WordPress ve Wix: Bilmeniz gereken tüm farklar

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: WordPress ve Wix: Bilmeniz gereken tüm farklar

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

WordPress ve Wix – bu ikisi dünyadaki en popüler CMS platformları arasındadır. Bir web sitesi başlatmak üzere olan herhangi bir işletme, her ikisini de dikkate alacaktır.

WordPress eski tarz bir CMS iken, Wix nispeten yeni bir web sitesi geliştirme çözümüdür.

Wix’in pazar payı 2018’de %0,4’ten 2022’de %2,3’e yükseldi. Aynı dönemde WordPress’in pazar payı %29,2’den %43’e çıktı.

Peki ikisi nasıl karşılaştırılır? İşte işletmeniz için en iyi web sitesi oluşturucuyu belirlemenize yardımcı olacak WordPress ve Wix arasında ayrıntılı bir karşılaştırma.

WordPress ve Wix’e kısa bir giriş

WordPress ve Wix arasında bir karşılaştırmaya girmeden önce, her iki platformu da anlayalım.

WordPress, 2003 yılında başlatılan açık kaynaklı bir platformdur. Açık kaynaklı bir platform olarak ücretsiz olarak kullanılabilir. WordPress topluluğu, yeni özellikler getirmek veya güvenlik açıklarını kaldırmak için düzenli olarak yeni sürüm güncellemeleri sunar.

WordPress kullanarak, işletmeniz için anında bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Wix açık kaynaklı değildir. İşletmelerin profesyonel web siteleri oluşturmasına olanak tanıyan bir web sitesi oluşturucusudur. Kullanıcılar bir abonelik planı ile kaydolabilir ve işletmeleri için bir web sitesi oluşturabilir. İşletmeniz için bir web sitesi oluşturmak üzere bir ton web sitesi şablonu arasından seçim yapabilirsiniz.

WordPress ve Wix’in farkı nedir?

WordPress ve Wix, güçlü web sitesi kurucularıdır. Bir işletme web sitesi oluşturmak istiyorsanız, her ikisi de başlamak için uygun platformlardır.

Her iki platform arasındaki farkları bilmek ister misiniz? İşte WordPress ve Wix arasındaki ayrıntılı karşılaştırmaya genel bir bakış sağlayan bir TL,DR tablosu.

Başlangıç ​​Fiyatları

WordPress açık kaynaklı bir platformdur. Bu, web siteniz için WordPress kullanmak için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmediği anlamına gelir.

WordPress ücretsiz olsa da, gerçekten de web sitenizin alan adını ve barındırma hizmetini satın almanız gerekir. Temalar ve eklentiler için mevcut ücretsiz seçenekleri kullanabilir veya daha fazla premium seçenek için ödeme yapabilirsiniz.

Wix açık kaynaklı değildir ve bu nedenle ücretsiz değildir. Her plan farklı özelliklerle birlikte gelir. Wix ile web siteniz için hosting satın almanız gerekmez. Wix, web sitenizin Shopify gibi barındırma ihtiyaçlarını karşılayan, yönetilen bir web sitesi geliştirme çözümüdür.

Okumak: WooCommerce ve Shopify: Ayrıntılı bir karşılaştırma

Bazı planlar ayrıca özel bir alan adı içerir, ancak istediğiniz bir kayıt şirketinden alan adı da satın alabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, daha sonra onu Wix web sitenize yönlendirebilirsiniz. Bir Wix planı için geçerli başlangıç ​​fiyatı ayda 16 ABD dolarıdır.

Kullanım kolaylığı

Hem WordPress hem de Wix’in kullanımı kolaydır.

WordPress geliştirme iki ana arayüzde sınıflandırılabilir: arka uç (yönetici paneli/kontrol paneli olarak da bilinir) ve ön uç. Seçtiğiniz bir temayı yükleyerek WordPress’e başlamak kolaydır.

Gibi eklentiler Başlangıç ​​Şablonları WordPress kullanıcılarının dakikalar içinde bir web sitesi kurmasını çok kolaylaştırdık. Eklenti, seçtiğiniz şablona göre ihtiyacınız olan temaları ve eklentileri otomatik olarak kurar. Doğal olarak, bunu yapmak için bir eklenti yüklemeniz gerekir. Yerel WordPress’in kendisi biraz sınırlıdır ve eklentilere ve temalara güvenmeniz gerekir.

Wix biraz farklıdır. Kaydolduktan sonra, ne tür bir web sitesi oluşturmak istediğinizi doğrudan seçebilir ve bir şablon seçebilirsiniz. Bir şablon seçtikten sonra onu düzenleyebilir ve web sitesini istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Wix görsel bir web sitesi oluşturucudur ve bu nedenle ilk başta kavraması biraz daha kolaydır.

