Web Sitenize Daha Fazla Trafik Çekmenin Yolları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Sitenize Daha Fazla Trafik Çekmenin Yolları

05/04/2022 10:00 tarihinde gönderildi

Web sitesi trafiğini artırmak istiyorsanız belirli trafik kanallarınıza bakmak, başlamak için harika bir yerdir! Google Analytics kanal gruplamaları, web sitenizin trafiğinin kaynaklarına ilişkin üst düzey bilgiler sağlar. Bu bilgiler pazarlama stratejinizi bilgilendirmek ve geliştirmek için çok önemlidir. Web sitenizin trafiğinin nereden geldiğini bilmek, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmenizi sağlar.

Çok çeşitli trafik kanalları vardır. Aşağıda başlangıç ​​için en iyi beş trafik kanalı yer almaktadır.

Google Analytics trafik kanalı kaynakları

Lütfen Sosyal Medya/Paylaşım Çerezlerinin bu içeriğe erişmesine izin verin.

Organik Trafik

Organik web sitesi trafiği nedir? Organik trafik, arama çubuğuna belirli bir arama terimi veya sorgu girerek web sitenizi bulan kullanıcıları içerir. Bu trafik kanalı, arama motoru optimizasyonu (SEO) çabalarınızın ne kadar iyi gittiğinin önemli bir göstergesidir. Güçlü organik trafik, ne içeriyor olursa olsun SEO çalışmalarınızın iyi gittiği anlamına gelir. İyi bir SEO stratejisi, web sitenizin sayfalarının arama motoru sonuçlarında daha erken çıkmasını sağlayarak daha fazla göze ve daha fazla tıklamaya yol açar.

Organik web sitesi trafiği nasıl artırılır? Web sitenize gelen trafiği organik olarak artırmanın anahtarı, bol miktarda SEO çalışmasıdır. Bu, aşağıdakileri içerebilir, ancak kesinlikle bunlarla sınırlı değildir:

 • Anahtar kelime araştırması yapmak

 • İçeriğin düzenli olarak güncellenmesi

 • Güçlü başlık etiketleri ve meta açıklamaları yazma

 • Uygun uzunluk, büyük harf kullanımı ve noktalama işaretleri

 • Dahili bağlantı dahil

Organik trafiğinizi artırmak her zaman aklınızın bir köşesinde olmalıdır. Organik olarak arama yapmak, ziyaretçilerin sitenize rastlamasının en kolay yollarından biridir. Ayrıca organik trafiğinizi geliştirmek için her zaman yapabileceğiniz küçük şeyler vardır!

Doğrudan Trafik

Doğrudan web sitesi trafiği nedir? Doğrudan trafik, web sitenizi doğrudan arama çubuğuna yazan kullanıcıları içerir. Bu kullanıcılar sitenizi özel olarak arıyorlar ve bir reklama, sosyal gönderiye, genel arama motoru sonuçlarına vb. tıklayarak gelmiyorlar.

Tavsiye Edilen:  2023'te Web Sitesi Hızı Optimizasyonu İçin En İyi Kılavuz

Doğrudan web sitesi trafiği nasıl artırılır? Artan marka bilinirliği doğrudan trafiğin artmasına yol açar. İşletmenizi ne kadar çok kişi tanırsa, doğrudan onu arayan kişi sayısı da o kadar artar. En basit ifadeyle doğrudan trafiğinizi artırmanın en iyi yolu organik trafiğinizi artırmaktır. Kullanıcılar web sitenizi organik olarak bulursa ve gördüklerini beğenirse, geri gelmeleri kaçınılmazdır. Müşteriyi elde tutma ve kullanıcı deneyimi, bir kerelik ziyaretçileri tekrar gelen ziyaretçilere dönüştürmede çok önemli faktörlerdir. Web sitenizi daha kullanıcı dostu hale getirmenin 5 kolay yolunu inceleyin!

Ücretli Arama Trafiği

Ücretli arama web sitesi trafiği nedir? Ücretli arama trafiği, ücretli bir arama ağı reklamını tıkladıktan sonra web sitenize gelen kullanıcıları içerir. Google Ads, en yaygın ücretli arama reklamı türlerinden biridir. Ücretli reklamcılığın çekiciliği, organik trafikten daha hızlı elde edilebilmesi ve hedef kitleleri daha kesin bir şekilde hedeflemenize olanak sağlamasıdır. Ancak sürekli çalışma ve bakım gerektirir ve pahalı olabilir.

Ücretli arama web sitesi trafiği nasıl artırılır? Doğru reklam stratejisini seçmek, ücretli aramayı artırmanın anahtarıdır. Hedefleri belirlemek, hedeflenecek kitleyi seçmek, uygun bütçeyi seçmek ve doğru içeriğe sahip reklamlar oluşturmak çok önemlidir. Hangi reklamların iyi performans gösterdiğini ve hangilerinin kötü performans gösterdiğini görmek için reklamlarınızı sürekli izlemek hayati önem taşır. Reklam içeriğini ve bütçeyi düzenli olarak ayarlamak, ücretli bir arama trafiği kampanyasının başarılı ya da başarısız olmasına neden olabilir.

