tartışmalı çünkü resmi olarak Akıllı Teklif, dönüşüm oranlarının hemen düştüğünü görerek bir satışın ne zaman sona erdiğini bilebilir.

Bunun üzerine bir Sezonluk Teklif Ayarlaması eklemiş olabilirsiniz, peki neden bir veri hariç tutma eklemeniz gerekiyor?

Akıllı Teklif’in bir satıştan sonra ayarlama yapma konusunda başarılı olduğunu görmüş olsak da, satışı tamamen durduran ürünleri dikkate almayacaktır. Yalnızca dönüşüm oranlarının düştüğünü düşünecektir — hangi ürünlerin artık satışta olmadıklarında satışının tamamen duracağını tahmin edemez.

Bu nedenle, büyük (ama kısa) bir satıştan sonra her zaman bir veri hariç tutma uygularız. Yalnızca o hafta sonu için dönüştürülmeye başlanan herhangi bir ürün varsa Akıllı Teklif, satıştan sonra da bu ürünler için teklif vermeye devam etmez.

Çözüm

Akıllı Teklif, birçok senaryo için gerçekten iyi performans gösteriyor ve Akıllı Teklif’i gerçekten iyi yaptığım şeye, yani proaktif insan içgörülerine dayanarak yönlendirebilme becerisine bayılıyorum.

Haftanın herhangi bir gününde Akıllı Teklife yönelik bir matematik yarışmasında kaybedeceğim, ancak geçmiş verilere dayanmayan bir tahmin yarışmasında onu cömertçe yeneceğim.

Umarım Google, reklamverenlerin Akıllı Teklif’e yardımcı olmasına olanak tanıyan araçlar geliştirmeye devam eder. Sezonluk teklif ayarlamalarını veya veri hariç tutmayı kullanmayan hesaplar gördüğümüzde, her zaman bulunabilecek performans iyileştirmeleri vardır.

Hesabınız Akıllı Teklif ile çalışırken “performansı artırmak için ne yapmalıyım” diye düşündüyseniz, bu iki araç Akıllı Teklif ile çalışmak için çok önemlidir.