WordPress 5.9 geldi: İşte bilmeniz gereken her şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: WordPress 5.9 geldi: İşte bilmeniz gereken her şey

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

WordPress 5.9 bir süre önce piyasaya sürüldü ve her büyük sürümde olduğu gibi, insanlar konuşuyor.

Web sitesi oluşturucuları geçersiz kılma geleneğini sürdüren yeni güncelleme, WordPress içinde en belirgin şekilde tam site düzenlemesini başlatıyor. Menü ekranındaki diğer değişiklikler ve blok düzenleyicideki iyileştirmeler de yeni sürümde tanıtıldı.

Sürümün ana çıkarımlarından biri, WordPress’in nasıl giderek daha fazla blok tabanlı hale geldiğidir. Bu yeni bir trend değil.

Bloklara doğru ilerlemek: Devam eden bir WordPress geleneği

WordPress 5.0’ın lansmanı, Blok Düzenleyiciyi tanıttı. Bu, WordPress’in önceki sürümlerinin bir parçası olan tanıdık Klasik Düzenleyici’ye yapılan bir yükseltmeydi.

ana hedefi Blok Düzenleyici kullanıcıların çeşitli bloklar kullanarak özel sayfalar oluşturmasını sağlamaktı. Bunun, WordPress kullanıcılarının sürükle ve bırak oluşturuculara bağımlılığını azaltması gerekiyordu.

Sonraki sürümlerde WordPress, Blok Düzenleyicide iyileştirmeler yaptı. Bu, site sahiplerinin son derece özelleştirilebilir sayfalar ve gönderiler oluşturmasına izin verdi. Elementor ve Beaver Builder gibi eklentiler, iyi tasarlanmış web siteleri oluşturmak için daha az önemli hale geldi.

WordPress’e yapılan tüm yeni eklemelere ayrıntılı olarak bir göz atalım.

Tam site düzenleme: Web sitenizi özelleştirin tamamen

WordPress 5.9 ile artık birçok web sitesi öğesini kodlamadan düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, sürükle ve bırak oluşturucuları kullanmadan WordPress’te benzersiz web siteleri oluşturmayı kolaylaştırır.

Okuyun: WordPress 5.8 güncellemesinden sonra kullanmayı bırakabileceğiniz dört tür eklenti

Peki bu nasıl çalışacak? Artık temel olarak web sitenizi tamamen özelleştirmek için blokları kullanmaya başlayabilirsiniz. yenisini bulacaksın Editör Görünüm bölümünde sizi bir blok düzenleyici ekranına yönlendirecek olan seçenek. Burada, web sitenizdeki herhangi bir sayfada veya gönderide kullanılabilecek çeşitli şablonlara ve şablon bölümlerine erişirsiniz.

Bu özelliğin şu andan itibaren yalnızca tam site düzenlemesini destekleyen temalarda kullanılabileceğini unutmayın. Gelecekteki güncellemelerde bu özellikleri entegre edecek daha fazla tema bekleyebilirsiniz.

Şimdilik, temanız tam site düzenlemeyi (FSE) destekliyorsa, yeni seçenekleri görmeye başlayacaksınız. Değilse, WordPress temanızda herhangi bir değişiklik yapmadan güncellenecektir.

Yeni site bloklarının tanıtılması

Yeni güncelleme, site genelinde on bloğun eklenmesini içeriyor. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Navigasyon
 • Başlık
 • Altbilgi
 • Yayın yazarı
 • Şablon bölümü
 • Sonraki Gönderi
 • Önceki yazı
 • Yorum göndermek
 • Arşiv toplamı
 • Terim açıklaması
Tavsiye Edilen:  Kaçınılması Gereken 5 Temel SEO Hatası

Bu bloklar, bir web sitesindeki herhangi bir gönderiye veya sayfaya uygulanabilir. Ek olarak, bunların çoğu kalıcı bloklardır ve tüm web sitesi ekranlarına yansıtılacaktır.

Gezinme, üst bilgi ve alt bilgi gibi bloklar, başka bir sayfa veya gönderi tasarlanırken yeniden kullanılabilir.

Bloklar için yeni stil ayarları

Web siteniz için genel ayarları yapılandırmanın bir başka yolu da Stiller sekmesidir. Herhangi bir gönderi veya sayfa düzenleyicide şuraya gidin: stiller sekmesine tıklayın ve seçin Bloklar.

