Web Sitesi Dönüşümlerini Artırmak için Coğrafi Hedefleme Nasıl Kullanılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Sitesi Dönüşümlerini Artırmak için Coğrafi Hedefleme Nasıl Kullanılır?

Web sitesi optimizasyonu, haber bülteni kaydı, reklam gösterimleri ve diğer amaçlar dahil olmak üzere artan dönüşüme yol açar. Optimizasyon süreci, site tarafından oluşturulan verilerin bilimsel olarak incelenmesini içerir. Bu veriler uzun vadede karar vermede yardımcı olur.

Optimizasyonlar, yaş, organikten ücretliye, ekran çözünürlükleri gibi faktörlere ve menşe ülkelerine, konuştukları dile ve takip ettikleri kültüre göre bölünebilen trafiğin kontrol edilmesine yardımcı olur.

Geniş ve çeşitli bir kitleye nasıl hitap edeceğinizi biliyor musunuz? Trafik, ziyaretçiler için kümülatif bir kelimedir ancak dönüşümü artırmak için her ziyaretçiyi takip etmeniz gerekir. Sitenizi mobil ve ücretli reklamlar gibi ortak faktörlere göre optimize etmek pek yardımcı olmaz.

Coğrafi Hedefleme, dönüşüm izleme ve dönüşüm oranlarını artırma sorununuzu çözebilir. Coğrafi hedefleme kurallarına uyarsanız, ziyaretçileri bulundukları yere, dile ve diğer faktörlere göre ayırmanın dönüşüm izleme ve artırma konusunda gerçek bir yardım sağladığını keşfedeceksiniz.

Google Ads (AdWords) Coğrafi Hedefleme nedir?

Ziyaretçileri IP, Wi-Fi ve GPS veri bağlantılarına göre belirlenen coğrafi konumlarına göre hedeflemektedir. Ziyaretçilere ülke, şehir ve eyalet gibi coğrafi konumlarına göre konuma özgü içerik sunulur. Basit görünüyor, ancak süreç doğası gereği karmaşık.

Coğrafi hedeflemeyi anlamanın en iyi yolu SERP’leri incelemektir.

Yakınımdaki restoranları ararsanız, bulunduğunuz bölgedeki mevcut lokantaları alırsınız ve sonuçlar yer değişikliği ile değişir.

Neden Google Ads (AdWords) Coğrafi Hedefleme?

Konum testi, web sayfalarınız için nelerin işe yarayabileceği konusunda ilginç bilgiler verir. Örneğin, İspanyol ziyaretçilere İngilizce içerik sunmanız mı yoksa ana dili kullanmanız mı gerektiğini söyler.

Benzer şekilde, ziyaretçilerin konum testine göre fiyat teklifi için Euro ve Dolar arasından seçim yapabilirsiniz. Daha iyi içerik sunabilir ve daha iyi fırsatlar sunabilirsiniz.

İster A/B aracını kullanın, ister çok değişkenli test yöntemini izleyin, trafiği ayırmadan önce coğrafi konuma göre bölümlere ayırarak daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Test edilecek önemli unsurlar

 1. Dil

Geçiş yapmak için eksiksiz bir dil hunisi sağlamanın yanı sıra içeriği ziyaretçilerin ana dilinde sunun. Veya neyin daha iyi performans gösterdiğini test etmek için bir KPI kullanabilirsiniz – ana dilde veya İngilizce.

Küresel kitlelere hizmet veren küresel markalar, ana dili vurgular ancak daha iyi dönüşümler için dil değiştirme olanağı da sağlar.

 1. Para birimi

Dil gibi, ziyaretçilerin yerel para birimlerini GBP, Euro ve Dolar gibi test edebilirsiniz. İşleri basitleştirmek için popüler bir ürünle deney yapabilir veya ürünü tek bir açılış sayfasında tutabilirsiniz. Şimdi coğrafi konuma göre para birimini değiştirmenin dönüşümü nasıl etkilediğini kontrol edin. Daha iyi mi?

