Web Siteniz İçin SEO Analizi Nasıl Yapılır? [w/ Free Website SEO Analysis!]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Siteniz İçin SEO Analizi Nasıl Yapılır? [w/ Free Website SEO Analysis!]

Tüm web sitelerine gelen trafiğin yaklaşık %51’inin organik aramalardan geldiğini biliyor muydunuz? Dahası, birden fazla İşletme gelirinin %40’ı organik aramadan elde ediliyor B2B web sitelerine trafik. Bu veri BrightEdge’den organik aramanın işletmenizin başarısı için neden kritik öneme sahip olduğunu tam olarak vurguluyor.

Peki web sitenizin sıralamasını nasıl iyileştirirsiniz ve bu yüksek kaliteli trafikten daha büyük bir pay alırsınız? İşletme web siteniz için SEO istatistiklerinin ve site analizinin bir listesini derleyerek başlayın.

SEO’da Web Sitesi Analizi Nedir?

SEO site analizi, belirli bir web sitesinin Bing ve Google gibi arama motorlarında sıralama şansını nasıl artırabileceğini belirlemenin bir yoludur. SEO analiz raporunuz, sitenizin şu anda neyi doğru yaptığını ve SEO rakiplerinize göre nerede yetersiz kaldığını ortaya koyar.

SEO Analiz Raporu Neleri İçerir?

Bir web sitesi SEO analizi aşağıdaki gibi öğeleri içerebilir:

 • En iyi organik rakipleriniz
 • Sitenize ve alan adı otoritenize giden güçlü veya risk altındaki bağlantıları belirlemek için mevcut backlink profilinizin denetimi
 • Bağlantı kurma fırsatlarını belirlemek için rakiplerinizin bağlantılarının denetimi
 • Aylık arama hacmini, sıralama zorluğu tahminlerini, tıklama başına maliyet (TBM) tahminlerini içeren anahtar kelime sıralamaları
 • Ortalama sayfa yükleme süreleri ve bozuk dahili/harici bağlantılar hakkında teknik SEO verileri
 • Başlıklar, başlıklar, görsel alt metni, meta açıklamalar ve daha fazlası hakkında sayfa içi SEO verileri
 • Site yapısı ve bilgi mimarisi
 • Mobil kullanılabilirlik

Bu çok zor görünse de bunların hepsi bir SEO optimizasyon raporunun ortak bileşenleridir. Houston veya Austin’deki etik bir SEO şirketinden yardım almak için bugün WIX’daki bir uzmanla iletişime geçin.

SEO Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Yukarıdakilerin ne anlama geldiğini araştırdıktan sonra bile kendi arama motoru optimizasyonu analizinizi yürütmek zor olabilir. Aşağıdaki dört adım, web sitenizi değerlendirirken büyük resmi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

1. Temelinizi Bulmak için Arama Analizlerini Toplayın

SEO’nuzu geliştirmeden önce nerede olduğunuzu anlamalısınız. Sitenize günde ortalama kaç ziyaretçi geliyor ve sizi nasıl buluyorlar? Trafiğinizin büyük bir kısmı markanızı arayan kişilerden mi yoksa sorunlarına çözüm arayıp sizi bulan kişilerden mi geliyor? Kullanıcılar web sitenizde ne kadar kalıyor ve kaç sayfayı ziyaret ediyorlar?

Web sitenizle ilgili en önemli veriler Google Analytics ve Google Arama konsolu kullanılarak toplanabilir. Bu verileri toplamaya başlamak için bu kılavuzu izleyin. Analytics’i kullanmaya başlamave bu kılavuz web sitenizi Search Console’a alma.

Tavsiye Edilen:  İş Satışlarınızı Artırmak için Mobil Uygulama Fiyatlandırma Stratejileri

Search Console’da web sitenizin size ait olduğunu doğrulamak için Google Analytics hesabınızı kullanabileceğiniz için öncelikle sitenize Analytics eklemenizi öneririm.

Bu iki aracı kullanarak en az bir ay boyunca veri toplayarak web sitenizin temelini belirleyin. Mevcut sıralama verilerini ve insanların sitenizi bulmak için kullandıkları arama terimlerini, ayrıca ziyaretçi ve yeni ziyaretçi sayısı, sayfada geçirilen süre ve web sitenizdeki oturum başına sayfa sayısı gibi ölçümleri ortaya çıkarabilirsiniz.

