Video Reklamcılığı: Öldürücü Videolar Yapmanın 5 Sırrı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Video Reklamcılığı: Öldürücü Videolar Yapmanın 5 Sırrı

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Çevrimiçi satışın kolay olduğu zamanları hatırlıyor musunuz? Sadece bir ürüne erişmeniz, bir fotoğraf çekmeniz, Facebook Reklamlarına yüklemeniz ve birkaç dakika sonra indirimler gelmeye başladı.

Bugün durum böyle değil.

Ve bazen hayal kırıklığı, dizüstü bilgisayarlarımızı çarpmak ve ağlamak istememize neden oluyor. Rekabet arttı, reklam maliyetleri fırladı ve ortalama bir müşterinin dikkat süresi bezelye tanesi kadar kısaldı.

İyi haber şu ki, rakiplerimizden daha iyi olmanın ve daha iyi reklam maliyetlerine sahip olmanın hâlâ bir yolu var. Ve bu videolarla!

Bu gönderide, her zaman istediğiniz yatırım getirisini elde etmenizi sağlayacak video reklamları, bunları nasıl optimize edeceğimize ilişkin stratejileri ve video taktiklerini derinlemesine inceleyeceğiz.

Hadi dalalım.

[Add Banner Here]

Video reklamcılığı nedir?

Video reklamcılığı, geleneksel olarak video içeriği akışından önce, akış sırasında ve sonrasında oynatılan tanıtım içeriği anlamına gelir. Ancak aynı zamanda Facebook, Instagram, Tik Tok gibi çeşitli sosyal platformlarda, arama motorlarında ve dijital reklam ağlarında tanıtılan yerel video reklamlarda gösterilen video reklamları ifade eder. Mobil oyunlarda ve sanal gerçeklik (VR) uygulamalarında da görülebilirler.

Bu çevrimiçi video içeriği biçimi, yerleştirildikleri platforma bağlı olarak farklı amaçlara sahiptir. Bunlar – marka bilinirliği, hikaye anlatma içeriği ve dönüşüm (güçlü bir CTA’ya sahip) olabilir.

Video reklam trendleri

Video reklam kampanyaları çok uzun süredir var. Bununla birlikte, dijital videoda her platformda kullanılabilecek birkaç yeni trend var. Kitlenize veya ürününüze bağlı olarak değişebilirler.

Bazılarını açıklayayım.

Dikey içerik

En büyük trendlerden biri TikTok ve Instagram Reels için kısa video klipler oluşturmak. Bu videoların özellikleri genellikle 9:16’dır.

Instagram için 90 saniyeden, TikTok için 10 dakikadan uzun olmamalıdır. En iyi performans gösteren reklamlar kısa biçimli veya 10-30 saniyelik reklamlardır.

Bu çevrimiçi video kampanyaları için en iyi strateji, UGC (kullanıcı tarafından oluşturulan içerik) videoları oluşturmaktır. Ürününüzü gösteren ve öven sıradan bir Jane veya Joe, onunla poz veren bir modelden daha yüksek bir etkiye sahiptir.

Kişiselleştirilmiş video reklamlar

Kişiselleştirilmiş video reklamlar, reklamverenin pazarlama hunisinde önceki etkileşimlerde toplanan bilgileri eklemesidir.

Facebook bunu birkaç yıl önce video reklamlarıyla yapmaya başladı.

Nike de aynı şeyi yapıyor. İşte 2015’ten, yılın kullanıcı kondisyon başarılarından bazılarını gösterdikleri bir video.

Bu markalar, video reklam şablonları kullanır ve kullanıcıların Google Ads, Facebook ve diğer sosyal medya platformları gibi kanallarda kendileriyle paylaştığı verileri ekler. Kullanıcı için daha kişiselleştirilmiş bir video deneyimi oluşturur, izleyici katılımını iyileştirir ve dönüşümleri artırır.

360° video reklamlar

Bu, gerçek bir deneyime en yakın video reklam içeriğidir. Bu tür video reklam, izleyiciye basit bir görselden daha fazla ayrıntı gösterdiği için Amazon listelemeleri için kullanışlıdır. Amazon izleyicileri ve alıcıları 360 derecelik reklamları sever.

Fiziksel bir mağazada spor ayakkabı aradığınızı hayal edin. Genellikle onları yakalar ve size nasıl bakacaklarını hayal etmek için onlara farklı açılardan bakarsınız. Bu video reklam kampanyalarının amacı budur. Çevrimiçi ticaret gelirlerini artırmak isteyen şirketler için mükemmeldirler.

