Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır – Küçük İşletmeler İçin Nihai Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır – Küçük İşletmeler İçin Nihai Kılavuz

Bir yolculuğa çıktığınızı, ıssız bir otoyolda neşeyle sürdüğünüzü ve birdenbire ülkenin en iyi hamur işleriyle övünen bir kafenin önünde bekleyen uzun bir araba kuyruğu gördüğünüzü hayal edin. Nefis, sizce, ama bu yeri hiçliğin ortasında nasıl buldular?

Günlük işe gidip gelme trafiğinizin aksine, sadece bahsedilmesi birdenbire baş ağrısını tetikleyebilir, web sitesi trafiği, ülkedeki en iyi hamur işlerine gitmek için bekleyen uzun araba kuyruğu gibidir: iş için harika. Web sitelerinde trafik elde etme hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bir kez edindikten sonra web sitesi trafiğini nasıl artıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin!

Temel Çıkarımlar

 • Web sitesi trafiği, belirli bir web sitesini kaç kişinin ziyaret ettiğini ve siteyle nasıl etkileşim kurduklarını ölçer.
 • Web sitesi trafiği bir bilgi hazinesidir: Kullanıcıların web siteniz hakkında neyi sevdiği (ve nefret ettiği!) hakkında bilmeniz gereken hemen hemen her şeyi size söyleyebilir.
 • Web sitenizin trafiğini artırmanın birçok yolu vardır. Ancak, web sitenize nasıl trafik çekeceğiniz konusunda herkese uyan tek bir yanıt yoktur.

Web Sitesi Trafiği Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, web sitesi trafiği, bir web sitesini ziyaret eden kişilerin sayısını ve kullanıcılar ile web sitesi arasındaki toplam veri alışverişini ifade eder. İki ana web sitesi trafiğimiz var: ücretli trafik ve organik trafik. Bu farkı bilmek, web sitesi trafiğini nasıl artıracağınızı anlamak için önemlidir!

Organik trafik, adından da anlaşılacağı gibi, tamamen doğal, yerel web sitesi trafiğidir. Bu, öncelikle sizi Google aramaları, sosyal medya sayfaları, haber bültenleri, ağızdan ağza vb. yoluyla bulan kişileri içerir.

Ücretli trafik ise sponsorluklar, tıklama başına ödemeli reklamlar, etkileyici pazarlama, sponsorlu gönderiler vb.

Web Sitesi Trafiğini İzlemeyi Neden Önemsemelisiniz?

Tamam, pastaneden çıkan sıranın neden önemli olduğunu anladım diyorsunuz. Ama sırada kaç kişinin olduğuyla neden daha fazla ilgileneyim ki?

Kesinlikle, bilgi güçtür. Müşterileriniz için sorunlara neyin neden olduğunu biliyorsanız, bir şeyi değiştirmeniz gerekir. Örneğin, hamur işleri için krema toplamakla çok zaman harcıyorlarsa veya kredi kartı almadığınız için kasadan ayrılıyorlarsa, bir çözüm bulmanız gerekir.

Web sitesi trafiğini izlemek, parmaklarınızı web sitenizin nabzını tutmak gibidir. Kullanıcıların web sitenizle nasıl etkileşime girdiği hakkında size bir bilgi dünyası verebilir! Kullanıcılar belirli bir sayfada ne kadar zaman harcadı? Ana sayfanıza gelir gelmez ayrıldılar mı? Ayrılmadan önce satın alma sürecinde ne kadar ilerlediler?

Web sitesi trafiğini izlemekten elde edilen veriler, hedef müşteri tabanınızın ne aradığını ve zamanlarını ve işlerini korumak için neleri değiştirmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olmak açısından paha biçilmez olabilir. İşte web sitesi trafiğini izleyerek elde edebileceğiniz ve daha sonra web sitesindeki trafiği nasıl artıracağınızı anlamak için yararlanabileceğiniz birkaç içgörü.

