Web Sitesi Gönderimleri Nasıl Takip Edilir

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Sitesi Gönderimleri Nasıl Takip Edilir

22.03.2023 10:00 tarihinde gönderildi

Web sitenizde bize ulaşın sayfanız, e-posta kayıt listeniz, fiyat teklifi talep formunuz veya başka türde bir gönderim formunuz var mı? Eğer öyleyse, bu gönderim formlarının başarısını takip ediyor musunuz? Aksi halde kendinize yeni potansiyel müşterilere ve potansiyel müşterilere mal olabilirsiniz!

Ahrefs'ten potansiyel müşteri yaratma infografik

Web sitenizdeki gönderim formlarını izlemek, kullanıcı davranışını izlemenin ve web sitesi performansını iyileştirmenin önemli bir parçasıdır. Google Etiket Yöneticisi’ni (GTM) ve Google Analytics 4’ü (GA4) kullanarak gönderim formlarınız için izlemeyi kolayca ayarlayabilir ve kullanıcı davranışına ilişkin değerli bilgiler toplayabilirsiniz.

Bu blog yazısında, GTM ve GA4 kullanarak gönderim formları için izlemeyi ayarlama adımlarında size yol göstereceğiz.

Google Analytics 4’teki form gönderimi gibi etkinliklerin izlenmesi, kullanıcıların web sitenizin içeriğiyle nasıl etkileşim kurduğunu bilmenizi sağlar. Bu bilgileri analiz ederek içerik pazarlama stratejinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda bilinçli kararlar verebilirsiniz. Google Analytics 4 etiketlerini kullanarak aşağıdaki gibi önemli soruları yanıtlayabilirsiniz:

  • Dönüşüm oranım nedir?
  • En çok hangi tür formlar gönderiliyor?
  • En çok form gönderimini hangi sayfalar alıyor?

Neye ihtiyacın var

Gönderim formu takibini Google Etiket Yöneticisi ile ayarlamak için her iki hesapta da belirli izinlere ihtiyacınız olacak. Aşağıdaki öğelere sahip olduğunuzda GA4 mülkünüzdeki gönderim formlarını izlemeye hazırsınız:

  • Web sitesinin kaynak koduna erişim
  • Google Analytics 4 hesabındaki düzenleyici izinleri
  • Google Etiket Yöneticisi kapsayıcısına düzenleyici erişimi
  • Google Analytics 4 Yapılandırması ayarlanmış bir Google Etiket Yöneticisi Kapsayıcısı

Lütfen Sosyal Medya/Paylaşım Çerezlerinin bu içeriğe erişmesine izin verin.

1. Adım. Hedef URL’nizi Belirleyin

Bir gönderim formunu izliyorsanız iletişim sayfanızdan ayrı bir onay URL’nizin olması önemle tavsiye edilir. Örneğin, www.globalreach.com/contact adresine giden kullanıcıları izlemek yerine www.globalreach.com/contact/confirmation adresine giden kullanıcıları izlemek istiyorsunuz. Bu, iletişim sayfanıza yapılan tüm kullanıcı ziyaretleri yerine nitelikli potansiyel müşterileri izlemenizi sağlar.

Tavsiye Edilen:  2023'te Takip Etmeniz Gereken 31 Sosyal Medya Uzmanı

Onay URL’nizin ne olduğunu belirlemek istiyorsanız web sitenizi önizleme modunda başlatın ve bir test gönderim formu doldurun. “Değişkenler” bölümünün altında “Sayfa URL’si”ni arayın.

Adım 2. GTM’de Tetikleyici Ayarlayın

Daha sonra, kullanıcı onay sayfasına ulaştığında etiketi tetikleyecek bir GTM tetikleyicisi ayarlamanız gerekir. Tetikleme bölümünü seçin ve “Yeni” düğmesine tıklayın. “Pencere Yüklendi” seçeneğini seçin. Oradan “Bazı Pencere Yüklü Etkinlikler” seçeneğine tıklayın. Artık değişkeninizi, eşleme türünüzü ve parametrenizi seçebileceksiniz. Bunun gibi çoğu durumda, “Sayfa URL’sinin” “(onay URL’niz)”e eşit olmasını öneririz.

