Yalın Kanvas Nedir? (9 Adımlı Süreç)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Yalın Kanvas Nedir? (9 Adımlı Süreç)

Harika bir ürün için bir fikriniz olduğunda, tipik süreç bir iş planı oluşturmak, tüm bilgi ve verileri doldurmak için haftalar hatta aylar harcamak ve incelenmek üzere göndermek üzere 60 sayfalık bir belge yazmaktır.

Ancak bunu daha farklı ve daha yalın bir şekilde yapabilirsiniz. Yalın, bir iş planının yalın bir tuvale dönüştürülmesi sürecini basitleştirir.

Yalın Kanvas neden?

Yalın Kanvasın Özellikleri:

 • Yalnızca bir sayfa kağıtla basit bir çerçeveye sahip bir iş modeli üretin
 • Hızlı üretilir, kompakttır ve fikrinizi dakikalar içinde çözebilir
 • Beyin fırtınası için ideal

Yalın Kanvas Amacı:

Projenizin zorlu, yüksek riskli alanlarını tanımlayabilmeniz ve doğrulama çalışmasının bir sonraki adımına girdi sağlayabilmeniz için beyin fırtınası yapmak ve fikrinizi insanlarla paylaşmak.

Yalın Kanvas’ı kim yapar?

 • Fikri üreten başlatıcı, Yalın Kanvas’ın kullanıcısıdır ve Kanvas’ı yaptıktan sonra ilgili kişileri bir araya getirerek onunla fikir paylaşımında bulunur ve beyin fırtınası yapar.
 • Fikir bir ekip tarafından ortak yaratıcı bir şekilde üretilirse, herkes beyin fırtınası yapmak ve Yalın Kanvas’ı tamamlamak için bir araya gelir.

Yalın Kanvas ne zaman kullanılır?

Bir fikir oluşturulduktan sonra fikrin iş modelini çözmeniz ve ürünün yapılmaya değer olup olmadığına karar vermeniz gerekir.

Yalın Kanvas Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki dokuz panelli şemada gösterildiği gibi yalın bir tuval oluşturmanın dokuz adımı vardır.

Adım 1 ve 2: Sorun ve Müşteri Segmentleri

Sorunu müşteri grubuyla eşleştirmek tüm tuvalin özüdür çünkü ürün belirli bir müşteri tipine hizmet etmek ve onların özel sorunlarını çözmek için tasarlanmıştır. Bu analiz kesinse aşağıdaki adımları iyi yapmak faydalı olacaktır.

Her hedef müşteri grubu için, çözmeleri gereken en önemli sorunları, yani en acı veren noktaları listeleyin. Bu sıkıntılı noktalar yeterince talihsiz değilse, kusura bakmayın, ürününüzün var olmasına gerek yok.

Tavsiye Edilen:  Tüm Pazarlama Raporlarınız. Artık Tam Otomatik ✨

Sorunlara alternatif çözümler listeleyin; örneğin, müşterileriniz artık ürününüze sahip olmadıkları için bunları nasıl çözüyorlar? Mesela proje yönetimi araçları ürünleri yaptım. Daha sonra ürünüm piyasaya sürülmeden önce zaten birçok proje yönetimi aracı vardı ve müşteriler bu araçları seçebiliyordu ama aynı zamanda Excel’i de kullanabiliyorlardı. Ürününüzün varoluş değerine sahip olabilmesi için sorunu çözemeyen mevcut çözümleri çözmesi gerekir.

Daha sonra hedef müşteriyi analiz edin. Aşağıdaki iki noktaya dikkat edin.

 1. Müşteriler ve kullanıcılar arasında ayrım yapmak için, müşteriler ve kullanıcılar bir grup insan olamayabileceği için müşteri, faturayı satın alan kişidir. Kullanıcının mutlaka olması gerekmez. Örneğin çocuk eğitim ürünlerinde müşteri ebeveyn, kullanıcı ise çocuktur.
 2. Hedef müşteri grubunu ayrıştırmak ve ilk benimseyenleri belirlemek.

Adım 3: Benzersiz Değer Teklifi

Ürününüzün neden ilginize ve satın almaya değer olduğunu ve onu farklı kılan şeyin ne olduğunu tek bir cümleyle açıklayın. Benzersiz satış noktası, müşteri tabanınızın sorunlu noktalarıyla doğrudan ilişkili olmalıdır.

Adım 4: Çözüm

Ürününüzün en önemli üç özelliğini listeleyin. İyi görünmeniz için başka kimsenin sunmadığı özellikleri listelemeyin. Başka kimsenin yapmadığı ama sıkıntılı bir noktayı çözen birkaç şey sağlamanız faydalı olacaktır.

