Web Sitenizin Görünürlüğünü Artıracak 8 Kanıtlanmış Teknik

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Sitenizin Görünürlüğünü Artıracak 8 Kanıtlanmış Teknik

Web sitesi görünürlüğü, başarılı bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisinin en kritik göstergelerinden biridir. Arama motoru sonuç sayfalarının (SERP’ler) ilk sayfasında yer alan bir web sitesi, sonraki sayfalara göre daha fazla tıklama alır.

Resim kaynağı

Web sitesinin görünürlüğü nihai gelir anlamına gelmese de, çevrimiçi ziyaretçileri müşterilere dönüştürmenin öncüsüdür. Ek olarak:

 • Müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştırır
 • Reklam harcaması ihtiyacını azaltarak veya ortadan kaldırarak organik trafik oluşturmaya yardımcı olur
 • Hedef kitlenizle bağlantı kurmanız ve iletişim kurmanız için bir platform sağlar
 • Marka güvenilirliğini artırmaya, satışları artırmaya ve çok daha fazlasına yardımcı olur

Bu kılavuzda, web sitenizi arama motorlarında daha iyi görünürlük sağlayacak şekilde optimize etmeye yönelik pratik adımları öğreneceksiniz. Haydi atlayalım!

Web Sitesi Görünürlüğünü Anlamak

Web sitesi görünürlüğü, kullanıcılar bir arama sorgusu yürüttüğünde bir web sitesinin dijital kanallarda (arama motorları, sosyal medya platformları vb.) keşfedilme oranıyla ölçülür. Görünürlük için optimize edilmiş web siteleri SERP’lerin en üstüne yerleştirilecektir. Kötü optimize edilmiş web siteleri SERP’lerde görünmeyebilir ve kullanıcılar bunları hiçbir zaman organik arama yoluyla bulamayabilir.

Web Sitesi Görünürlüğü Nasıl Artırılır?

Web sitelerinin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak giderek zorlaşıyor.

Daha fazla işletme çevrimiçi ortama geçiş yaptıkça, daha fazla içerik yaratılıyor ve açıkça rekabet daha da sertleşiyor. Gürültüye rağmen görünür kalmak için yapmanız gerekenler:

Anahtar Kelime Araştırması ve Optimizasyonu

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir etkili SEO kampanyasının temel adımıdır. Hedef kitlenizin ne aradığına ilişkin bilgiler sağlar ve işletmenizin stratejik olarak ilgili trafiği hedeflemesine yardımcı olur. Doğru şekilde yapılırsa, ister organik ister ücretli olsun içerik pazarlama çalışmalarınızı çığ gibi büyüyebilir.

Organik trafiği yönlendiren anahtar kelimeler oluşturmak için aşağıdaki gibi soruları yanıtlamanız gerekir:

 • Ana konularım ve alt konularım neler?
 • Arayanın amacı nedir?
 • Arama terimi, alıcı kişiliğimin yolculuğunda nereye denk geliyor? (farkındalık >> değerlendirme >> karar >> satın alma).

Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

 • Müşteri araştırmasıyla başlayın. Hedef müşterileriniz kimler ve internette ne arıyorlar? Hangi arama terimlerini/ifadelerini kullanıyorlar? Müşteri odaklı bir anahtar kelime araştırma stratejisi oluşturmak, içerik pazarlama kampanyanızı başarı için optimize eder.
 • Hangi konularla tanınmak istediğinize karar verin. Kullanabilirsin Google Formları İçerik fikirleri üretmek için bir anket düzenlemek veya Reddit ve Quora gibi forumları kullanmak için:

Resim kaynağı

Diğer araştırma araçları, örneğin Kamuoyuna cevap verinanahtar kelime fikirleri oluşturmada da yararlı olabilir:

Resim kaynağı

Foundation INC CEO’su Ross Simmonds, anahtar kelime fikirleri oluşturma konusunda daha fazla bilgi sağlıyor:

Resim kaynağı

 • Kullanmak etkili SEO araçları Oluşturduğunuz fikirlerinizi analiz etmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Moz Anahtar Kelime Gezgini, Ahrefs vb. gibi. Arama hacmi, anahtar kelime yoğunluğu ve tıklama başına maliyet (TBM) gibi ayrıntılara dikkat edin:

Resim kaynağı

: Bir anahtar kelimenin ne kadar aranma hacmine sahip olması gerektiğine dair kesin ve kesin bir kural yoktur. En yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri aramak yerine, konuyla alaka düzeyi oluşturmaya odaklanın.

