Web Tasarımı ve SEO – Trafik ve Dönüşümler için Mükemmel Siteyi Oluşturun

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Web Tasarımı ve SEO – Trafik ve Dönüşümler için Mükemmel Siteyi Oluşturun

İster ajans, şirket içi pazarlamacı veya kendi şirketinizin DIY pazarlamacısı olun, web sitenizin işletmenizin başarısı açısından ne kadar kritik olduğunu bilirsiniz. Ne yazık ki bazı işletmeler, nasıl ziyaretçi çekebileceklerini ve iş fırsatları yaratabileceklerini düşünmeden web sitelerine onlarca saat ve binlerce dolar yatırım yapıyor.

Hızlı bir çevrimiçi arama yapıyorsunuz: “Neden kimse web sitemi ziyaret etmiyor?” Tüm sonuçlar tek bir tanıya işaret ediyor: Arama motoru optimizasyonu (SEO) yapmanız gerekiyor.

Web tasarımıyla ilgili herhangi bir deneyiminiz varsa, bir noktada bir SEO uzmanından her şeyi nasıl yanlış yaptığınıza dair mutlaka bir şeyler duymuşsunuzdur. Bu tamamen doğru olmasa da, arama motoru optimizasyonu uzmanlarının neden web tasarımcılarını ve geliştiricilerini suçlama konusunda bu kadar tutkulu olduklarını anlayalım.

SEO Web Sitesi Tasarımı Nedir?

SEO web tasarımı, organik trafik oluşturmak için bir plan hazırlama ve ardından bu plana göre bir web sitesi tasarlama uygulamasıdır. Bu yaklaşım, bir sitenin trafik veya müşteri oluşturmaya yönelik hiçbir strateji olmaksızın çekici görünecek şekilde oluşturulduğu geleneksel web sitesi tasarım sürecine aykırıdır.

Hem pazarlamacıların hem de web sitesi tasarımcılarının temel hedefi aynıdır; harika bir web sitesi oluşturmak. Ancak, bir pazarlamacının ve web tasarımcısının etkili bir ticari web sitesi kavramı arasında bir uyumsuzluk vardır. Web geliştirme ve SEO ekipleri başarılı olmadan önce, bir işletme web sitesinin iyi bir web sitesi olması konusunda anlaşmaya varmalıdır.

Bir işletmenin amacı, mevcut müşterilere hizmet veren, potansiyel müşterileri çeken/dönüştüren ve önemli bir yatırım getirisi sağlayan bir web sitesine sahip olmaktır.

Ortalamanın altında bir web sitesi kullanarak parayı masada bırakmayın. Bugün gelirinizi artırabilecek 24 web sitesinde bulunması gerekenleri keşfetmek için bu ücretsiz e-Kitabı bugün indirin!

Web tasarımı ve SEO ekipleri birlikte çalıştığında sonuç, iş beklentilerini ve gelir hedeflerini aşan, çekici ve SEO dostu bir web sitesidir.

SEO Dostu Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

SEO dostu web sitesi tasarımı, süreci strateji ve planlamayla önceden yüklemenizi ve ardından işin büyük kısmı ortaya çıktıktan sonra yürütmenizi gerektirir. Sonunda, SEO web geliştirmenin yaklaşık %60’ı planlama ve %40’ı yürütme ile sonuçlanır.

Aşağıdaki hususlar web geliştiricileri için SEO’nun sağlam bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Mevcut sürecinizi iyileştirmek ve daha kaliteli bir ürün sunmak için bu SEO web sitesi tasarım ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Haritası Oluşturun

İşletmenizin (veya müşterinizin işletmesinin) sunduğu sektöre ve ürünlere/hizmetlere bağlı olarak, web sitenizin hangi sayfaları içermesi gerektiği konusunda zaten iyi bir fikriniz olacaktır. İşletme sahiplerinin ve web tasarımcılarının genellikle yanlış yaptığı nokta, her ürünü/hizmeti belirli bir anahtar kelime grubuna ayırmamaktır. Bu ne anlama gelir?

