Veri Kaybını Önleme (DLP) nedir? Bilmen gereken her şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Veri Kaybını Önleme (DLP) nedir? Bilmen gereken her şey

DLP’nin açılımı Veri kaybı önleme. Veri Kaybını Önleme, kritik veriler için veri sızıntısı önleme, bilgi kaybı önleme ve sızıntı önleme olarak bilinen bir güvenlik riski stratejisidir. DLP, bir şirketin genel veri güvenliği stratejisi olarak sıklıkla kullanılır.

Bu blogda aşağıdaki konuları işleyeceğiz:

İçindekiler:

Daha fazla şaşırtıcı Siber Güvenlik konsepti için bu videoyu izleyin!

Veri Kaybını Önleme Hakkında Her Şey (Veri kaybı önleme)

DLP terimi, şirketleri hem veri kaybına hem de veri sızıntısını önlemeye karşı savunmak anlamına gelir. Veri kaybı, bir fidye yazılımı saldırısında olduğu gibi kuruluş için kritik verilerin kaybolduğu bir olaydır. Veri kaybını önleme, verilerin kuruluş sınırları dışına yetkisiz aktarımını önlemeye odaklanır.

DLP, işletmelerde yaygın olarak şu amaçlarla kullanılır:

 • Kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri (PII) güvende tutun ve geçerli tüm düzenlemelere uyun.
 • Kuruluşun fikri mülkiyetini koruması çok önemlidir.
 • Büyük kuruluşlarda veri görünürlüğü elde edin.
 • Kendi Cihazını Getir (BYOD) ortamlarında mobil işgücünün güvenliğini sağlayın ve güvenliği sağlayın.
 • Uzak bulut sistemlerinde veri koruması

Veri Kaybını Önlemenin Amacı (Veri kaybı önleme)

DLP, çeşitli yazılım araçlarını ve veri gizliliği politikalarını kullanarak hassas bilgilere yetkisiz erişimi engellemeyi amaçlar. Bu, bir veri nesnesi içindeki çeşitli içerik türlerini sınıflandırarak ve otomatikleştirilmiş koruma ilkeleri uygulayarak gerçekleştirilir.

Bir Veri Kaybını Önleme planı geliştirmek, aynı zamanda bir şirketin yasal uyumluluğu sürdürmek için veri depolama ve saklama politikalarını gözden geçirmesine ve güncellemesine olanak tanır.

Veri Kaybını Önleme Yöntemleri

Ağ DLP’si çok çeşitli veri güvenliği yöntemleri içerir. Bu örneklerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

Veri Tanımlama

DLP, yalnızca ona neyin hassas olup neyin olmadığını söylerseniz yararlıdır. Kuruluşlar, güvenilir ve doğru veri tanımlama ve sınıflandırma sağlamak için insanlara güvenmek yerine otomatik veri keşfi ve sınıflandırma araçlarını kullanmalıdır.

Tavsiye Edilen:  Tespit Edilemeyen Yapay Zeka Nedir? Görünmez ve Yenilmez Yapay Zeka İçeriklerini Keşfetmek

Hareket Halindeki Verileri Koruma

Dahili olarak, veriler çok fazla taşınır ve harici ihlaller, verileri yeniden yönlendirmek için sıklıkla buna güvenir. DLP yazılımı, aktarılan verilerin olmaması gereken bir yere gitmemesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Bu teknik, veritabanlarında, diğer uygulamalarda, bulut klasörlerinde, bilgisayarlarda, mobil cihazlarda ve diğer depolama cihazlarında depolandığında olduğu gibi hareket halinde olmadığında verileri korur.

Normal aktivite için bir temel belirlemek, bu tekniğin ilk adımıdır.

ardından sürekli olarak olağandışı davranışlar aramak.

DLP çözümleri, kritik verileri yönetmek ve korumak için geliştirildi

hizmet olarak yazılım ve hizmet olarak altyapı uygulamaları.

Veri Kaybını Önleme Çözümleri

Edge of the network teknolojisi, güvenlik ilkelerini ihlal ederek gönderilen hassas verileri tespit etmek için trafiği analiz edebilir.

uç nokta tabanlı aracılar, kullanıcılar, kullanıcı grupları ve üçüncü taraflar arasındaki veri aktarımını kontrol edebilir. Bazı uç nokta tabanlı sistemler, gerçek zamanlı olarak denenen iletişimleri algılayabilir ve bunlara yanıt verebilir.

Bazı DLP sistemleri, kullanıcıların verilerle etkileşimlerinde kasıtlı veya kasıtsız olarak gerçekleştirebilecekleri yetkisiz etkinlikleri izleyebilir ve işaretleyebilir.

Veri Kaybını Önleme Yazılımı ve Araçları

Veri kaybı önleme araçları iki tür ürüne bağlıdır: özel ve entegre.

 • Özel ürünler derinlemesine ve karmaşık özel donanım ürünleridir.
 • Entegre ürünler daha basittir, ilkeleri uygulamak için diğer güvenlik araçlarıyla birlikte çalışır ve özel DLP araçlarından daha ucuzdur.