Anahtar kelimeler için web sitesi içeriğini optimize etme

İçerik optimizasyonu, web sitenizin insanlar ve arama motorları tarafından keşfedilebilir ve okunabilir olmasını sağlar. Anahtar kelime araştırmasından sonra web sayfalarınızı optimize etmek, web sitenizi SERP’lerde daha yüksek sıralamalara konumlandırır.

Sayfa içi optimizasyon

Sayfa içi optimizasyon (veya sayfa içi SEO), trafiği ve diğer karlı dönüşümleri artırmak için web sitenizin ön ve arka ucunu optimize etmektir. Teri Clapper’ın, web sitesinin görünürlüğünü artırmak için sayfa içi optimizasyonun nasıl gerçekleştirileceğini açıklamasını seviyorum. Akıllı Pazarlama Podcast’inin son bölümü:

“Sayfa içi optimizasyonun ilk ve en önemli unsuru anahtar kelime kullanımınızdır. İşletmenize ve hedef kitlenize uygun kapsamlı anahtar kelime araştırması yapın… Sayfa başına bir anahtar kelimeye sahip olmanız gerekir. Bunları sayfa başlığı, meta açıklaması, başlıklar ve içerik gibi stratejik yerlere ekleyin.

Meta Etiketler ve Açıklamalar

Meta etiketleri, web sayfanız hakkında arama motorlarına bilgi sağlayan HTML kod parçacıklarıdır. Başlık etiketi ve meta açıklaması ana meta etiketlerdir sayfa optimizasyonunda kullanılır:

Resim kaynağı

Meta etiketleri önemlidir çünkü web sayfanızın bir özeti görevi görürler ve bu, kitlenizin sitenize tıklamadan önce gördüğü şeydir. Yeterince ikna edici değilse başka alternatifler bulacaklar! Modellemeniz için en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • SERP’lerdeki tıklamaları teşvik etmek için başlık etiketlerinde ve meta açıklamalarda birincil anahtar kelimeyi kullanın:
Tavsiye Edilen:  Sosyal Medya artık İş Stratejisinin ayrılmaz bir parçası

Resim kaynağı

 • Meta açıklamanızın uzunluğunu 105 karakter civarında tutun.
 • Hedef kitlenizin sıkıntılı noktalarına değinmek için doğrudan konuşun. Meta etiketleriniz kısa ve bilgilendirici olmalıdır:

Resim kaynağı

Daha iyi görünürlük için uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, düşük arama hacmine sahip, daha uzun ve daha spesifik arama sorgularıdır. Doğru kullanıldığında çok güçlü bir dönüşüm stratejisidirler.

Resim kaynağı

Örneğin, pazarlama yazılımı sektöründeyseniz anahtar kelime için sıralamada yer almanız zor olacaktır. ‘pazarlama’ çünkü rekabetçi:

Ancak özel bir anahtar kelime için sıralamaya girmek daha kolay olacaktır; örneğin, ‘Küçük işletmeler için En İyi 10 Uygun Fiyatlı Pazarlama Ajansı’. Bu, görünürlük kazanmak ve SEO performansınızı artırmak için uzun kuyruklu anahtar kelimelerden yararlanmanızı kolaylaştırır.

