Yaşam Döngüsü Pazarlama Nedir ve E-ticaret İçin Neden Önemlidir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Yaşam Döngüsü Pazarlama Nedir ve E-ticaret İçin Neden Önemlidir?

Herhangi bir e-ticaret markasının hayali, yeni müşterilerin ön kapıya akın ettiği ve mevcut müşterilerin sürekli olarak daha fazlasını talep ettiği, ödeme yapan müşterilerden oluşan güvenilir bir hat oluşturmaktır.

Halihazırda satın almış olanları ihmal ederken, yeni müşteriler kazanmak için çok para harcanıyor. Huninin tepesinde para varken, zaten dipten geçmiş olanları da görmezden gelemezsiniz.

Üstelik pek çok marka, gerçek hedef kitlelerini tanımlamadan, ayrım gözetmeksizin en fazla sayıda tüketiciye pazarlama yapıyor.

Ancak en iyi strateji Müşteri yolculuğunun tamamında bilinçli pazarlama kararları vermek için verileri kullanınister sizi yeni öğreniyorlar, ister marka savunucusu olsunlar.

Müşteri yaşam döngüsü pazarlamasının devreye girdiği yer burasıdır.

Bu yazıda şunları ele alacağız:

#cta-visual-pb#Çarpıcı bir vitrinle dönüşümlerinizi artırınDaha fazlası için geri gelmeye devam edecekleri bir mağaza oluşturmak için Shopify için en iyi sayfa oluşturucuyu kullanın.Bugün ücretsiz oluşturmaya başlayın

Yaşam döngüsü pazarlaması nedir?

Müşteri yaşam döngüsü pazarlaması, bir markanın, marka bilinirliğinden marka sadakatine kadar satış hunisindeki her temas noktasında tüketici davranışını etkilemek için kullandığı pazarlama stratejilerinin birleşimidir.

Yaşam döngüsü pazarlaması, müşterinin bir markayla ilişkisinin her aşamasına eşit önem verir. Çok kanallı pazarlamaya benzer şekilde, odak noktası kesinlikle müşteri deneyimidir.

Yaşam döngüsü pazarlamasını ortaya çıkaran müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) şirketi Infusionsoft, bu aşamaları ‘Çek, Sat ve Şaşırt’ şeklinde ayırmayı seviyor.

Bu, herhangi bir satın alma yolculuğunun daha basit ‘satın alma öncesi’, ‘satın alma’ ve ‘satın alma sonrası’ aşamalarıyla iyi uyum sağlar.

Satış hunisini her aşamaya uyacak şekilde bölerek bu yazıdaki kapsamlı yolculuğa bu şekilde değineceğiz.

Satış hunisini anlamak

Satış hunisi ilk olarak 1898’de Elias St Elmo Lewis tarafından AIDA modeli olarak tasarlandı. Bu, aşağıdaki aşamalardan oluşuyordu:

 • Farkındalık (veya dikkat)
 • Faiz
 • Arzu
 • Aksiyon

Bu, pazarlamacılar için harika bir başlangıç ​​noktasıdır ancak satıştan sonra ne olacağını hesaba katmaz. Satış hunisinin aşamaları makaleden makaleye değişir ancak hepsi aynı genel mantığı izler.

Modern e-ticaret yolculuğuna daha iyi uyum sağlamak için orijinal satış hunisini şu şekilde genişletebiliriz:

 • Farkındalık
 • Nişanlanmak
 • Düşünce
 • Dönüştürmek
 • Tutulma
 • Bağlılık

Bu huni, ilk farkındalıktan ilk satın almaya kadar geçen süreyi ve bu ilk satıştan sonra olanları (harika bir kısaltma sunmasa bile) daha iyi açıklar.

E-ticaret markaları sadece sürekli müşteriler kazanmak istemiyor, aynı zamanda misyonerler de istiyor.

Müşteri yaşam döngüsü huniyi alır ve onu sonu olmayan bir tekerleğe dönüştürür. Bir müşteri Farkındalıktan Sadakat’e geçtiğinde, kulaktan kulağa pazarlama, referanslar ve etkileyici pazarlama yoluyla kazanılan müşterilerle döngü kendini tekrar eder.

Satış döngüsü uzunluğu

Bu döngünün tamamı markadan markaya ve sektörden sektöre farklılık göstermektedir.

