Yanılmadan Bir SEO Uzmanı Nasıl İşe Alınır: Bilmeniz Gerekenler

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Yanılmadan Bir SEO Uzmanı Nasıl İşe Alınır: Bilmeniz Gerekenler

Artık potansiyel müşterileri web sitenize çekmek için sağlam bir SEO stratejisine sahip olmanın gerekli olduğunu biliyorsunuz.

Etrafında %68 Tüm çevrimiçi deneyimlerin çoğu bir arama motorunda başlar ve sizinki gibi işletmelere daha fazla trafik, potansiyel müşteri ve gelir elde etme konusunda büyük bir fırsat sunar.

Ancak başarılı ve sürdürülebilir bir SEO programını uygulamak sabır, uzmanlık ve pazar değişikliklerine ve algoritma güncellemelerine sürekli uyum sağlamayı gerektirir. Çoğu işletme, SEO’yu şirket içine taşıyacak bant genişliğine, kaynaklara veya iştaha sahip değildir.

Ne yazık ki, organik arama varlığınızı etkili bir şekilde yönetmek için güvenilir bir harici ortak bulmanın söylenmesi yapmaktan daha kolaydır. Dışarıdaki her yetkin SEO uzmanına karşılık, aşırı vaatte bulunan ve gereğinden az hizmet veren birkaç kişi daha vardır. Belki de bunu zaten zor yoldan öğrendiniz.

Ama korkmayın. Bu yazı, arama motoru başarısı için sizi hazırlayabilecek yetenekli bir SEO uzmanı bulma konusunda bilmeniz gereken her şeyi kapsayacaktır.

SEO Uzmanı Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), daha fazla web sitesi trafiğini artırmak için bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki organik görünürlüğünü iyileştirme sürecidir.

Bir SEO uzmanı, web sitelerinin daha iyi arama sıralamaları elde etmesine yardımcı olma konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahip olan kişidir. SEO uzmanlarına bazen SEO danışmanları, SEO uzmanları veya SEO uzmanları denir.

Bazı SEO uzmanları bireysel yüklenici olarak faaliyet gösterirken, diğerleri bir SEO veya dijital pazarlama ajansı bünyesinde çalışır.

Trafiğiniz azalıyor mu?

2009’dan bu yana yüzlerce yerel işletmenin çevrimiçi potansiyel müşterilerini ve satışlarını stratejik olarak artırmasına yardımcı olduk. Gelin bunu sizin için yapalım!

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO’ya aşina iseniz, bunun çok yönlü bir disiplin olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Her ne kadar farklı SEO uzmanları genellikle SEO’nun belirli alanlarında uzmanlaşsa da, bu unvana layık olan herkes organik arama pazarlamacılığının üç temel direğine dair sağlam bir kavrayışa sahip olacaktır.

 • Teknik SEO
 • Sayfa İçi SEO
 • Sayfa Dışı SEO

(Çoğu uzman aynı zamanda yerel SEO ve mobil SEO konusunda da kapsamlı bilgiye sahip olacaktır.)

İyi optimize edilmiş herhangi bir web sitesi bu üç temelin tamamını kapsayacaktır. Bir alan ihmal edilirse web sitesi olabildiğince iyi sıralamaya giremez.

Her bir temel SEO etkinliğine daha ayrıntılı olarak bakalım.

Teknik SEO

Teknik SEO, arama motorlarının ve kullanıcıların siteye kolayca erişebilmesi ve neyle ilgili olduğunu anlayabilmesi için web sitenizin teknik yönlerini iyileştirme sürecidir. Bu da sitenizin sıralama potansiyelini artırır.

Teknik SEO’nun ana hedeflerinden biri, arama motorlarının sitenizi verimli bir şekilde tarayabilmesini ve dizine ekleyebilmesini sağlamaktır. Siteniz güzel bir tasarıma ve harika içeriğe sahip olabilir, ancak arama motorları sitenizi doğru şekilde keşfedemezse veya yorumlayamazsa sıralamada yer alamaz.