Yüksek Kaliteli İçerik

Resim kaynağı

Muhtemelen harika içeriğe sahip kötü bir ürün, kötü içeriğe sahip iyi bir üründen daha hızlı satılacaktır. Özetle, yüksek kaliteli içerik:

 • bilgilendirici
 • Taranabilir
 • ilgi çekici
 • SEO için optimize edilmiş

Ancak bu süreçleri takip etmek yine de dönüşümleri garanti etmez. Dönüştüren içerik oluşturmanın en etkili yolu, müşteri odaklı yaklaşım.

İşe yarayan diğer stratejiler şunlardır:

İlgi çekici başlıklar ve girişler hazırlamak:

Başlıklar ve giriş, web içeriğinizin en önemli yönlerinden biridir. Okuyucu üzerinde ilk izlenimi onlar bırakır ve önemli olan bunu dikkate almanızdır. Başlıklarınız şu şekilde olmalıdır: özlü ve tüysüz olmalı ve aynı zamanda okuyucularınızın zihninde bir duygu uyandırmalıdıronları daha fazla okumaya zorluyor.

: Girişteki başlığı tekrarlamayın. Bunun yerine giriş, başlığın bir uzantısı ve tüm içeriğin bir özeti olmalıdır. ‘Bunda benim için ne var?’ sorusuna cevap vermelidir. bunun gibi:

Resim kaynağı

Benimsenecek en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Girişlerinizi ve başlıklarınızı kısa tutun. En iyi uygulamalar en fazla üç paragraf önermektedir:

Resim kaynağı

 • Sektördeki bir düşünce liderinden bir alıntı kullanın:

Resim kaynağı

 • Başlıklarınız için TO’yu artırmak amacıyla sayıları kullanın. Örneğin, ‘Web Ziyaretçilerini Ödeme Yapan Müşterilere Dönüştürmek için En İyi 7 Strateji.’

Nasıl ilgi çekici yazılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin manşetler Ve girişler.

Okunabilirlik ve SEO için içeriğin yapılandırılması

İçerik yapısı Kullanıcı deneyimini ve arama motoru botlarının sitenizi nasıl taradığını doğrudan etkileyen, web sitesi görünürlüğünün bir diğer önemli yönüdür. İçeriğinizi okunabilirlik açısından nasıl yapılandıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Sayfaları bağlamak için konu kümeleri oluşturun
 • Metinleri bölmek için madde işaretlerini kullanın. Bu okumayı ve göz atmayı kolaylaştırır
 • Okunabilirliği artırmak için hayati bilgileri kalınlaştırın
 • İçeriğinizin başlıklarına ve stratejik alanlarına alakalı anahtar kelimeler ekleyin
 • Jargonu en aza indirin

Okunabilirlik ve SEO için görsel öğelerin uygulanması

Buradaki temel kural, içeriğiniz için gerektiği kadar görsel öğe kullanmaktır. Dağınıklıktan veya dikkatinizi dağıtacak her türlü şeyden kaçının. Kullandığınız renkler, görseller, videolar ve diğer görsel öğeler birbiriyle uyumlu olmalı ve okuyucuda duygu uyandırmalıdır.

Teknik SEO Optimizasyonu

Teknik SEO, SERP’lerdeki organik sıralamanızı artırmak için arama motorlarının web sitenizi daha etkili bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için web sitenizin teknik yönlerini geliştirmeye odaklanır. Tamamen optimize edilmiş bir web sitesi teknik ortamı, web sitenizi daha iyi görünürlük için optimize ederken kritik öneme sahiptir.

Web sitesi hızını ve performansını artırma

Araştırmalar, ziyaretçilerin ortalama 3 saniye ilginizi kaybetmeden önce bir web sayfasında. Web siteniz hızlı bir şekilde yüklenmezse ziyaretçiler sizi başka seçeneklerle baş başa bırakabilir.