Target, Blue Bottle veya Whole Foods gibi bazı şirketler daha kısa müşteri yaşam döngüleriyle faaliyet gösteriyor. Bu satın alımlar daha ucuzdur ve müşterilerin sık sık yeniden satın almaları gerekir.

BMW veya Apple gibi diğer şirketlerin döngüleri çok daha uzundur. Müşterileri, satın almadan önce araştırma yapmak için çok daha fazla zaman harcıyor ve uzun bir süre tekrar satın almayacaklar.

Buradaki farkın markaların pazarlama stratejilerini nasıl oluşturdukları üzerinde büyük etkisi var.

Bir araba satın alıyorsanız, sizi başka bir araba almaya ikna etmeye çalışan e-postaları beklemezsiniz (ve istemezsiniz). Son satın alma işleminiz ve içeriğiniz hakkında, bu ürünün harika özelliklerinden yararlanmanıza yardımcı olacak faydalı bilgiler almayı beklersiniz.

Ancak, en sevdiğiniz kavurma makinesinden biraz kahve aldıysanız, kısa bir süre sonra mükemmel fincanı hazırlamaya yönelik kılavuzları içeren veya çantayı bitirmeye yaklaştığınızda daha fazla satın almanızı hatırlatan bir e-posta almanız yararlı olacaktır.

Müşteri yaşam döngüsü aşamaları: Satış yolculuğuna bir örnek

Yukarıda ayrıntılarıyla anlattığımız satış hunisi, ‘çekmek, satmak ve şaşırtmak’tan biraz daha ayrıntılıdır ve müşteri yaşam döngüsü pazarlamanızın aşamalarını haritalamak için kullanılabilir.

Kurgusal dış mekan malzemeleri markamız CampOut için temas noktalarına bir örnek vererek her birine kısaca bakalım.

Farkındalık

Dönüşüm hunisinin en üstünde potansiyel müşterilerin markanızı duyduğu an yer alır.

Blog gönderileri, ücretli reklamlar, sosyal medya ve etkileyiciler aracılığıyla sizden haberdar olurlar. Akıllarında ön planda olmayabilirsiniz ama en azından bilinçaltında dolaşıyorsunuz.

#cta-paragraf-pb#Örnek temas noktaları: Kamp yapmak için bir kontrol listesi ararken, araba kampı ve sırt çantasıyla seyahat için yanınıza almanız gereken her şeyin ayrıntılarını veren bir CampOut blog yazısı bulacaksınız. Ayrıca favori podcast’inizde CampOut reklamını da duyarsınız.

Nişanlanmak

Artık onların dikkatini çektiniz. Bilinçaltı bilince dönüşür ve size bir bakış atarlar.

Bu, sitenizi ziyaret ettikleri, Hakkımızda bölümünü okudukları, ürün sayfalarınızı inceledikleri ve SSS bölümünüzü inceledikleri zamandır. Umarım mağaza sayfalarınız iyi tasarlanmıştır, metin ilgi çekicidir ve ürün çekimleriniz göz alıcıdır.

Marka benimle aynı değerlere sahip mi? Resim: Barebone’lar Yaşayan

#cta-paragraf-pb#Örnek temas noktaları: CampOut’u Instagram’da takip ediyorsunuz, diğer blog yazılarını okumaya başlıyorsunuz, başlangıç ​​hikayelerini ve misyonlarını inceliyor ve diğer markalarla nasıl karşılaştırıldıklarını araştırmaya başlıyorsunuz.

Tavsiye Edilen:  Synthesia AI Nedir?

Düşünce

İşte kaçınılmaz karşılaştırmalı alışveriş geliyor. Şans eseri, play-off’lardasınız ve bu indirimi kazanmak için ekstra vuruşlara giriyorsunuz.

Harika ürün sayfaları burada kesindir. Mükemmel fotoğraflar, ürün açıklamaları, müşteri incelemeleri ve akıllı mağazacılıkla teklifiniz kolayca geçerli olacaktır.

Özellikleri benzer ürünlerle nasıl karşılaştırılır? Resim: Rumpl

#cta-paragraf-pb#Örnek temas noktaları: Seyahatiniz için ne istediğinizi biliyorsunuz, artık tek yapmanız gereken satın alabileceğiniz en iyi ürünleri bulmak. En iyi donanımı ortaya çıkarmak için ürün sayfalarına bakar, özellikler hakkında bilgi edinir ve ürün incelemelerini incelersiniz.

