Video Pazarlama: Hedef Kitleniz İçin Doğru Videoları Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Video Pazarlama: Hedef Kitleniz İçin Doğru Videoları Nasıl Oluşturabilirsiniz?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Video pazarlama, marka farkındalığı oluşturmanın, olası satışları ve satışları artırmanın ve sosyal medyada etkileşimi artırmanın mükemmel bir yoludur. Ama nereden başlıyorsun? Ve videolarınızın etkili olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Bu kılavuz, video pazarlamanın önemini anlamanıza, nasıl çalıştığını öğrenmenize ve farklı bütçelerle ne tür videoların yapılabileceğini görmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, hedef kitlenize ulaşmak ve büyümenizi ölçeklendirmek için ilgi çekici içeriği nasıl oluşturacağınızı da göstereceğiz.

Video pazarlama nedir?

Video pazarlama, hedef kitlenize ulaşmanın ve onları harekete geçmeye ikna etmenin güçlü bir yoludur. Video pazarlama, ürün veya hizmetinizi tanıtmak ve pazarlamak için çevrimiçi videoların kullanılmasıdır. Müşterilerinizle bağlantı kurmanın ve hedef kitlenizin dikkatini çekmenin çok daha ilgi çekici bir yolunu sunar.

Çevrimiçi videoları trafik çekmek, marka bilinirliği oluşturmak ve işletmeniz için olası satışlar oluşturmak gibi birçok etkili şekilde kullanabilirsiniz. Sosyal medya videoları, eğitim videoları, etkileyici videolar ve kullanıcı tarafından oluşturulan videolar dahil olmak üzere yapabileceğiniz birçok video türü vardır.

[Add Banner Here]

Video pazarlamanın faydaları nelerdir?

Çevrimiçi video içeriği, kitlenize ulaşmanın, güven ve güvenilirlik oluşturmanın, olası satışlar ve satışlar oluşturmanın, SEO’yu iyileştirmenin ve sosyal medya katılımını artırmanın en iyi yolunu sunar. Sadece bu istatistiklere bakın.

 • Araştırmalar, pandeminin çevrimiçi medya tüketimini şu kadar artırdığını gösteriyor: %215 ABD’de.
 • bu bekleniyor %82 Çevrimiçi medya tüketiminin tamamı videolardan oluşur.
 • 2020 itibariyle, %83 ABD’deki internet kullanıcılarının çevrimiçi video içeriğini tüketen oranı
 • 2019 yılında internet kullanıcıları ortalama olarak 6 saat 48 dakika haftalık çevrimiçi video sayısı.
 • Var 250 milyon saat dünya genelinde her gün YouTube’da izlenme süresi

Video pazarlama marka bilinirliğini artırır

Video pazarlama, markaların kalabalık bir pazarda farkındalık yaratması için önemli bir yol haline geldi. Kullanıcıların dikkatini çekmenin en iyi yolu iyi bir hikaye anlatmaktır. Hikayeler, izleyicilerde duygusal bir tepki uyandırır ve markaların belirli kitle segmentlerini hedeflemesine yardımcı olur.

Büyük markalar satmaz, insanlara hissettirirler. – Richard Branson

İşte Dell’in legolardan görme engelliler için braille yazıcılar yapan bir çocuğun dokunaklı hikayesi hakkında bir video oluşturdukları viral bir video örneği. Videolar yalnızca YouTube’da 1,5 milyon görüntülendi.

Video pazarlama güven ve itibar oluşturur

Video içeriği, güven ve güvenilirlik oluşturmak için çok önemlidir. Wyzowl’a göre, %77 Bir markanın tanıtım videosunu izleyen kişilerin oranı, bu videonun onları o markanın ürün veya hizmetini satın almaya ikna etmede önemli bir rol oynadığını bildirdi.

Müşterilerinizin ürününüz için video incelemeleri oluşturmasını sağlamak, işletmeniz için harika bir pazarlama aracıdır. Araştırmalar gösteriyor ki %79 bir şirket, ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir video referansı izleyenlerin oranı ve 10 kişiden 9’u Bir müşterinin bir işletme hakkında söylediklerine, işletmenin kendisi hakkında söylediklerinden daha fazla güvenin.