Teknik SEO’nun çeşitli yönleri olsa da, herhangi bir teknik SEO uzmanı en azından aşağıdakilerin nasıl yapılacağını bilmelidir:

 • Tarama hatalarını tanımlayın ve düzeltin.
 • Google’ın sitenizin sayfalarını nasıl görüntülediğini öğrenin.
 • Sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.
 • Sitenizin güvenliğinin doğru şekilde sağlandığından emin olun.
 • Sitenizin yüklenme hızını kontrol edin.
 • Kırık bağlantıları düzeltin.
 • Yapılandırılmış veri işaretlemeyi uygulayın.
 • Yinelenen içeriği tanımlayın ve ele alın.
 • URL yapısını iyileştirin.
 • Sitenizin gezinmesini ve dahili bağlantı yapısını optimize edin.
Tavsiye Edilen:  Öğrenciler için En İyi 13 Yapay Zeka Aracı 2023 (Araçlarla ilgili deneyimim)

Sayfa İçi SEO

Sayfa içi SEO, ilgili sorgular için sıralama yeteneklerini geliştirmek amacıyla tek tek web sayfalarını optimize etme uygulamasıdır.

İyi optimize edilmiş bir web sayfasının bazı özellikleri şunlardır:

 • Sayfanın başlıklarında, gövde metninde, başlık etiketinde, URL’sinde ve görsel alt metninde bir hedef anahtar kelime bulunmalıdır.
 • Sayfadaki içerik, hedef anahtar kelimenin ardındaki arama amacını karşılamalı ve okuyuculara aradıkları değeri sağlamalıdır.
 • Sayfa, ziyaretçileri diğer yararlı kaynaklara yönlendiren optimize edilmiş bağlantı metni içeren dahili bağlantılar içermelidir.
 • Sayfa, ana sayfaya ve uygun olduğu durumlarda alt kategorisine veya kategori sayfasına geri bağlantı vermelidir.

Sayfa Dışı SEO

Sayfa dışı SEO, bir web sitesinin ötesinde gerçekleştirilen ve arama sıralamalarını etkileyen tüm eylemleri ifade eder.

Sayfa dışı SEO’nun amacı, web sitenizin nişinizdeki itibarını arttırmaktır.

Sayfa dışı SEO aşağıdaki etkinlikleri içerir:

 • Bağlantı kurma
 • Marka oluşturma
 • Alıntı oluşturma
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Çevrimiçi incelemeleri yönetme

Siteniz diğer alakalı web sitelerinden ne kadar çok olumlu söz alırsa ve yüksek kaliteli geri bağlantılar alırsa, kullanıcıların ve arama motorlarının sitenizi güvenilir ve yetkili bir kaynak olarak görme olasılığı da o kadar artar. Ödül? Daha iyi organik görünürlük.

Neden bir SEO Uzmanı Tutmanız Gerekir?

Küçük işletme dijital pazarlaması üzerine yakın zamanda yapılan bir araştırmada, küçük işletme sahiplerinin yalnızca %40,9’unun mevcut web trafiği seviyelerinden çok memnun olduklarını iddia ettiklerini gördük.

(Resim Kaynağı)

Bu durumdaki birçok işletme, dahili bant genişliği, uzmanlık veya ilgi eksikliği nedeniyle SEO çabalarında ilerleme kaydetmekte zorlanıyor.

SEO’yu profesyonellere dış kaynak olarak kullanmak bu soruna mükemmel bir çözümdür. Öyleyse deneyimli bir SEO uzmanıyla iş ortaklığı yapmanın temel faydalarından bazılarına daha yakından bakalım.

Zamanınızı Geri Alın

SEO’nuzu dış kaynak olarak kullanmanın bariz bir avantajı, ekibinize diğer yüksek etkili ticari faaliyetlere odaklanmak için daha fazla zaman vermesidir. Sonuçta SEO, sürekli izleme ve ayarlamalar gerektiren geniş kapsamlı, karmaşık bir girişimdir. Bunu uzmanlara teslim etmek daha iyi sonuçlara yol açacak ve çalışanlarınızın çok fazla dağılmamasını sağlayacaktır.

Halihazırda Elde Ettiğiniz Kazanımlardan Yararlanın

İster SEO’ya sıfırdan başlıyor olun, ister mevcut çabalarınızı bir üst düzeye çıkarmak istiyor olun, yüksek performanslı kampanyalar sunma konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip saygın bir SEO uzmanını işe almak, sürdürülebilir organik büyümeye giden en emin yoldur.

Yeni Sitenin Sorunsuz Bir Şekilde Başlatıldığından Emin Olun

Web sitesi lansmanları, yeniden tasarımları ve geçişleri, yanlış ellere bırakıldığında ciddi hata riski taşıyan karmaşık projelerdir. Web lansmanı yoluyla bir SEO uzmanıyla çalışmak, sık karşılaşılan tuzaklardan kaçınmanızı, en iyi uygulamalara bağlı kalmanızı ve sitenizi uzun vadeli başarıya hazırlamanızı sağlayacaktır.