Dönüştürmek

Sepete ekle butonuna bastılar. Sen yaptın!

Buradan sorunsuz bir ödeme deneyimine ve muhtemelen satın almadan önce ekleyecek bazı yararlı ürün önerilerine ihtiyaçları var.

Bu onları etrafta tutma yolculuğunuzun sadece başlangıcı.

Ücretsiz gönderimden yararlanmak için ne eklemeliyim? Resim: Barebone’lar Yaşayan

#cta-paragraf-pb#Örnek: CampOut’un en iyisi olduğuna karar verdiğinizde, sepetinize bir ürün eklersiniz ve ihtiyacınız olan her şeyi almak ve ücretsiz gönderim eşiğine ulaşmak için ilgili ürünler ve ana gezinme çubuğu aracılığıyla alışverişe devam edersiniz. Daha sonra satın alırsınız.

Tutulma

Markanızla ilgili deneyimleri, ürününüzü alıp üründen memnun kalana kadar bitmiyor.

O zaman bile henüz bitmedi. Onları sattın, şimdi onları şaşırtmalısın. Onlara harika bir teslimat deneyimi, kolay bir iade süreci (gerekirse) sunun ve bir sonraki satın alma işlemini gerçekleştirmek için konuşmaya devam edin.

Vuori, yorum bırakmayı son derece basit hale getiriyor; Resim: Gerçekten İyi E-postalar

#cta-paragraf-pb#Örnek temas noktaları: CampOut hemen bir sipariş onayı gönderir ve kısa sürede siparişiniz için takip güncellemeleri verir ve yeni çadırınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için rehberlik eder. Yolculuk için yeterli zamanda geliyor ve her şey harika çalışıyor. İncelemenizi istiyorlar, bir sonraki satın alma işleminizde size %15 indirim sunuyorlar ve canlı sohbet yoluyla anında destek sağlıyorlar.

Bağlılık

Sürekli müşteri güçlü bir şeydir, ancak marka savunucusu bir pazarlama varlığıdır.

Mükemmel müşteri hizmetleri sunarak, veri destekli kişiselleştirmeyi kullanarak ve sadakat programları uygulayarak, müşterileriniz yalnızca sizden alışveriş yapmaya devam etmekle kalmayacak, aynı zamanda arkadaşlarına ve hayranlarına da aynısını yapmalarını söyleyecektir.

Bakın, sırf satın aldığımda indirim alabiliyorum! Resim: Gerçekten İyi E-postalar

#cta-paragraf-pb#Örnek temas noktaları: Başka bir satın alma işleminden sonra CampOut sizi, satın almalar için puanlar, özel satış etkinlikleri ve belirli siparişlerde ücretsiz hediyeler veren VIP programına katılmaya davet eder. Onlar hakkında Instagram’da paylaşım yapıyorsunuz ve onlar da kendi hesaplarında yeniden paylaşım yapıyor.

Yaşam döngüsü pazarlama stratejisinin faydaları

Yaşam döngüsü pazarlama stratejisine geçerek birkaç önemli faydayı fark edebilirsiniz.

Geliştirilmiş yatırım getirisi ve CLV

Ürünleriniz için en uygun hedef kitleyi hedeflemek amacıyla verileri kullandığınızda, pazarlama harcamalarınız daha iyi kazançlar sağlayacaktır. Artık yanlış tipte müşteri adayları çekmek yok.

Ayrıca, müşterileri elde tutmaya ve onları marka savunucularına dönüştürmeye odaklanarak müşteri yaşam boyu değerini (CLV) artırabilirsiniz; bu da yalnızca tüm pazarlama kanallarından elde ettiğiniz yatırım getirinizi artırır.

Sonuçta elde edeceğiniz şey daha fazla gelir ve daha yüksek kar marjıdır.

Artan müşteri sadakati ve azaltılmış kayıp

Uygun müşteriyi elde tutma çabaları ile müşteri kaybını ciddi şekilde azaltabilirsiniz.

Basit elde tutmanın yanı sıra, onlar için ekstra çaba harcamak ve VIP programlar oluşturmak, markanız için gerçek sadakati artıracaktır. Bu sadakat, daha yüksek ortalama sipariş değerine (AOV), daha fazla yönlendirmeye ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) aracılığıyla ücretsiz pazarlamaya katkıda bulunur.