 • Web sitenizin hangi bölümlerinin kullanıcılarınızı uzaklaştırdığını veya uzaklaştırdığını anlayabilirsiniz: uzun check-out süreçlerinden organize ana sayfalara kadar, web sitesi trafiğini izleme, kullanıcılarınızın sizden nefret ettiği (ve sevdiği!) 10’dan fazla şeyi size söyleyebilir!
 • Bölgeler, yaş ve cinsiyet demografisi vb. açısından kullanıcılarınızın nereden geldiğini görebilirsiniz. Size giden yolu kimin bulduğuna dair net bir görüş, hedef kitlenizi daraltmanın harika bir yoludur!
 • Etkileyici bir içerik planı oluşturmak için web sitesi trafiği izlemeyi de kullanabilirsiniz. Kullanıcılarınız zamanlarının çoğunu ürün tavsiye sayfalarınızda değil de blogunuzda geçiriyorsa, web sitenizin hangi bölümünün hedefe ulaştığını ve enerjinizi nereye odaklamanız gerektiğini bilirsiniz!
Tavsiye Edilen:  Ajans dış kaynak kullanımının geleceği: Sosyal medya hizmetlerinin gelişen manzarasına ilişkin içgörüler

Nihayetinde, müşteri/kullanıcı her şeye gücü yeten hükümdardır ve web sitesi izleme, kullanıcı deneyimlerini daha iyiye doğru değiştirmek veya geliştirmek için tam olarak ne yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olarak kalabalığın arasından gerçekten sıyrılmanızı sağlar!

Artık o pastanenin bu duruma gelmek için ne yaptığını biliyorsunuz: Dikkat ettiler.

Web Sitenizin Trafiğini Nasıl İzleyebilirsiniz?

Artan web sitesi trafiğine yanıt bulmak için, web sitenizin trafiğini izleyerek başlamanız gerekir. Endişelenme, seni yakaladık! İnternette, web sitesi trafiğini ve özel olarak göz önünde bulundurmak istediğiniz diğer kriterleri izlemek için kullanabileceğiniz çok sayıda analiz aracı var! Bir kullanıcının web sitenizi nasıl bulduğu, hangi sayfaları ziyaret ettiği, her birinde ne kadar zaman harcadığı, herhangi bir formu doldurup doldurmadığı, herhangi bir satın alma işlemi gerçekleştirip gerçekleştirmediği gibi ölçümleri ölçmek için analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca kullanıcının yaşı, cinsiyeti ve bölgesi gibi demografik verileri ve hangi cihazı kullandıklarını da alırsınız!

Web sitesi trafiğini izlemek için kullanabileceğiniz birkaç araç:

1. Google Analytics

Google, boşuna bir ev adı değildir (ve önyükleme yapmak için fiil!). Temmuz 2021 itibarıyla Google, %99,68 Hindistan’ın mobil arama motoru pazarının! Ücretsiz sürümü, web sitenizin trafiğini nasıl artıracağınızı belirlemek için kullanabileceğiniz mutlak bir kamyon dolusu trafik verisi sunar. Ziyaretçilerinizin konumunu (ülke, şehir vb.) – kaynakları – organik, doğrudan, ücretli vb. – görmenizi sağlar ve hatta satışları izlemek için e-ticaret takibi sunar!

2. Kissmetrics

Tanınmış, ücretli bir analiz aracı olan Kissmetrics, kullanıcılarınızın web sitenizde zamanlarını nasıl geçirdiklerini ve potansiyel olarak nerede yanlış yapıyor olabileceğinizi takip edebilmeniz için kolay uygulama ve uygulama sunar. Kissmetrics ayrıca, pazarlama stratejileri aracılığıyla web sitenize nasıl trafik çekeceğinizi anlamaya çalışıyorsanız özellikle yararlıdır!

3. ClickTale

ClickTale, oturum kaydında özellikle etkilidir ve belirli bir kullanıcının uzun bir süre boyunca web sitenizde nasıl zaman geçirdiğini tam olarak görmenize olanak tanır! Web sitenizin hangi bölümlerinin etkili bir şekilde çalıştığını ve hangi bölümlerinin hedef kitleniz tarafından beğenilmesi için biraz kurcalanması gerektiğini belirlemenize yardımcı olur!