Web sitenizin hızını artırmak için:

 • Performans odaklı bir barındırma sağlayıcısı seçin. Bir e-Ticaret mağazası işletiyorsanız veya yüksek yoğunluklu uygulamalarla uğraşan bir işletme işletiyorsanız, bulut barındırma en iyi seçeneğiniz olabilir.
 • Resimler, yazı tipleri vb. gibi statik dosyaların dağıtımını optimize etmek için bir içerik dağıtım ağı kullanın.
 • Yükleme sürelerini artırmak ve gecikmeyi azaltmak için web sitesi önbelleğe almayı kullanın.
 • HTTP isteklerinin sayısını azaltın.
 • Gereksiz eklentileri kullanmaktan kaçının.
 • Web sitenizin başarısı sağlam bir yapıya sahip olmakla başlar. SEO Uzmanı Brain Dean, arama motoru botlarının taramasını ve dizine eklemesini kolaylaştırmak için düz bir yapı kullanılmasını öneriyor:

Resim kaynağı

 • Teknik sorunları belirlemek için web sitenizi sürekli denetleyin. Örneğin SEMRush site denetim aracı, sitenizin teknik SEO sağlığına ilişkin daha fazla bilgi sağlar:
Tavsiye Edilen:  Plusy i minusy rozdawania darmowych treści na stronach internetowych

Resim kaynağı

Mobil optimizasyon ve duyarlı tasarım

Mobil uyumlu web siteleri daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar ve mobil SERP’lerde daha yüksek sıralamalar alır. Artı, Alışveriş yapanların %59’u Ne satın alacağınıza karar verirken mobil optimizasyonun önemli olduğunu düşünüyorum.

: Web sitenizin farklı cihazlara ve platformlara otomatik olarak uyum sağlamasına olanak sağlamak için duyarlı tasarım kullanın.

Web sitesinin erişilebilirliğini ve taranabilirliğini sağlamak

İyi bir web tasarımının temel unsurlarından biri erişilebilirliktir. Web sitesi erişilebilirliği, engelli kişiler de dahil olmak üzere herkesin sitenizi anlayabilmesini ve sitenizde gezinebilmesini sağlar. Bunu yapmak için şunları yapın:

 • Resimlere açıklama içeren alternatif metin ekleyin.
 • Başlıkları uygun şekilde kullanın. Bunları bilgi hiyerarşisini aktaracak şekilde yapılandırın.
 • Okuyucuların sitenizin stilini değiştirmeden yazı tipini büyütmesine olanak sağlamak için alternatif bir stil düğmesi sağlayın.

Bağlantı kurma, diğer web sitelerinin (sektörünüzdeki) web sitenize geri bağlanmasını sağlamaktır. Bağlantı kurmanın iki yolu vardır:

 • Dış bağlantılar (geri bağlantılar)
 • Dahili bağlantılar

Arama motorları web sitenizin güvenilirliğini nasıl belirler? Geri bağlantılar aracılığıyla.

Geri bağlantılar web siteniz için bir güven oyu görevi görür. Arama motorları genellikle web içeriğinizin ne kadar ilginç veya bilgilendirici olduğunu bilmez (veya umursamaz). Bunu, web sitenizde gezinirken kullanıcı davranışı (etkileşim) yoluyla çözerler.

Yüksek kaliteli geri bağlantılar = Daha yüksek sıralamalar

Diğer (saygın) sitelerin sizin sitenize bağlanmasını sağlamak zordur. Bunu yapmanın en iyi yolu doğal olarak bağlantı kurulabilen, yüksek kaliteli, bilgilendirici içerik oluşturmaktır.

Ayrıca işbirliği için sektörünüzdeki diğer yetkili web sitelerine ulaşın. Bu, uzmanlığınızı paylaşmanıza ve daha geniş bir kitleye ulaşmanıza olanak tanır.

: Bağlantı satın almak gibi siyah şapkalı SEO uygulamalarına başvurmayın. Bu olabilir sonunda geri tepti Bağlantılar genellikle spam sitelerinden olduğundan.