Kampanyaları daha iyi geliştirin

Geliştirilmiş kişiselleştirmeyle müşterilerinizle alakalı içerik ve fırsatlar sağlayabilirsiniz. Daha iyi etkileşim ve daha fazla tekrarlı satın alma elde edeceksiniz.

Müşteriyi elde tutmak, herhangi bir e-ticaret işinin başarısında çok büyük bir faktördür ve bunların çoğu, insanlara gerçekten istedikleri içeriğin sağlanmasına (ve spam klasörüne atılmayacaklarına) indirgenebilir.

#cta-visual-pb#Yaşam döngüsü pazarlamanızın başarısını artırınAlışveriş yapanlarınızın seveceği mağaza sayfaları oluşturarak müşteri yolculuğunun her aşamasını keyifli hale getirin.Bugün ücretsiz oluşturmaya başlayın

Farkındalıktan müjdeciliğe kadar müşteri yaşam döngüsü pazarlama stratejileri

Artık satış hunisini ve yaşam döngüsü pazarlamasının yüksek düzeyde nasıl çalıştığını anladığınıza göre, tüm aşamalarda kullanabileceğiniz stratejilere bir göz atalım.

Satın alma öncesi stratejiler

Satın alma düğmesine basmadan önce yapacak çok işiniz var. Dikkatlerini çekin, onlarla etkileşim kurmanın bir yolunu bulun ve onlara düşünecek bir şeyler verin.

Farkındalık aşaması

Resim: IconScout

Dönüşüm hunisinin en tepesinde onların dikkatini çekmek için birkaç şey yapmak isteyeceksiniz.

Peki markanızın hedef kitlesi kim? Bu soruyu cevaplayana kadar burada hiçbir şey yapamazsınız.

Yani güvenilir alıcı kişilikleri oluşturmak için pazar araştırması ve rakip analizi yaparsınız. Bunlar size kime satış yapmak istediğiniz ve kimi görmezden gelebileceğiniz konusunda net bir resim verecektir.

Potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu bilmek, ücretli reklamcılık, sosyal medya ve içerik pazarlama stratejilerinize bilgi sağlayacak anlamlı anahtar kelime araştırması oluşturmanıza olanak tanır. Pazarlama mesajınız onların sıkıntılı noktalarına odaklanabilir ve nerede takılmayı sevdiklerini gösterebilirsiniz.

Başlamanıza yardımcı olacak tüm bu harika verilerle şunları oluşturabilirsiniz:

 • Blog gönderileri. Hedef kitlenizin sorduğu sorular ile ürününüz arasındaki örtüşme, SEO odaklı içerikle organik trafik çekmeye başlamak için mükemmel bir yerdir.
 • Sosyal medya. Kullandıkları platformları kullanın ve düzenli olarak değer katan içerikler yayınlayın.
 • Reklamları arayın. İhtiyaçlarına uygun mesajlar kullanarak, ücretli aramada da benzer anahtar kelimeler için görünün.
 • Sosyal medya reklamları. Alıcı kişiliği bulgularınıza bağlı olarak, zaman geçirdikleri platformlara (Facebook, Instagram, Twitter, TikTok vb.) yönelik reklamlar oluşturabilirsiniz.
 • Reklamları görüntüleyin. Hangi medyayı tüketmeyi sevdiklerini bildiğinizde, gitmeyi sevdikleri ilgili web sitelerinde görünebilirsiniz.
 • Etkileyici kampanyalar. Her nişin, ürün teklifinizi de beğenecek hayranlara sahip etkileyicileri vardır.
 • IRL reklamcılığı. Hatta buğday yapıştırılmış posterler, reklam panoları ve radyo/podcast spotlarıyla belirli yerlerde reklam bile yapabilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  B2B İşletmeleri Neden LinkedIn'de Olmalı? [w/ Stats!]

Bu, yeniden pazarlama amacıyla bülten kayıtlarını artırmaya başlayabileceğiniz aşamadır.

Size e-posta adreslerini verdikten sonra ilgilendiklerine dair onay almış olursunuz, bu da onlarla daha doğrudan iletişim kurmanıza olanak tanır.

Nişan aşaması

Resim: IconScout

Artık dikkatlerini çektiğinize göre, bu konuyu biraz daha yüksek sesle dile getirmeye başlayabilirsiniz.