Tek bir aracın bir kuruluşun tüm veri kaybını önleme gereksinimlerini karşılaması olası değildir. Birçok DLP satıcısı bir alanda uzmanlaşırken, diğerleri birlikte çalışan araç paketleri sunar. İşletmeler ya en iyi araçlardan oluşan bir koleksiyon oluşturabilir ya da hepsi bir arada bir paket kullanabilir.

Aşağıdakiler en iyi Web mağazalarından bazılarıdır:

Bu araç, bulutta ve şirket içi iş yüklerinde veri kaybını ve kapalı kalma süresini Önlemek ve daha kısa kapalı kalma süreleri için veri kurtarma Doğrulaması yapmak için kullanılır. 20 kat daha fazla kapasite sağlayarak depolama optimizasyonu.

 • Broadcom’un Symantec Veri Kaybını Önleme

Veri noktaları, veri merkezleri ve bulut bilgi işlem, bu kurumsal düzeydeki DLP yazılımı kapsamındadır.

 • CoSoSys Uç Nokta Koruyucu

Windows, macOS ve Linux aygıtlarının yanı sıra bağlı depolama aygıtlarını koruyan yerinde veya bulut tabanlı veri kaybı önleme sistemleri seçeneği.

 • Google Bulut Veri Kaybını Önleme

Google Cloud DLP, veri varlığı gücünü artırmak ve bulut tabanlı altyapılarını ölçeklendirmek isteyen ileri düzey Google Cloud kullanıcıları için tasarlanmıştır.

 • DLP için McAfee Total Protection

Bu güvenlik devinin önde gelen veri güvenliği tekliflerini birleştirmeyi başarır. Bulut tabanlı çevrimiçi ve çevrimdışı koruma ile virüslere, çevrimiçi tehditlere ve fidye yazılımlarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

 • Solorwinds Veri önleme

Yanlışlıkla veya kasıtlı veri kaybına karşı korunmaya yardımcı olması için bir erişim hakları yöneticisi kurun. Kullanıcı erişimini ve etkinliklerini otomatikleştirmek, şüpheli etkinliklere yanıt vermek ve sistemlerinizin güvenliğini tehlikeye atabilecek kullanıcı etkinliklerini araştırmak için ilke kullanabilir.

 • Symantec Veri Kaybını Önleme

Bu sistem tek bir konsoldan uç noktalar, ağlar, bulut kaynakları ve dosya sunucuları için veri koruma çözümleri sağlar. Microsoft Windows Server ve Linux üzerine kurulur.

Tavsiye Edilen:  Wskazówki i narzędzia do pomiaru wydajności SEO witryny

Veri Kaybını Önleme En İyi Uygulamaları

Kuruluşlar, bir DLP sistemini aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde uygulayabilir:

 • Envanter ve değerlendirme yapmak

İşletmeler farkında olmadıkları şeyi koruyamazlar. Tam bir envanter gereklidir. Malware Networks, Cisco ve McAfee gibi bazı DLP ürünleri, onların adına tam bir ağ taraması gerçekleştirir.

Veriler sınıflandırılmalıdır. A veri sınıflandırması kuruluşlarda hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış veriler için çerçeve gereklidir. Kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler (PII), finansal veriler, düzenleyici veriler ve fikri mülkiyet bu tür kategorilere örnektir.

 • Veri işleme ve rehabilitasyon için politikalar uygulayın

Verileri sınıflandırdıktan sonra, bir sonraki adım, onu işlemek için politikalar geliştirmektir. Bu, özellikle düzenlenmiş veriler veya Avrupa’nın GDPR’si ve Kaliforniya’nın CCPA’sı gibi katı kurallara sahip alanlar için geçerlidir.

Ne kadar çok DLP işlemi otomatikleştirilirse, kuruluş genelinde o kadar yaygın olarak dağıtılabilirler. Manuel DLP süreçleri doğası gereği kapsam bakımından sınırlıdır ve en temel BT ortamları dışındaki tüm gereksinimleri karşılayacak şekilde ölçeklenemez.

Hatalı pozitiflerin yüzdesi, olay sayısı ve olaya ortalama müdahale süresi gibi ölçümler DLP stratejinizin performansını incelemek için kullanılabilir.

Bazı modern DLP çözümleri, anormal kullanıcı davranışını algılamak için makine öğrenimi ve davranışsal analitik ile basit istatistiksel analizi ve korelasyon kurallarını destekler.

İstenmeyen etkilerin sayısı, kötü niyetten çok daha fazladır. DLP, büyük ölçüde çalışanların farkındalığına ve güvenlik politikaları ve prosedürlerinin kabulüne bağlıdır.

Blogumuzla en son Endpoint Security Araçlarından haberdar olun!

Çözüm

Finansal veriler, özel bilgiler, kredi kartı numaraları, sağlık kayıtları ve sosyal güvenlik numaraları, bir kuruluşun kontrolü altındaki hassas bilgi örnekleridir. Korumaya yardımcı olmak ve riski azaltmak için, kullanıcılarının hassas verileri sahip olmaması gereken kişilerle paylaşmasını önleyecek bir araca ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle DLP’ye ihtiyaç vardır.

Tavsiye Edilen:  Neden Kodsuz ve Az Kodlu Veri Bilimi, Veri Biliminin Geleceği?