Yüz germe ve popo kaldırma konusunda uzmanlaşmış bir plastik cerrahi uygulaması için bir web sitesi oluşturduğunuzu hayal edin. Sitenizde bir ana sayfa ve bir de ameliyatlar sayfası olmasını tercih edebilirsiniz. Ne yazık ki, ameliyatlar sayfanız tek bir anahtar kelime grubuna hitap etmediği için muhtemelen prosedürlerinizden herhangi biri için iyi bir sıralamaya sahip olmayacaktır.

Yüz gerdirme arayan bir kişi muhtemelen popo gerdirme VE yüz gerdirme hakkında bir sayfa görmek istemez. Yalnızca yüz gerdirmelerle ilgili bir sayfa görmek istiyorlar. Ana konu net olmadığı için makyaj sayfanız arama sonuçlarında görünmeyecektir.

En iyi arama motoru optimizasyonu için bir ana sayfa, bir yüz germe sayfası ve bir popo kaldırma sayfası tasarlamanız gerekir. Ana sayfanız genel olarak plastik cerrahi operasyonları hakkında olabilir ancak alt sayfalarınız ilgili operasyonlara odaklanmalıdır.

Hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini belirlemek için SEMrush gibi bir araç kullanın. Bu, aylık yaklaşık 100 ABD doları tutarındaki ücretli bir araçtır, ancak insanların çevrimiçi olarak hangi anahtar kelimeleri aradığını belirlemenize yardımcı olur.

Web siteniz için alakalı anahtar kelimelerin bir listesini araştırdıktan sonra, bunları ayrı gruplara ayırın ve her sayfayı bu arama terimleri için optimize edin.

Alan adı

Alan adı seçimi inanılmaz derecede önemli bir karardır ve genellikle yeterince ağırlık verilmez. İyi düşünülmüş bir marka geliştirme stratejiniz varsa alan adınızda marka adınıza yer vermeniz doğaldır. Bu son derece iyi bir iş hamlesi olsa da, web SEO ve tasarımı için iyi bir strateji, alan adınıza bir anahtar kelime eklemektir.

Tavsiye Edilen:  Kullanıcı dostu bir web sitesi tasarlamak için 10 ipucu

Aksine Google’ın 2012 filtresi Spam içerikli, düşük kaliteli sitelerin tam eşlemeli alan (EMD) adlarıyla sıralamasını önlemek için, web siteniz yüksek kaliteli olduğu sürece alanınıza bir anahtar kelime eklemenin yine de yararları vardır.

Alan adınızda ana hedef anahtar kelimelerinizden birinin bulunması, ticari varlığınızı belirli bir konuya bağlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, yerel bir işletme web sitesi, o konum için dijital otoritesini güçlendirmeye yardımcı olmak amacıyla şehir adını alan adına ekleyebilir.

Houston’daki bir plastik cerrah, ticari markasını alan adı olarak kullanabilir. Web sitelerini birkaç yıl boyunca optimize ettikten sonra, rekabet gücü yüksek anahtar kelimelerde sıralamaya girebilirler. Aynı plastik cerrah, kendi markası artı “Houston” ile bir alan adı oluşturmuş olsaydı, aynı rekabetçi anahtar kelimeler için çok daha kısa sürede sıralamaya girebilirdi.

Alan adınızın iş vizyonunuzla uyumlu olması gerektiğini unutmayın. İşletmenizi eyalet çapında, ülke çapında veya küresel bir kuruluşa dönüştürme umudunuz varsa alanınıza yerel bir tanımlayıcı eklemekten kaçınmalısınız.

Alternatif olarak, alan adınızda bulunduğunuz yeri kısıtlamayan güncel bir anahtar kelime kullanabilirsiniz. Marka adınızı ve alakalı bir anahtar kelimeyi kullanmak, SEO sonuçlarınızı hızlandıracak iyi bir yaklaşımdır. İş modelinizin değişmesi ve alan adınızdaki anahtar kelimenin ötesine geçmeniz gerekiyorsa bu da sınırlayıcı olabilir.

Örneğin Nike, dijital varlığını oluştururken nikeshoes.com alan adını seçmiş olsaydı, eşofman altı ve kapüşonlu üst gibi diğer giysiler için sıralama kapasitelerini sınırlayacaktı. Alan adı seçerken daima markanızı ve SEO stratejinizi dengeleyin.