Tanınmış bir yazar ve sosyal medya fenomeni olan Mike Allton ile yaptığımız bir video örneğini burada bulabilirsiniz.

Video pazarlama potansiyel müşteriler ve satışlar oluşturur

Videolar, bir ürün veya hizmeti satmanın en iyi yoludur. Araştırmalar gösteriyor ki %88 Tüketicilerin oranı, bir markanın videosunu izledikten sonra bir ürün veya hizmeti satın almaya ikna olduklarını söylüyor. Ve bir ürün veya hizmet hakkında en çok nasıl bilgi edinmek istedikleri sorulduğunda, %73 kısa bir videoyu tercih edeceklerini söyledi.

Video biçimindeki sosyal medya gönderileri, mobil kullanıcıların dikkatini çekmek için son derece güçlüdür. Facebook, Instagram ve TikTok gibi platformlarda video reklam harcamalarının 2020 yılına kadar artması bekleniyor. %20.1 2022’de 24,35 milyar dolara ulaştı.

Video pazarlama SEO’yu geliştirir

Araştırmalar gösteriyor ki %31 Pazarlamacıların oranı, arama motoru optimizasyonu çabalarına yardımcı olması için videoyu kullanıyor. Videolar, özellikle YouTube’daysa Google tarafından dizine eklenir. Bu da sayfaların arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Videolar ayrıca ziyaretçilerin bir sayfada daha uzun süre kalmasına yardımcı olur, kullanıcı deneyimini iyileştirir ve arama motorlarına sayfanın değerli olduğu sinyalini verir.

Tavsiye Edilen:  Maksimum Etkileşim İçin Video Alt Yazılarınıza Nasıl Stil Verilir?

Videolar genellikle sosyal platformlarda paylaşılır, bu da daha fazla kişinin bir marka hakkında bilgi edinmesine ve bunları Google’da aramasına yardımcı olur. Geçenlerde ünlü pazarlama YouTuber’ı Adam Erhart ile bir iş birliği yaptık ve videosunu yayınladıktan sonra bir grup insanı Google’da “Mayple” arattık. Doğru, bu markalı bir anahtar kelime ama bu videoyu dijital pazarlama stratejisiyle ilgili blog yazımızda yayınlarsak sıralamasını yükseltir.

Profesyonel ipucu: bir videoyu tanıtmak ve/veya sıralamaya girmeye çalıştığınız belirli bir blog gönderisi + video kombinasyonu için daha fazla ilgi çekmek üzere bazı arama ağı reklamlarını güçlendirmek için YouTube reklamlarına yatırım yapın.

Video pazarlama, sosyal medya katılımını artırır

Video pazarlama, hedef kitlenizle bağlantı kurmanın ve sosyal platformlarda gösterimleri ve etkileşimi artırmanın etkili bir yoludur. Bir hikayeyi görsellerle anlatabilmek, sosyal mecralarda öne çıkmak isteyen markalar için çok büyük bir avantaj.

Çevrimiçi video içeriği, müşterilerle diğer ortamların sağlayamadığı duygusal düzeyde bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Ürün veya hizmetlerinizin kalitesini sergileyerek markanızı oluşturmanıza ve potansiyel müşteriler arasında güven oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Genel bir kural olarak videolar, sosyal medyadaki diğer tüm içerik türlerinden daha yüksek tıklama oranları alır. Bu yüzden onları sık sık kullanın.

Sosyal videolar arasında ürün videoları, kutudan çıkarma videoları, eşantiyonlar, açıklayıcı videolar ve kitlenizle etkileşim kurabilecek ve hikayenizi anlatabilecek gerçekten her şey olabilir. İşte şimdiye kadar gördüğümüz en yaratıcı kutu açma videolarından biri.

Pazarlama videosu türleri

Pazarlama videoları dört ana kategoriye ayrılabilir:

 • Ürün videoları
 • Öğretici veya açıklayıcı videolar
 • Nasıl yapılır ve müşteri referans videoları
 • Logonuz veya marka seslendirme videonuz gibi marka videoları

Ürün videoları

Ürün videoları, ürünlerinizi sergilemenin harika bir yoludur. Bir ürünün nasıl çalıştığını, nasıl kullanıldığını ve insanların neden onu satın almak istediğini göstermek için kullanılabilirler. Bu tür videolar, ürünü farklı ayarlar ve durumlarda öne çıkarabileceği gibi, ürünü satın almış olan müşterileri de çalışırken öne çıkarabilir.