Bütçenizi Daha Verimli Bir Şekilde Ayırın

Harici bir SEO ortağını işe almanın sürekli bir masraf olduğu doğru olsa da, bu genellikle kurum içi bir profesyoneli işe almaktan daha hızlı ve daha ucuzdur. SEO’nuzu dış kaynak olarak kullanmak, iş için gerekli olan eğitim, ekipman ve yazılım masraflarını karşılamanıza gerek kalmayacağı ve ayrıca yeni bir çalışanı işe almak için gereken süreyi de atlayacağınız anlamına gelir.

Tavsiye Edilen:  Google Etiket Yöneticisinin Nasıl Kurulacağına İlişkin Eksiksiz Kılavuz?

Saygın Bir SEO Uzmanını İşe Almak İçin 4 İpucu

Artık bir SEO Uzmanı tutmanın bazı faydalarını bildiğinize göre, iyi bir SEO Uzmanı bulmanın zorluğunu ele alalım.

Aramanıza başlarken size yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

1. Bazı SEO Temellerini Bilin ve Hedeflerinizi Tanımlayın

Her ne kadar mantığa aykırı gibi görünse de, bir uzmanı işe almadan önce bazı SEO temellerini tazelemek kötü bir fikir değildir.

Temelleri bilmek gerçekçi hedefler belirlemenize yardımcı olacak ve SEO uzmanınızın önerdiği stratejileri anlamanızı kolaylaştıracaktır.

“Daha fazla trafik” gibi bir hedef belirlemek biraz geniş kapsamlıdır. Bunun yerine, belirli bir zaman dilimi içinde ne kadar ek organik trafik oluşturmak istediğinizi belirtmeye çalışın. Örneğin: “Önümüzdeki 12 ay içinde web trafiğimi %15 artırmak istiyorum.”

Başarının size nasıl göründüğü konusunda spesifik olmak, SEO uzmanınıza hedeflerinize ulaşmak için ne yapılması gerektiği konusunda daha iyi bir anlayış sağlayacaktır.

2. Öneriler İçin Profesyonel Ağınızdan Yararlanın.

Güvenilir bir SEO uzmanı bulmanın en güvenilir yollarından biri, profesyonel ağınızdaki insanlardan tavsiye istemektir.

SEO alanında çalışan birini tanıyor musunuz? Kişilerinizden herhangi biri memnun oldukları bir SEO uzmanını kullandı mı? Öneri istemek için LinkedIn’de yayınlayabilir misiniz?

3. İnceleme Sitelerini Kontrol Edin

Gibi siteler En İyiSEOŞirketleri veya Debriyaj Bölgenizdeki en iyi SEO ajanslarının ve profesyonellerinin ayrıntılı dökümlerini sunun.

(Görüntü Kaynağı)

Her iki site de işe almak istediğiniz SEO uzmanlarının türünü belirlemek için arama kriterlerinizi daraltmanıza olanak tanır.

4. Referansları ve Örnek Olay İncelemelerini Kontrol Edin

İncelemelere göz atmak iyi bir başlangıç ​​noktasıdır ancak birlikte çalışmayı düşündüğünüz uzmanların örnek olay incelemelerine ve referanslarına da yakından bakmalısınız.

Örneğin, HigherVisibility web sitesine tıkladığınızda ve SEO hizmetleri sayfasına gittiğinizde, Calibre Collision’ın 12 ayda organik dönüşümlerde %142’lik bir artış elde etmesine nasıl yardımcı olduğumuzu gösteren derinlemesine bir örnek olay incelemesini okuyabilirsiniz.

(Resim Kaynağı)

Örnek olay incelemelerini okumak, potansiyel şirketinizin nasıl çalıştığı ve işinize getirebilecekleri sonuçların türü hakkında size iyi bir fikir verir.

Bir adayın web sitesinde örnek olay incelemeleri veya referanslar bulamazsanız, bunları istemekten korkmayın. Eğer size vermeyi reddederlerse şüphelenmekte haklısınız.

Bir SEO Uzmanını İşe Almadan Önce Sorulması Gereken Sorular

Potansiyel SEO uzmanlarını veya birlikte çalışmak istediğiniz şirketleri kısa listeye aldıktan sonra teklif istemeye başlarsınız.

Bir SEO teklifi isteği gönderirken proje gereksinimlerinizi belirtmeniz ve adayların yanıtlayacağı soruların bir listesini eklemeniz gerekir.