Ağ sağlayıcısı

Web barındırma, çeşitli nedenlerden dolayı SEO dostu web sitesi geliştirmenin kritik bir parçasıdır. Web barındırma hizmetinizin maliyet, sayfa yükleme hızı, kalite güvencesi ve güvenlik üzerinde etkileri olacaktır.

Daha ucuz bir web barındırma sağlayıcısı, kısa vadeli harika bir finansal hamle gibi görünebilir, ancak web sayfalarınızın daha pahalı bir barındırma sağlayıcısından daha yavaş yüklenmesine neden olabilir. Bunun SEO açısından olumsuz etkileri olabilir, hemen çıkma oranınızı artırabilir ve müşteri dönüşümlerinizi azaltabilir. Yeni web sitesi SEO’su hakkındaki makalemizde hız faktörleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Daha pahalı bir web barındırıcısının daha iyi güvenlik önlemleri de olabilir, bu da bilgisayar korsanlarının sitenize zarar vermesini zorlaştırır. Web sitenize bir şey olursa, iyi bir barındırma sağlayıcısının genellikle geri yükleyebileceğiniz yedekleri olur. Bir ana makine seçerken maliyet ve özellikler arasında bir denge bulun.

CMS/Site Platformu

Web tasarımınızın SEO’sunun çoğu, siteniz için seçtiğiniz platforma bağlı olacaktır. Daha ileri düzey geliştiriciler tamamen özel bir web sitesi oluşturmaya karar verebilir. Ancak çoğu işletme, siteleri için bir tür içerik yönetim sistemi (CMS) veya web sitesi oluşturucu kullanır ve bu da sitenin sürekli olarak yönetilmesini kolaylaştırır.

Web siteleri için en popüler platformlardan biri WordPress’tir (WP). Bu CMS, hem web sitesi tasarımı hem de SEO hedefleri için iyi çalışır ve iş paydaşlarına, oluşturulduktan sonra kendi sitelerini yönetme seçeneği sunar.

Wix, Squarespace, Weebly veya Shopify gibi başka platformlar da var. Her birinin güçlü ve zayıf yönleri vardır ancak çok yönlülüğü ve geniş kullanıcı tabanı nedeniyle WordPress’i kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Pek çok kişi WP kullandığından, bir sorunla karşılaşmanız durumunda internette pek çok belge mevcuttur.

WordPress, yerleşik birçok SEO özelliğiyle birlikte gelir. Örneğin, bu özellikler meta başlığınızı, sayfa başlığınızı, URL’nizi ve meta açıklamanızı çok kolay bir şekilde düzenlemenizi sağlar. Bu özellikler, sayfanın estetiğiyle çok az ilgisi olduğundan web tasarımcıları tarafından sıklıkla gözden kaçırılır.

Sayfa Yükleme Hızı

Son teknoloji özelliklere ve yüksek çözünürlüklü grafiklere sahip bir web sitesi, bir web tasarımcısının arama kartıdır. Ne yazık ki, büyük kaynaklar ve işlem ağırlıklı web siteleri yavaş yüklenme eğilimindedir. Üstelik, daha yavaş internet bağlantıları üzerinden mobil cihazlardan web’e erişmenin popülaritesi artıyor. Web siteniz mobil bağlantı üzerinden hızlı yüklenemeyecek kadar karmaşıksa ziyaretçileri ve sıralamaları kaybedersiniz.

Temmuz 2018’de Google, Hız Güncellemesi Bu, olağanüstü derecede yavaş yüklenen web sitelerinin sıralamasını olumsuz etkiler. Web sitesi yükleme süresinin artan önemi, web tasarımı ile arama motoru optimizasyonu arasında denge kurulmasını teşvik etmektedir.

