Web Sitenizin Mobil Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Sitenizin Mobil Uyumlu Olduğundan Emin Olun

21 Nisan 2015’te yayınlanan ilk ‘Mobilegeddon’ güncellemesine göre, mobil uyumluluk, Google arama sonuçlarında önemli bir sıralama faktörü olmuştur.

Marketing Land raporuna göre, internetin %60’ına artık cep telefonlarından erişildiği tespit edildi.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Google İçin Neden Önemlidir?

Artan sayıda insanın internet araması için cep telefonlarına geçmesiyle birlikte, Google artık mobil internet kullanıcılarına daha fazla önem vermeye başladı. Bu nedenle, Ocak 2018’de Google, Temmuz 2018’den itibaren sayfa hızının mobil aramada bir sıralama faktörü haline geleceğini duyurdu.

Kaynak: MarketLand.com

İstatistikler, 2015’ten 2022’ye kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mobil internet kullanıcılarının sayısını göstermektedir.

İstatistikler, 2015'ten 2022'ye kadar Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mobil internet kullanıcılarının sayısını göstermektedir.

Kaynak:https://www.statista.com/

Mobil Dostu Web Sitesi Nedir?

Mobil cihazlara uygun bir web sitesi, mobil cihaz kullanıcıları için tasarlanmış ve optimize edilmiştir. Google artık SERP’deki (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) sıralamasını belirleyen bir sitenin mobil uyumlu versiyonunu incelemeye başladı.

Web Siteniz Mobil Uyumlu mu?

Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek oldukça kolaydır. Google, bir Mobil Site Test Aracı sunar (https://search.google.com/test/mobil dostu), web sitenizin Google Mobil Uyumluluk Kriterlerini karşılayıp karşılamadığını belirlemeye yardımcı olur.

Referans için müşterimizin ekran görüntüsü aşağıdadır:

Web sitenizin Mobil Uyumlu olup olmadığını kontrol etme

Sitenizin Google’ın mobil uyumluluk kriterlerini karşılamadığını tespit etmeniz durumunda, sitenizin SERP’de üst sıralara çıkması için hem mobil hem de masaüstü sürümünü geliştirmeniz gerekir.

Web Sitenizi Nasıl Mobil Dostu Yapabilirsiniz?

Web sitenizi optimize etmek ve mobil uyumlu hale getirmek için birkaç adımı izlemeniz gerekir. İşte kontrol listesi:

Mobil Sayfa Hızını kontrol altında tutun

Google’ın Temmuz 2018’de yaptığı yeni güncellemenin ardından Mobil sayfa hızı artık web sitelerinin SERP’de sıralanması için önemli bir sıralama faktörü haline geldi. Bu nedenle, web sitenizi tüm mobil kullanıcılar için 3 veya daha az saniye içinde yüklenecek kadar hızlandırmanız gerekir. Bu yapılmazsa ziyaretçilerinizi kaybedebilirsiniz. Google araştırmasına göre, mobil site ziyaretçilerinin %53’ü, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir sayfadan ayrılıyor.

Tavsiye Edilen:  Blog Yazarak Para Kazanmanın 12 Yolu – 2023 Rehberi

Mobil Site Ziyaretçi Hız Kontrolü

Duyarlı Bir Web Tasarımı Kullanın

Bu en önemli faktörlerden biridir. Duyarlı Web Tasarımında, web sitesinin URL’si aynı kalır, ancak web sayfası görüntülendiği tasarıma uyarlanır. Bu nedenle, aşağıdakileri uygulamamız gerekir:

  • İçerik, tüm çözünürlüklerde olduğu gibi küçük ekranda da kolayca okunabilmelidir.
  • Tek parmakla gezinmek kolay olmalı
  • Standart bir yazı tipine sahip olmalıdır
  • Flaş kullanmaz
  • Görüntüyü ve görüntü boyutunu optimize edin
  • JavaScript, CSS veya resim dosyaları engellenmemelidir
  • Daha iyi optimizasyon için Mobil SEO Araçları olmalı
  • Büyük CTA’lar kullanmayın
  • Metin, kontroller ve resimler uygun şekilde hizalanmalıdır
  • Çok fazla açılır pencereden kaçının

Sistemin web sitenizi mobil kullanıcılar için uyumlu olarak algılayıp algılamadığını görmek için mobil sayfalar düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Google Analytics Önerileri

Google Analytics, bir web sitesine her giriş için öneriler sunar ve en yaygın olarak JavaScript, CSS ve Tarayıcı kullanımıdır. Bu nedenle, ayarı bir dosya için yaparsanız, diğer tüm sayfalar için önerilerde ciddi bir düşüş göreceksiniz. Sonunda, Google arama konsolundaki mobil kullanılabilirlik sorunlarını düzeltin.