Ürün videoları genellikle kısadır, dolayısıyla çevrimiçi olarak kolayca paylaşılabilirler, bu da onları kısa dikkat sürelerinin üstün olduğu sosyal medya pazarlama kampanyaları için ideal kılar.

Öğretici veya açıklayıcı videolar

Açıklayıcı videolar, ürününüzü veya hizmetinizi görsel ve ilgi çekici bir şekilde açıklamanın harika bir yoludur. Hızlı ve kolay sindirilebilirler, bu da onları açılış sayfaları, blog gönderileri veya sosyal medya için mükemmel kılar.

Açıklayıcı videolar, kitlenizde güven oluşturmaya yardımcı olmak için de kullanılabilir. Yeni veya alışılmadık bir ürün veya hizmet satıyorsanız, açıklayıcı bir video insanların bunun nasıl çalıştığını anlamasına yardımcı olabilir.

Kısa bir nasıl yapılır videosu veya tam uzunlukta bir eğitim hazırlayabilirsiniz. Bunları yardım sayfalarınızda, blog gönderilerinizde, podcast’lerinizde ve sosyal medya kanallarınızda yeniden kullanın.

Nasıl yapılır videoları

Nasıl yapılır videoları, kitlenizi eğitmenin ve belirli bir sorunu çözmelerine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Aktif kullanıcılarınıza belirli bir ürün özelliğini açıklamak, belirli bir sorunun nasıl çözüleceğini göstermek veya bir ürün kullanım örneğini sergilemek için bunları kullanabilirsiniz.

Müşteri referans videoları

Müşteri referans videoları (veya video incelemeleri), güven, güvenilirlik ve marka bilinirliği oluşturmak için güçlü bir araçtır. Satış huninizi oluşturmak ve SEO’yu geliştirmek için de kullanılabilirler.

Memnun bir müşterinin veya müşterinin ürününüzü veya hizmetinizi nasıl kullandığını ve harika sonuçlar elde ettiğini anlatan bir müşteri referans videonuz olduğunda markanız çok daha inandırıcıdır.

Marka videoları

Marka videoları, markanızı tanıtmanın ve müşterilerinizle kişisel bir bağ kurmanıza yardımcı olmanın harika bir yoludur. İşletme maskotunu anlatmaktan ofisinizi ve çalışanlarınızı sergilemeye kadar pek çok farklı şekilde kullanılabilirler. İK tarafından markayı sergilemek ve ekibi oluşturmaya yardımcı olmak için kullanılırlar, ancak video pazarlamacılar tarafından bir marka bilinirliği kampanyası veya mevcut müşterileri elde tutmaya yardımcı olmak için de kullanılabilirler.

Tavsiye Edilen:  EditPad Açıklama Aracı: Saptanamayan Yapay Zeka İçeriği Nasıl Oluşturulur?

Artık ne tür içerik üretebileceğinizi bildiğinize göre, video pazarlama stratejinizi oluşturmak için adım adım ilerleyelim.

Kazandıran bir video pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?

Markanız için mükemmel video stratejisini oluşturmanın altı adımı vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Hedeflerinizi tanımlayın
 • Hedef kitlenizi anlayın
 • Videonun satış huninizi nerede güçlendirebileceğini belirleyin
 • Etkileyici video içeriği oluşturun
 • Videonuzu dağıtın ve tanıtın
 • Sonuçlarınızı takip edin

1. Adım – Hedeflerinizi tanımlayın

Başlamadan önce, video içeriği oluşturarak ulaşmak istediğiniz hedefleri yazmanız önemlidir. hedeflerin olmalı AKILLI: Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Gerçekçi ve Zamana Bağlı.

Özel – Amacınız tam olarak nedir? Web sitenize gelen trafiği artırmak için mi? E-posta kayıtları artırılsın mı? Bir marka kimliği oluşturmak mı? Bu, neyi başarmaya çalıştığınıza bağlı olarak gerektiği kadar geniş veya dar olabilir.