Web Sitesi Trafiğini Nasıl Artırırsınız?

Artık iyi türdeki trafiğe – web sitesi trafiğine – dikkat etmenin önemi konusunda net olduğumuza göre, asıl soru web sitesi trafiğini nasıl artıracağımızdır? Uzun kuyruklara giden en kesin yol harika hamur işleri olsa da, sizinkinin ülkenin en iyisi olduğunu nasıl söylersiniz?

İşte web sitesi trafiğini nasıl artıracağınızı planlamak için göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç strateji.

1. İlgi Çekici İçerik Oluşturun

İnternette içerik dünyayı yönetir. Etkileyici ve akılda kalıcı içerik oluşturmak ve yayınlamak çok önemlidir: gürültüyü kesmenize ve bir etki yaratmanıza yardımcı olur. Aşağıdaki diğer stratejilerle birleştiğinde keskin, net ve çekici içerik, web sitesi trafiğinin nasıl artırılacağına dair en etkili yanıtlardan biridir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli içerik biçimlerini kullanabilirsiniz:

 • internet sayfaları
 • Bloglar
 • Bülten
 • Durum çalışmaları
 • Web Seminerleri
 • Beyaz kağıtlar
 • E-posta
 • videolar

Her işletmenin tüm içerik biçimlerini kullanması gerekmese de çeşitlilik, farklı hedef kitle segmentlerine ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

2. Anahtar kelimeler

Pekala, harika içerikler ürettiğimi söylüyorsunuz. Orada kelime nasıl alınır? Cevap anahtar kelimelerdir. İnternetteki yazınıza alakalı anahtar kelimeleri doğal olarak dahil etmek, arama motoru görünürlüğü söz konusu olduğunda sıralamayı yükseltmenin kesin bir yoludur! Meta açıklamalarınız, sayfa başlıklarınız, üstbilgileriniz ve hatta URL’niz dahil olmak üzere içerik çerçevenizdeki tüm önemli yerlerde alakalı anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun.

Tavsiye Edilen:  Uzaktan, Giriş Düzeyi Dijital Pazarlama İşine Nasıl Başvurulur?

İçeriğinizde kullanmanız gereken birincil, ikincil ve ek anahtar kelimeler olmak üzere 3 tür anahtar kelime vardır. Birincil anahtar kelime, elbette, içeriğin birincil odak noktası olmalıdır. İkincil anahtar kelimeler, birincil anahtar kelimeyi küçük bir değişiklikle tamamlar. Ek anahtar kelimeler, birincil ve ikincil anahtar kelimelerden farklı şekilde ifade edilmiş veya hecelenmiş diğer ilgili anahtar kelimelerdir.

Nişiniz için en üst sıradaki anahtar kelimeleri bulmak için bazı çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz!

3. Sosyal Medyada Aktif Kalın

Akıllı telefonunuzu elinize aldığınızda ilk yaptığınız şey nedir? Omzunuzun üzerinden bakmak istemiyoruz, ancak Instagram, Twitter, Facebook ve hatta Tumblr gibi en sevdiğiniz sosyal medya uygulamasına dokunduğunuza bahse gireriz! Çoğu kullanıcı, zamanlarının çoğunu çevrimiçi olarak sosyal medyada geçirir ve bu da sosyal medyayı web sitenize trafik çekmek için ayrılmaz bir araç haline getirir.

En popüler ve en iyi performans gösteren sosyal medya siteleri şunları içerir:

 • Youtube
 • twitter
 • instagram
 • Pinterest
 • Facebook

Bu web siteleri, yalnızca hedef kitlenizle bağlantı kurmanın ve onlarla etkileşim kurmanın harika bir yolu değil, aynı zamanda web sitesi trafiğini artırmaya da yardımcı oluyor. Ama bu nasıl oluyor? Sadece web sitesi bağlantısını profil sayfanıza ekleyerek. Ayrıca formlar, gönderilerdeki bağlantılar ve doğrudan mesajlar aracılığıyla hedef kitleyi sitenize yönlendirebilirsiniz.