Adım 5: Kanallar

Sorunu çözün, ardından ürününüz için müşteriyi nasıl bulacaksınız? Kanallar gelen kanallar ve giden kanallar olarak ikiye ayrılır. Gelen kanallar arasında bloglar, SEO, e-Kitaplar, teknik incelemeler, web seminerleri, halka açık web siteleri vb. yer alır.

Giden kanallar arasında SEM, yeni medya, doğrudan telefon görüşmeleri, SMS vb. yer alır.

Adım 6 ve 7: Gelir Akışları ve Maliyet Yapısı

İlk başta finansal analiz yapmak zor olabilir ancak gelir ve maliyet iş modelinin önemli parçalarıdır. Uzun vadeli projeksiyonlar yapmanıza değil, önünüzdeki projeye ihtiyacınız var.

Tavsiye Edilen:  4K Çözünürlük Nedir? Hakkında Bildiğiniz Her Şey

Maliyet analizi ve gelir analizi ile ürününüzün para kazanmaya başlamasının başlangıç ​​noktası olan başabaş noktasına ulaşmanın ne kadar süreceğini, masrafları ve personel sayısını hesaplayabilirsiniz. Bu, bir iş modeline karar vermeniz için temel sağlar.

Adım 8: Temel Metrikler

Gelir ve maliyetler mevcut olduğundan, ürünün devam edip etmediğini belirlememize yardımcı olacak bazı temel ölçümleri planlamanın zamanı geldi. Aşina olduğunuz veri ölçümlerinin çoğunun, keşif aşamasını tamamlayan ürünlere yönelik veri analizi ölçümlerimiz olduğunu unutmayın.

Keşif aşaması için uygun anahtar metrik, aşağıda gösterildiği gibi Dave McClure tarafından icat edilen “Korsan Metrik Seti”dir.

Adım 9: Haksız Avantaj

Size özel, kolay kopyalanamayan ve aşılamayan avantajlarınız neler? Örneğin, özel kanallar, fikri mülkiyet, devlet bağlantıları, yerleşik marka adları vb.

Yalın Kanvas Yaparken Neleri Bilmelisiniz?

 1. Yalın Kanvas, üstlerimize rapor verecek güzel bir iş planı yapmak yerine, iş modelimizin temel unsurları hakkında düşünmemize yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
 2. Tuvali doldurmak için tüm kareleri doldurmayın. Bundan sonra ödevimizi yapmamız gereken yerlerde boşluklar olabilir.
 3. Modern dünya hızla değiştiği için Yalın Kanvas yapmak, genellikle ulaşılamayan ve çoğunlukla kağıt üzerinde kalan 5-10 yıllık bir kalkınma planı yapmak anlamına gelmez. Deneyimlere göre, yalın bir vizyonun üç yıl içinde kontrol edilmesi gerekir.
 4. İlk tuval müşteri gruplarına ayrılamaz çünkü yine de müşteri grupları hakkında net bir şekilde düşünmeniz gerekir. Çok geçmeden ürününüzün, bir müşteri grubunun yalın bir tuval oluşturacak şekilde genişletilmesi için birden fazla türde müşteri grubuna sahip olduğunu göreceksiniz.

Yalın Kanvas Oluşturduktan Sonraki Adım

Yalın Kanvas tamamlandıktan sonraki adım nedir? Kanvasın ürününü yapmak yerine aşağıda gösterildiği gibi aşağıdaki adımlar gerçekleştirilir.

 1. Beyin fırtınası sürecinde birkaç tuvali eleyin.

Ürün yalnızca bazı müşteri gruplarına hizmet verebildiğinden ekibin bazı müşteri gruplarından vazgeçmesi gerekebilir. Odaklanma önemlidir. Çıkarılan müşteri grupları ve buna karşılık gelen iş modeli de çıkarılır ve bu tuvaller bir sonraki adım için girdi olarak kullanılmaz.

 1. Geriye kalan az sayıdaki müşteri grubunun iş modellerinden en riskli alanları belirleyin
 2. Yalın Başlangıç ​​doğrulama yolculuğunu her tuvalin en riskli alanlarında başlatın
Tavsiye Edilen:  Sesli Mesaj iPhone'da Çalışmıyor mu? Kolay Yoluyla Düzeltin!

Herhangi bir sektördeki yenilikçi ürün ne olursa olsun, yalnızca üç tür risk vardır.

 • Ürün riski: Ürünün üretilecek doğru ürün olup olmadığı
 • Müşteri riski: ürünün müşterilere satılıp satılamayacağı
 • Market riski: iş modelinin uygulanabilir olup olmadığı

Riski doğrulamak için gereken süre hâlâ belirleniyor ve bu doğrulama sürecini mümkün olduğunca kısa kılmak için bir dizi deney tasarlamamız gerekiyor. Doğrulamanın sonucu uygulanabilir bir iş modelidir.