Web Sitenize Neler Eklemelisiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Sitenize Neler Eklemelisiniz?

Hangi sektörde olursanız olun veya web tasarımınızın formatı ne olursa olsun, her web sitesinde bu on üç öğe bulunmalıdır. Tüm bu öğelerin web sitenizde bulunması, web sitenizi başarıya hazırlamanıza ve daha fazla büyüme için temel oluşturmanıza yardımcı olur. Bu web sitesi özellikleri hem güçlü bir SEO temeli hem de olumlu bir kullanıcı deneyimi için gereklidir.

Yalnızca bu özelliklere sahip olmak değil, aynı zamanda SEO ve web sitesi tasarımına yönelik en iyi uygulamaları karşılamaları da önemlidir. Web sitenizde bu on üç temel unsurdan biri eksik mi?

Lütfen Sosyal Medya/Paylaşım Çerezlerinin bu içeriğe erişmesine izin verin.

1. Gezinmeyi Temizle

Dikey gezinmeden açılır menülere ve hamburger gezinme menülerine kadar web sitenizin sahip olabileceği çeşitli web sitesi gezinme menüleri vardır. Ancak, web sitesi gezinme menüsünün stili ne olursa olsun, basit ve sezgisel bir düzene sahip olmalıdır. Çok fazla gezinme seçeneği ve belirsiz ifadeler, kullanıcıların aradıklarını hızlı ve kolay bir şekilde bulmasını zorlaştırabilir. Bu, yalnızca bir kullanıcının sitenizden çıkma olasılığını artırmakla kalmaz, aynı zamanda web sitesi bakımını ve yönetimini gereksiz yere karmaşık hale getirebilir.

2. Güçlü ve Tutarlı İçerik

Web sitenizdeki içerik söz konusu olduğunda kalite ve tutarlılık çok önemlidir. Güçlü içerik birçok şey ifade eder. İyi anahtar kelimelerden doğru tona, resimlere/grafiklere, içeriği ilgi çekici hale getirmeye kadar, iyi içerik çok şey içerir ama aynı zamanda çok şey yapar. Tutarlı içerik bazen daha yanıltıcı olabilir. Tutarlılık söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken bazı önemli noktalar:

 • Markalaşma: Renk şemasından yazı tipine ve grafiklere kadar markanız web sitenizin tamamında tutarlı olmalıdır. Ana sayfaların farklı yazı tipleri, çok çeşitli metin renkleri ve tutarsız grafik stilleri kullanması, web sitenizde dağınık ve kopuk bir estetik yaratır.

 • Yazma stili: Web sitenizdeki ton ve okuma düzeyi oldukça benzer olmalıdır. Oldukça resmi olmayan bir sayfa ile ders kitabı gibi yazılmış bir sayfanın olması içeriğiniz arasındaki tutarlılığı bozar. Bu, web sitenize içerik yazan herkesin ve her tür içeriğin tam olarak eşleşmesi gerektiği anlamına gelmez; ancak bunların hedef kitlenize en uygun aralıkta olması gerekir.

 • Düzen: Tutarlı bir düzen yalnızca kullanıcıların içeriğinizde daha iyi gezinmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda SEO açısından da önemli olabilir. Doğru başlık hiyerarşisi, eşit aralıklı içerik vb., kullanıcıların ve tarayıcıların web sitenizi daha iyi deneyimlemesine yardımcı olur.

3. Duyarlı Tasarım

Web sitenizdeki her sayfanın duyarlı olması çok önemlidir. Duyarlı web tasarımı, web sitenizin akıllı telefonda da dizüstü veya masaüstü bilgisayardaki kadar harika görünmesini sağlar. Tasarımınız mobil uyumlu değilse, birçok kullanıcı web sitenizden ayrılacak, fazla zaman harcamayacak veya web sitenizde çok fazla etkileşimde bulunmayacaktır.

4. Bize Ulaşın Sayfası ve Onay Sayfası

Bize ulaşın sayfanızın olması çok açık görünüyor, ancak harika bir bize ulaşın sayfasının olması o kadar kolay değil. Bize ulaşın sayfanıza eklemeniz gereken önemli özellikler şunlardır:

 • Bulması kolay: Bir kullanıcı web sitenizde nerede olursa olsun iletişim bilgilerinizin kolayca bulunabilmesini sağlamak önemlidir. Bir gezinme sekmesi, alt bilgi içeriği ve web sitesi genelindeki dahili bağlantılar bunu yapmanın harika yollarıdır.

