Web Erişilebilirliği nedir? 2023’te Web Sitesini Kontrol Edin ve İyileştirin – Showeblogin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Web Erişilebilirliği nedir? 2023’te Web Sitesini Kontrol Edin ve İyileştirin – Showeblogin

Erişilebilirlik 2023’te Önemli Değil. Gerçekten mi? Web erişilebilirliğinin web siteniz için önemli olmadığını düşünüyorsanız, engelli kişilerin sitenizle etkileşimini veya sitenize erişimini önleyen engeller koymadan önce tekrar düşünün. E-Erişilebilirliği göz ardı etmemelisiniz çünkü tüm ziyaretçilerin sitenizdeki içeriği kullanabilmesi önemlidir…

Erişilebilirlik 2023’te Önemli Değil. Gerçekten mi? Web erişilebilirliğinin web siteniz için önemli olmadığını düşünüyorsanız, engelli kişilerin sitenizle etkileşimini veya sitenize erişimini önleyen engeller koymadan önce tekrar düşünün.

E-Erişilebilirliği göz ardı etmemelisiniz çünkü tüm ziyaretçilerin web sitenizdeki içeriği kullanabilmesi önemlidir. En iyi arama motorlarından biri, Google ayrıca web sitelerinizin içeriğine nasıl erişilebileceğine daha fazla odaklanmak. Ayrıca, web sitesi oluşturmak için dünyanın en iyi yazılımı, wordpress yeni sürümde erişilebilirlik geliştirmeleri üzerinde çalışıyor.

Web Erişilebilirliği

Web temel olarak donanımları, yazılımları, dilleri, konumları veya yetenekleri ne olursa olsun tüm insanlar için çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Web geliştiricileri ve kuruluşları, engelli kişilerin de kullanabilmesi için yüksek kaliteli web siteleri ve web araçları oluşturmalıdır.

Web erişilebilirliği web sitelerinin, blogların, forumların, çevrimiçi toplulukların, araçların ve teknolojilerin engelliler, yetersizlikler ve kısıtlamalar dahil olmak üzere tüm ziyaretçiler için tasarlandığı ve geliştirildiği anlamına gelir.

Başka bir deyişle, sitenizdeki tüm web sayfalarına, aşağıdakiler gibi engelleri ve sınırlamaları olanlar da dahil olmak üzere canlı her kullanıcı tarafından kolayca erişilebilir olmalıdır:

 • Körlük
 • bilişsel engeller
 • Sağırlık
 • İşitme kaybı
 • Az gören
 • Öğrenme engelleri
 • Fiziksel engeller
 • konuşma engelli

Web Erişilebilirliği nasıl geliştirilir?

Farklı becerilere sahip insanlara eşit erişim ve eşit fırsat sağlamak için Web’in erişilebilir olması esastır. 2023 için web sitemin her canlı ziyaretçisi için web erişilebilirliğini iyileştiriyorum. Burada erişilebilirliğin önemini ve size yardımcı olabilecek araçları bulabilirsiniz:-

 1. Video Altyazıları
 2. İyi Kontrastlı Renkler
 3. Ses tanıma
 4. Konuşma metni
 5. Net Düzen ve Tasarım
 6. Bildirimler ve Geri Bildirimler
 7. Büyük Bağlantılar, Düğmeler ve Kontroller
 8. Özelleştirilebilir Metinler
 9. Anlaşılır İçerik
 10. Klavye Uyumluluğu