Tavsiye Edilen:  Sunucusuz Veritabanı: Bilmeniz Gereken Her Şey

Wix ayrıca web sitenizin ihtiyaç duyduğu temel özellikleri ve işlevleri otomatik olarak entegre eder. Daha geniş planda, daha kolay bir web sitesi oluşturucudur.

Tasarım ve geliştirme kapsamı

WordPress’in tasarım ve geliştirmede çok fazla kapsamı vardır. Üçüncü taraf temalar ve eklentiler aracılığıyla, hayal edebileceğiniz neredeyse her türlü işlevselliğe ulaşmak mümkündür.

Belirli bir temadan memnun olmasanız bile, piyasada her zaman başka bir tema vardır. Eklentiler, temalar ve diğer entegrasyonlar biçimindeki kapsamlı harici destek nedeniyle, WordPress ile güçlü ve çarpıcı bir web sitesi oluşturmak kolaydır.

Wix ile seçtiğiniz şablonu kullanabilir ve mevcut seçeneklerle özelleştirebilirsiniz. Basit bir tıklamayla bölümler, sayfalar ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Ana şablonunuzun dışındaki özellikler için Wix App Market’te bulunan uygulamaları yüklemeniz gerekir. WordPress temaları ve eklentileri pazarının boyutuyla karşılaştırıldığında, Wix hala erken bir aşamadadır. Bu nedenle WordPress, tasarım ve geliştirme açısından daha geniş bir kapsama sahiptir.

Özellikler

Doğal olarak, WordPress sınırlı özellikleri destekler. Esasen yalnızca gönderiler ve sayfalar oluşturabilirsiniz. Ancak iyi bir tema ve birkaç eklenti ile web sitenizin özelliklerini anında genişletebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için hangi eklentilerin önemli veya hangi temanın güvenilir olduğunu bilmek zor olabilir. Yeni başlayan birinin tipik bir WordPress web sitesi için doğru eklentileri ve temayı anlaması biraz zaman alır. Hangi eklentilerin güvenilir olduğunu öğrendikten sonra, web sitenize ekleyebileceğiniz özelliklerin kapsamı sınırsızdır.

Wix’te kullanılabilen özellikler, kullandığınız web sitesi şablonuna bağlıdır. Başka bir özellik eklemek isterseniz, Wix App Marketplace’ten bir özellik edinebilirsiniz.

Wix ve WordPress’i karşılaştırmak biraz zor. Çoğu Wix özelliği, seçtiğiniz web sitesi şablonlarından türetilmiştir. WordPress özellikleri, seçtiğiniz eklentilerden ve temalardan gelir. Genel olarak, 55.000’den fazla eklentiye erişebildiğiniz için WordPress özelliklerinin kapsamı daha geniştir. Wix aynı hacimde uygulama/eklentiye sahip değildir.

Etki Alanı ve Barındırma

WordPress açık kaynaklı bir platformdur. Herhangi bir eklenti hizmeti sunmaz. Kullanmak için öncelikle web sitenizin domain ve hosting satın almanız gerekmektedir.

Site Alanı WordPress web sitesi barındırma için harika bir seçenektir. WordPress ortamları için tasarlanmıştır ve minimum yükleme süreleri sağlamanın yanı sıra web sitenizi de korur.

Çoğu web sitesi barındırıcısı, kullanıcıların sunucularına WordPress yüklemesini sağlar. Bu yapıldıktan sonra, WordPress web sitenizin yönetici paneline giriş yapabilirsiniz.

Wix, tüm fiyatlandırma planlarında web sitesi barındırmayı kapsar. Wix’i kullanmaya başlıyorsanız, herhangi bir barındırma planı satın almanız gerekmez. Bazı planlar, ilk yıl için alan adı kaydının maliyetini de karşılar. Her zaman doğrudan GoDaddy veya Namecheap gibi bir kayıt şirketinden alan adı satın alabilirsiniz.

e-ticaret desteği

WordPress yerel olarak e-ticaret desteği sunmaz. WooCommerce kullanmanız gerekir.

WooCommerce dünyanın en güvenilir e-ticaret çözümlerinden biridir. Ölçeklenebilir, kullanımı kolay ve SEO dostudur. E-ticaret işlevselliği sunan neredeyse her WordPress web sitesi WooCommerce kullanır.

Tüm kapsamlı özelliklerinin yanı sıra, WooCommerce de ücretsizdir. WordPress web siteniz, WooCommerce ile birkaç basit tıklamayla çevrimiçi bir mağazaya dönüştürülebilir.

