Web Sitenizin Neden Kırıntılara İhtiyacı Var?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Sitenizin Neden Kırıntılara İhtiyacı Var?

Çoğu insan için ekmek kırıntıları, masanızda yediğiniz hızlı bir öğle yemeğinin her zaman klavyenizin en küçük çatlaklarına düşen kalıntılarıdır.

Ancak, web sitenizin kullanıcı deneyimini ve organik arama performansını bir sonraki seviyeye taşımanın yollarını arıyorsanız, kırıntılar çok çeşitli avantajlarla alet kemerinizde güçlü bir araç olabilir!

Ekmek kırıntıları nedir?

İçerik haritaları, belirli bir sayfanın sitenin genel yapısına nasıl uyduğunu vurgulamak için bir web sayfasının üst kısmına yerleştirilen bağlantılardır. Breadcrumbs, ziyaretçilerin aradıkları sayfanın içeriğini anlamaları için hızlı bir görsel yol ve büyük resmi anlamalarına yardımcı olabilecek sitedeki ilgili sayfalara gitmeleri için kolay bir yol sağlar.

Örneğin, bir e-ticaret web sitesindeki yatak yastıklarını vurgulayan bir ürün kategorisi sayfası, aşağıdaki örnekte olduğu gibi basit bir içerik haritası yoluna sahip olabilir.

Bu örnekte, “Yatak Yastıkları” kategori sayfasının “Yatak & Banyo” alt kategorisi olan “Yatak Temelleri” alt kategorisi olduğunu görebiliriz.

Yatak & Banyo

→ Yatak Temelleri

→ Yatak Yastıkları

Bu, sayfaya gelen bir ziyaretçinin genel sitede nerede olduklarını kolayca anlamasını sağlar.

Breadcrumbs SEO İçin Neden Bu Kadar Önemli?

Ekmek kırıntıları iki ana amaca hizmet eder:

  • Site ziyaretçilerinin kategorilerden alt kategorilere ve ürün sayfalarına daha kolay gidip gelmelerine yardımcı olurlar.
  • Arama motorlarının sitenin hiyerarşisini ve farklı sayfaların nasıl birbirine bağlandığını ve birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamasına yardımcı olurlar.

Ziyaretçiler için daha kolay sitede gezinme

Yukarıdaki yastık örneğini kullanarak, içerik kırıntıları olmadan, bir kullanıcı Google’da belirli bir yastığı ararsa, doğrudan o yastığın ürün sayfasına giderse ve ardından başlangıçta aradıkları yastığın ihtiyaçlarını karşılamadığını belirlerse, ihtiyaçlarına daha iyi uyabilecek diğer yastık seçeneklerine bakmak için yatak yastıkları alt kategorisini bulmaya çalışmak için ana gezinmeyi kullanın.

Aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde, siteye gelen bir ziyaretçi bu sayfaya geldiyse ve benzer ürünleri keşfetmekle ilgilendiğine karar verdiyse, ana gezinmeyi kullanarak doğru alt kategori sayfasını bulmaya çalışmaktan başka atacakları net bir sonraki adım yoktur.

Tavsiye Edilen:  Pazarlamada Konumlandırma İçin Eksiksiz Kılavuz

Kırıntıları olmayan bir e-ticaret ürün sayfası

Site ziyaretçileri, kırıntıları ekleyerek, bu ürünle ilgili diğer sayfaları anında görebilir ve kategori sayfaları, alt kategori sayfaları ve ürünler arasında hızlı bir şekilde ileri geri atlayabilir ve bunların içinde nerede olduklarını hızlı ve kolay bir şekilde anlayabilir. sitenin daha büyük yapısı.

kırıntıları olan bir e-ticaret sayfası

Arama motorları için geliştirilmiş bağlam

Breadcrumbs, SEO için de önemlidir çünkü anında sitenize inanılmaz derecede sağlam dahili bağlantı eklerler. Örneğin, kırıntıları ekledikten sonra, ürün sayfaları artık ilişkili tüm kategori ve alt kategori sayfalarına dahili bağlantılar içerecek, alt kategori sayfaları üst kategorilerine bağlantı verecek, blog gönderileri birincil blog sayfasına bağlantı verecek vb. sitedeki tüm sayfalar dahili bağlantılar kullanılarak birbirine çok daha yakından bağlı olduğundan, bir arama motorunun taraması daha kolaydır.

İçerik haritaları, arama motorlarının bir sitedeki farklı sayfalar arasındaki ilişkiyi anlamasına da yardımcı olur. İçerik kırıntıları olmadan, örneğin bir ürünün hangi ürün kategorisine dahil edildiğini arama motorlarının veya belirli bir konuda hangi sayfanın birincil sayfa olduğunu bilgilendirici içerik merkezlerinin anlaması zor olabilir.

Görsel olarak daha çekici arama sonuçları

İçerik haritaları, bir sayfanın Google arama sonuçlarında nasıl göründüğünü de etkileyebilir. Çoğu durumda Google, arama sonuçlarında görüntülenen URL’yi daha kolay okunup anlaşılmasını sağlamak için basitleştirmek için bunları kullanır. Aşağıdaki örnekte, arama sonuçlarında gösterilen URL, sayfadaki kırıntıların oluşturduğu yapıyı doğrudan taklit eder.

