Web Sitesi Oluştururken Sorulacak Sorular

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Sitesi Oluştururken Sorulacak Sorular

04/05/2023 08:30 tarihinde gönderildi

İşletmenizin yeni bir web sitesine mi ihtiyacı var? Bir web sitesi oluşturmak büyük bir zaman, para ve kaynak yatırımıdır; bu nedenle, başlamadan önce kendinize birkaç soru sormanız önemlidir.

İster sıfırdan yeni bir web sitesi oluşturuyor olun ister mevcut bir web sitesini yeniden tasarlıyor olun, bu 10 soruyu yanıtlamak, işletmeniz için en iyi yeni web sitesini nasıl oluşturacağınız konusunda bilinçli kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Yeni Bir Web Sitesine İhtiyacınız Olduğunun İşaretleri

Ahrefs'in web sitesi yeniden tasarımı bloguBir web sitesi ne sıklıkla yeniden tasarlanmalıdır? Araştırmaya göre, Bir web sitesinin ortalama ömrü 2 yıl 7 aydır. Ancak bir web sitesinin ömrü siteden siteye farklılık gösterebileceğinden, bu bir kuraldan ziyade bir kılavuzdur.

Bir web sitesinin yeniden tasarlanması gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız? Web sitenizin yeniden tasarlanması gerektiğine dair bazı yaygın işaretler şunlardır:

 • Web siteniz eski ve modası geçmiş görünüyor
 • Web siteniz yavaş
 • Web siteniz mobil uyumlu değil
 • Web siteniz WCAG uyumlu değil
 • Web sitenizin düzenlenmesi/yönetilmesi/gezinilmesi zor
 • Web sitenizin analizleri kötü
  • Yüksek hemen çıkma oranı, düşük etkileşim metrikleri vb.

Ücretsiz WCAG Uyumluluk Taraması Ücretsiz Web Sitesi Sağlık Denetimi

1. Mevcut web sitenizde neler çalışıyor? Mevcut web sitenizde neyi sevmiyorsunuz?

Yeni bir web sitesi oluşturmanın ilk adımı mevcut sitenizi değerlendirmektir. Bu, web sitenizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize ve neyi korumak veya değiştirmek istediğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Mevcut web sitenizi değerlendirirken aşağıdaki soruları göz önünde bulundurun:

 • Web sitenizdeki hangi sayfalar en fazla trafiği alıyor?
 • Hangi sayfalarda hemen çıkma oranı yüksektir (yani ziyaretçiler hızla ayrılır)?
 • Web siteniz mobil uyumlu mu?
 • Web sitenizde gezinmek kolay mı?
 • Sitenizde en çok hangi tasarım ve işlevsellik özelliklerini beğeniyorsunuz?
 • Sitenizde beğenmediğiniz veya sitede eksik olduğunu düşündüğünüz tasarım ve işlevsellik yönleri nelerdir?
Tavsiye Edilen:  3 Adımda Google'da Bir Web Sitesinin Tamamında Nasıl Arama Yapılır? [+ Example]

2. Yeni web siteniz için hedefleriniz neler?

Web sitenizi oluşturmaya başlamadan önce iş hedeflerinizi ve web sitenizin neyi başarmasını istediğinizi net bir şekilde anlamanız gerekir. Potansiyel müşteriler yaratmak, satışları artırmak, marka bilinirliği oluşturmak, bilgi kaynağı olmak veya bunların tümünü mi istiyorsunuz? Hedeflerinizi belirledikten sonra, web sitenizin tasarımını ve içeriğini onlara ulaşacak şekilde uyarlayabilirsiniz.

3. Ziyaretçilerin web sitenizde ne yapmasını istiyorsunuz?

Ziyaretçiler web sitenize geldiğinde hangi işlemleri yapmalarını istiyorsunuz? Bir iletişim formu doldurmalarını, bir ürün satın almalarını veya bir bültene kaydolmalarını mı istiyorsunuz? Ziyaretçilerin web sitenizde hangi eylemleri gerçekleştirmesini istediğinizi anlamak, web sitenizi net bir harekete geçirici mesajla (CTA) tasarlamanıza ve onları bu eylemi gerçekleştirmeye yönlendirmenize yardımcı olacaktır.

Ahrefs'in web sitesi yeniden tasarımı blogu

Bir web sitesi ziyaretçisinin gerçekleştirmesini istediğiniz eylemi belirlemek, hangi ek web geliştirme çalışmasının gerekli olacağını ve/veya hangi üçüncü taraf entegrasyonlarının gerekli olabileceğini bilmek için de gereklidir.

Ahrefs'in web sitesi yeniden tasarımı blogu4. Web sitenizin nasıl görünmesini istiyorsunuz?

