Yanıt Vermedikten Sonra Bir Takip E-postası Nasıl Yazılır? [Examples Included]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Yanıt Vermedikten Sonra Bir Takip E-postası Nasıl Yazılır? [Examples Included]

Potansiyel bir müşteriden yanıt alamadığınızda nasıl bir takip e-postası yazacağınızı bilmeniz gerekir. Hiç şüphe yok.

Ancak bir potansiyel müşterinin e-postanızı kaçırıp kaçırmadığını tam olarak nasıl anlayabilirsiniz?

Çoğu kişi bir e-postayı açar açmaz yanıt verir. Bu nedenle, bir e-posta gönderdiğinizden bu yana bir veya iki gün geçtiyse ve yanıt gelmediyse, gelmeyeceğini varsaymak güvenlidir.

Ama burada vermeniz gereken bazı zor kararlar var.

Tam olarak ne zaman bir takip e-postası göndermelisiniz ve ne yazmalısınız? Hala cevap vermezlerse, sırada ne var? Başaracağız.

Bu standardı karşılayan ilgi çekici bir takip e-postasının nasıl yazılacağına ilişkin adım adım bir kılavuz sunacağız ve bir sonraki takip e-postanıza rehberlik etmesi için size örnekler vereceğiz.

Hadi dalalım.

Neden Takip E-postaları Gönderilir?

Cevap basit; bir takip e-postası yazdığınızda yanıt alma şansınızı artırırsınız.

Bir alıcının e-postanıza yanıt vermemesi, her zaman sunduğunuz ürün veya hizmetle ilgilenmediği anlamına gelmez.

Bildiğiniz kadarıyla, e-postanızı tamamen kaçırmış olabilirler. Bittiği gerçeği göz önüne alındığında 300 milyar e-postalar dünya çapında günlük olarak gönderilir ve alınır, bu oldukça yaygın bir durumdur.

Bu, özellikle onlarla ilk kez iletişim kuruyorsanız doğru olabilir.

Çoğu kişinin iş arkadaşlarından, müşterilerinden, yatırımcılarından ve iş ortaklarından gelen e-postaları okumaya ve yanıtlamaya öncelik vermesi muhtemeldir. E-postanız ikincil bir öncelik olacaktır.

Ayrıca, yanıt verilmemesinin arkasında sayısız başka neden olabilir, örneğin:

 • E-postanızı okudular ama özel ve iş hayatlarıyla meşgul oldular ve unuttular.
 • E-postanız spam tetikleyici kelimeler içeriyordu ve spam klasörüne düştü
 • Konu satırınız dikkatlerini çekmedi, bu yüzden açmadılar
 • Zamanlamanız yanlıştı. Belki e-posta onlara gece veya hafta sonu ulaştı ve açılmadı. Veriler, saat 21.00’den sonra gönderilen e-postaların en düşük etkileşim oranına sahip olduğunu gösteriyor. %1,3.
 • Karar verme sürecinde yer alan doğru kişiye göndermediniz
 • İlgilerini çekecek kadar değerini yeterince iyi açıklamadın.

Nedeni ne olursa olsun, bir takip e-postası yazdığınızda, kendinizi kurtarma şansınız olur. Ayrıca potansiyel müşterileriniz arasında kademeli bir güven oluşturmaya başlarsınız.

Ve bir takip e-postasının nasıl yazılacağına ilişkin kılavuzumuzu takip ederseniz, potansiyel müşterilerinizle olan her etkileşim onlar için değer katar ve bu da sonuçta dönüşümlere yol açar.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

Bir Takip E-postası Göndermek İçin Ne Kadar Beklemeniz Gerekir?

Uzun değil.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çevrimiçi kullanıcılar arasında yapılan bir ankete göre, insanların %38’i 2 ila 4 gün içinde bir takip e-postası gönderirken, %28’i bunu bir gün sonra gönderiyor.

Peki, bir takip e-postası yazmak için beklemeniz gereken en iyi zaman nedir? Çoğu uzman, yanıt gelmediğinde ilk takip e-postanızı yazmadan önce 2-3 gün beklemenizi önerir.

Bir hafta çok uzun ve aynı gün göndermek çaresizliği gösteriyor.

Ardından, sonraki her takip e-postası için bekleme süresini kademeli olarak birkaç gün artırabilirsiniz.

Kaç Takip Göndermelisiniz?

Bir potansiyel müşterinin sunduğunuz ürün veya hizmetle ilgilenip ilgilenmediğini anlamak için genellikle üç takip e-postası yeterlidir. Ama bu tek bedene uyan bir sayı değil.