Tavsiye Edilen:  Chime İçerik Pazarlama Vaka Çalışması: Chime'ın İçerik Pazarlama Stratejisinden Çıkarılan Dersler

360° videolar, emlak veya konaklama gibi perakende dışı sektörler için de uygundur. İzleyiciye bir dairenin veya otelin nasıl göründüğünü gösterebilirler. Bu strateji, doğru şekilde kullanılırsa tamamlanma oranlarını (bir tüketici videonun tamamını izlediğinde) önemli ölçüde artırabilir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik

Her video reklam kampanyasında UGC bulunmalıdır. Kitleyi, ürünlerimizi zaten kullanmış ve sevmiş gerçek hayattaki insanlarla buluşturmak için UGC kullanıyoruz.

En iyi yanı, video reklamlarınızı oluşturmak için eksiksiz bir prodüksiyon ekibine ihtiyacınız olmamasıdır.

Müşterilerinizden Amazon’un yaptığı gibi bir video incelemesi göndermelerini isteyin.

Onlara bir sonraki satın almalarında indirim veya hediye gibi bir teşvik sunabilirsiniz. Videolarınızı düzenlemek için Instagram veya Tik Tok’u kullanabilir ve onlara ekstra etkileşim artışı sağlamak için resim/müzik ekleyebilirsiniz.

Bunlar, herhangi bir video reklam stratejisinin en iyi BGBM’lerinden birine sahiptir.

Video reklam türleri

Çevrimiçi video reklamlar her yerde: sosyal medyada, mobil uygulamalarda ve web sitesi afişlerinde. Ancak tüm videolar aynı değildir. İşte farklı video türlerinden bazıları ve şirketlerin bunları nasıl kullandığına dair hızlı bir açıklama.

Görüntülü reklamlar

Görüntülü reklamlar, bir reklam panosunun çevrimiçi versiyonu gibidir. Bunlar, web sitelerinde ürün bilgileri içeren afişler olarak görebildiklerinizdir. Bu görüntülü video reklamlar, marka bilinirliği kampanyaları ve dönüşüm oranlarını artırmak için harikadır.

Yerel video

Yerel reklam, bir makaleye veya web sitesine eklenen rahatsız edici olmayan içeriktir. Görüntülü reklamlara benzerler, ancak farklı olan biçimleri ve yerleşimleridir. Araştırma e-pazarlamacı yerel video reklam harcamasının yalnızca 3 yılda (2017-2020) 7,66 milyar dolardan 16,46 milyar dolara çıktığını gösteriyor.

Rahatsız edici video reklamlar

En popüler olanı. Bunlar TikTok, Facebook, Instagram ve Youtube’da bulduğumuz video reklamlardır. Kullanıcının reklamı gösterme etkinliğini kesintiye uğrattığı için rahatsız edicidir. Tipik olarak, tıklamalara göre değil, gösterimlere veya video görüntülemelerine göre ücretlendirilirler. En iyi strateji, ilk 3 saniyeden önce güçlü bir kanca göstermektir. İzleyicilerin videonun tamamını izlemesinin tek yolu budur.

Video reklam üretimine ne kadar yatırım yapmalısınız?

Bu cevaplanması en zor sorulardan biridir. Birçok faktöre bağlıdır – ürününüzün fiyatı, şirketinizin büyüklüğü, ürün özellikleri vb.

Stoksuz satış yapıyorsanız veya ucuz ürünler satıyorsanız video şablonları kullanmanızı öneririz. Bu, içeriğinizi oluştururken karşılaştığınız sorunların çoğunu çözecektir.

Bu şablonların veya yazılımların fiyatları aylık yaklaşık 80 ila 100 ABD Doları arasındadır. Ancak, markanız konusunda ciddiyseniz ve altı ya da yedi haneli rakamlar elde etmek istiyorsanız, o zaman en iyi seçenek Social Kick gibi bir video prodüksiyon ajansıyla çalışmaktır.

Küçük ve orta ölçekli şirketler için video reklam paketlerimiz mevcuttur. Rakiplerinizin arasından sıyrılmak için büyük bir prodüksiyon ajansının yaratıcılığına ve kalitesine sahip olacaksınız.

Video reklamlar pazarlama karmasına nasıl uyum sağlar?

Video reklamlar, şirketiniz hangi aşamada olursa olsun, ister bir konsepti kanıtlıyor ister büyüme aşamasında olun, tüm pazarlama hedeflerine uygundur.

Video reklamların faydalarından biri, marka hikayenizi hedef kitlenizle ilgi çekici bir şekilde paylaşmanıza yardımcı olmalarıdır. Basit bir animasyonlu grafik veya metin, olayların insani tarafını gözden kaçırır.