Ölçülebilir – Bu hedefe ulaştığınızı nasıl bileceksiniz? Başarıyı nasıl ölçmeyi düşünüyorsunuz? Mümkünse, bunu somut rakamlara bağlayın (yani ayda 100 ziyaretçi).

Başarılabilir – Bu, videolar hazırlayarak ve onları dünyaya yayınlayarak gerçekten elde edilebilecek bir şey mi yoksa sadece bir hüsnükuruntu mu? İşlerin şimdi olduğu yerden bitmesi gereken yere giden bir yol olduğundan emin olun.

Gerçekçi – Süper yüce hırslar belirleyerek kendinizi başarısızlığa uğratmayın. Makul beklentiler belirleyerek gerçekçi tutun. Ve ne bekleyeceğinizi bilmiyorsanız, bunu daha önce yapmış birine sorun.

zamana bağlı – Her hedef ve her eylem için bir son tarih belirleyin. İşler ne zaman bitecek? Tüm projeyi düzgün bir şekilde yürütmek için her ekip üyesi video prodüksiyonunun kendi payına düşen kısmını ne zaman bitirmeli?

2. Adım – Hedef kitlenizi anlayın

Artık video hedeflerinizi belirlediğinize göre, kitlenizi daha derinden anlamanız gerekiyor. Kitlenizin demografisini (kim olduklarını ve ne yaptıklarını) bilmek yeterli değildir, davranışlarının ve alışveriş tercihlerinin ardındaki motivasyonu veya nedenini bilmeniz gerekir.

Hedef kitleniz için videolar oluşturduğunuzda, onlara bir şekilde fayda sağlayacak bir şey verebilmeniz önemlidir. Bu bilgi veya eğlence olabilir, ancak her iki durumda da amaç her zaman bir sorunu çözmelerine veya karşılanmamış bir ihtiyacı karşılamalarına yardımcı olmaktır.

Bunu başarılı bir şekilde yapmak için müşterilerinizin nasıl düşündüğünü ve davrandığını anlamanız gerekir.

 • acı noktaları (acı çekmelerine neden olan nedir?)
 • motivasyonları (neden belirli şekillerde davranıyorlar?)
 • ihtiyaçları (en acil ihtiyaçları nelerdir?)
 • demografi (yaş aralığı, cinsiyet, gelir düzeyi)
 • satın alma döngüsü (bir reklamı görme ile satın alma arasında geçen süre)
 • sosyal medya alışkanlıkları (en çok hangi sosyal medya platformlarını kullanıyorlar?)
 • çevrimiçi alışkanlıklar (en sık hangi siteleri ziyaret ediyorlar?)

3. Adım – Videonun satış huninizi nerede güçlendirebileceğini belirleyin

Video, satış huninizi güçlendirmek için birçok şekilde kullanılabilir.

 • Video, açılış sayfalarında ve tüm web sitelerinde dönüşüm oranlarını artırabilir
 • Video içeriği, kullanıcılarınızın ilgisini daha uzun süre çekerek hemen çıkma oranlarını azaltabilir
 • Videolar, müşterilerin bir markada ne kadar süre kaldıklarını, ömür boyu değerlerini ve başkalarını şirkete yönlendirme olasılıklarını belirlemede önemli bir faktör olan müşteri katılımını artırır.
 • Son olarak, özellikle insanların güvendiği güçlü bir markanız veya ürününüz varsa, video satışları artırmak için en etkili araçlardan biridir.

Tipik bir pazarlama hunisi üç bölüme ayrılır ve her biri

4. Adım – Etkileyici video içeriği oluşturun

Artık hedeflerinize ve kitlenizin kim olduğu hakkında daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre, alakalı ve ilgi çekici videolar oluşturmak daha kolay olacaktır.

Video prodüksiyon kontrol listeniz şunları içermelidir:

 • Komut dosyanızı sonlandırın
 • Görsel öğelerinizi planlayın
 • İçeriği çekin veya oluşturun (animasyonlu bir videoysa)
 • Görsel efektler ekleyin
 • İncele ve düzenle
Tavsiye Edilen:  Ai Content Assistant ile Eski Blog Yazılarını SEO İçin Nasıl Güncellersiniz?