Ahrefs'in GA4 eğitimine ilişkin dijital pazarlama blogu

3. Adım. GTM’de Etiket Ayarlayın

Tetikleyiciniz ayarlandıktan sonra, birlikte çalışabilmeleri için bir etiket oluşturmanız gerekir. GTM Etiketleri bölümüne tıklayın ve “Yeni” butonuna tıklayın. Etiket Yapılandırması için “GA4 Etkinliği”ni seçin. GA4 Yapılandırma Etiketinizi seçin. En iyi sonuçları elde etmek için “Etkinlik Adı” altında Google’ın önerdiği etkinlik adlarını kullanın. Bu örnekte “Tıkla”yı kullanacağız.

“Parametre Adı” için Google Analytics 4’teki verileriniz için kullanmak istediğiniz adı girin. Bunun için alt çizgilerin gerekli olduğunu unutmayın, bu nedenle “contact_us_confirmation” kullanacağız. Son olarak “Değer”, GA4’teki etkinliğin nasıl etiketlendiğidir. Bu bölümde Değişken simgesine tıklayıp “Sayfa URL’si”ni seçmenizi öneririz.

Ahrefs'in GA4 eğitimine ilişkin dijital pazarlama blogu

Adım 4. İzlemenizi Test Edin

Google Etiket Yöneticisi’ni önizleme modunda başlatın ve bir gönderim formu gönderin. Etiketinizin tetiklenmesi, etiket ve tetikleyici kombinasyonunuzun çalıştığı anlamına gelir!

5. Adım. Değişikliklerinizi Yayınlayın

Etiket kurulumunuz amaçlandığı gibi çalışıyorsa devam edin ve Google Etiket Yöneticisi kapsayıcınızın sağ üst köşesindeki “Gönder” düğmesini tıklayarak değişikliklerinizi yayınlayın.

Ahrefs'in GA4 eğitimine ilişkin dijital pazarlama blogu

6. Adım. Özel Boyutunuzu Google Analytics 4’e Aktarın

24 saat sonra boyutunuzu içe aktarmak için Google Analytics 4’ün “Özel Tanımlar” bölümüne gidin. “Etkinlik Parametresi” bölümünün altında parametre adınızı seçin; boyutunuzu adlandırmanız ve bunun için kısa bir açıklama yazmanız istenecektir. Etkinlik parametresi, Google Etiket Yöneticisi’ne eklediğiniz parametreyi yansıtmalıdır. Bunu yaptığınızda, verilerin Google Analytics 4 mülkünüzde doldurulmaya başlaması 24 saat daha sürecektir.

Tavsiye Edilen:  Java Geliştirme Dış Kaynak Kullanımı

Ahrefs'in GA4 eğitimine ilişkin dijital pazarlama bloguAhrefs'in GA4 eğitimine ilişkin dijital pazarlama blogu

Ahrefs'in GA4 eğitimine ilişkin dijital pazarlama blogu

Adım 7. Verilerinizi Analiz Edin

Artık web sitenizdeki form gönderimlerini takip ettiğinize göre, verileri web sitenizin performansını artırmak için kullanabilirsiniz. En çok hangi formların gönderildiği, hangi sayfaların en yüksek gönderim oranlarına sahip olduğu, hangi alanların en çok hataya neden olduğu gibi kullanıcı davranışlarını analiz edebilirsiniz. Verileri, gönderim sürecinizdeki darboğazları tespit ederek ve kullanıcı deneyimini iyileştirecek değişiklikler yaparak web sitenizin dönüşüm oranını optimize etmek için de kullanabilirsiniz.

Temel Çıkarım: Web Sitesi Formu Gönderimlerini Takip Ederek Daha Fazla Web Sitesi Potansiyeli Elde Edin

GTM ve GA4’ü kullanarak web sitenizdeki form gönderimlerini takip etmek, kullanıcı davranışı hakkında bilgi edinmenin ve web sitesi performansını iyileştirmenin basit ama güçlü bir yoludur. Bu eğitici blogda özetlenen adımları izleyerek yalnızca birkaç dakika içinde form izlemeyi kurabilir ve web siteniz hakkında bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilecek değerli verileri toplamaya başlayabilirsiniz.