Bu noktada web sitenizi ziyaret ediyorlar, blogunuzda bir şeyler öğreniyorlar ve muhtemelen sohbet robotunuzla etkileşime giriyorlar.

Ayrıca, sitenizde olmasalar bile, doğrudan açılış sayfalarınıza ve ürün sayfalarınıza yönlendiren reklamlarınızı ve sosyal gönderilerinizi giderek daha fazla görecekler.

Bütün yollar web sitenize çıkarBu nedenle bunların iyi tasarlandığından ve en iyi kullanıcı deneyimi için sürekli olarak optimize edildiğinden emin olmalısınız.

Bu aşamada pazarlamanız değer katıyor olmalıdır.

Bu kadar erken bir zamanda bile kişiselleştirme hayati bir rol oynayabilir. Ziyaret ettikleri sayfalara göre yolculuklarıyla eşleşen yeniden hedefleme reklamları (örneğin, yakın zamanda baktıkları ürünleri içeren Google Alışveriş reklamları) sunabilirsiniz.

Bülteninize kaydolanlar, özel fırsatlar içeren e-posta kampanyalarını ve en yeni kılavuzlarınızı veya ürün videolarınızı görmeye başlayacak.

Açılış sayfalarınız, doğru mesajı doğru hedef kitleye vermede önemli bir rol oynayacaktır çünkü bu sayfaların doğrudan kaynaklarıyla (e-posta, reklam, sosyal paylaşım vb.) eşleşmesi gerekmektedir.

Hedefe uygun başlıklara, ilgi çekici metinlere, belirgin harekete geçirici mesajlara ve canlı görüntülere sahip açılış sayfaları oluşturmak, en yüksek dönüşüm oranlarını sağlayacaktır.

Satın almaya tam olarak hazır değiller, ancak markanız onlara doğru gelmeye devam ediyor ve doğru zamanda akılda kalmanızı sağlıyor.

Değerlendirme aşaması

Resim: IconScout

Bu aşamada net bir satın alma niyetine sahiptirler. Artık sadece en iyi ürünü bulmaları gerekiyor.

Değerli pazarlama mesajlarını ve içeriğini katmanlama işini zaten yaptınız. Ürününüzün piyasadaki en iyisi olduğuna onları ikna etmenin zamanı geldi.

Ürün sayfalarınız ve açılış sayfalarınız, rakiplerinizden ne kadar iyi olduğunuzu gösterecek doğru öğelere sahip olmalıdır.

Ürün sayfalarında farklılaşma tasarımla başlar.

Alışveriş yapanlar tamamen aynı görünen bir milyon ürün sayfası gördü. Hatırladıkları markalar, yeni bir şeyle kalıplaşmış standart temaların dışına çıktılar.

Harika ürün sayfaları, genel tasarımın ötesinde aynı zamanda çarpıcı ürün fotoğraflarına, mağaza içi deneyime benzeyen videolara, parlak müşteri incelemelerine, harika ürün açıklamalarına ve net avantajlara sahiptir.

Alışveriş yapanlar ürününüzü aktif olarak başkalarıyla karşılaştırdığından, değerlendirmeler değerlendirme aşamasında büyük rol oynar.

İncelemeleri yalnızca mağazanızda değil aynı zamanda internet üzerinden de (üçüncü taraf inceleme siteleri, Amazon gibi pazar yerleri ve Reddit gibi topluluklar) inceleyeceklerdir.

Bu sosyal kanıt, başka birini satın alma veya onunla birlikte gitme konusundaki nihai kararları açısından son derece önemli olacaktır (burada uygulamadaki harika sosyal kanıt örneklerine bakın).

Son olarak, e-posta kampanyalarınız sizinle bir şans denemek isteyip istemediklerinde büyük bir rol oynayabilir. Doğru zamanda doğru özel teklif bunu mühürleyebilir.

Ön satın alma sırasında izlenecek metrikler

 • Benzersiz sayfa görüntülemeleri
 • Oturum başına sayfa sayısı
 • Sitede geçirilen süre
 • Çıkma Oranı
 • Sepeti terk etme oranı
 • Sosyal katılım
 • Bülten kayıtları
 • E-posta açma ve tıklama oranları

Satın alma stratejileri

Üzerinde çalıştığınız an, o satın alma düğmesine tıklıyorlar! Hızlıca dönüşüm aşamasına bakalım.