Tavsiye Edilen:  Etkili Bir Yazılım Geliştirme Çerçevesi Nasıl Seçilir?

Uluslararası markalar, ürünlerini hedef pazarlarda satmak için para birimi seçimini kullanır.

 1. Yerel aramayla ilgili teklifler

Coğrafi konumlarıyla eşleşen teklifler yapmak için ziyaretçileri bir ülke, eyalet veya şehir içindeki belirli konumlarına kadar takip edin. Ancak, yerel pazar hakkında kapsamlı bir araştırma yapılması ve konumu tekliflerle eşleştirmesi gerekiyor. Ölçülecek şey, konum tabanlı teklifler sunulan ziyaretçilere karşı coğrafi hedefli ziyaretçilerin davranışıdır. Herhangi bir yardımın yeni filtresi var mı? Doğrudan teklif sunulan ziyaretçilerin ve konumlarını seçmeleri istenen ziyaretçilerin davranışlarını inceleyin.

Lokasyona dayalı teklifleri kullanan küresel markalar bir sorunla karşı karşıyadır: tekliflerin sınırlı mevcudiyeti. Hedeflenen müşterilerin satın alamayacağı ürün/hizmetler vermek, markanız üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Ancak küresel marka imajınızı kurtarmak için bir orta yol düşünebilirsiniz.

 1. Maç pazarlaması

Coğrafi hedefleme, pazarlama mesajını ziyaretçilerin konumuyla eşleşecek şekilde özelleştirir. Mesaj, gün, saat ve bölge gibi özelliklere göre görüntülenecektir, ancak sitenizdeki mesajın coğrafi olarak belirli kullanıcılara sunulanla aynı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Neyin daha iyi dönüşüm sağladığını kontrol etmek için coğrafi hedefli tabanlı açılış sayfasına ve ayrıca genel bir sayfaya coğrafi hedefli trafik gönderin.

Örneğin, Google Chrome kampanyası Avrupa’da 100’ün üzerinde farklı reklam sunar ve trafik eşleşen açılış sayfalarına gönderilir.

 1. Görsel öğeler

Diğer öğeler gibi, tasarım içeren görselleri değiştirmek de davranışı etkileyebilir. Örneğin ulusal bayrak kullanmak, benzer tasarım kullanmaktan daha fazla dikkat çekebilir. Aynı şekilde tatil temalarına göre de değişiklikler yapılabilmektedir. Belirli kültürlerden ziyaretçileri çeken parlak renkler gibi birçok örnek var.

Coğrafi hedefleme ile görsel öğeleri filtre olarak kullanan markalardan öğrenebilir ve ürünleri/hizmetleri için en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Google Ads (Adwords) kampanyasına yeni lokasyon nasıl eklenir?

Yeni bir konum eklemek için şu adımları izleyin:
1. Hedefleme sekmesini ve ardından Yerler sekmesini seçin.
2. Konum ekle’yi tıklayın. İstenirse, yeni konumu eklemek istediğiniz kampanyayı seçin.
3. Konumunuzu aşağıdaki yollardan biriyle girin:
*Konumu aramak ve seçmek için Konumu düzenle/bul’a tıklayın (önerilen).
*Konum kimliğini ID:n biçiminde girin; burada n, geçerli bir konum kimliğidir.
*Konum alanına konum adını yazın, ardından göndermeden önce konumu çözün.
*Yakın hedefleme eklemek için (belirli bir harita noktasının etrafındaki 50 mil gibi), bir CSV içe aktarma kullanmalısınız.

Test için sitenizi coğrafi olarak nasıl hedefleyebilirsiniz?

Konuma dayalı testlerdeki en iyi uygulamaları öğrenelim.