Buradaki amaç, her adayın hangi hizmetleri sağladığını, farklı SEO projelerine nasıl yaklaştıklarını ve yaklaşımlarını benzersiz iş ihtiyaçlarınıza göre nasıl uyarlayacaklarını daha iyi anlamaktır. Her teklifi değerlendirdikten sonra en iyi adaylarla görüşebilir ve nihai kararınızı verebilirsiniz.

İşte sormanız gereken bazı sorular.

Sektörüm/İş Türümle İlgili Hangi Deneyime Sahipsiniz?

SEO, tüm çabalara uyan tek boyutlu bir çalışma değildir. Anlamlı sonuçlar için en iyi yaklaşım siteden siteye değişir.

Tavsiye Edilen:  İçerik ve arama amacı: "Bir sonraki" arama sorgusuna nasıl hazırlanılır?

Örneğin Denver’da bir pizzacı işlettiğinizi varsayalım. Bu durumda, ilgili arama sorguları için harita listelerinde görünmek isteyeceksiniz (örneğin, “Denver’daki Pizzacılar”). Durum buysa, yerel SEO konusunda uzmanlığa sahip bir SEO uzmanı veya ajansıyla çalışmak isteyebilirsiniz.

Ancak yalnızca çevrimiçi hizmet veren bir işletme yürütüyorsanız, ihtiyacınız olan sonuçları elde etmek için içerik oluşturmaya öncelik vermeniz gerekebilir.

Potansiyel SEO ortaklarına, sizinkine benzer işletmelerde başarı sağlayıp sağlamadıklarını sormak, en uygun adayı seçmeyi kolaylaştıracaktır.

Geçmiş Müşterileriniz ve Sonuçları Hakkında Bilgi Paylaşabilir misiniz?

Bir adayın çalışmasına ilişkin geçmişteki örnek olay incelemelerini zaten görüntülediyseniz bu soru gerekli olmayabilir.

Ancak deneyimli bir SEO uzmanı veya şirketi, önceki müşterilerine nasıl sonuç verdiklerini ayrıntılı olarak anlatmaktan mutluluk duyacaktır. Bu yüzden sormaktan korkmayın!

SEO’nun Farklı Alanlarına Nasıl Yaklaşırsınız?

Belirli bir uzmanın işletmeniz için uygun olup olmadığını ölçmenin bir başka yolu da, SEO’nun temel konularına nasıl yaklaştıklarını açıklamalarını istemektir.

Örneğin, anahtar kelime araştırması yapmak için hangi teknikleri kullanıyorlar? İçerik stratejileri oluşturuyorlar mı? Bağlantı kurmaya nasıl yaklaşıyorlar?

Ayrıca, ileriye yönelik yaklaşımlarını etkileyeceğini düşündükleri ortaya çıkan trendleri genişletmelerini istemek de faydalı olacaktır. Adayınızın yeni SEO gelişmelerinin nabzını tutması her zaman iyi bir işarettir.

Unutmayın, verdiğiniz paraya değecek herhangi bir SEO uzmanı, işlerine nasıl yaklaştıklarını açıklamakta sorun yaşamayacaktır.

Not: Ücretsiz dosyamızı indirin SEO RFP şablonu Ayrıntılı SEO teklifleri alma konusunda daha fazla rehberlik için.

Son düşünceler

SEO, herhangi bir işletmenin dijital pazarlama stratejisinin temel bir parçasıdır. SEO uzun bir süreç olsa da sitelerinin sıralamasını, trafiğini ve gelirini artırmak isteyenler için gerekli bir yatırımdır.

Doğru SEO uzmanını bulmak, web sitenizin organik arama görünürlüğünü en üst düzeye çıkarma yolunda önemli bir adımdır. Bu nedenle, yetenekli bir SEO uzmanını veya uzmanlardan oluşan bir ekibi işe almak istiyorsanız adaylarınızı uygun şekilde incelemek için zaman ayırmalısınız.

İlgili soruları sorarak ve ulaşılabilir SEO hedeflerini tanımlayarak işletmeniz için doğru SEO uzmanını bulma şansınızı büyük ölçüde artıracaksınız.

Trafiğiniz azalıyor mu?

2009’dan bu yana yüzlerce yerel işletmenin çevrimiçi potansiyel müşterilerini ve satışlarını stratejik olarak artırmasına yardımcı olduk. Gelin bunu sizin için yapalım!