Web Sitenizin Sıralamasını Yükseltecek 6 İçerik Stratejisi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Sitenizin Sıralamasını Yükseltecek 6 İçerik Stratejisi

Anahtar kelime araştırmasını yaptınız, blog yazılarından oluşan bir kütüphane oluşturdunuz ve mevcut web sayfalarını optimize ettiniz. Ancak yine de web trafiğiniz değişmeyecek.

“Web sitem neden iyi sıralamada değil?” Ahrefs müşterilerinden duyduğumuz bir numaralı soru bu. CEO’su Marc Thomas da aynı şeyi söylüyor. Doopollşirketini büyütmeyi ve içeriğini yükseltmeyi istedi.

Doopoll, rekabetçi bir pazarda faaliyet gösteren anonim bir çevrimiçi anket aracıdır. Doopoll bir içerik pazarlama stratejisine yatırım yapmayı seçtiğinde doymuş bir pazarda sıralamanın önündeki engelleri biliyorlardı. SurveyMonkey ve JotForm dahil olmak üzere sektördeki büyük isimler, Google’ın ilk sayfasında birinci sınıf gayrimenkulleri ele geçirdi. Ancak, yenilikçi bir içerik stratejisi aracılığıyla kısa sürede %20’lik (sektör ortalamasının 10 katının üzerinde) dönüşüm oranına sahip web sayfaları yayınladılar.

Ahrefs Marketing podcast’inin yakın tarihli bir bölümünde Marc, ekibinin SEO stratejisiyle nasıl stratejik (ve biraz yaratıcı) hale geldiğini paylaştı. Rekabetçi bir sektörde nasıl içerik yazılacağını ve Doopoll’un dönüşüm sağlayan bir pazarlama stratejisini nasıl oluşturduğunu anlattı.

1. Ne Kadar Açık Görünürse Görünsün Temel Konular Hakkında Yazın

İçerik stratejinizi ilk kez geliştirirken şu cümleyi aklınızda bulundurun: Siz bu konunun uzmanısınız ve bunu benimsemeniz gerekiyor.

Size açıklayıcı görünen konular okuyucularınıza o kadar kolay gelmeyebilir. Okuyucularınızın bir sorunu var ve bu sorunun yanıtlarını aktif olarak Google’da arıyorlar.

Ve bu arama yapanlardan yararlanmak isteyip istemediğiniz sizin kararınızdır.

Marc, ilk içerik stratejisini oluştururken belirli gönderileri yazmanın değerini görmediğini itiraf ediyor. “Çevrimiçi anket nasıl oluşturulur” gibi konular çok basit veya açık görünüyordu; ancak bu temel sorgular, hedef kitlesinin Google’a yazdığı soruların aynısıydı. Aslında, çevrimiçi bir anketin nasıl oluşturulacağını açıklayan tek bir açılış sayfası oluşturmak, şirket için %20’lik bir dönüşüm oranıyla sonuçlandı. (Not: Sektör ortalaması sadece %1-2’dir.)

Ahrefs’de her zaman mevcut içeriğin denetimini yaparak bu temel soruların yanıtlanmasını sağlayarak yeni bir müşteri ilişkisi başlatırız. İçerik mevcutsa onu optimize ediyoruz; müşterilerimizin sitelerinin Google’a yazılan soruları yanıtladığından emin oluyoruz. İçerik yoksa yazarız. Ahrefs’deki kendi blogumuzda bile, hem blog yazarlarına hem de işletme sahiplerine yönelik “SEO için Blogunuzu Ayarlamak İçin Adım Adım Kılavuz” gibi temel konulara dönüş konularını ele alıyoruz.

Tavsiye Edilen:  Kâr Amacı Gütmeyen Web Sitesi Tasarımı - 15 Etkili Web Sitesi

2. Uzun Biçimli, Son Derece Kılavuz İçerik Parçaları Oluşturun

Google’ın algoritması, uzun biçimli, yüksek kaliteli içeriğe daha yüksek sıralamalar verir ve düşük kaliteli, spam içerikli makaleleri cezalandırır. Bu nedenle, birkaç parça uzun biçimli, nihai kılavuz içeriği oluşturmak önemlidir.

Bu kule parçaları üçlü bir amaca hizmet ediyor. İlk olarak, internetteki benzer makalelerden geri bağlantı kazanacak (umarız) güvenilir bir makale oluşturur. İkinci olarak, gelecekteki içeriklere dahili bağlantılar yerleştirmeniz için güvenilir bir kaynak görevi görür. Son olarak, dönüşümleri artırmak için güvenilirlik oluşturur; bu ister bir e-posta listesine abone olmak, ister bir çalışma sayfası veya e-kitap indirmek veya bir etkinliğe kaydolmak anlamına gelebilir.

Ahrefs’de, her ilişkinin başlangıcında bu nihai kılavuzları oluşturmak için müşterilerimizle birlikte çalışıyoruz. Eğer bir sağlıklı yaşam sitesiyseniz, “Meditasyon ve Farkındalık İçin Nihai Kılavuz” yazabilirsiniz. Google Ads ve arama motoru pazarlamacılığı yürüten bir ajansınız varsa, “Yeni Başlayanlar İçin Google Web Yöneticisi Araçları Kılavuzu” yazabilirsiniz.

3. Evergreen İçeriği Güncel Hale Getirin

İçerik pazarlamacıları blog konularını belirlerken genellikle bir seçim yapmak zorundaymış gibi hissederler: Gönderiyi güncel mi yapacağız, yoksa kalıcı mı yapacağız?