Geliştirilmiş bir web sitesi yapısı için dahili bağlantı

Dahili bağlantı, arama motoru botlarının web sitenizin yapısını bulmasına, dizine eklemesine ve anlamasına yardımcı olur. Ayrıca okuyucular, arama sorgularıyla alakalı sayfaları hızlı bir şekilde keşfedebildikleri için kullanıcı deneyimini de artırır:

 • Web içeriğinizde anahtar kelime açısından zengin bağlantı metinleri kullanın.
 • Sitenizdeki tek boynuzlu sayfaları keşfetmek ve onlara bağlantı vermek için SEO araçlarını kullanın.
 • Sayfanızın üst kısmındaki dahili bağlantıları kullanın. İdeal olarak, web içeriğinizin ilk 100 kelimesi içinde olmalıdır.
 • İyileştirme alanlarını belirlemek için web sitenizi düzenli olarak denetleyin

Görünürlük için Sosyal Medyayı Kullanmak

Yüksek kaliteli içerik oluşturmak tek başına asla yeterli değildir. İçeriğinizin doğru kişilerin (hedef kitlenizin) gözüne girmesine yatırım yapmalısınız.

Üzerinde Dünya nüfusunun %64’ü sosyal medyada aktiftir. Bu, potansiyel müşterilerinizin birçok sosyal medya kanalından bir veya daha fazlasını kullandığı anlamına gelir. Marka görünürlüğünü artırmak için bundan nasıl yararlanabilirsiniz?

Hedef kitlenizin en çok nerede takıldığını öğrenmek için derinlemesine müşteri araştırması yaparak başlayın. Her ayrıntıyı öğrenin. Hangi tür içerikle etkileşime giriyorlar? Hangi markadan bahsediyorlar?

Ayrıca web içeriğinizi her platforma özel farklı formatlarda yeniden kullanın. Örneğin video içerikleri YouTube, Instagram ve TikTok için mükemmel olacaktır. Yazılı içerik LinkedIn ve Twitter’da daha iyi performans gösteriyor.

Uç: Kullanmak üçüncü taraf sosyal medya araçları Sosyal medya etkileşimlerinizi analiz etmek için Buffer gibi. En iyi performans gösteren içeriği ve gönderilerinizin en yüksek etkileşimi aldığı zamanı not edin.

Paylaşılabilir ve ilgi çekici içerik oluşturma

Değer göz ardı edilemez, katılıyor musunuz?

Gönderiniz bilgilendirici, ilgi çekici ve bağ kurulabilir ise hedef kitleniz bunları kolayca tavsiye edecek veya meslektaşlarıyla paylaşacaktır. Kullanın kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin gücü daha fazla kişiye ulaşmak için. Müşterilerinizden ürününüzü kullanarak kısa bir video oluşturmalarını veya fotoğraf çekmelerini isteyin.

İzleyicilerle ve etkileyicilerle etkileşime geçmek

Sektörünüzde saygın bir etki sahibiyle ortaklık kurmak markanızı güçlendirir ve yeni, tutarlı müşteriler edinmenin stratejik bir yoludur. Bunu çeşitli yollarla yapabilirsiniz:

 • Ürününüzü tanıtmalarını sağlamak
 • Onlarla bir web semineri veya canlı röportaj düzenlemek.

Öğrenmek İçeriğinizi etkili bir şekilde nasıl dağıtırsınız? doğru yerde ve zamanda.

Yerel SEO Teknikleri

Google, platformlarındaki aramaların %46’sının yerel amaçlı olduğunu ortaya koyuyor. Stratejik konumlarda fiziksel mağazaları bulunan işletmeler, bölgedeki potansiyel müşterileri çekmek için bu kanalı kullanabilir. Nasıl?

Tavsiye Edilen:  Web sitenizin içeriği nasıl yeniden yazılır?

Yerel arama sonuçları için optimizasyon

Google İşletme hesabı açmak, yerel arama sonuçlarını optimize etmenin en iyi ve en yaygın yollarından biridir. Bu ücretsiz araç, işletmenizle ilgili önemli bilgileri (açılış saatleri, açıklamalar, konum ve diğer önemli ayrıntılar) eklemenizi sağlar. Önceki müşterileriniz ürün veya hizmetinize ilişkin incelemeler ekleyerek niş anahtar kelimeniz için sıralama şansınızı artırabilir. Bu, uzun vadede web sitesinin görünürlüğüne katkıda bulunur.