Wix ayrıca e-ticaret desteği sunar. Tipik e-ticaret sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayan ayrı bir plan grubuna sahiptir. Bununla birlikte, çevrimiçi mağazalar söz konusu olduğunda WooCommerce’in kapsamı, Wix’e kıyasla çok daha kapsamlıdır. Çevrimiçi ürün satmak isteyen işletmeler için WooCommerce kullanmak çok daha kolaydır.

Tavsiye Edilen:  Gelişmiş Teknik SEO Teknikleri ile WordPress Web Sitenizi Geliştirin

SEO

Bir Ahrefs çalışması yakın zamanda WordPress web sitelerinin yaklaşık %48’inin organik trafik aldığını gösterdi. Bu arada Wix web sitelerinin yalnızca %1,4’ü organik trafik alıyor. Bu, Wix’in SEO için kötü olduğu anlamına gelmese de, daha fazla WordPress web sitesi sahibinin web sitelerinin SEO’su üzerinde çalıştığını gösterir. Kısacası, WordPress SEO denenmiş ve test edilmiştir.

Doğal olarak, WordPress çok fazla SEO seçeneği sunmaz. Bir meta başlık ayarlayabilirsiniz, ancak web sitenizin SEO’sunda yapılan diğer değişikliklerin temanızın dosyaları aracılığıyla manuel olarak yapılması gerekir. Bu nedenle neredeyse her WordPress web sitesi sahibi Yoast SEO.

Yoast, web sitenizin site haritasını otomatik olarak oluşturur, meta bilgileri, ayarlar, web sitesi şeması ve çok daha fazlasını eklemenizi sağlar. Web sitenizin SEO’sunu yönetmek için açık ara en güçlü çözümdür.

Wix, tüm bu temel SEO seçeneklerini sistemine yerel olarak yerleştirmiştir. Sitenizin SEO’sunu yönetmek için bir uygulama/eklenti yüklemenize gerek yoktur.

Teknik Destek

WordPress açık kaynaklıdır, yani WordPress web sitesi sahiplerine yardımcı olabilecek özel bir müşteri destek ekibi yoktur. Bununla birlikte, WordPress topluluğu çok geniş olduğundan, neredeyse tüm soru veya sorunlarınız için çevrimiçi bir yanıt bulabilirsiniz.

WordPress web sitesi sahiplerinin karşılaşabileceği tüm sorunlar hakkında konuşan özel web siteleri ve forumlar vardır. WordPress ile ilgili konularda dokümantasyon ve video eğitimleri eksikliği yoktur.

Wix, tüm ücretli planlarında 7/24 müşteri hizmetleri sunar. Bu nedenle, bir sorunuz olması durumunda her zaman bir müşteri destek yöneticisiyle iletişime geçebilirsiniz.

Bu, bir web sitesi oluştururken doğrudan rehberliğe ihtiyaç duyan yeni başlayanlar için daha güven vericidir.

Üçüncü taraf uygulamaları ve eklentileri için destek

WordPress, neredeyse tüm diğer CMS platformlarıyla karşılaştırıldığında en büyük eklenti ve tema pazarına sahiptir.

Entegrasyonla ilgili kapsamlı belgelere sahip açık kaynaklı bir platform olduğundan, birçok şirket ve SaaS platformu tüm işlerini WordPress tabanlı çözümler sunarak yürütür.

Wix’in ayrıca bir uygulama mağazası var, ancak WordPress ile karşılaştırıldığında hala gelişme aşamasında. WordPress eklentilerinin sunduğu özellik ve işlevlerin kapsamı söz konusu olduğunda, WordPress’in yakınından bile geçemez.

Hız ve Güvenlik

WordPress web sitenizin hızı ve güvenliği büyük ölçüde seçtiğiniz web sitesi barındırıcısına bağlıdır. İyi bir ev sahibi, web sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesini ve kötü niyetli saldırılara ve kötü amaçlı yazılımlara karşı güvende kalmasını sağlar.

Okumak: WordPress siteniz için bir web sitesi barındırma nasıl seçilir?

Web sitenizin hızını ve güvenliğini artırmak için ek adımlar da atabilirsiniz. Gibi eklentiler Ezmek sitenizin yükleme sürelerini optimize etmenizi sağlar. Güvenlik için, WordFence web sitenizin güvenliğini yönetmek için harika bir çözümdür.

Wix, web siteniz için barındırmayı kapsar ve güvenliğini yönetir. Tamamen yönetilen bir platform olduğu için, Wix web sitenizin hızını ve güvenliğini optimize etme konusunda endişelenmenize gerek yok.