2. Rakipleri Belirleyin

Hiç kimse işinizi sizden daha iyi bilemez (çoğu durumda). Sahipler ve pazarlama yöneticileri genellikle işletmelerinin sunduğu benzersiz değer ve ideal müşterileri hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip olacaklardır.

Bu ileri düzey bilgi, rakiplerinizi belirlemede harika bir başlangıçtır. Ancak algılanan rekabetiniz ile organik aramadaki rekabetiniz arasında büyük bir fark olabilir.

Temel iş teklifleriniz için bir arama yaparak rakiplerinizi organik aramada tanımlayabilirsiniz. Örneğin, ülke çapındaki müvekkillerine iş hukuku hizmetleri sunan bir firma işletiyorsanız, “iş avukatları” araması yapabilirsiniz. Ardından hem harita sonuçlarında hem de standart sonuçlarda (10 mavi bağlantı) görünen rakipleri analiz edin. Bu rakipler ülkenin her yerinde bulunabilir.

Yalnızca bulunduğunuz yerdeki veya bölgenizdeki müvekkillere iş hukuku hizmetleri sunuyorsanız, organik rakipleriniz arasında belirgin bir fark olacaktır. Austin’de bulunan ve yalnızca çevredeki bölgeye hizmet veren bir firma için rakiplerinizi keşfetmek amacıyla “Austin işletme avukatları” araması yaparsınız.

Günümüzde arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) iki ana tür organik rakip vardır: gerçek rakipler ve ücretli rakipler. Austin hukuk firması örneğimizi kullanırsak, gerçek bir rakip, Houston’da 2. sırada yer alan başka bir iş hukuku uygulaması olacaktır ve oynamak için ödeme yapan bir rakip, Austin hukuk firmaları ve sıralamalarının kendi “en iyi listesini” derleyen bir hukuk rehberi olacaktır. #1.

Arama trafiğinden pay almak için her iki kuruluşla da rekabet halindesiniz, ancak reklam bütçeniz varsa ek trafik için her zaman ücretli web sitesiyle çalışabilirsiniz. Ek bir yaklaşım, arama motoru optimizasyonunuzu geliştirmek için profesyonel Austin hukuk firması SEO hizmetlerinden yararlanmaktır.

3. Nitelikli Boyutlar Açısından Rakip Siteleri Analiz Edin

En iyi organik rakiplerinizi belirledikten sonra, aşağıdaki gibi ayrıntıları toplayarak SEO pazarlama analizinize başlayabilirsiniz:

 • URL’ler
 • Meta Açıklamaları
 • Başlıklar ve Başlıklar
 • Gelen bağlantılar
 • Kırık Bağlantılar (Dahili ve Harici)
 • Görüntü Optimizasyonu
 • İçerik analizi
Tavsiye Edilen:  Takipçi Satın Almaya Karşı Organik Büyümeye Odaklanmak İçin 9 Neden

Bu öğelerin çoğu manuel olarak analiz edilebilse de bu verilerin toplanması ve kaydedilmesi onlarca saat sürebilir. Neyse ki, SEO rakipleriniz için veri derlemek amacıyla kullanabileceğiniz SEO araçları mevcut.

SEO Site Analizi için Ortak Araçlar

 • Google Arama Konsolu (ÖZGÜR)
 • Google Analytics (ÖZGÜR)
 • Çığlık atan kurbağa (Aylık ~14$ – sınırlı ÜCRETSİZ sürüm mevcuttur)
 • SEMrush (En düşük seviye için ayda 99,95 ABD doları)
 • MOZ (En düşük seviye için ayda 99 ABD doları – yıllık indirimler mevcuttur)
 • Ahrefler (En düşük seviye için ayda 99 ABD doları – yıllık indirimler mevcuttur)

SEMrush, MOZ ve Ahrefs arasında pek çok örtüşme var. SEMrush, fırsat anahtar kelime araştırması ve yerinde SEO analizi için mükemmeldir, Moz, backlink araştırması ve alan adı otoritesi için mükemmeldir ve Ahrefs, her ikisinin de iyi bir melezidir.

Pazarlama harcamalarınızı en aza indirmeniz gerekiyorsa, yıllık toplam yaklaşık 1.368 ABD doları karşılığında Search Console, Analytics, Screaming Frog ve SEMrush’u kullanmanızı öneririm.