Burada, web sitesinde kullanılan çeşitli blokların görüntü ayarlarını yapabileceksiniz. Sayfa oluşturucu eklentileri, kullanıcıların genel ayarları yapılandırmasına olanak sağladığı gibi, burada da çeşitli blok türleri için aynısını yapabilirsiniz.

Bu ayarın yalnızca temanız FSE’yi destekliyorsa görüneceğini unutmayın.

Öne çıkan birçok tema zaten FSE özellikleriyle yüklü olarak gelir ve bu, bu güncellemeyi birçok site sahibi için daha az önemli hale getirir. Bununla birlikte, yerel olarak site çapında değişiklikler yapma yeteneği, sonunda site sahiplerinin sayfa oluşturucu eklentilerinden geçiş yapmayı düşünmelerini sağlayacaktır.

WordPress daha önce vardı Menüler Görünüm bölümünde, site sahiplerinin web siteleri için menüler oluşturmasını sağlayan ekran. Yeni güncelleme, bu düzenlemeyi yeni bir ekranla değiştiriyor. Navigasyon.

Burada istediğiniz kadar menü ekleyebilirsiniz.

üzerine tıkladığınızda Yeni ekle üzerindeki düğme Navigasyon ekranında, site düzenleyicisine yönlendirileceksiniz. Burada yeni menünüze öğeler ekleyebilir ve renkler, boşluk, hizalama ve daha fazlası gibi görüntü ayarlarını yönetebilirsiniz.

Blok düzenleyicide iyileştirmeler

WordPress blok düzenleyici, üçüncü taraf sayfa oluşturucu araçlarına ve eklentilerine hayati bir alternatif olmuştur. Sayfa oluşturucular, WordPress’in yerel bir parçası olmadıkları için web sitenizi yavaşlatabilir.

Bu, optimumun altında arama görünürlüğüne, zayıf kullanıcı deneyimine ve hatta kullanıyorsanız uygulama hızının yavaşlamasına yol açar. ücretsiz uygulama oluşturucu web siteniz için bir uygulama oluşturmak için.

Her yeni WordPress güncellemesi, blok düzenleyicide iyileştirmeler getirir. WordPress 5.9’da, blok düzenleyiciyi çok daha güçlü hale getiren bir dizi iyileştirme var.

Başlıca iyileştirmeler şunlardır:

 • URL önizlemeleri: URL önizlemesi, kullanıcıların blok düzenleyicide bağlantı verilmiş bir sayfanın ek meta bilgilerini görmelerini sağlar. Bu, editörlerin bağladıkları URL’yi onaylamalarına olanak sağladığı için yararlı bir sürümdür.
 • Çok dilli giriş: Yerel giriş ekranında WordPress’in desteklediği herhangi bir dili seçebilirsiniz.
 • Sosyal bloklar: Sosyal simgeler eklerken alt blokları yönetmek artık daha kolay. Sosyal simge ayarlarına ana blok aracılığıyla erişebilirsiniz, bu da sosyal simgeler eklemeyi kolaylaştırır.
 • Blokları tıklayın ve taşıyın: Blok düzenleyicinin liste görünümünde blokları sürükleyerek taşıyabilirsiniz. Bu, bloklarınızın düzenini yönetmeyi kolaylaştırır.
 • Başlıkları özelleştirin: Başlık bloklarınız için çeşitli görüntüleme ayarlarını yönetebilirsiniz. Bu ayarlar boşluk, kenar boşluğu, tipografi vb. içerir.
 • Gezinme bloğu: Bu blok, bir gönderiye veya sayfaya menü eklemek için kullanılabilir. Bununla, kullanıcıların gönderinizin veya sayfanızın herhangi bir bölümüne atlamasına izin vermek için bir içindekiler bölümü ekleyebilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  Pazarlama Otomasyonu Ortamında İzlenmesi Gereken Beş Trend [2023]

Yirmi yirmi iki: Yeni WordPress teması

Her büyük WordPress güncellemesi yeni bir tema ile birlikte gelir. Bir güncellemede sunulan tüm yeni özellikler, canlı WordPress temasında çalışırken görülebildiğinden, bu önemli bir ekleme olarak görülüyor.

WordPress 5.9, Yirmi yirmi iki temasıyla birlikte gelir. Daha önce tartışılan tüm yeni özellikler bu tema ile tamamen test edilebilir.

Tema üzerinde nasıl çalıştıklarını görelim.

Editör ekranı: Web sitenizi tasarlamak için tek yer

Düzenleyici ekranında, web sitenizin görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz. Bu, site düzenleme iş akışlarının genel olarak WordPress’te nasıl çalıştığı konusunda büyük bir değişikliğe işaret ediyor.