Sosyal Trafik

Sosyal web sitesi trafiği nedir? Sosyal trafik, web sitenize belirli bir sosyal medya platformundan gelen kullanıcıları içerir. Kullanıcıların web sitenize Facebook, Instagram, Twitter vb. üzerinden geldiği belirli sosyal platformları görmek için Google Analytics’teki sosyal trafiği genişletebilirsiniz.

Sosyal web sitesi trafiği nasıl artırılır? Sektörünüz ne olursa olsun, sosyal medya pazarlaması günümüzün dijital pazarlama ortamında hayati öneme sahiptir. İçeriğiniz farklılık gösterse de, sosyal medya trafiğini web sitenize yönlendirecek temel çerçeve standarttır.

 • Tutarlı paylaşım programı

 • Gönderiler web sitenize yönlendiren bağlantılar içerir

 • Biyografinizde/hakkında bilgilerinizde web sitenize bağlantılar

 • Çeşitli içerik yayınlama

  • İnsanlar, grafikler, referanslar, etiketler vb.

Tavsiye Edilen:  Neden web geliştirme projeleri için dış kaynak kullanmalısınız?

Her sosyal medya platformunun nasıl optimize edileceğine dair bir döküme göz atın!

Yönlendirme Trafiği

Yönlendirme web sitesi trafiği nedir? Yönlendirme trafiği, web sitenize işletmenizle ilişkili olmayan bir kaynaktan gelen kullanıcıları içerir. Yönlendirme trafiği kaynaklarına örnek olarak inceleme siteleri, haber kaynakları ve sektör kaynak web siteleri verilebilir.

Yönlendirme web sitesi trafiği nasıl artırılır? Yönlendirme trafiğinizi artırmanın birçok yolu vardır, ancak bazıları bir sektör için diğerine göre daha iyi sonuç verebilir. Daha fazla yönlendirme trafiği elde etmenin birkaç basit yolu şunları içerir:

 • İnceleme web sitelerinde ve yerel dizinlerde listelenin

 • Diğer web sitelerindeki misafir blogu

 • Endüstri forumlarında aktif olun

 • Diğer saygın şirketlerle çapraz pazar

Hangi Web Sitesi Trafik Kanalı En Önemlidir?

İyi bir dijital pazarlama stratejisi kapsamlı ve dinamiktir; dolayısıyla web sitenize nasıl trafik çekeceğinizi merak ediyorsanız cevap bunların hepsindedir. Bir trafik kanalına odaklanıp diğerlerini ihmal etmek, tüm yumurtalarınızı aynı sepete koymaya eşdeğerdir. Bu trafik kanallarının her birine biraz çaba harcamak önemlidir. Bununla birlikte, sürekli izleme ve ayarlama çok önemlidir. Arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında organik olarak görünmeye başlarsanız, ücretli reklamları azaltmak isteyebilirsiniz. Marka bilinirliği kampanyaları doğrudan trafiği artırmaya yardımcı olmuyorsa, daha geniş bir kitleye ulaşmak için sosyal medya çalışmalarınızı genişletin veya birkaç ekstra reklam yayınlayın.

Google Analytics, Iowa'da Dijital Pazarlamayı rapor ediyor Google Analytics dönüşümleri - Iowa'da Dijital Pazarlama

Önemli bir not: Tüm trafik eşit değildir. Etkileşim oranına bağlı olarak bir kanaldan 100 ziyaretçi diğerinden 1000 ziyaretçiden daha iyi olabilir. Trafikte bir artış şüphesiz olumlu bir şey olsa da, bu trafiğin aslında bir şeyle sonuçlanmasını istiyorsunuz. Bu nedenle her trafik kanalı için etkileşim metriklerine bakmak önemlidir. Hemen çıkma oranı, oturum başına sayfa sayısı ve hedef dönüşüm oranı (sizinle iletişime geçen, bir şey satın alan, randevu alan kişi sayısı vb.) analiz edilmesi önemlidir. Hangi kanalların ve stratejilerin size en fazla etkileşimi sağladığını bilmek, devam eden dijital pazarlama stratejisini bilgilendirmek için çok önemli bilgilerdir.

Tavsiye Edilen:  Daha İyi İçerik Dağıtımı İçin İlgi Çekici Başlıklar Oluşturma Sanatı

Web Sitenizin Trafik Kanallarını Artırmanın En Kolay Yolu

Profesyonel dijital pazarlama hizmetleri, web sitenize gelen trafiği artırmanın en kolay ve en etkili yoludur. Metin yazarlarından, sosyal medya uzmanlarından, Google Ads sertifikalı danışmanlardan ve daha fazlasından oluşan bir ekiple emin ellerdesiniz. Ahrefs’in web sitenizin trafiğini artırmasına izin vererek zamandan, güçlükten ve hayal kırıklığından kurtulun!

Bugün ÜCRETSİZ Dijital Pazarlama Danışmanlığı Alın!