 • Çoklu İletişim Yöntemleri: Mümkün olduğunca fazla etkileşimi teşvik etmek için insanlara sizinle nasıl iletişim kurabilecekleri konusunda seçenekler sunmak önemlidir. Kullanıcıların tercih ettikleri iletişim yöntemini kullanarak sizinle kolayca iletişime geçebilmeleri için adresinizi (varsa), telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve gönderim formunu ekleyin.

 • İletişim Onay Sayfası: İletişim sayfanızda bir gönderim formunuz varsa, ziyaretçiler gönder tuşuna bastıktan sonra bir onay sayfanızın da olması önemlidir. Bu, yalnızca gönderimlerini başarıyla aldığınızı bilmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tamamlanan gönderimleri takip etme konusunda da yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  Şansın Bununla Hiçbir Alakası Yok 🍀

5. Sayfa(lar) Hakkında

Hakkında sayfası, çok basit gibi görünen başka bir özelliktir, ancak web sitenizdeki bir hakkında sayfası/bölümü aşağıdaki özelliklerin çoğunu içermelidir:

 • Kısa Tarihçe ve Misyon: Potansiyel ve mevcut müşterilerinizin, şirketinizin nereden geldiği ve şirketinizi neyin yönlendirdiği hakkında biraz daha bilgi sahibi olmasını sağlamak, kullanıcılar arasında güven ve anlayış oluşmasına yardımcı olabilir.

 • Görüntüler: Hakkında bölümünüz ofisinizin, temel ürünlerinizin/markalarınızın/ekip üyelerinizin vb. resimlerini eklemek için harika bir yerdir. Bu, içeriğinizin ilgi çekici kalmasına yardımcı olur ve kullanıcıların işletmenizi daha iyi görmesini sağlar.

 • Bağlantı Oluşturma ve Anahtar Kelimeler: Hakkında sayfası, tüm temel anahtar kelimelerinizi tek bir sayfada çalışmak ve dahili bağlantı yapınızı güçlendirmek için harika bir yerdir. Temel hizmetlerinize/ürün gruplarınıza dokunmak ve bunlara bağlantı vermek, bunu başarmanın basit ve kolay bir yoludur.

 • Ekip/Personel: Hakkında sayfanızın altında ekip üyelerinizi içeren bir bölümün olması, adınızın arkasına bir yüz koymanıza yardımcı olur. Potansiyel müşteriler kiminle çalışacaklarını görmekten ve işinizi mümkün kılan personel hakkında daha fazla bilgi edinmekten hoşlanırlar.

 • İş İlanları: Personel sayfasında veya kendi sayfasında, hakkında bölümü, şu anda işe aldığınız açık pozisyonları yayınlamak için harika bir yerdir.

 • Konum ve Saatler: Müşterilerin ziyaret edebileceği fiziksel bir konumunuz varsa web sitenizin hakkında bölümü konum bilgilerini eklemek için harika bir yerdir. İdeal olarak bu bölüm adresinizi, konumunuzun bir fotoğrafını ve çalışma saatlerinizi içermelidir.

6. SSS Sayfası

SSS sayfası birçok SEO fırsatı sunar ve kullanıcıların sık sorulan soruların yanıtlarını hızlı ve kolay bir şekilde bulmalarına yardımcı olabilir.

 • SEO Değeri: SSS sayfası, arama motoru optimizasyonu için birçok değerli fırsat sunar. Anahtar kelimeler, dahili bağlantı, ek içerik vb., SEO’nuzu geliştirmenin ve aynı zamanda daha kullanıcı dostu bir web sitesi deneyimi yaratmanın harika yollarıdır.

 • Kullanıcı Değeri: SSS sayfası, potansiyel müşterilerin sorularına yanıt bulmalarına yardımcı olabilir ve bu, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma kararlarını etkileyebilir. Ekleyeceğiniz SSS’ler doğal olarak sektörünüze göre değişiklik gösterecektir. E-ticarete ilişkin yaygın SSS’ler arasında; iade/değişim politikası, gönderim bilgileri, ödüller/sadakat programları vb. Hizmetler için, genel SSS’ler arasında randevunun nasıl ayarlanacağı, ne bekleneceği/getirileceği, sigorta kapsamı bilgileri ve daha fazlası yer alır.