 1. IP Yönlendirmesi

.htacess gibi IP tabanlı yönlendirmeler httpd.conf basittir ve sunucularda sorunsuz bir şekilde kurulabilir. GeoIP API’sini (MaxMind) sunucu ile yapılandırmak ve trafiği IP adreslerine göre yönlendirmek daha kolaydır. İşiniz, dönüşüm testi için farklı açılış sayfaları hazırlamak olacaktır.

 1. Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı
Tavsiye Edilen:  Web sitesi tasarımının trafik üzerindeki etkisi

AdWords aynı zamanda web sayfalarını test etmenin kolay ama pahalı bir yoludur. Dil gibi coğrafi hedefleme için kampanyaları kolayca ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, reklamlarınızın hedef URL’lerini test için optimize edebilirsiniz. Daha iyi sonuçlar için farklı açılış sayfaları ayarlayabilirsiniz. PPC avantajı, hızlı sonuç vermesi ve konum tabanlı analiz hakkında daha fazla fikir verebilecek zengin bir veri oluşturmasıdır.

 1. Coğrafi Hedefleme Etki Alanları/alt klasörler

Google’ın Web Yöneticisi yönergeleri, web sayfalarının aşağıdakilere göre bölümlere ayrılmasını önerir: yer hedefleme. İspanya/İspanyolca için es.example.com veya www.example.com/es/ gibi konuma dayalı alt alanlar veya alt klasörler oluşturmanız gerekir. Genel bir TLD’nin (.com, .org vb.) kullanılması, yerel arama için daha iyi bir seçenektir çünkü alt alan adlarının veya alt klasörlerin Google’da yerel aramaya ulaşma şansı daha yüksektir. Ancak yerel aramalar üzerinde çalışmayı gerektirecektir. Unutulmaması gereken başka bir şey de dil faktörünü ele almayacağıdır. Google arama sonuçlarında coğrafi konumun ötesine bakmanız önerilir.

 1. Coğrafi Hedef İçerik

İçerikle coğrafi hedefleme için mevcut trafik akışına güvenebilirsiniz. Ayrıca, çok değişkenli test için içeriğe özgü öğeleri, AdWords ek yükü ve arama ağı pazarlama stratejisi hakkında endişelenmeden seçebilirsiniz.

Test seçenekleri

 1. kodlama

Sahne arkasından çalışmak konusunda rahatsanız, PHP veya JavaScript ile kodlamayı kullanabilirsiniz. Bir coğrafi konum veri tabanını hedeflemek ve buna göre görüntüleme mantığını gerçekleştirmek için kodlar yazın. Bu görevin nasıl gerçekleştirileceğini gösteren çok sayıda örnek var.

 1. Web Servisleri ve Araçları

Ne yazık ki, web servislerinde ve araçlarında çok az seçenek var. Örneğin, Omniture ve benzeri diğer araçlar coğrafi hedeflemede yardımcı olabilir. UnBounce ve Visual Web Sitesi Optimize Edici ve hatta Google’ın Web Sitesi Optimize Edici gibi platformlar, coğrafi hedefleme veya web öğelerinde çok az yardım sağlar.

 1. Google Web Sitesi Optimize Edici + BTBuckets çözümü

Google Web Sitesi Optimize Edici’yi ve BTBuckets’ı ücretsiz olarak kullanmak, bölünmüş test yapmak için harika bir yoldur. BTBuckets, gerçek zamanlı bir segmentasyon aracı olarak, trafiğin ve ziyaretçilerin davranışlarının segmentlere ayrılmasını sağlar. Web Sitesi Optimize Edici kodunu çalıştırmak, bir segmentasyon işlemidir.

BTBuckets, BTBuckets’ta segmentasyonu işlemek için Google Web Sitesi Optimize Edici kodunu değiştiren bir tarayıcı eklentisi sağlar. Avantajı, hızlı ve kullanımının basit olmasıdır. Çok değişkenli testler için buna güvenebilirsiniz.