Ayrıca videolar, ürünlerinizi müşteri yolculuğu boyunca gösterecek şekilde uyarlanabilir.

Tavsiye Edilen:  Müzik e-Ticaretiyle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey En son müzik e-Ticaret trendleri + e-Ticaret siteleri ve çevrimiçi mağazaları olan havalı müzik grubu örnekleri ve kullanılacak en iyi platformlar hakkında bilgi edinin.Ben Kazinik·6 dakika okuma·Güncelleme: 3 Kasım 2023

Örneğin –

  • Google video reklamları (farkındalık aşaması)
  • Amazon (değerlendirme aşaması)
  • Sosyal medya videoları ve akış video reklamları (satın alma kararı / yeniden hedefleme)
Kaynak: dalga.video

Artık ne tür video reklamlar olduğunu ve bunları pazarlama dönüşüm huninizin neresine yerleştireceğinizi bildiğinize göre, üst düzey stratejiden bahsedelim.

Harika bir video reklam stratejisinin 5 sırrı

Social Kick’te, satan video reklamlar yapmanın 4 sırrını içeren bu listeyi oluşturduk.

Büyükannen tanıtım filmlerini izlemeye başladığından beri videolar yayınlıyoruz. (hatta bazı ülkelerde ilk kez bilgilendirici reklamlar yayınladık). Ve dünya çapında milyonlarca ürün satan 25 yıl bize bir veya iki şey öğretti.

1. İzleyici için bir problem çözün

Çevrimiçi satış videoları oluştururken bir teklifle başlamanız normaldir, ancak reklam endüstrisinin bize öğrettiği bir şey var. Bir hikaye oluşturmalıyız.

Sorunu gösterin, insanlara acıyı hissettirin ve mümkün olduğunca derinlemesine araştırın, böylece onlara bir çözüm sunabilirsiniz.

Bunu düşün.

Hatırladığınız reklam ürünleri, ortak bir sorunu çözen bir marka yaratan ürünlerdir.

Sivilce var mı? Proaktif.

Giysilerinde leke mi var? Oxiclean.

Bir görüntülü arama planlamanız mı gerekiyor? yakınlaştır.

Bu adamlar, bu sorunu çözebilecek biri varsa onların kendileri olduğu gerçeğini bize sattılar.

Diğer markalar bunu yapmadı ve en yakın CVS’de indirimde gördüğünüz markalar.

Peki, önce o marka bilinirliğini nasıl yaratabiliriz?

Müşteri yolculuğunun her aşaması için farklı türde video reklam içeriği oluşturmamız gerekiyor.

2. Müşteri yolculuğunun tamamı için içerik oluşturun

İle başla keşif videolar. Müşterilerinize sorunlarını ÜCRETSİZ olarak nasıl çözeceklerini öğretin.

Örneğin, cilt bakımı satıyorsanız, izleyicilerinize evde yüz maskeleri yapmayı veya parlak bir cilde sahip olmanın en iyi alışkanlıklarını öğreten videolar oluşturun.

Daha sonra, biraz oluşturun uyum videolar. İnsanların çözdüğünüz sorunla ilgili SSS’lerini yanıtlayabileceğiniz videolar oluşturun.

İşte, Apple’ın müşterilerin karşılaştığı yaygın bir sorunu harika bir şekilde ele alan harika bir video reklamı.

Son olarak, satış videosu. Artık konu hakkında otorite olduğunuzu ve aradıkları çözümün sizde olduğunu biliyorlar.

Müşteri yolculuğunun her aşaması için ne kadar video içeriği oluşturmanız gerektiğini belirlemek için pazarlama hedeflerinize bakın. Ve bir kanalı birden fazla amaç için kullanabilirsiniz. Örneğin, müşteri yolculuğunun keşif aşamasının yanı sıra sonraki aşamaları için YouTube Videodan Önce Gösterilen Reklamlar veya YouTube TV reklamları yayınlayabilirsiniz.

Reklamınız için en iyi yerleşimi nasıl belirlersiniz? Kitle verilerinizi kullanarak.

3. Kitle verilerinizi kullanın

TV’den dijital satışa geçtiğimizde yaptığımız en büyük hatalardan biri “işe yarayacağını düşündüğümüz” reklamlar yaratmaktı. Prodüksiyona çok para harcadık ve sonuçta kimse içeriğimizi beğenmedi, tıklamadı ve hatta izlemedi.

Neden?

İnsanlar televizyon karşısına oturduklarında reklam göreceklerini bilirler ve bunu kabullenirler. Bu, deneyimin bir parçasıdır (en azından TiVo’nuz yoksa).