Tavsiye Edilen:  Franchise ile Marka Tutarsızlığı Sorunları Nasıl Çözülür?

7. Sosyal Simgeler

Web sitenizde bulunması yararlı olan üç farklı türde sosyal simge vardır. Bunlardan en önemlisi, web sitesi trafiğini sosyal medya kanallarınıza yönlendiren tıklanabilir sosyal medya simgeleridir. Blog gönderileri, yemek tarifleri, haberler vb. sayfalar için, kullanıcıların bu içeriği kendi sosyal medyalarında paylaşmalarına olanak tanıyan tıklanabilir simgeler, sosyal medya ve web sitesi trafiğinizi artırmanıza da yardımcı olabilir.

Web sitenize eklemeyi düşünebileceğiniz üçüncü tür sosyal simge, personeliniz içindir. Danışmanlık, hukuk, yatırım vb. sektörler için personelinizin kişisel LinkedIn hesaplarına personel profillerine bağlantı vermek faydalı olabilir. Bu, potansiyel müşterilerin birlikte çalışacakları kişinin işi, deneyimi ve başarıları hakkında daha fazla bilgi edinmesine olanak tanır.

8. CTA’lar

Web sitenizin her sayfası (web sitenizin ana sayfası dahil) bir harekete geçirici mesaj içermelidir. Bu, bizimle iletişime geçmekten, abone olmaktan, bizi sosyal medyada takip etmekten, randevu almaktan, ücretsiz fiyat teklifi almaktan ve çok daha fazlasına kadar her şey olabilir. CTA’larınızı değiştirdiğinizden ve/veya web sitenize birden fazla farklı CTA eklediğinizden emin olun.

9. Referanslar

Sektörünüz ne olursa olsun, referanslar sayfası web sitenize ekleyebileceğiniz harika bir sayfadır. Çok sayıda memnun müşteri görmek, tüketicinin karar verme sürecini etkilemeye yardımcı olabilir. Bu sayfayı eklemek, arama motoru botlarının taraması için daha fazla içerik ve anahtar kelimenin doğal faydasını da içerir. Ek olarak, sizin/sosyal medya pazarlama ekibinizin referansları sosyal medyada kullanmak üzere alması için merkezi ve kolay bir nokta sağlar.

Referanslar sayfasının bir diğer önemli faydası, web sitenizde daha fazla etkileşim ve potansiyel müşteri yaratma potansiyelidir. Geçmişteki müşterilerin referanslarını gönderebilecekleri bir gönderim formuna sahip olmak, yalnızca referanslar sayfanızı oluşturmanıza ve iletişim bilgilerini toplamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir kerelik müşterileri tekrar müşterilere dönüştürmenize de yardımcı olabilir. Bir müşterinin sunduğu referansa dayanarak ürününüzden/hizmetinizden memnun olduğunu biliyorsanız, bu, bir ilişki kurmak için harika bir fırsat sağlar. Referanslarını gönderdikleri için onlara teşekkür edin ve bir sonraki siparişlerinde/randevularında onlara bir fırsat/promosyon teklif ederek onları işletmenize patronluk taslamaya devam etmeye teşvik edin.

Ek olarak, bir teşekkür e-postası size Google Benim İşletmem incelemesi isteme, e-postalara abone olma, sizi sosyal medyada takip etme vb. fırsatları da sağlar. Bunun tersine, geçmiş müşterileri referans göndermeye teşvik etmek için bir promosyon/indirim sunmak da yardımcı olabilir. bu faydaları yaratın. Referans sayfanızda (veya hatta sosyal medyada) yorum bırakmanız için bir çeşit promosyon sunan bir teklifin olması (bir sonraki siparişinizde/hizmetinizde %10 indirim, ücretsiz kargo vb.) daha fazla referans gönderimini teşvik edebilir.