Resimlerinizi web sitenize yüklemeden önce verimli bir dosya biçimine sıkıştırmak gibi bazı ek adımlar atabilirsiniz.

Çoklu endüstri desteği

WordPress ile hemen hemen her türde web sitesi oluşturabilirsiniz. Hangi endüstri için bir web sitesi oluşturuyor olursanız olun, bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak tonlarca ücretsiz eklenti ve tema vardır.

Başlangıç ​​Şablonları gibi eklentiler, sektöre özel bir şablon seçmenize ve hemen başlamanıza olanak tanır.

Wix, web sitenizi kurarken bir sektör seçmenize de olanak tanır. Seçiminize bağlı olarak, çok çeşitli web sitesi şablonları arasından seçim yapabileceksiniz.

Tavsiye Edilen:  Dağıtımı genel pazarlama stratejisiyle entegre etmenin faydaları

Bazı sık sorulan sorular

Sorularınız mı var? Web sitenizi oluşturmak için seçtiğiniz platformun işiniz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. İşte WordPress veya Wix arasında seçim yapmadan önce sahip olabileceğiniz birkaç genel soru.

S: Hangisinin kullanımı daha kolay – WordPress mi yoksa Wix mi?

Yeni başlayanlar için Wix, kullanımı daha kolay bir platformdur. Web sitenizi bir barındırma ortağıyla kurma, bir CMS yükleme vb. karmaşık süreci kapsar.

WordPress daha fazla esneklik ve kapsam sunar ve ilk öğrenme eğrisinden geçmeye hazırsanız, bu da harika bir seçenektir.

S: Wix web siteleri WordPress’ten daha mı hızlı?

Bir Wix web sitesi mutlaka WordPress’ten daha hızlı değildir. WordPress sitenizin hızı, seçtiğiniz barındırma ortağına bağlıdır. Wix, web sitenizin barındırılmasını yönetir, bu da web sitenizin hızı hakkında endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

S: Web sitesi geliştirme için hangi platform daha hızlıdır?

Bir web sitesi oluşturmak için gereken toplam süre birçok faktöre bağlıdır. Wix veya WordPress’i seçmenizin, bir web sitesi geliştirmek için gereken süre üzerinde gerçekten bir etkisi yoktur.

Web sitenizde ihtiyacınız olan hemen hemen her işlevsellik için eklentiler bulabileceğiniz için WordPress biraz daha hızlı olabilir. Wix’in uygulama pazarı henüz gelişme aşamasında ve genel WordPress pazarı kadar kapsamlı değil.

Web sitenizi bir uygulamaya dönüştürmek için hangi platform daha iyidir?

AppMySite gibi bir platform, mevcut bir web sitesini bir uygulamaya dönüştürmenizi sağlar. Böyle bir çözümden yararlanmak istiyorsanız Wix veya WordPress olmanız fark eder mi?

Daha geniş planda, hayır.

AppMySite gibi platformlar tüm platformları destekler. Tek bir satır kodu yazmadan hem Wix hem de WordPress mobil uygulamalarını oluşturabilirsiniz.

Uygulamanızın tüm içeriği doğrudan web sitenizden alınır. Uygulamanızın görünümünü veya hızını iyileştirmek için doğrudan web sitenizde değişiklik yapabilir ve değişikliklerin anında yansıdığını görebilirsiniz.

Özet

Hem WordPress hem de Wix güçlü web sitesi platformlarıdır, ancak sonunda birini seçmeniz gerekir.

Özellikler ve işlevsellik söz konusu olduğunda WordPress’in çok fazla kapsamı vardır. İlk günden itibaren ihtiyacınız olan her özelliğe sahip olacak bir çözüm arıyorsanız, doğru yol WordPress’tir. WordPress’i üçüncü taraf araçlarla entegre etmek de çok daha kolaydır. Her zaman ana makinenizi değiştirebileceğiniz ve daha iyi bir sunucuya yükseltebileceğiniz için ölçeklenebilirlik de bir sorun değildir.

Wix, bir web sitesi başlatmak için iyi bir platformdur. Yeni başlayanların, yönetilen barındırma ve güvenlik ile sürecin teknik tarafını anlaması daha kolaydır ve basitleştirir. Web siteleri oluşturma konusunda yeniyseniz, görsel geliştirme ortamı idealdir.

Bu WordPress-Wix karşılaştırması, iki web sitesi oluşturucu arasındaki bazı temel fark noktalarını ele alıyor. İşletmeniz için en uygun çözümü seçin.