Bu, özellikle bir site görsel olarak anlaşılması kolay olmayan karmaşık bir URL yapısı kullanıyorsa veya URL yapısı sitede kullanılan gerçek klasör yapısını yansıtmıyorsa kullanışlıdır.

Bir Web Sitesine Nasıl Ekmek Kırıntıları Ekleyebilirsiniz?

Bir siteye ekmek kırıntıları eklemek, esas olarak sitenin türüne ve üzerine inşa edildiği platforma bağlı olacaktır.

Gibi birçok popüler CMS platformu wordpress, Wix, Kare boşlukVe Shopifyyerleşik içerik haritası işlevi veya aşağıdaki gibi SEO eklentilerini kullanarak hızlı ve kolay şekilde içerik haritası ekleme yeteneği sunar Yoast. Bu platformlar ve araçlar, bir düğmeye tıklamak kadar kolay bir şekilde kırıntıları eklemenizi sağlar.

Tavsiye Edilen:  Jak pisać świetne podpisy e-mail [With Examples]

Özel bir siteye veya daha büyük, daha karmaşık bir siteye içerik haritası eklemeniz gerekirse, içerik haritası işlevini manuel olarak eklemeyi içerebilir. Bu, sitenin karmaşıklığına ve ekmek kırıntılarının uygulanması gereken ölçeğe bağlı olacaktır. Bunun gibi birçok durumda, içerik haritası eklemek, deneyimli bir geliştiricinin içerik haritalarını bir site genelinde geniş ölçekte uygulamasını gerektirebilir.

İçerik haritalarını doğru bir şekilde uygulamakla ilgili daha fazla bilgi için Google’ın resmi rehberlik ekmek kırıntılarını arama motoru dostu bir şekilde uygulama konusunda!

Şema İle Ekmek Kırıntılarınızı Bir Sonraki Seviyeye Taşıyın

Ekmek kırıntılarınızı bir sonraki seviyeye taşımanın bir yolu, kırıntı şeması. Şema veya yapılandırılmış veriler, çoğu arama motorunun desteklediği belirli bir biçimi izleyen bir sayfaya eklenen bir kod parçacığıdır. Bu, bir sayfada kullanımda olan içerik haritalarını arama motorunun okuyabileceği ve anlayabileceği bir dilde doğrudan bir arama motoru tarayıcısına bildirmenizi sağlar.

Bir sayfaya içerik haritası şeması eklemek, arama motorlarının içerik haritalarınızı okuyup anlayabilmesine yardımcı olur ve özellikle sayfa öğelerini yüklemek için Javascript oluşturmaya daha fazla güvenen daha büyük sitelerde yararlı olabilir.

Bir siteye çeşitli şekillerde içerik haritası şeması oluşturabilir ve ekleyebilirsiniz. Küçük bir siteniz varsa ve yalnızca birkaç sayfa için kırıntı şeması oluşturmanız gerekiyorsa, ücretsiz şema üreteci tek tek sayfalar için ve siteye manuel olarak eklemek oldukça basittir.

Daha ölçeklenebilir bir seçenek gerektiren karmaşık siteler için, eklentiler gibi Yoast kırıntıları olan herhangi bir sayfaya otomatik olarak şema eklemenin harika bir yoludur.

Sıkça Sorulan Sorular

Her web sitesinin kırıntılara ihtiyacı var mı?

Hayır, içerik haritaları tüm siteler için bir gereklilik değildir ve birçok site bunları kullanmaz. Genel olarak, bir site ne kadar büyük ve karmaşıksa, kırıntılardan o kadar fazla yararlanabilir.

Tavsiye Edilen:  SEO İçin Sitenizin Kategori Yapısını Nasıl Geliştirirsiniz?

Örneğin, yüzlerce ürün kategorisine ve binlerce ürüne sahip büyük bir e-ticaret sitesinde gezinmek ve kırıntılar olmadan anlamak çok sinir bozucu olabilir.

Karşılaştırıldığında, yalnızca 15 sayfalık küçük bir işletme için basit bir web sitesi, muhtemelen kırıntıları eklemenin önemli faydalarını görmeyecektir. İçerik haritaları web sitenize eklemek için harika bir en iyi uygulama olsa da, her zaman gerekli değildir.

Ekmek kırıntıları eklemek sitemin sıralamasını yükseltecek mi?

Hayır, kırıntıların sitenizin hemen daha iyi sıralamaya başlamasına neden olması gerekmez. İçerik haritalarının SEO için ne kadar önemli olduğu konusunda farklı görüşler olsa da, fikir birliği, eklemenin çok değerli olduğudur.çünkü SEO ile ilgili birçok fayda sağlayabilirler.

Ekmek Kırıntılarının Gücünü Açığa Çıkarın!

Çoğu durumda, kırıntılar, bir web sitesinin kullanılabilirliğini artırmanın ve aynı anda SEO en iyi uygulamalarıyla daha iyi hizalamanın kolay bir yoludur. Web siteniz organik arama sonuçlarında kırıntılar olmadan iyi performans göstermekte zorlanıyorsa, bunları uygulamak, sitenizin kullanılabilirliğini artırmanın ve arama motorlarının içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olmanın mükemmel bir yoludur.