Dönüşüm aşaması

Resim: IconScout

Başarılı bir satın alma öncesi pazarlama kampanyasının ardından müşteri, sepete ekle düğmesini tıklar.

Buradan, istediğiniz onları alışverişe devam etmeleri ve sepetlerine eklemeleri konusunda teşvik edinBu nedenle, satın almak isteyebilecekleri diğer şeylere sorunsuz bir şekilde geçiş yapmalarını sağlamak için ilgili ürünleri ürün sayfalarınıza ekleyin.

Daha büyük fiyat etiketlerine sahip ürünler için, maliyetin onları satıştan alıkoymaması için ürün sayfasına bir BNPL (Şimdi Al, Sonra Öde) seçeneğinin eklenmesi mantıklı olabilir.

Ödeme akışınızın da sorunsuz olması gerekiyor.

Hala satın almamaya karar verebileceklerini unutmayın. Bu nedenle, kolay kayıt olma, misafir ödemesi ve teslimat ile ödeme için birden fazla seçenek sunun.

Ödeme sırasında çapraz satışları ve üst satışları dahil ederek AOV’nizi artırabilirsiniz. Bu, sepetteki ürünün aksesuarları veya isteyebilecekleri ilgili ürünler olabilir.

Son olarak, gerektiğinde otomasyon veya canlı sohbet yoluyla destek alabilmeleri için chatbot’unuzu belirgin bir şekilde görüntülenmesini sağlayın.

Satın alma için izlenecek ölçümler

 • Satış sayısı
 • Ortalama sipariş değeri
 • Kanala göre gelir

Satın alma sonrası stratejiler

Satıştan sonra takip gelir. Müşterinizle ilişkiniz daha yeni başladı.

Geri dönen müşterilerin harcama yaptığı bildirildi %67 daha fazla yeni müşterilerden daha fazla, bu yüzden onları ortalıkta tutmak gerçekten fayda sağlıyor.

Tavsiye Edilen:  Jak zmienić rozmiar obrazów lub filmów na Pinterest

Satın alma sonrası deneyimin nasıl göründüğüne bakalım.

Saklama aşaması

Resim: IconScout

Sipariş geldi, şimdi teslim etmelisin. Ürünleri alana kadar satış tamamlanmayacaktır, bu nedenle sipariş karşılama sürecinizin birinci sınıf olduğundan emin olun.

Hiçbir şey müşteriyi bir marka konusunda kötü bir teslimat deneyiminden daha fazla üzemez.

Yine de hemen inceleme istemeyin. Ürünü kullanmaları ve ürün hakkında fikir sahibi olmaları için onlara biraz zaman tanıyın. Herhangi bir sorunla karşılaşırlarsa, herhangi bir inceleme talebinde bulunmadan önce müşteri desteğinizle onları şaşırtma şansına sahip olmak isteyeceksiniz.

Bu aşama tamamen müşteri hizmetleriyle ilgilidir. Onlar, satın alma işleminin uzak tarafındaki en iyi pazarlamacılarınızdır. Zamanında kullanılabilir olduklarından ve birinci sınıf destek sağladıklarından emin olun.

Pazarlama tarafında, ürün demoları, ilgili kılavuzlar veya yardım merkezi makaleleri gibi son satın alma işlemlerini destekleyen damlama dizilerini başlatabilirsiniz.

Satış döngünüzün uzunluğuna bağlı olarak yaklaşan indirimler ve ürün lansmanları hakkında e-postalar göndermeye başlayabilirsiniz. Mesajlarınızın müşterilerle alakalı olmasını sağlamak için kişiselleştirmeyi kullanın.

Müşteriler büyük oranda kişiselleştirmeyi seviyorlar. %80 kişiselleştirilmiş deneyimler sunan bir markayla iş yapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve %90’ı bunun cazip olduğunu söylüyor.

Yeterli süre geçtikten sonra ürün incelemesi isteyin.

Bu, yeni bir müşterinin yolculuğunun değerlendirme aşamasında çalışmanızı desteklemek için gereklidir. Daha önce tartıştığımız gibi dikeyden dikeye ne kadar süre değişecektir.