4. Reklam verin!

Televizyondaki gibi bir jingle ve video ile değil ama. Hayır, sosyal medya ve arama motorlarındaki ücretli arama reklamlarından bahsediyoruz. Bu strateji maliyetli olsa ve taahhütte bulunmadan önce doğal olarak biraz düşünme ve strateji gerektirecek olsa da, hızlı bir şekilde görünürlük ve pazar payı kazanmanın etkili bir yolu olabilir.

5. Geri Bağlantının Gücünden Yararlanın

Bu, nişinizdeki diğer işletmeler ve web siteleriyle konuşmayı içerirken, geri bağlantı – web sitenize veya harici, üçüncü taraf kaynaklardan gelen içeriğe bağlantı vermek – diğer nişlerdeki önceden var olan kitlelere erişiminizi genişletmenin mükemmel bir yoludur.

Geri bağlantılar çok önemlidir çünkü bir ‘güven oyu’ olarak çalışırlar. Tam olarak, arama motorlarına başkalarının içeriğinize kefil olduğunu bildirirler. Birkaç web sitesi aynı web sayfasına bağlantı veriyorsa, arama motorları içeriğinizin bağlantı vermeye değer olduğuna inanır.

6. Daha Fazla Liste Gönderisi Yayınlayın

Liste gönderileri, çeşitli nedenlerle trafiği artırmanın harika bir yoludur. Okurken taramak çok daha kolay olduğu için öncelikle izleyiciler listeli makaleleri tercih ediyor. Listeler, büyük bir metin yığınını gözden geçirmek yerine, onları daha okunabilir içeriğe ayırmaya yardımcı olabilir. Liste gönderileri işe yarar çünkü başlıktaki bir sayı psikolojik bir tetikleyici görevi görebilir ve web sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olabilir.

7. Bir Uzman Toplama Gönderisi Oluşturun

İnsanların bir uzmanın tavsiyesine başkalarınınkinden daha çok inandığını hepimiz biliyoruz. Bir uzman toparlama gönderisinin yaptığı tam olarak budur; sektör uzmanlarından veya nişinizdeki etkili kişilerden bir alıntı koleksiyonu oluşturur. Uzman toplama gönderileri özellikle işe yarar çünkü acemiler, güvenilir uzman kaynakları arayan bu web sitelerini doldurabilir.

8. Benzer Makaleleri Birleştirin

Tekrarlanan anahtar kelimelere sahip benzer makalelere sahip olmak web siteniz için iyi bir görünüm oluşturmaz, peki bunu önlemek için ne yapabilirsiniz? Tüm benzer makaleleri tek bir konsolide sayfada birleştirebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Yerel İnternet Pazarlama Ajanslarını İşe Alma ve Onlarla Çalışmaya İlişkin Temel Kılavuz

Bu şekilde, bilgiyi birkaç makaleye yaymak yerine, onu güçlü ve bilgilendirici tek bir makalede birleştiriyorsunuz. Bu makale, sayfanız için daha derinlemesine trafiğe yol açacaktır.

9. Bazı Konuk Gönderilerini Dahil Edin

Konuk ilanı, sizinkinden başka bir web sitesi için blog yazmak anlamına gelir. Bu, web sitenize trafik çekmenin yanı sıra size bir geri bağlantı sağlama konusunda son derece yararlıdır. Misafir gönderileri, marka bilinirliğinizi arttırmada da faydalıdır. Neredeyse bir kazan-kazan durumu gibi.

10. Arama Amacını Hatırlayın

İçeriğinizi tüketicinin arama amacı ile uyumlu hale getirmek, etkili SEO’nun en önemli parçasıdır. Google’da üst sıralara çıkmak istiyorsanız, arama yapanların aradığı içeriği oluşturmanız gerekecektir.