Marc, bunun ya ikisinden biri kararı olması gerekmediğini savunuyor. Bunun yerine, her zaman yenilenen içeriği içeren ancak onu güncel olaylara bağlayan bir içerik pazarlama stratejisi tasarlayın. Marc, bu stratejiyi koronavirüs salgını boyunca birçok kez uygulayarak yeni kurulan şirketlere ve küçük işletmelere çalışanlarıyla nasıl etkileşim kuracakları konusunda yenilikçi fikirler verdi.

Müşteriler için bir içerik stratejisi tasarlarken, eskimeyen ve güncel tartışmayı her zaman dikkate alırız. Ancak Marc’la aynı fikirdeyiz; her ikisinden de yararlanma fırsatınız var. Bunların çoğunu, COVID-19 salgınının tüketici bakış açılarını değiştirdiği 2020 yılında Ahrefs müşterilerimizle yaptık.

Tavsiye Edilen:  E-ticaret SEO için 5 harika blog içeriği örneği

Müşterilerimizden biri çevrimiçi alkollü içecek şirketidir. Bu nedenle evde kalma merceğinden hareketle içerik oluşturduk: Mobilyalardan şarap lekelerini çıkarma, alkollü yemek pişirme ve daha pek çok konuda tavsiyeler.

4. Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeleri Optimize Edin

Marc, organik arama çabalarını artırmaya çalışırken, büyük miktarda arama trafiğine sahip çok sayıda büyük şirketle rekabet edeceğini biliyordu. Bu nedenle, kısa, rekabetçi anahtar kelimeler (örneğin, “çevrimiçi anket” veya “anonim anket”) aramak yerine, daha az rekabetle daha uzun sorgular yoluyla organik trafik elde etmeye çalıştı.

Marc, 5-7 kelimeden oluşan anahtar kelime öbeklerini hedefleyen bir içerik stratejisi geliştirdi. Bu uzun kuyruklu anahtar kelimeler ayda daha az arama çekerken, genel olarak daha az rekabete sahiptiler; bu da Doopoll’un Google’ın birinci ve ikinci sayfalarına doğru ilerlemesine olanak sağladı.

Arama motoru sonuçlarını artırmak için Ahrefs’deki içerik stratejimiz hem kısa hem de uzun biçimli anahtar kelimeleri kapsar. Son derece rekabetçi ifadeleri hedefleyen nihai kılavuz parçaları ve ayda daha az arama çeken daha niş gönderiler de dahil olmak üzere blog gönderilerinin bir kombinasyonunu oluşturmaya inanıyoruz.

5. Bağlantı Oluşturmayı En Öncelikli Hale Getirin

Kendi içeriğinize bağlantı vermek her zaman iyi bir en iyi uygulamadır. Ancak yetkili dış kaynaklardan geri bağlantı kazanmak, Google’daki sıralamanızı ve tıklama oranınızı iyileştirmenin en iyi yoludur.

Pandeminin başlarında Doopoll, 400.000’den fazla yanıt alan çevrimiçi bir anket oluşturdu. Bu anket, şirket için 160’ın üzerinde geri bağlantı oluşturan bir dizi raporda ve harici makalede kullanıldı. Aniden Doopoll’un trafiği hızla arttı. Daha önce aylar süren bir hedef anahtar kelime için Google’da sıralamaya girmeleri artık birkaç hafta sürdü.

Sağlıklı bir backlink profili oluşturmak kolay değildir ancak bu, yüksek kaliteli içerik oluşturmakla başlar. Buradan indirilebilir içerik yayınlayabilir, diğer işletmelerle işbirliği yapabilir veya (Doopoll’un yaptığı gibi) orijinal araştırmalar yürütebilirsiniz. Bu, diğer siteleri içeriğinize bağlantı vermeye başlamaya teşvik edecek somut bir şey yaratır.

Tavsiye Edilen:  Denver Dijital Pazarlama Manzarası: SEO, Web Tasarımı, PPC

6. Ne Yaptığını Bilen Bir Arama Motoru Optimizasyon Ajansıyla Çalışın

İster yeni bir web sitesi oluşturuyor olun ister işinizdeki beşinci yılınızı kutluyor olun, iyi tasarlanmış bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak zaman ve çaba gerektirir. Sonuçta etkili bir SEO stratejisi, Yoast WordPress eklentisini yüklemekten veya blog yazılarınıza meta açıklamalar eklemekten daha fazlasıdır.

Ahrefs, gelen trafiği bir yılda %487’ye kadar artırmak için doğrudan şirketlerle çalışıyor. Etkili araştırma, ilgi çekici içerik, kaliteli bağlantılar oluşturma ve diğer birçok sıralama faktöründen yararlanarak müşterilerimizin trafiklerini organik olarak artırmalarına yardımcı oluyoruz.

Google’da Sıralanmak Etkili Bir İçerik Stratejisi Gerektirir

Yeni bir site başlatıyorsanız veya içerik pazarlamaya yeni yatırım yapmaya başlıyorsanız, web siteniz bir gecede Google’ın ilk sayfasını bulamayacaktır. Etkili bir SEO stratejisi geliştirmek zaman, çaba ve Google Arama Konsolu hakkında önemli miktarda bilgi gerektirir.

Web siteniz iyi bir sıralamaya sahip değilse, daha az rekabete sahip uzun kuyruklu anahtar kelimelerin peşinden gitmenizi öneririz. Ayrıca, kalıcı içerik yazmak ile okuyucularınızla güncel olaylar üzerinden bağlantı kurmak arasında bir denge kurmamız gerektiğine inanıyoruz. Son olarak, müşterilerimizi, diğer sitelerin bağlantı vereceği yüksek kaliteli içerik geliştirerek bir geri bağlantı profili oluşturmayı birinci öncelik haline getirmeye teşvik ediyoruz.

Google’da nasıl daha iyi sıralanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz SEO kursumuza kaydolmanızı öneririz. Veya sizin için SEO ve içerik yürütmemizi isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.