Gönderebileceğiniz ideal takip sayısı iki faktöre bağlı olacaktır:

1. Hedef Kitlenizle İlişkiniz

Soğuk müşteri adayları için onları ısıtmak ve işletmeniz hakkında bilgi edinmeleri için zaman tanımak için daha fazla takibe ihtiyacınız olabilir.

Sıcak müşteri adayları için, işletmenize zaten aşina oldukları için daha az takip gerekir.

2. Alıcıya Sağlayabileceğiniz Daha Fazla Değere Sahip Olup Olmadığı

Yalnızca bir nedeniniz varsa bir takip e-postası göndermenizi öneririz.

Değerlerle dolu bir takip e-postası göndermek, alıcıya herhangi bir değer katmayan üç takip e-postası göndermekten daha iyidir.

Sonraki her e-postayla ek değer sağlayamıyorsanız, kendinizi yere atın.

Profesyonel ipucu: Farklı takip dizilerini test edin ve işletmeniz için en uygun olanı bulun. Çok fazla takip konusunda ısrarcı olmadığınız ve birkaç takip konusunda çok mütevazi olmadığınız tatlı noktayı bulun.

Tavsiye Edilen:  Banner Reklamcılığı Kolaylaştırıldı – Bilmeniz Gerekenler

Sinir bozucu olma ve köprüleri yıkma riskine rağmen hala daha fazla takip göndermeniz gerektiğini düşünüyorsanız, diğer pazarlama kanalları aracılığıyla ulaşmayı deneyin. Twitter veya LinkedIn’i deneyebilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

Etkili Takip E-postaları Nasıl Yazılır?

Sonuçları yönlendiren kibar bir takip e-postasının nasıl yazılacağı aşağıda açıklanmıştır.

1. Takip E-posta Bağlamınızı Verin

Bir takip e-postası yazmanın birinci adımı, yanıt almayan e-postayı referans göstermektir.

İnsanlar her gün çok sayıda e-posta alıyor. Bir tür tanımlayıcı içeren bir açılış satırı, kim olduğunuzu ve takip e-postanızın ne hakkında olduğunu hatırlamalarına yardımcı olacaktır.

E-postanıza da bir miktar bağlam sağlar.

Alıcı, önceki e-postanızı hatırlamayacak olsa bile, sizden daha önce haber aldıklarını bildiklerinde e-postanıza olumlu yanıt vermeleri muhtemeldir.

Alıcıyı e-postanızı görmezden gelmekle suçluyormuş gibi görünmeden bağlam sağlamayı hedefleyin. Belki de yaptılar. Ancak onları suçluluk duygusuyla yanıt vermeye zorlamak, güçlü bir ilişkinin temelini atmanın yolu değildir.

Samimi görünmek ve daha fazla değer sağlamaya hazır olmak istiyorsunuz. Bu yüzden onu iyi kişiselleştirdiğinizden emin olun.

Bağlam sağlamak için kullanabileceğiniz bazı açıcılar şunlardır:

 • Merhaba (adınız), birkaç gün önce gönderdiğim (kaynak, bağlantı vb.) Bakma şansınız oldu mu?
 • (Ad), son e-postamı gözden geçirebildiniz mi? hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum

Profesyonel ipucu: Alıcıyı tekrar ‘rahatsız ettiğiniz’ için aşırı özür dilemekten kaçının. Bu, yalnızca e-postanızı gereğinden fazla uzatır ve çaresiz görünmenize neden olabilir. Basit tutmak en iyisidir.

2. E-posta Gönderme Nedeninizi Belirtin

Alıcının, kendisiyle neden iletişim kurduğunuzu öğrenmek için önceki e-postaya geri dönmesi gerekmez.

Nedeninizi doğrudan ve özlü bir şekilde verin. Belirsiz olmak sizi güvenilmez ve spam içerikli yapar.

İlgilerini çekmek ve yanıt vermek istemelerini sağlamak için kopyanızı parlatın. Mümkün olduğunca spesifik olun ve konuya hızla gelin. Metin duvarlarını okumaya zamanları olmayacak.

Örneğin, potansiyel müşterinin probleminden bahsedebilir ve bir çözüm önerebilir ya da nasıl yardımcı olabileceğinizi göstermek için yakın zamanda gerçekleşen bir tetikleyici olayı kullanabilirsiniz.