Onlara bu inanılmaz satın alma sonrası deneyimi sunarak onları sürekli müşterilere dönüştürebilirsiniz. Artık onları en büyük hayranlarınız olmaya ikna etmeye başlayabilirsiniz.

Sadakat aşaması

Resim: IconScout

Tekrarlanan müşteriler altındır, ancak sadık müşteriler platindir.

Bunlar, markanız hakkında arkadaşlarına ve ailelerine fışkıran müşterilerdir ve yaşam döngüsüne giren yeni müşteriler için organik bir ağızdan ağza iletişim kanalı sağlarlar.

Ancak bunları sürekli müşterilerden uzun vadeli marka misyonerlerine nasıl dönüştürebilirsiniz?

Müşterilerinizi dinliyorsunuz, bir kişi için. Bir çalışma şunu buldu İnsanların %96’sı müşteri hizmetlerinin bir markaya olan bağlılıklarında rol oynadığını söyledi.

Mükemmel müşteri hizmeti sunarak onların desteklendiğini hissetmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Ürününüzü veya hizmetinizi geliştirmek için geri bildirimlerini kullanınsürecin bir parçası olmalarını sağlar.

İnsanlar geri bildirimlerinin markalar tarafından dikkate alındığını görmekten hoşlanıyor.

Marka misyonerleriniz sadece tanıdıkları insanlara sizin hakkınızda bilgi vermez, aynı zamanda tüm dünyaya anlatırlar. Sosyal medya herkese bir sabun kutusunun üzerinde durup her şey hakkında en derin fikirlerini ifade etme fırsatı veriyor.

Sevdikleri platformlarda yer alarak, müşterilerinizle etkileşime geçerek ve markanızdan bahseden gönderileri öne çıkararak bundan yararlanabilirsiniz.

Bu UGC markanız için ücretsiz pazarlamadırve açıkçası yeni müşterileri ikna etmede daha etkili.

Ayrıca, insanlar UGC paylaştığınızı gördüklerinde markanız hakkında da paylaşım yapma olasılıkları daha yüksektir.

Hepsinden önemlisi, en iyi müşterilerinizi ödüllendiren programlara da başlayabilirsiniz. VIP avantajları, puanları veya indirimleri olan sadakat programları, düzenli müşterilerinizin sadakatlerinin karşılığını almalarını sağlamanın harika bir yoludur.

Tavsiye ve bağlı kuruluş programları onların sadakatini alır ve bunu markanız için bir kazanım kanalına dönüştürürken, biraz da karşılığını verir.

Satın alma sonrasında izlenecek metrikler

 • E-posta açılma oranı
 • Tekrar satın almalar
 • Müşteri yaşam boyu değeri (CLV)
 • Kanala göre yatırım getirisi
 • Tavsiyeler
 • Net destekçi puanı (NPS)

Pazarlamanızı tüm müşteri yaşam döngüsü boyunca optimize edin

Müşteri yolculuğunun her aşamasının önemli olduğu açık olmalıdır. Herhangi bir bölümünü ihmal ederseniz, kazanmak için zaman harcadığınız müşterileri kaybetme veya kötü hedeflemeyle müşterileri kaçırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Veriler, yaşam döngüsü pazarlama stratejisinin başarıyla yürütülmesinde büyük bir rol oynar.

Müşteri yaşam döngüsü yönetimi, yalnızca dönüşüm hunisinin üst kısmındaki doğru hedef kitleyi hedefleyerek ve satın alma sonrası deneyimlerini uygun şekilde kişiselleştirerek karlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Birisi satış yolculuğunun neresinde olursa olsun, mağazanızın tasarımı ikinci planda kalamaz. Her şeyi doğru yapsanız bile, kötü tasarlanmış bir mağaza, potansiyel müşterileri önyargıyla geri çevirecektir.

Bu nedenle, yaşam döngüsü pazarlama stratejinizde çok ileri gitmeden önce, yeni müşterilerin dönüşüm gerçekleştirmesine ve mevcut müşterilerin tekrar tekrar satın almasına yardımcı olacak bir vitrin oluşturduğunuzdan emin olun.

#cta-visual-pb#Müşteri yolculuğunun her aşamasını optimize edinShogun Sayfa Oluşturucu ile Shopify mağazanızı, alışveriş yapanları farkındalıktan sadakate kadar şaşırtacak şekilde özelleştirin.Ücretsiz oluşturmaya bugün başlayın