SEO dostu bir tasarım şunları içermelidir:

 • Uygun boyuttaki resimler – büyük resimler yüklemeyin ve CMS’nizin bunları boyutuna göre ölçeklendirmesine izin verin.
 • Sıkıştırılmış görüntüler – daha hızlı yüklenebilmeleri için görüntü dosyalarını sıkıştırın.
 • Küçültülmüş ve Birleştirilmiş CSS ve JavaScript dosyaları – daha az sunucu isteği sayfa yükleme sürelerinin hızlandırılmasına yardımcı olabilir.
 • Yönlendirme Yok – bir sayfa URL’si değiştiğinde sitenizde gereksiz yönlendirmelerin olmadığından emin olun.
 • Sıcak bağlantılı görsel yok – diğer sitelerin yerel görsellerinizden birini sayfalarına yerleştirmesini kısıtlayan kod ekleyin. Bu, izleyicilerine görsel yüklemek için sunucunuzu kullanacaktır.
Tavsiye Edilen:  Stratejinizi Dönüştürecek Daha Az Bilinen 10 SEO Aracı

SEO uzmanları, bir web sitesinin yüklenme hızını göz ardı eden tasarımcılarla sıklıkla tartışır. Belki de bu makaledeki en büyük web sitesi geliştirme SEO çıkarımı, bir sitedeki tüm tasarım öğelerinin sonuçlarını dikkate almaktır.

Tasarımcılar ve geliştiriciler kullanabilir Google Sayfa Hızı Analizleri ve Chrome Geliştirme Araçları’ndaki Lighthouse aracı Yükleme sorunlarını belirlemek ve çözmek için. Büyük dosya boyutlarına sahip dahili yönlendirmeleri veya görselleri kolayca bulmak için şunu kullanın: Çığlık atan kurbağa sitenizde bir tarama yapmak için.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı deneyimi, tasarımcıların genellikle SEO uzmanlarından daha iyi ele aldığı web sitesi yönüdür. Güzel, hayranlık uyandıran bir sitenin kullanıcılar için harika olduğu gerçeğine katılmamak zor.

UX söz konusu olduğunda, web sitesi tasarımı ve SEO genellikle kullanıcının amacı konusunda çelişkilidir. Güzel bir ana sayfa kullanıcıyı etkileyecektir ancak ana sayfa hangi amaca hizmet etmektedir? Ana sayfanız bir ziyaretçinin ihtiyaçlarını karşılamıyor ve bilinçli bir sonraki adımı atmalarına yardımcı olmuyorsa, bir sorununuz var demektir.

Örneğin, hukuk ekibinin yüksek çözünürlüklü bir resmini içeren ve ön ve orta kısmında Hakkımızda butonunun yer aldığı bir hukuk firması web sitesi ilk bakışta uygun görünebilir. Ancak kullanıcılar, kazandığınız son davalarla, firmanın uzmanlaştığı hukuk alanlarıyla ve firmanın hizmetlerinin fiyatlandırmasıyla daha fazla ilgilenebilir.

Bir web sitesindeki potansiyel kullanıcı deneyimi sorunlarını ortaya çıkarmanın harika bir yolu, Google Analytics’i yüklemek ve ziyaretçi davranışını periyodik olarak analiz etmektir. davranış akışı raporu kullanıcıların sitenize nereden girip çıktığını görmenin kolay bir yoludur. Herhangi bir sayfadaki hemen çıkma oranı yüksek görünüyorsa, farklı site bileşenlerini A/B testini deneyin.

Test edebileceğiniz potansiyel özellikler şunları içerir:

 • Site navigasyonu
 • Harekete geçirici mesaj düğme stilleri
 • Eylem çağrısı düğmesi metni
 • Harekete geçirici mesaj yerleşimleri
 • Yaygın sayfa içeriği
 • Vaka çalışmaları, referanslar ve akreditasyonlar gibi güven göstergelerinin yerleştirilmesi

Sayfa yükleme hızını da aklınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Yavaş bir site yalnızca SEO performansı açısından kötü değildir, aynı zamanda kullanıcılar için de kötüdür.

Dizine Ekleme ve Taranabilirlik

Arama motorlarının web sayfalarınıza kolayca erişebilmesi için birkaç teknik SEO parçasına sahip olmanız gerekir. Bu parçalar şunları içerir:

 • site genelinde iyi gezinme
 • bir site haritası
 • kısıtlayıcı olmayan robots.txt ve meta robotlar
 • iyi bilgi mimarisi
 • ilgili dahili bağlantılar (bir sonraki bölümde ele alacağız).