İşte bazı örnek cümleler:

 • (ürün adı) ticari operasyonlarınızın verimliliğini artıracağına inanıyorum. Bunu nasıl çözebileceğimizi öğrenmek için sizinle hızlıca sohbet etmeyi çok isterim.
 • (Ürün adı), (potansiyel müşterinin rolünün belirli unsurunu) daha etkili bir şekilde yapmanıza yardımcı olabilir. Tamamen ücretsiz olarak öğrenmek için bir ay boyunca denemek isteyip istemediğinizi merak ediyordum.

Bu tür bir netlik ve özgüllükle, niyetinizin olası müşterinin zamanını boşa harcamak değil, onlara fayda sağlamak olduğu açık olacaktır.

Bir yanıt istemeniz muhtemeldir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

3. Değer Katın

Artık niyetinizi netleştirdiğinize göre, bir doz ekstra değer ekleyin. E-postanızı açmaya değer verin.

Onlara ücretsiz bir şablon, örnek ürün, uzatılmış ücretsiz deneme, cazip indirim veya teklif ya da web semineri veya e-kitap gibi diğer değerli kaynakları verebilirsiniz.

Ürün veya hizmetinizin diğer müşterilere nasıl yardımcı olduğuna dair kanıtları örnek olayları, geri bildirimleri ve Google incelemelerini paylaşarak da paylaşabilirsiniz.

Takip e-postanızı daha az genel hale getirir, sosyal kanıt sağlar ve organik ve doğal bir etkileşim için zemin hazırlar. Ayrıca sizi e-posta alıcısı için bir otorite olarak konumlandırır ve değerinizi gösterir.

Alıcıdan daha fazla bilgi toplamaya çalışmak için de bu e-postayı kullanmalısınız.

Örneğin, fiyatlandırma ve onlar için uygun olup olmadığı hakkında fikirlerini sorun. Özellikleri sorun. Ürününüzün veya hizmetinizin çözüp çözemeyeceğinden emin olmadıkları halde çözmeye çalıştıkları bir sorun var mı?

Sorularınızı yanıtlarlarsa, güvenlerini oluşturmak ve ilişkinizi doğru yöne yönlendirmek için mümkün olduğunca çabuk yanıt verin.

Ayrıca, olumlu bir iş ilişkisi başlatarak potansiyel müşterinizin ihtiyaçları, istekleri ve sıkıntılı noktaları hakkında fikir edineceksiniz.

Profesyonel ipucu: Her takip e-postası bir öncekinden daha fazla değer katmalıdır. Ve alıcıyla alakalı olduğundan emin olun.

Tavsiye Edilen:  Dijital Olarak Yerel Dikey Markalar (DNVB'ler): Bilmeniz Gereken Her Şey Bir çevrimiçi mağaza mı açıyorsunuz? Onu dijital olarak yerel bir dikey marka haline getirmeyi düşünebilirsiniz. İşte artılar ve eksiler ve tüm bunların anlamı.Octavia Drexler·9 dk. okuma·4 Temmuz 2023'te güncellendi

4. Harekete Geçirici Mesaj (CTA) ekleyin

Takip e-postanızı, alıcıyı yanıt vermeye zorlayan bir CTA ile sonlandırın.

Bunu belirsiz hale getirme. Alıcıyı, atmasını istediğiniz bir sonraki adıma yönlendiren, spesifik ve eyleme geçirilebilir bir talepte bulunun.

Daha ne?

Onlara aşırı yüklenmekten kaçının.

Önerinizi gözden geçirerek veya sadece “evet” yazarak hızlı bir şekilde yanıt vermelerini kolaylaştırın.

Örneğin, “Cumartesi günü 15:00 sizin için uygun mu?” ile biten bir toplantı ayarlamaya çalışıyorsanız. tepki alması muhtemeldir.

Yanıt alamadıktan sonra gelen bir takip e-postası için, ‘büyük bir soru’ sormamaya çalışın. Alıcının önce size güvenmesi gerekir.

Keşif araması, toplantı veya fazladan kaynak gönderip gönderemeyeceğiniz gibi daha küçük isteklerde bulunun.

CTA’nızı son isteğinizden farklı yapın. Muhtemelen, son e-postanızı gördüler, ancak CTA’nız harekete geçmelerini sağlamadı.

Bu nedenle, örneğin, son e-postanızda bir toplantı talebinde bulunduysanız, takip eden e-postanız onlardan sizi mevcut kararı vermekten sorumlu kişiye yönlendirmelerini isteyebilir.