 1. Google Web Sitesi Optimize Edici’yi başlatın ve bir test oluşturmak için web sitenizin sayfalarına JavaScript kodu uygulayın.
 1. BTBuckets’ta coğrafi konum gruplarını ayarlayın.
Tavsiye Edilen:  Instagram DMS Çalışmama Sorunu Nasıl Düzeltilir?

III. BTBuckets izleme etiketini sitenize ekleyin.

 1. Grup eşleşmesi durumunda, etiketleri koşullu olarak etkinleştirmek için Web Sitesi Optimize Edici etiketlerini değiştirmeniz gerekir.
 1. Şimdi testi çalıştırmak için ayarlar tamamlandı.

Çalıştığını nereden biliyorsun?

Hedefleme Alın testine başladığınızdan beri, denemenin sonuçlarını görmek için can atacaksınız. En iyi yol, hedeflenen yerlerin ziyaretçilerinden geri bildirim vermelerini istemektir. Ancak çok fazla zaman ve daha fazla evrak gerektiren çok büyük bir iş olurdu. Coğrafi Hedefleme sonuçlarını test etmenin başka bir yolu, farklı küresel konumlardan web’de gezinmeye izin veren küresel coğrafi proxy ağını kullanmaktır.

100’den fazla ülke ve şehirden göz atmaya izin veren birkaç proxy hizmeti vardır. Ancak tarayıcı uzantılarını kullanmak daha uygundur. Bir açılır menü kullanarak konum seçimine ve sorunsuz bir şekilde göz atmaya olanak tanır.

Küresel proxy araçları, coğrafi hedefli dönüşüm için birçok avantaja sahiptir

Deneyin nasıl gittiğini görün.

Ayarları doğrulamak ve gerekirse düzeltmeler yapmak için huniyi kontrol edin.

Dönüşümü etkileyebilecek performansı ve gecikmeyi inceleyin. Sayfa Hızına bakarsanız, mesafe=gecikme=düşük dönüşüm olduğunu görürsünüz.

AdSense çalıştırıyorsanız, sitenizde hangi reklamların görüntülendiğini kontrol etmelisiniz. Web sayfalarınızda yayınlanan reklamları görmek için sitenize farklı konumlardan erişin. Reklamlar, ziyaretçilerinizin dönüşüm gerçekleştirmesini engelleyen bir faktör olabilir.

Son olarak, rakiplerinize göz kulak olmalısınız. Rakiplerinizin ne yaptığı hakkında tam bilgiye sahip olmalısınız. Coğrafi hedefleme için teklifler ve anlaşmalar hakkında size harika bir fikir verebilirler. Bu zeka, kazanan bir tasarımın yapılmasına veya popüler bir hikayenin anlatılmasına yardımcı olacaktır. Testlerinizi değiştirmek için bilgileri kullanabilirsiniz.

Çözüm

Blog, Coğrafi Hedefleme web sayfalarının ve konuma özgü trafiği dönüştürmenin avantajlarına ışık tutuyor. Konumun tarayıcı veya ekran çözünürlüğünden daha önemli olabileceği önemli bir noktayı vurgular.

Ge-hedefleme basit ve herkes için faydalıdır – web siteleri, reklamverenler ve yayıncılar. İster AdWords pazarlaması, ister arama pazarlaması üzerinde çalışıyor olun, coğrafi hedefleme tam size göre. İçeriğin ihtiyaçlarla eşleştirilmesini sağlar. Ayrıca, dönüşümü artırmak için trafikle deneme yapılmasına olanak tanır.

Coğrafi hedefleme için, küresel proxy araçları gibi izleme araçlarını kullanmalı ve hedeflenen kullanıcıların pazar eğilimlerini ve davranışlarını anlamaya çalışmalısınız. Yüksek dönüşüm oranı elde etmek için iş zekası ve içgörüsüyle yaratıcı olmanız gerekir.