10. Takip Yetenekleri

Güçlü bir dijital pazarlama stratejisi, web tasarım stratejisi ve içerik stratejisinin tümü performansı izleme ve analiz etme becerisine dayanır. Performansı izlemek ve analiz etmek için web sitenizde Google Analytics’i kurmak mutlak bir zorunluluktur. Sayfalara Google Etiketleri eklemek de son derece faydalı olabilir. İzleme etiketleri, bir düğme türünün diğerinden daha fazla tıklanıp tıklanmadığını, kullanıcıların hangi sayfalarla etkileşimde bulunduğunu veya hangi sayfalarda daha fazla gezindiğini vb. söyleyebilir ve bunların tümü son derece değerli bilgiler sağlayabilir.

Tavsiye Edilen:  Hukuk Bürosu Web Tasarımı - Güven Oluşturan 13 Web Sitesi

11. Güçlü İç Bağlantı Yapısı

Web sitenizin bir sayfasında diğerine yönlendiren bağlantıların olması, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının web sitenizdeki önemli sayfaları daha kolay bulmasına yardımcı olur. Kullanıcı deneyimi açısından bakıldığında, dahili bağlantılar kullanıcıları ilgilenebilecekleri ilgili içeriğe yönlendirmeye yardımcı olabilir. Bu, kullanıcıların web sitenizde daha uzun süre kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda dönüşüm potansiyelini de artırır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından bakıldığında, güçlü bir dahili bağlantı yapısı, tarayıcıların web sitenizi daha iyi ve daha kolay anlamasına, taramasına, dizine eklemesine ve sıralamasına yardımcı olur. Standart SEO en iyi uygulaması, web sitenizdeki önemli sayfalara giden en az iki dahili bağlantıya sahip olmayı içerir. Bizimle iletişime geçmekten ve/veya web sitenizin ana sayfasından daha fazla sayfaya bağlantı verdiğinizden emin olarak dahili bağlantılarınızı çeşitlendirin.

12. Abonelik Seçenekleri

Kullanıcılara e-posta ve/veya metin güncellemeleri almak için abone olma seçeneği sunmak, e-posta pazarlamanızı, müşteri tutma ve daha fazlasını geliştirmenin harika bir yoludur. Abonelik özelliği sunmanın fayda sağladığı yaygın web sitesi içeriği türleri şunlardır:

Abonelikler, web sitenize tekrar gelen ziyaretçileri teşvik eder, site dışı pazarlama fırsatlarını genişletir ve işletmenizin abonelerin akıllarında (ve gelen kutularında) kalmasını sağlar.

13. Alt Bilgi İçeriği

Web sitenizin altbilgisi neredeyse ana navigasyonunuz kadar önemlidir. Altbilgi içeriğiniz, kullanıcının hangi sayfada olduğuna bakılmaksızın görüntülendiğinden, trafiği yönlendirmenin ve etkileşimi artırmanın harika (ve kolay) bir yoludur. Web sitenizin altbilgisinin bilgi ve bağlantılarla dolup taşmasını istemiyorsunuz ancak önemli temel içeriği eklemek istiyorsunuz. Web sitenizin altbilgisine dahil edebileceğiniz bazı temel içerik örnekleri:

web sitenizin altbilgi içeriğine ne eklemelisiniz - web sitesi ipucu

Web Sitenizden En İyi Şekilde Faydalanın

Kullanıcılara harika bir deneyim sağlamak ve web sitenizin trafiğini ve arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için bu on üç özelliğin web sitenize dahil edilmesi önemlidir. Bu konular sadece bir web sitesini harika yapan şeyin yüzeyini çizer.

Bu özelliklerden herhangi biri eksikse eklemeye başlamanın zamanı geldi. Web siteniz bu özelliklerin tümünü zaten içeriyorsa ve web sitenizi geliştirmenin başka yollarını arıyorsanız bu makalelere göz atın!

Ödüllü Web Sitesi Hizmetleri

Web geliştirme hizmetlerinden web tasarım hizmetlerine, grafik tasarım hizmetlerine, dijital pazarlama hizmetlerine ve daha fazlasına kadar Ahrefs ile web sitenizden en iyi şekilde yararlanın! İster danışmanlık, takip ve raporlama, ister kapsamlı, sürekli dijital markalama hizmetleri olsun, işletmenizin özel ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler sunuyoruz. Bugün işinizi büyütmeye başlayın!

Bugün ÜCRETSİZ Web Sitesi Danışmanlığı Alın!