Düzenleyici ekranında, WordPress simgesine tıklayın. Burada üç seçenek bulacaksınız: Site, Şablonlar ve Şablon Bölümleri.

 • Alan: Site seçeneği, WordPress’in bir web sitesi ana sayfası için sunduğu varsayılan seçenekleri açar: en sonuncu gönderiler Ve statik sayfa.
 • Şablonlar: Tema, Ana Sayfa, Tek Gönderi, 404 vb. gibi yaygın kullanılan sayfalar için on bir şablonla paketlenmiş olarak gelir. Kendi oluşturduğunuz şablonlar da bu listeye eklenecektir.
 • Şablon parçaları: Şablon bölümleri, özelleştirilebilen ve web sitesinin farklı bölümlerinde yeniden kullanılabilen yeniden kullanılabilir blokları gösterir. Tema, üstbilgi, altbilgi, gezinme vb. şablon bölümleriyle birlikte gelir. Ayrıca tıklayabilirsiniz Yeni ekle Yeni bir şablon parçası oluşturmak için.

Kullanıma hazır blok kalıpları

Tema, bir Desenler kitaplığına erişim içerir. Bu kitaplıkta, web sayfalarınızla entegre edilebilecek çeşitli blok kalıpları arasından seçim yapabilirsiniz.

Kalıplar kitaplığı temel olarak kalıplara göz atmanızı ve kalıplar eklemenizi sağlayan kalıcı bir penceredir. Ek olarak, diğer kalıpları da içe aktarabilirsiniz. WordPress’in resmi kalıp kitaplığı. Bu kalıplar, kullanıcıların mevcut kalıpların yardımıyla hızlı bir şekilde sayfa tasarlamasını kolaylaştıracaktır.

WordPress sitenizi güncellemek neden önemlidir?

WordPress zaman zaman yeni sürümler yayınlar. Özellikle web sitenizin çalışmasından memnunsanız temel WordPress sürümünüzü güncellemeniz gereksiz görünebilir.

Tavsiye Edilen:  Gelecek Burada: Yapay Zeka Pazarlama Araçları Sektörü Nasıl Şekillendiriyor?

Temel güncellemeler yalnızca yeni özellikler sunmak için yapılmaz. Yeni bir güncelleme, WordPress’in eski sürümlerinde bulunan güvenlik açıklarını ve hataları da ortadan kaldırır.

WordPress sitenizi her zaman güncellemeniz için birkaç neden:

 • WordPress hatalarından kaçının: Eski bir WordPress sürümü, eklenti ve tema çakışmalarına neden olabilir. yaygın wordpress hataları veritabanı bağlantı sorunları, dahili sunucu hatası 500 gibi, beyaz ölüm ekranı (WSOD), ve benzeri. Tema ve eklenti çakışmalarını en aza indirmek için WordPress’i güncelleyin.
 • Güvenlik sorunları: Eski sürümler genellikle fazla mesai sırasında ortaya çıkan güvenlik açıklarından etkilenir. Bu, WordPress’in temel güncellemeleri ilk etapta başlatmasının büyük bir nedenidir.
 • Eklentiler ve temalar için desteğin kaybedilmesi: WordPress güncellemelerinden kaçınmaya devam ederseniz, sonunda kullandığınız eklentilerin ve temanın artık eski WordPress sürümünüzü desteklemediği bir noktaya ulaşabilirsiniz. Bu, web sitenizi işlevsiz hale bile getirebilir.
 • Uygulamalarla bağlantı: Eğer bir bir uygulama oluşturmak için mobil uygulama oluşturucu WordPress siteniz için, web sitenizdeki kesinti, uygulamanızın çalışmamasına da neden olabilir. WordPress sürümünüzü uzun süre güncellememeniz, sonunda sitenizin güvenlik açıkları geliştirmesine ve saldırılara açık hale gelmesine ve dolayısıyla kesinti süresine neden olacaktır.

Sonuç olarak

WordPress’in yeni bir sürümü küçük bir gelişme değildir. nasıl olduğu düşünüldüğünde en popüler içerik yönetim sistemi Dünyada, yeni güncellemeler, geniş bir web sitesi sahipleri ve geliştiricileri topluluğu için her şey demektir.

Makale, WordPress 5.9’daki ana değişiklikleri özetlemektedir. Yeni sürüme geçmeden önce, beraberinde gelen tüm değişiklikleri değerlendirebilir ve web siteniz için buna göre bir strateji belirleyebilirsiniz.