Web sitenizin tasarımı başarısındaki en önemli faktörlerden biridir. Görsel olarak çekici, gezinmesi kolay ve marka imajınızla tutarlı bir tasarım seçmek önemlidir. Web sitenizi tasarlarken renk şemaları, tipografi ve düzen gibi faktörleri göz önünde bulundurun. Tasarımınızın tutarlı kalmasını sağlamak ve stillerin çakışmasını önlemek için sitenin tamamı için tek bir kapsayıcı web tasarım stili seçin.

5. Zaman çerçeveniz ve bütçeniz nedir?

Bir web sitesi oluşturmak zaman ve para gerektirir, bu nedenle gerçekçi beklentiler ve bütçeyi buna göre belirlemek önemlidir. Web sitenize ne kadar zaman ve para yatırmak istediğinizi belirleyin ve tamamlanması için gerçekçi bir zaman çizelgesi belirleyin. Ödeyebileceğinizden fazlasını harcamak kesinlikle istemeseniz de, en ucuz web sitesi seçeneğini aramamak önemlidir. Hızlı, güvenli ve güvenilir bir web sitesine yatırım yapmak kısa sürede kendini amorti edecektir.

Tavsiye Edilen:  SEO, Web Hakkında Bilgi Edinmek İçin Veri Grafiklerine Dönüyor

6. Rakiplerinizin web sitelerinin ortak noktaları nelerdir?

Rakiplerinizin web sitelerini araştırmak, sektörünüzde neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda size değerli bilgiler verebilir. Rakiplerinizin web sitelerinde bulunan ortak temaları ve tasarım öğelerini arayın. Bu, hedef kitlenizin web sitenizden ne beklediğini ve kendinizi farklı kılmak için neler yapabileceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

7. Web sitenizi nerede barındıracaksınız?

Doğru web sitesi barındırma sağlayıcısını seçmek, web sitenizin başarısı için çok önemlidir. Barındırma sağlayıcınız web sitenizin hızını, güvenliğini ve çalışma süresini etkileyeceğinden ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek saygın bir sağlayıcı seçmeniz önemlidir. Bir barındırma sağlayıcısı seçerken bant genişliği, depolama alanı ve sunucu konumu gibi faktörleri göz önünde bulundurun.

Ahrefs'in web sitesi barındırma sağlayıcısı grafiği

8. Yeni web sitenize BT desteğini kim sağlayacak?

Web siteniz çalışır hale geldiğinde, güvenli ve işlevsel kalmasını sağlamak için sürekli BT desteğine ihtiyacınız olacak. Web sitesi güncellemeleri ve güvenlik güncellemeleri gibi rutin web sitesi bakımlarını gerçekleştirmenin yanı sıra, web sitenizle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda size yardımcı olacak BT destek hizmetlerine sahip olmak da önemlidir.

9. Yeni sitenizin başarısını nasıl ölçeceksiniz?

Web sitenizin başarısını ölçmek, iş hedeflerinizi karşıladığından emin olmak için önemlidir. Web sitenizin başarısını ölçmek için trafik, dönüşüm oranları veya etkileşim ölçümleri gibi hangi ölçümleri kullanacağınızı belirleyin. Bu, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemenize ve web sitenizin performansını artırmak için veriye dayalı kararlar vermenize yardımcı olacaktır. Web sitenize bağlı bir Google Analytics 4 (GA4) hesabınızın olduğundan emin olmak, herhangi bir web sitesini yayınlamadan önce önemli bir adımdır.

10. Yeni web sitenizi nasıl tanıtacaksınız?

Web siteniz yayına girdikten sonra, trafiği artırmak ve potansiyel müşteriler oluşturmak için onu hedef kitlenize tanıtmak önemlidir. Sosyal medya, e-postayla pazarlama, SEO veya ücretli reklam yoluyla web sitenizi nasıl tanıtacağınızı belirleyin. Web sitenizin hak ettiği görünürlüğü elde etmesini sağlamak için iş hedeflerinize ve bütçenize uygun bir dijital pazarlama stratejisi geliştirin.

Tavsiye Edilen:  Kodsuz Mobil Uygulamanız İçin Doğru Veritabanını Seçin: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temel Çıkarım: Doğru Soruları Sormak Yeni Web Sitenizi Başarıya Hazırlamanıza Yardımcı Olur

Yeni bir web sitesi oluşturmak veya mevcut web sitenizi yenilemek, dikkatli planlama ve çeşitli faktörlerin dikkate alınmasını gerektirir. Web sitesi projenize başlamadan önce kendinize bu 10 soruyu sorarak web sitenizin iş hedeflerinizi karşıladığından, hedef kitlenizde yankı uyandırdığından ve ölçülebilir sonuçlar sağladığından emin olabilirsiniz.