Web Sitelerini SEO İçin Optimize Etme

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Sitelerini SEO İçin Optimize Etme

19.07.2023 10:00 tarihinde gönderildi

Dijital pazarlama ajanslarının SEO’yu geliştirmek için web sitesi içeriğini nasıl optimize ettiğini hiç merak ettiniz mi? Daha yüksek arama motoru sıralamaları için web sitesi içeriğini optimize etme sürecinin perde arkasına bir göz atın!

Web Sitesi İçeriği Optimizasyon Süreci

Web sitesi içeriğini optimize etme süreci, bunu kimin yaptığına, hangi yazılımın kullanıldığına ve ne tür içeriğin optimize edildiğine bağlı olarak değişebilir. Bu blogda, Ahrefs’te bir web sayfasını optimize etme sürecine temel bir bakış atacağız.

Adım 1. Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, arama motoru optimizasyon sürecinin çok önemli bir parçasıdır. İnsanların arama motorlarında bilgi, ürün veya hizmet ararken kullandıkları belirli kelimeleri ve cümleleri (anahtar kelimeler) tanımlamayı ve analiz etmeyi içerir. Hedef kitlenizin web sitenizde aradığı anahtar kelimelerin olması önemlidir, böylece o kelimeyi aradıklarında web sitenizi bulabilirler.

Anahtar kelime araştırması yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Ahrefs’te SEO uzmanlarımız, genel hacim analizi, rakip karşılaştırması ve yerel arama eğilimleri dahil olmak üzere farklı türde anahtar kelime araştırması yürütmek için çeşitli anahtar kelime araştırma araçlarını kullanır.

Genel Hacim Anahtar Kelime Araştırması

İfadelerdeki küçük değişiklikler, arama hacminde büyük bir fark yaratabilir. Bir terimi diğerine tercih etmek, 10 yeni kullanıcı yakalamak ile 10.000 yeni kullanıcı yakalamak arasındaki fark olabilir.

Rakip Anahtar Kelime Karşılaştırması

Ahrefs’te, müşterilerin rekabette önde kalmasına yardımcı olmak amacıyla müşteri web sitelerinin rakipleriyle nasıl karşılaştırıldığına dair bilgi edinmek amacıyla web sitelerini doğrudan karşılaştırmamıza olanak tanıyan SEO yazılımını kullanıyoruz.

Yerel Anahtar Kelime Araştırması

Arama eğilimleri eyaletten eyalete ve hatta şehirden şehre değişebilir. İşletmenizin yerelleştirilmiş bir hizmet alanı varsa, yerel hedef kitlenizin kullandığı arama terimlerinin aynısını kullanmanız önemlidir. Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, konuma özgü arama eğilimlerini daraltmak için harika bir araçtır.

Tavsiye Edilen:  B2B Şirketlerinin Müşteri Kazanma Stratejileriyle Mücadele Etmesinin 3 Nedeni

Adım 2. İçeriğinizi Analiz Edin

İçeriğinizi SEO için değerlendirme şekliniz, kullanabileceğiniz SEO araçlarına bağlı olarak değişecektir. Ahrefs’te, içeriğe aşağıdakilere dayalı olarak on üzerinden bir SEO puanı atayan bir SEO denetleyicisi kullanıyoruz:

 • SEO
  • Hedef anahtar kelimelerinizi kullanıyor musunuz? İçeriğiniz bağlantılar içeriyor mu? Herhangi bir başlık sorununuz var mı? Görsellerden mi yararlanıyorsunuz?
 • Okunabilirlik
  • Blogunuz/web sayfanız/basın bülteniniz hedef kitleniz için doğru uzunlukta ve okuma düzeyinde mi?
 • özgünlük
  • İçerik size ait mi ve başkasından kopyalanmamış mı?
 • Ses tonu
  • Ses tonunuz rahat mı, tarafsız mı yoksa resmi mi? Bu ton içerik boyunca tutarlı mı?

3. Adım. İçeriğinizi Optimize Edin (SEO Kontrol Listesi)

İçeriğinizin nerede iyileştirilmesi gerektiğine dair bir fikir edinmek için anahtar kelime listenizi ve bir SEO denetimini yaptıktan sonra içeriğinizi optimize etmeye başlayın. Sektörünüze, kaynaklarınıza ve kişisel tercihlerinize bağlı olarak içeriğinizi optimize etmenin birçok yolu vardır ancak temel bir SEO optimizasyon kontrol listesi şunları içerir:

 • Anahtar Kelimeler
  • Yapmak: Anahtar kelime listenizden derlediğiniz anahtar kelime listesini içeriğinizin tamamına ekleyin. Onları anlamlı oldukları yerde doğal bir şekilde kullanın, eğer birkaçını dışarıda bırakmanız gerekiyorsa, bu da sorun değil.
  • Yapmayın: Anahtar kelimeleri doğal olmayan yerlere doldurun, aynı anahtar kelimeyi çok fazla kullanın veya anahtar kelimeleri beyaz metinde “gizleyerek” gizlice içeri sokmaya çalışın.
 • Bağlantılar
  • Yapmak: Kullanıcıları web sitenizin diğer sayfalarını ziyaret etmeye teşvik etmek ve arama motorlarının sitenizi taramasına ve anlamasına yardımcı olmak için, web sitenizdeki, optimize ettiğiniz sayfayla alakalı diğer içeriğe birkaç dahili bağlantı ekleyin.
  • Yapmayın: Tonlarca bağlantı ekleyin veya spam içerikli veya güvenilmez harici web sitelerine bağlantı ekleyin.
 • Başlıklar
  • Yapmak: Mümkün olduğunda başlıklara bir anahtar kelime ekleyin ve mantıklı ve net bir başlık hiyerarşisi izleyin.
  • Yapmayın: Birden fazla H1 bulundurun veya tek bir başlıkta çok sayıda anahtar kelime bulundurun.
 • Uzunluk
  • Yapmak: İçeriğinizin en az 200 anlamlı kelimeden oluştuğundan ve içeriğin türüne ve hedef kitlenizin tercihlerine uygun uzunlukta olduğundan emin olun.
  • Yapmayın: Daha fazla anahtar kelime eklemek için içeriğinizi gereksiz yere uzun tutun.
 • Görüntüler
  • Yapmak: Hem kullanıcılara hem de arama motorlarına hitap etmek için sayfada anlamlı olan yerlere görseller ekleyin. WCAG uyumluluğunu sağlamak için görsellerinize alternatif metin eklediğinizden emin olun. Alternatif metin, başka bir anahtar kelimeyle ve işletme adınızla çalışarak görsel arama sonuçlarının altında görünmesini sağlamanın harika bir yolu olabilir.
  • Yapmayın: Çok fazla sayıda resim veya çok büyük resimler ekleyin. Büyük resimler web sitenizi yavaşlatabilir, bu da hem kullanıcı deneyimi hem de SEO açısından kötüdür.
Tavsiye Edilen:  Haftalık Sosyal Medya Raporu Nasıl Oluşturulur (en hızlı yol)

4. Adım. Yeni Optimize Edilmiş İçeriğinizi Uygulayın

İçeriğiniz optimize edildikten ve kullanıma hazır hale getirildikten sonra, onu web sitenizde yayınlamanın zamanı geldi. Optimize edilmiş içeriğinizi uygularken şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

 • Kopyala/yapıştır yaparken dikkatli olun
  • Google Dokümanlar, Word vb.’den kopyalayıp yapıştırırken biçimlendirme de kopyalanabilir. Bu, içeriğin görünümünü ve web sitenizin arka ucundaki kodun ne kadar “ağır” olduğunu etkileyebilir. İçeriğinizin taslağını CMS’nizin dışında hazırlıyorsanız, önce onu kopyalayıp bir .txt dosyasına yapıştırarak tüm biçimlendirme kodlarını çıkarın ve ardından bu dosyadan web sitenize kopyalayın.
 • Ekstra boşluğa dikkat edin
  • Paragraflarınız arasında fazladan, gereksiz boşluk olmadığından emin olun.
 • Mobil görünümü kontrol edin
  • Yeni eklenen/güncellenen içeriğinizin hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi göründüğünden emin olun.
 • Meta verilerinizi optimize edin
  • H1 ve başlık etiketinizin farklı, dikkat çekici, net olduğundan ve anahtar kelime içerdiğinden emin olun.
  • Resimlerinize alternatif metin ekleyin.
  • Kullanıcıları arama motoru sonuçlarında göründüğünde sayfayı tıklamaya ikna etmek için 160 karakterden uzun olmayan akılda kalıcı bir meta açıklaması yazın.

Adım 5. İzleme ve İyileştirme

Hangi anahtar kelimeler için optimizasyon yaptığınızı ve optimize edilmiş içeriğinizi ne zaman yayına soktuğunuzu takip edin. İçeriğinizin oturması için biraz zaman geçtikten sonra (en az üç ay), sayfanın optimizasyondan sonra öncesine göre daha iyi performans gösterip göstermediğini kontrol edin. Google Analytics 4, arama sonuçlarındaki konum, sayfa ziyaretleri ve sayfayla etkileşim gibi çok çeşitli performans ölçümlerini izlemenize yardımcı olabilir. Hangi optimizasyonların iyi performans gösterdiğine, hangilerinin kötü performans gösterdiğine ve bunların ortak noktalarına dikkat edin. SEO için optimize edilmiş içeriğinizi düzenli olarak izleyin ve iyileştirin, ancak sürekli sayfa revizyonlarıyla aşırıya kaçmayın.

Anahtar Paket Servisi

İçerik optimizasyonu, web sitenizin görünürlüğünü artırmak, doğru kitleyi çekmek ve olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak için herhangi bir SEO stratejisinin önemli bir yönüdür. İçeriğinizi optimize etmek için zaman ve çaba harcayarak, daha iyi arama motoru sıralamalarına, artan organik web sitesi trafiğine ve sonuçta genel dijital pazarlama stratejinizde daha büyük başarıya ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Web Sitesi Otomasyonları Zaman Kazandırır ve Hedef Kitlenizle Bağlantıda Kalmanızı Sağlar

İlgili SEO Makaleleri

Web Sitenizin Trafiğini Artıracak 10 SEO İpucu

SEO Dostu Blog Nasıl Yazılır?

Kapsamlı SEO hizmetlerine sahip bir SEO şirketi mi arıyorsunuz? Ahrefs, SEO metin yazarlığı hizmetlerinden SEO pazarlama danışmanlığına kadar web sitenizin içeriğini bir sonraki seviyeye taşıyacak araçlara, ekibe ve deneyime sahiptir!