“Bunu tartışmak için doğru kişi siz misiniz? Değilse, beni doğru kişiye yönlendirebilir misiniz?”. Buradaki fikir, sürtüşmeyi azaltmak ve onların istediğiniz eylemi gerçekleştirmelerini sağlamaktır.

5. Akılda kalıcı bir Takip E-postası Konu Satırı Ekleyin

Bir takip e-postası yazmaya yönelik adım adım kılavuzumuzda konu satırının neden en son geldiğini muhtemelen merak ediyorsunuzdur.

Bunun nedeni, konu satırının bir takip e-postasının en kritik kısımlarından biri olmasıdır.

E-postayı açmadan önce alıcınızın dikkatini ilk çeken şey budur. İşte bu yüzden konu satırlarınızı doğru bir şekilde yazmanız kesinlikle çok önemlidir.

Bu nedenle, önce e-postanın gövdesini yazmanızı öneririz. Ardından, e-postanızın içeriğini doğru bir şekilde açıklayan ve aynı zamanda alıcının dikkatini çeken güçlü bir konu satırı yazın.

Etkili bir takip konu satırı yazmak için bazı hızlı ipuçları:

 • Kişiselleştirin. Kişiselleştirilmiş konu satırlarına sahip e-postaların %29 daha yüksek kişiselleştirme olmadan konu satırlarından daha açık oran. Alıcının adını, konumunu, şirket adını veya onunla ilgili diğer belirli ayrıntıları ekleyebilirsiniz.
 • Açıklayıcı olun. E-postanızdaki değerli bir şeyi açıklayarak dikkatlerini çekebilirsiniz.
 • Konu satırını kısa tutun. Çalışmalar gösteriyor 4-5 kelime ideal uzunluk
 • Konu satırlarınızı test edin. Konu satırlarınızın hangi varyasyonunun en yüksek açılma oranlarını elde ettiğini bulmak için A/B testlerini kullanın

Yine, orijinal konu satırını tekrar kullanmayın ve alıcıya ‘çağrıldığınızı’ hissettirecek kelimeler kullanmaktan kaçının.

Şunun gibi bir şey söyleyebilirsin:

 • Hakkında kontrol ediliyor (e-posta konusu)
 • Perşembe günü 10 dakikalık telefon görüşmesi?
 • (alıcı adı veya şirket adı) için iş çözümü
 • Perşembe saat 9:00’da ücretsiz mi?
 • (alıcı adı veya şirket adı) için ücretsiz kaynak

Fazlası var…

Şimdi web sitenize daha fazla organik trafik akışını sağlayacak diğer 102 adımı keşfetme zamanı. SEO Kontrol Listesini buradan alın.

Nasıl göründüğüne bir göz atmak ister misiniz?
E-postanızı girin ve

Etkili Takip E-postalarına Örnekler

Bir takip e-postasının nasıl yazılacağına ilişkin bu adım adım kılavuzu, bu örnek şablonlarla pratik çizimlere dönüştürelim.

örnek 1

E-posta konu satırı: Trafiğinizi Artırmak İster misiniz Alex?

Merhaba Alex,

Size gönderdiğimiz SEO Kontrol Listesi e-kitabına bakma şansınız oldu mu?

SEO Kontrol Listemiz tarafından desteklenen doğru SEO stratejisiyle, organik trafiğinizi artırabileceğinize ve bir daha asla sürekli nitelikli olası satış akışına sahip olma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacağına inanıyorum.

İşte SEO Kontrol Listesi hakkında daha fazla ayrıntı sağlayan bir bağlantı.

Ama bunun için bizim sözümüze güvenmeyin.

SEO Kontrol Listesinin web sitenizi optimize etmenize ve Google’da ilk sayfaya çıkmanıza nasıl yardımcı olacağına dair ilk elden bir deneyim yaşamanızı istiyoruz.

Size 14 günlük ücretsiz deneme süresi sunuyoruz (normal deneme süremiz 7 gündür). Eğer ilgileniyorsanız, ‘evet’ ile yanıtlayın, biz de başlamanızı sağlayalım.

Sonra konuşuruz,

John Doe,

Ürün Müdürü,

SEO Dostum

Tavsiye Edilen:  Dijital Pazarlamanızda Duygulara Nasıl Uygun Şekilde Hitap Edebilirsiniz?

Örnek 2

E-posta konu satırı: ABC Limited için Yeni Pazarlama Stratejisi

Merhaba Jane,

Umarım harika bir hafta geçiriyorsundur!