Tasarımcılar hemen hemen her zaman iyi gezinme öğeleri (üstbilgi, altbilgi ve kenar çubuğunu düşünün) içerir çünkü bunlar web tasarımının standart bir parçasıdır. Ancak diğer parçalar çoğunlukla perde arkasında çalışıyor. Bunları eklemeyi unutmak, web sitenizi SEO dostu hale getirmenin önünde büyük bir engel olabilir.

Site Haritaları

Site haritası, web sitenizin içindekiler tablosu gibidir. HTML site haritası, ziyaretçilerin tüm sayfalarınızı görmek ve ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı bir şekilde bulmak için kullanabileceği kullanıcı dostu bir listedir. XML site haritası, robotların sitenizdeki sayfaları tanımlamak ve taramak için kullandığı, arama motoru dostu bir site haritasıdır. Her ikisi de hedef kitleniz tarafından bulunabilmeniz açısından önemlidir.

WordPress kullanıyorsanız XML site haritası oluşturmak, ücretsiz olanı indirmek kadar kolaydır. Yoast SEO eklentisiVe site haritanızı etkinleştirme. Öte yandan, iyi bir üstbilgi ve altbilgi navigasyonuna sahipseniz HTML site haritaları her zaman gerekli değildir.

XML site haritası oluşturma ve Google Search Console’a gönderiyorum web geliştiricileri için SEO’nun kritik bir bileşenidir. Bu işlemin atlanması, sitenize gelen trafiği ciddi şekilde sınırlayabilir ve web sitenizin müşteri dönüştürme ve gelir oluşturma yeteneğini kısıtlayabilir.

Robotlar

Robots.txt, alan adınızı URL çubuğuna yazıp sonuna robots.txt ekleyerek erişebileceğiniz bir dosyadır. Bu, yüksek profilli bir etkinliğin konuk listesine benziyor… ancak robotlar için. Bir robot listede yoksa web sitenize erişemez. Meta robotlar, belirli sayfaların bir arama motoru dizinine dahil edilmesini kısıtlamak için sayfa sayfa ekleyebileceğiniz HTML etiketleridir.

Robot direktifleri önemlidir çünkü yanlışlıkla web sitenize erişimi kısıtlayabilirler. Örneğin geliştiriciler, geliştirme aşamasındaki bir web sitesini kısıtlamak için sıklıkla robots.txt dosyasını kullanır. Web siteniz yanlışlıkla bu talimatlar kaldırılmadan başlatılırsa sitenizi önemli dijital paydaşlardan gizliyor olabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  İnternetten Para Kazanmak İçin 2023'te Başlayacak En İyi Yan Hareketler

Bu yazının kapsamı web sitesi robotlarıyla ilgili ayrıntılara girmeyecek, ancak nasıl yapılacağına ilişkin bu yazıya göz atmaktan çekinmeyin. Google’ın indekslenmesini engelle robot direktiflerini kullanma.

Bilgi Mimarisi ve Site Yapısı

İyi bilgi mimarisi, arama motoru optimizasyonunun çok önemli bir yönüdür. SEO dostu bir web sitesi yapısı, arama motorlarının ve kullanıcıların sitenizde nerede olduklarını anlamalarına yardımcı olabilir. Bu, sayfalarınızın organik olarak ne kadar iyi sıralandığını etkileyen içeriğinizin bir şemasını oluşturmanıza yardımcı olur.

Örneğin, bir petrol ve gaz web sitesi tasarımı, yukarı akış, orta akış ve aşağı akış süreçleriyle ilgili farklı ürünler içerebilir. Siteniz Petrol ve Gaz tedarik zincirinin farklı bölümleriyle ilgili çeşitli ürünler sunuyorsa bir LACT biriminin URL’lerini nasıl yapılandırabileceğinizi düşünün.

Ana sayfa URL’niz yalnızca ana alan adınızdır. Ana sayfanızı web sitenizin genel temasına göre optimize etmelisiniz. Bu durumda ana sayfanızı “petrol ve gaz ekipmanları” için optimize edebilirsiniz.