11. Reddedilen İçeriği İnceleyin

Zamanla, içeriğinizin sıralaması düşecektir. İşler böyle. Bu nedenle, açık bir göz tutmanız ve düşmeye başlayan içeriği yenilemeniz ve yeniden yayınlamanız gerekir. Google arama konsolunu kullanarak web sitenizdeki reddedilen tüm içeriği kolayca bulabilirsiniz.Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Arama sonuçları raporuna tıklayın.
 2. Tarih bölümüne tıklayın ve karşılaştırma modunu seçin.
 3. ‘Son 6 ayı bir önceki dönemle karşılaştır’ seçeneğine tıklayın.
 4. ‘Uygula’ya tıklayın.
 5. ‘Tıklama farklarını’ kontrol edin ve sonuçları düşükten yükseğe doğru sıralayın.

Bu, zaman içinde değeri düşen makalelerin listesini gösterir.

12. SSS ile şüphelerinizi giderin

Belirli bir konuyu araştırırken, birçok ilgili soruyla karşılaşacaksınız. Bu soruları kendi blogunuzda yanıtlamak önemlidir, ancak bazı durumlarda bunu yapmak oldukça zor olabilir. Böyle bir durumda, makalenizin SSS bölümünde bu soruları yanıtlamayı denemelisiniz. En üstteki kiraz, SSS’lerinizi yapılandırılmış verilerle işaretlemek ve sayfanızı zengin sonuçlar için uygun hale getirmek olacaktır.

Hedef Kitlenizi Tanıma Gücü

Web sitenizin satış konuşması yaptığı kitleyi bilmek, dikkatlerini çekmenizi sağlamanın harika bir yoludur. Web sitenizin görünümü ve o web sitesindeki içeriğiniz, hedef kitlenizden doğrudan etkilenir. Hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız, kendinize şu gibi doğru soruları sormaya başlamanız gerekir:

 • Mevcut müşterilerim kimler?

Bu, hedef kitlenizi tanımanın ilk adımıdır. Müşterilerinizi tanımak, müşterilerinizin demografik özelliklerini belirlemek için size harika bir başlangıç ​​noktası sağlayacaktır. Onların yaş grubu nedir? Gelir aralığı nedir? Müşterileriniz hakkında bunları öğrenmek, ideal müşterinizin veya nişinizin kim olduğunu keşfetmek için bir yapbozu bir araya getirmeye benzer.

 • Ürünüm/hizmetim onlara nasıl yardımcı oluyor?

Hizmetlerinizden kimler yararlanabilir? Hizmetinizin çözüm sağlayabileceği sorunları kimler yaşıyor? Bu sorular, hedef kitlenizi daha iyi belirlemenize yardımcı olabilir. İçeriğiniz her zaman sorun ve bunun müşterilerinizin hayatını nasıl kolaylaştırabileceği etrafında dönmelidir.

 • Müşterilerim neden beni başkalarına tercih etsin?

Sizi rekabette neyin farklı kıldığını bilmek, içeriğinizde bu nitelikleri vurgulamanıza yardımcı olabilir.

Bu soruları yanıtlamak, “hedef kitle” yapbozunun farklı parçalarını bir araya getirmenize ve satış konuşması yaptığınız kitlenin daha net bir resmini elde etmenize yardımcı olabilir.

Çözüm

Pastacılık işine girdiğinizde, ülkedeki iyi ve hatta en iyi hamur işlerini yapmanın, önemli olsa da, başarılı olmak için ihtiyacınız olan popülerliği ve kullanıcı kitlesini elde etmek için yeterli olmadığını fark edersiniz. Sözü de söylesen iyi olur.

İşte bu noktada AdLift olarak devreye giriyoruz. En iyi yaptığımız şey olan web sitenizin trafiğini artırmak için özel stratejiler oluşturup uygulayarak en iyi yaptığınız şeye odaklanmanıza izin veriyoruz – bu ister yazılarınızla fırınlamak ister edebiyat dünyasını kasıp kavurmak olsun. .