Son e-postamı gönderdikten sonra, sizin için işe yarayan özel bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmenize nasıl yardımcı olabileceğimiz konusunda gerçekten heyecanlandım.

SOP Koleksiyonumuzun bu ücretsiz deneme sürümünün şirketiniz için etkili bir SEO yolculuğuna başlamanızı sağlayacağına inanıyorum. SERP’lerde imrenilen 1 numaralı noktaya ulaşmak için bir kullanım kılavuzu.

Bir telefon görüşmesi yapalım, böylece işinize uygun etkili bir strateji geliştirme sürecimizde size yol gösterebilirim. Cuma 10:00 sizin için uygun mu?

Saygılarımla,

John Doe,

Ürün Müdürü,

SEO Dostum

Örnek 3

E-posta konu satırı: Yardıma mı ihtiyacınız var, Clark?

Merhaba Clark,

Clark, birkaç gün önce gönderdiğim ücretsiz deneme teklifiyle ilgili düşüncelerinizi hızlıca takip etmek istedim.

Deneme şansınız oldu mu? SEO Kontrol Listesi, organik trafiğinizi büyük ölçüde artırmanıza yardımcı olacaktır. Google’daki sıralamanızı yükseltecek pratik ve uygulanabilir SEO adımları ve araçları içerir.

Bu arada, karşılaştığınız bir dijital pazarlama sorunu var mı? Uzmanlarımızla ücretsiz danışma için “evet” ile yanıtlayın.

Sonra konuşuruz,

John Doe,

Ürün Müdürü,

SEO Dostum

SSS

1. Takip etmeden önce ne kadar beklemelisiniz?

İlk e-postadan sonra, bir takip e-postası yazmadan önce 2 ila 3 gün bekleyin. Takip eden her takip e-postası için bekleme süresini kademeli olarak birkaç gün artırın.

2. Kaç tane takip e-postası göndermelisiniz?

Her e-postada sunacağınız değer olduğu sürece 3 takip e-postası göndermek iyi bir uygulamadır. Ancak, farklı takip dizilerini test etmek ve işletmeniz için en uygun olanı bulmak en iyisidir.

3. Bir takip e-postasında ne söylemeliyim?

Kibar bir takip e-postası yazarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey şunlardır:

 • Bağlam sağlama
 • E-posta göndermenizin nedeni konusunda net olmak
 • Anında değer sağlamak. Ücretsiz kaynakları, indirimleri, vaka incelemelerini, müşteri incelemelerini vb. paylaşın.
 • Güçlü bir harekete geçirici mesaj ekleme

4. Cevaplanmayan bir e-postayı kibarca nasıl takip edersiniz?

Cevaplanmayan bir e-postanın ardından kibar bir takip e-postası yazmak için alıcıyı yanıt vermediği için suçlu hissettirmeyin. Onlarla tekrar iletişim kurduğunuz için de fazla özür dilemeyin. Bunun yerine, önceki e-postadan daha fazla değer sağlamayı hedefleyin.

5. Bir takip e-postası yazmanın temel kuralları nelerdir?

Takip başarısı için uymanız gereken kurallar şunları içerir:

 • Her zaman bağlam sağlayın
 • Kişisel bir dokunuş verin
 • Aynı konu satırını kullanmayın
 • Harekete geçirici mesajınız, alıcıya çok fazla sorun çıkarmamalıdır. Basit bir ‘evet’ veya ‘hayır’ yanıtı vermeyi mümkün kılın
 • Her takip e-postasıyla daha fazla değer sağlayın

Takip E-postalarını Yazma Yönteminizi Geliştirmeye Başlayın

Yanıt alamadıktan sonra bir takip e-postası yazmamak, soğuk potansiyel müşterilerinizi ısıtma, potansiyel müşterilerle güven oluşturma ve dönüşümlerinizi artırma fırsatından kendinizi mahrum bırakmaktır.

Ancak takiplerinizin etkili olabilmesi için bunu doğru şekilde yapmalısınız.

Başarılı bir takip e-postası yazmak için bunları aklınızda bulundurun:

 • Takip e-postanızda her zaman muazzam bir değer sağlayın
 • Her zaman önceki e-postada yaptığınızdan daha fazla değer sağlayın
 • Konu satırlarınızı öne çıkarın
 • Ve her zaman eyleme geçirilebilir bir CTA ile bitirin

Takip e-postaları yazmakla ilgili sorularınız veya etkili bir takip kampanyası için ipuçlarınız mı var? Aşağıda bir yorum bırakın.