Sosyal medya aynı değil. İnsanlar arkadaşlarını kontrol etmek, aynı ürünleri bulmak veya kedilerin video kliplerini izlemek için internete giriyor. Kullanıcılar, yeterince hedeflenmemiş video reklamları atlar ve kısmen bu nedenle Geico gibi markalar aşağıdaki gibi reklamlar yaptı:

Bu nedenle, müşterinizle etkileşim kuran bir video oluşturmanın en iyi yolu, size onların ne aradığını söyleyen araçlar kullanmaktır. gibi SEO araçlarını kullanın Anahtar Kelimeler Her Yerde, Halka Cevap Verveya TubeBuddy hedef kitlenizin benzer ürünler hakkında bilgi bulmak için kullandığı anahtar kelimeleri tam olarak bulmak için. Ardından, daha iyi ve daha alakalı videolar oluşturmak için bu verileri kullanın.

Tavsiye Edilen:  Zengin Snippet'ler Sitenize Nasıl Değer Katabilir?

4. Tüketici amacını kullanın

Müşterileriniz hakkında yeterli veriye sahip değil misiniz? Problem değil.

Google tarafından yapılan bir araştırma, tüketici amacının, demografik veriler aracılığıyla kullanıcıları hedeflemekten daha büyük bir etkiye sahip olduğunu ve daha fazla dönüşüm sağladığını gösteriyor. Amaca (demografik veriler yerine) uygun olarak sunulan YouTube reklamları, %32 reklam hatırlanabilirliğinde artış ve 100% satın alma niyetinde daha yüksek artış.

İkna olmadın mı? İşte eğlenceli bir gerçek.

Bebek ürünü satın alanların neredeyse yarısı çocuksuz hanelerde yaşıyor.

Kaynak: Google ile düşün

Bu, biberon satıyorsanız ve yalnızca evlerinde çocukları olan kullanıcıları hedefliyorsanız, satışlarınızın %40’ını kaçırdığınız anlamına gelir. Bu nedenle, yalnızca verilere güvenmek yerine kullanıcıları amaçlarına göre hedeflemek de önemlidir.

5. Hikayenizi anlatın

Hiç kimse sosyal ağlarda ürün aramıyor. Sosyal medyadalar çünkü sıkıldılar ve izlemek için ilginç bir şeye ihtiyaçları var. Bununla birlikte, insanların videonuzla ilgilenmesinin tek yolu 2 strateji kullanmaktır – bir hikaye anlatmak ve duygu uyandırmak.

Başlamak için, ürününüzün sahip olduğu tüm özelliklerin bir listesini yapın ve bununla ilgili bir hikaye anlatmaya çalışın. Kendinize aşağıdaki soruları sorarak ürününüzün çözdüğü soruna odaklanın:

  • Böyle bir sorununuz olduğunda nasıl hissediyorsunuz?
  • Daha az elverişli çözümler nelerdir?
  • Ürününüz bunlardan nasıl daha iyi?
  • Bu ürün sayesinde hayatınız nasıl daha iyi?

İşte bir örnek.

Diyelim ki bir erkek tıraş makinesi satıyorum. Tıraş olurken yüzümü kestiğim zamanı paylaşarak hikayeye başlardım.

Kanımı nasıl akıttığını ve özel bir randevuya yüzümün ortasında bantla nasıl gelmek zorunda kaldığımı videoda göstereceğim. Çektiğim acıyı ve utancı hissedeceksin değil mi?

Ardından, kullanımı daha güvenli olan bir elektrikli tıraş makinesiyle bu sorunu nasıl çözdüğümü gösterirdim. Ve bana nasıl odadaki en güzel kızı kazandırdığını.

Mutlu müşterilerden bazı resimler/videolar ve karşı konulamaz bir teklif paylaşırsam daha da fazla dönüşüm elde edeceğim.

Unutmayın: İnsanlar ürünleri değil hikayeleri ve duyguları satın alır. İşte Native’den gerçek bir reklama harika bir örnek.

paketler

Hikayeniz sattığınız ürün kadar önemlidir. Video reklamlar hazırlarken ürününüzü çok fazla zorlamaya çalışmayın.

İnsanlar ürünün arkasındaki insanı görmek istiyor. Onların sorunlarını anladığınızı hissetmeleri gerekir.

Ayrıca, bir ürün çekiminin hazırlık gerektirdiğini unutmayın. Bu nedenle, kameranızı çıkarmadan önce, zamandan ve paradan tasarruf edebilmek için her şeyi kağıt üzerinde hazırlayın.

Videoları pazarlama stratejinizin ayrılmaz bir parçası yapmak ister misiniz? Bugün reklam uzmanlarımızdan biriyle konuşun!