Müşteri incelemelerini ve referanslarını teşvik etmek

Müşteri yorumları güçlü pazarlama stratejileridir! Çevrimiçi alıcıların %95’i, satın alma işlemi yapmadan önce referansları kontrol ediyor. Bir satış yaptığınızda veya bir hizmet sunduğunuzda, müşterilerinizden, işletmenizin listelendiği inceleme sitelerinde veya yerel dizinlerde size yorum yapmalarını isteyin.

Yerel anahtar kelimeleri ve coğrafi bölgeye özgü içeriği hedefleme

Yerel SEO için optimizasyon yaparken içeriğinizde yerel anahtar kelimeler kullanın. Örneğin, bunun yerine ‘çevrimiçi pastaneler’ için optimize et ‘Michigan’daki pastane.’ Bu, arama motorlarının web sitenizin coğrafi alaka düzeyini anlamasına ve yerel aramada sıralamanızı yükseltmesine yardımcı olur.

Web Sitesi Görünürlüğünü Analiz Etme ve Ölçme

İçerik pazarlaması ve SEO konusunda herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Kampanyalarınız planlandığı gibi gitmediğinde nasıl iyileştirebileceğinizi belirlemek için kampanyalarınızın etkinliğini sürekli analiz etmeniz gerekir.

: Gösterişli ve gerçek ölçümler de dahil olmak üzere SEO ile ilgili takip edilecek tonlarca ölçüm vardır. Alakasız ölçümlerin peşinde koşmaktan kaçınmak için herhangi bir kampanyayı yürütmeden önce SMART hedefleri belirleyin.

Web sitesi analiz araçlarının uygulanması

Web sitenizi Google Analytics veya diğer üçüncü taraf platformlar gibi analiz araçlarıyla entegre edin. Örneğin GA, web sitenizin performansına ilişkin zengin niteliksel bilgiler sağlar. Kampanyalarınızı optimize etmek için gereken hemen hemen her şeyi göreceksiniz: site trafiği, sayfa görüntülemeleri, hemen çıkma oranları, site hızı vb.

Anahtar kelime sıralamalarını ve organik trafiği izleme

Ayrıca, optimize ettiğiniz anahtar kelimelerin ne kadar iyi performans gösterdiğini de görmek istersiniz. SEMrush, Ahrefs, Moz vb. gibi SEO yazılımları SERP performansınızın derinlemesine bir analizini sağlar ve hangi anahtar kelimelerde sıralandığınızı bilmenize yardımcı olur. Bunu SEMrush’tan görün:

Resim kaynağı

Hatta sizinkinin buna göre nasıl karşılaştırıldığını görmek için en fazla 4 rekabetçi web sitesi bile ekleyebilirsiniz:

Resim kaynağı

Kullanıcı davranışını ve etkileşim metriklerini analiz etme

Kullanıcı davranışını analiz etmek, kullanıcıların markanızla nasıl etkileşime girdiğini anlamak açısından hayati öneme sahiptir. Bu, SERP’lerdeki sıralamanızı yükselterek kullanıcı deneyimini nasıl geliştireceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Şunun gibi soruları yanıtlayın:

 • Sitenize ziyaretçi getiren şey nedir?
 • Kullanıcıların sitenizden ayrılmasını sağlayan şey nedir?
 • Kullanıcıları satın almaya iten şey nedir?

Çözüm

Web sitenizin görünürlüğünü artırmak ve çevrimiçi başarıyı artırmak, özellikle küçük bir işletme sahibi olarak her zaman kolay değildir. Ama bu imkansız değil. Yukarıda özetlenen stratejilerle markanız marka görünürlüğünü artırabilir, gerçek zamanlı organik trafiği teşvik edebilir ve sonuçta ziyaretçileri ödeme yapan müşterilere dönüştürebilir.

Table of Contents