Video prodüksiyonunun pek çok adımı vardır ve pazarlama ekibinizde doğru yeteneğe sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bazı video pazarlamacıları videoları çekmede daha iyidir, diğerleri ise düzenleme sürecinde ve post prodüksiyon yönlerinde daha iyidir. Diğerleri ise videonun dağıtılması ve tanıtılması gibi pazarlama çabalarında en iyisidir.

5. Adım – Videonuzu dağıtın ve tanıtın

Videonuzu oluşturduktan sonra, onu dağıtma ve tanıtma zamanı. Dağıtım seçenekleri çok olsa da her kanal işletmeniz için doğru kanal olmayabilir. Bazen neyin işe yaradığını görmek için farklı platformları denemeniz gerekir.

Video içeriğinizi tanıtmanın en popüler yollarından bazıları şunlardır:

Sosyal medya

Videolarınızı Facebook, Instagram ve TikTok’ta yayınlamak, dikkat çekmenin harika bir yoludur. Sosyal medya platformları, izleyicilerinizle daha kişisel bir düzeyde etkileşim kurmanıza olanak tanır. Bazen performansı optimize etmek için videolarınızı yeniden tasarlamanız, biçimi değiştirmeniz veya o platforma özel görsel efektler eklemeniz gerekir. Ayrıca videolarınızı sitenize ve blog içeriğinize yerleştirmek için YouTube veya Vimeo’da barındırmalısınız.

Profesyonel ipucu: Mevcut tüm çeşitli video gönderilerini kullanarak her bir sosyal medya platformundaki erişiminizi en üst düzeye çıkarın. Örneğin, Instagram’da makaraları, YouTube’da iki dakikalık kısa videoları ve Facebook Live’ı test edin.

ücretli reklam

Videolarınız için tek kullanımınız olarak organik gönderiye güvenmemelisiniz. Algoritmalar değişir ve organik erişim en iyi ihtimalle vasattır. Bu platformların bazılarında herhangi bir ilgi görmek için gerçekten viral bir video oluşturmalısınız.

Trafiğinizden para kazanmak için kesinlikle ücretli reklam kullanmalısınız. Video içeriğinizi sosyal medya reklamlarınızda birden fazla platformda kullanın. Bunları yerel reklamcılık, yeniden hedefleme kampanyaları veya Facebook ve Instagram’da marka bilinirliği kampanyaları için kullanabilirsiniz.

6. Adım – Sonuçlarınızı takip edin

Video içeriğinizi oluşturduktan sonraki adım, performansını izlemektir. Bu, Google Analytics veya YouTube analytics gibi ücretsiz araçlar kullanılarak yapılabilir. Videolarınızı kaç kişinin izlediğini, nereden geldiklerini (örn. YouTube veya Facebook) ve oraya vardıklarında ne yaptıklarını (örn. bir e-posta listesine kaydolmak) analiz edin.

Aşağıdakiler gibi çeşitli ölçümleri izleyin:

 • Hemen çıkma oranları (kullanıcılar ne sıklıkla videodan ayrılıp arama sonuçlarına dönüyor)
 • Görüntüleme oranları (atlanabilir bir reklamın tamamlanan görüntüleme sayısı ile ilk gösterim sayısı arasındaki fark)
 • Tamamlama oranı (videonuzu baştan sona kaç kullanıcı izliyor)

Bu bilgileri, daha önce nelerin işe yaradığına ve nelerin umduğunuz kadar iyi çalışmadığına göre gelecek videoları optimize etmek için kullanın. Farklı mesajları, harekete geçirici mesajları (CTA’ları), farklı video stillerini, video içeriği türlerini ve birden fazla video oluşturucuyu A/B testine devam edin.

özet

Video, en ilgi çekici içerik biçimlerinden biridir. Kitlenizle güven oluşturmanıza, sosyal medya kanallarına katılımı artırmanıza, SEO’nuzu güçlendirmenize ve olası satışlar ve satışlar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Başarılı video içeriğinin anahtarı, mesajınız, hedef kitleniz ve markanız için hangi video türünün en iyi sonucu vereceğini bilmektir.

Video pazarlama çalışmalarınızı güçlendirmek istiyor ancak ekibinizde doğru yeteneğe sahip değil misiniz? İşletmeniz için yüksek kaliteli videolar oluşturmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Yardımcı olabiliriz! Projeniz için mükemmel video pazarlamacısını bugün bulun!