Bir sonraki dizin aşağısında mantıksal alt bölümlerinizi ekleyeceksiniz. Petrol ve gaz siteniz için alt dizinleriniz şöyle görünecektir:

 • com/yukarı akış/
 • com/midstream/
 • com/aşağı akış/

Bir sonraki dizin, alt dizinlerinizle ilgili olan ürünlerin her birini içerecektir. LACT biriminizin alt alt dizini alaniniz.com/midstream/lact-unit/ olacaktır. Birisi bu sayfayı ziyaret ettiğinde, birçok orta düzey ürününüzün ve üst ve alt pazarlara yönelik ürünlerinizin olduğunu anlayacaklardır.

Bu dizin yapısı aynı zamanda ana sayfanızın “petrol ve gaz ekipmanları” açısından daha iyi sıralanmasına da yardımcı olacaktır çünkü arama motorları tüm Petrol ve Gaz endüstrisi için kapsamlı bir ekipman seçimine sahip olduğunuzu görebilir. Sitenizdeki yararlı içerik nedeniyle, arama yapanın ihtiyaçlarını karşılama olasılığınız yüksektir.

Dahili Bağlantılar

Dahili bağlantılar sitenizin bir sayfasından diğerine olan bağlantılardır. Dahili bağlantılar doğası gereği gezinmeye yönelik veya bağlamsaldır.

Şunda Bu 2016 Google Web Yöneticisi Hangout’unun 22 dakikalık işaretiGoogle Sözcüsü John Mueller, Google’ın web sitenizdeki dahili bağlantıları nasıl kullandığını anlatıyor. Mueller, sitenizin ana içeriğindeki bağlamsal bağlantıların, gezinme bağlantılarınızdan farklı şekilde ele alındığına dikkat çekiyor.

Gezinme bağlantıları, web sitenizi taraması ve sayfalarınızı dizine eklemesi gereken arama motorları için önemlidir. Ayrıca kullanıcıların web sitenizi keşfetmesi ve ihtiyaç duydukları şeyi hızlı bir şekilde bulmaları için de önemlidir.

Bağlamsal bağlantılar aynı nedenden dolayı arama motorları ve web ziyaretçileri için önemlidir, ancak hedef sayfanın neyle ilgili olduğuna dair daha büyük bir gösterge sağlar. Bunun nedeni, bağlantı bağlantı metninizin, bir bağlantıya tıkladığınızda nereye varacağınıza dair ipuçları vermesidir.

Örneğin bir inşaat firmasının web sitesini tasarladığınızı düşünün. Google, altbilginizde “ana sayfa” bağlantı metnini ve ana sayfanızın URL’sini içeren bir bağlantı gördüğünde, ana sayfanıza bağlantı verdiğinizi bilir. Google, bir blog makalesinde, “en yüksek puanlı ticari inşaat şirketi” bağlantı metnini ve ana sayfanızın URL’sini kullanan ticari bir yüklenicinin nasıl seçileceğine ilişkin bir bağlantı gördüğünde, bu, ana sayfanızın neyle ilgili olduğu konusunda bağlam sağlar.

Gezinme ve bağlamsal bağlantıların kullanılması, web sitenizde gezinmek için önemlidir. Bununla birlikte, ilgili sayfanın ana içeriğindeki açıklayıcı bağlantı metnini kullanan bağlamsal dahili bağlantılar, sıralamalarınız için önemlidir. Bu tür bir içgörü, tasarımcıların, kullanıcıları da memnun eden, arama motoru dostu bir web tasarımı oluşturmasına yardımcı olabilir.

SEO Web Sitesi Tasarımı için WIX ile Hemen İletişime Geçin

WIX’un ekibi, işletmeniz için yüksek performanslı bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilecek ödüllü web tasarımcılarından ve deneyimli SEO strateji uzmanlarından oluşur. Pazarlama ajansımız yaklaşık 40 yıldır işletmelerin başarılı olmasına yardımcı oluyor ve sizin için de aynısını yapmaya hazır.

Bugün bizimle iletişime geçin Bir danışmanlık görüşmesi planlamak ve Houston SEO hizmetlerimiz ile özel web tasarım hizmetlerimizin büyümenize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için!