Buradan Ücretsiz SEO Analizi Alın

WIX burada ücretsiz bir SEO site analiz aracı sağladı. Sadece alan adınızı, e-posta adresinizi ve telefon numaranızı girin, biz de gelen kutunuza kısa bir arama motoru optimizasyonu raporu göndereceğiz.

SEO raporunuzdaki sorunları çözmek için uzman yardımına ihtiyacınız varsa bugün Austin ve Houston’daki SEO şirketimizdeki uzmanlarla iletişime geçin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

4. SEO Stratejinizi Geliştirmek için Verileri Kullanın

Artık yukarıdaki araçlardan elde edilen verileri kullanan bir SEO site analiz raporunuz olduğuna göre bir SEO stratejisi geliştirebilirsiniz. Kısa vadeli stratejiniz zayıf yönlerinizi doldurmaya çalışmalı, uzun vadeli stratejiniz ise rakiplerinizin henüz ele almadığı fırsatları takip etmeye odaklanmalıdır.

Size daha iyi bir fikir vermesi için bazı kısa ve uzun vadeli B2B pazarlama stratejisi örneklerini ele alalım.

Kısa Vadeli SEO Stratejisi

Web sitenizin SEO değerlendirmesi şunları ortaya çıkardı:

 1. Tüm sayfalarınız H1 etiketlerinin olması gereken yerde H2 etiketlerini kullanıyor
 2. Sitenizde 30 bozuk dahili bağlantı var
 3. Resimlerinizden 50’si 100kb’ın üzerinde
 4. Tüm sayfalarınız “zayıf içerik” olarak kabul edilenleri içeriyor

Önümüzdeki aya yönelik stratejiniz, bozuk bağlantıları temizlemeye, ana başlıkları H1 etiketlerine dönüştürmeye ve büyük boyutlu görsellerinizi yeniden boyutlandırıp sıkıştırmaya odaklanmalıdır. Teknik SEO’nuzu düzenli hale getirmek, yüksek performanslı bir web sitesi geliştirmenin ilk adımıdır.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT, Metin Oluşturma Oyununu Nasıl Değiştiriyor?

İkinci, üçüncü ve dördüncü aylarda, web sitenizin ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak için mevcut sayfa içeriğinizi yeniden yazmaya veya genişletmeye öncelik vermeniz gerekir. Ürün/hizmet sayfalarınız iş teklifinizin tüm önemli yönlerini içeriyor mu? Blog yazılarınız, konuyla ilgili arama yapanların tüm sorularını yanıtlayacak kadar kapsamlı mı?

Uzun Vadeli SEO Stratejisi

Kısa vadeli planınız SEO’nun bazı belirleyici boyutlarını kapsıyordu, ancak uzun vadeli planınız belirleyici boyutları ele almalıdır. Uzun vadeli öncelikler, proaktif olarak gelen bağlantıları ve içerik analizini içermelidir.

SEO performans analiziniz, organik rakiplerinizin geri bağlantılarını nereden aldığını belirlemelidir; bu nedenle, bağlantı kurma kampanyalarınızda bu satış noktalarını hedefleyerek başlayın. Ancak benzer bir backlink profili oluşturduktan sonra rakiplerinizin henüz yaklaşmadığı diğer ilgili web sitelerini ve haber kaynaklarını hedefleyerek kendinizi farklılaştırmaya başlayın.

Birinci aydan beşinciye kadar içeriğinizdeki bazı önemli eksiklikleri gidermiş olsanız da, artık rekabetin ötesine geçmenin zamanı geldi. Ana sayfalarınıza eklenecek video ve ses içeriklerini keşfetmeye başlayın ve markanızı sektörünüzde otorite haline getirmenize yardımcı olacak bir içerik takvimi oluşturun.

SEO ve web tasarımınız arasındaki ilişkiyi de düşünmeye başlayın. Çoğu zaman, web sitenizin tasarımını daha dönüşüm odaklı olacak şekilde güncellemek kullanıcılara yardımcı olabilir ve daha hızlı, daha verimli bir siteye yol açabilir.

Dijital Pazarlama İhtiyaçlarınızda WIX’a Güvenin

WIX, arama motorlarının popüler hale gelmesinden bu yana Teksas’taki işletmelere hizmet veriyor. Sektörle birlikte büyüdük ve artık tam bir SEO değerlendirmesi yapabilecek ve dijital büyüme için güçlü bir strateji oluşturabilecek uzman kadromuz var.

Bir danışma randevusu almak için bugün bizimle iletişime geçin dijital pazarlama ajansımızın bir üyesiyle!