Yeni Bir Web Sitesi İçin SEO’ya Nasıl Başlanır – 9 Adımlı Kontrol Listesi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Yeni Bir Web Sitesi İçin SEO’ya Nasıl Başlanır – 9 Adımlı Kontrol Listesi

Yeni bir web sitesi başlatmak işletmeniz için büyük bir adımdır. İster eski bir web sitesini değiştiriyor olun ister yeni bir çığır açıyor olun, bu yeni dijital pazarlama aracından çok şey kazanacaksınız.

Birçok işletmenin kurbanı olduğu ortak tuzaktan kaçının: Siteleri yalnızca görsel çekicilik için tasarlamak. Sitelerin estetik açıdan ziyaretçilere hoş gelmesi gerekirken aynı zamanda SEO dostu ve pazarlama hedeflerinizle uyumlu olması gerekir.

İşletmenizin binlerce kişiyi çekici ama işe yaramaz bir çevrimiçi kataloğa kaptırmasını önlemek için, çok geç olmadan yeni web siteniz için SEO’ya nasıl başlayacağınızı öğrenin.

Yeni Web Siteleri İçin 9 Adımlı SEO Kontrol Listesi

İdeal müşterilerinizi sitenize çekmek için yeni web sitenize yönelik bu SEO adımlarını izleyin.

1. Anahtar Kelime Haritası Oluşturun

Yeni sayfalar tasarlamaya veya sitenizi düzenlemeye başlamadan önce, sıralamada yer almayı umduğunuz şeyin kavramsal bir haritasını oluşturun. Biz buna “anahtar kelime haritası” diyoruz ve bunu site yapınızı geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime haritalarını daha iyi anlamak için şu örneği inceleyin: Hukuk firmaları için SEO.

İdeal olarak bulunmasını istediğiniz ana konuyu veya birkaç ana konuyu belirleyin. Oradan, bu ana konuların en üstte olacağı bir hiyerarşi oluşturun.

Konu haritanızı oluşturduktan sonra, her sayfanın sıralaması gereken anahtar kelimelerin listesini belirlemek için anahtar kelime araştırması yapın. İşleri basit tutmak için, her konunun optimize edeceğiniz yaklaşık beş ilgili anahtar kelimeye sahip olması gerekir.

Anahtar kelime haritası, yeni bir web sitesi için SEO’ya nasıl başlanacağına dair harika bir örnektir. URL’lerinizi nasıl yapılandıracağınız ve her düzey için kaç farklı sayfa tasarımına ihtiyaç duyacağınız konusunda size bir fikir verir. Daha fazla rehberliğe ihtiyacınız varsa daha fazla ayrıntı için hızlı bir web sitesi SEO analizi yapmayı düşünün.

2. Alan Adını Seçin

Bir alan adı seçmek, yeni web siteniz için SEO sürecinde kritik bir adımdır. Alan adınız önümüzdeki yıllarda markanıza bağlı kalacak ve alan adınız için SEO sinyallerini oluşturduktan sonra baştan başlamak zor olacaktır.

Yeni web siteleri için SEO kontrol listenizin birinci adımında web siteniz için en önemli anahtar kelimeleri belirlediniz. Alan adı seçiminizi etkilemek için anahtar kelime haritanızın üst kısmındaki ifadeleri kullanın.

Alan adınızdaki anahtar kelimeleri kullanmak, on yılı aşkın süredir bir SEO uygulamasıdır. Google 2012 yılında bir uygulama başlattı. algoritma güncellemesi bu, alan adınızda (EMD’ler veya Tam Eşleme Alanları olarak adlandırılan) tam bir anahtar kelime kullanmanın etkinliğini azalttı. Bu algoritma güncellemesine rağmen, alan adınıza ve hatta işletme adınıza bir anahtar kelime eklemek, organik arama sonuçlarında iyi bir sıralama elde etmenin etkili bir yolu olmaya devam ediyor.

Yukarıdaki hukuk firması örneğini kullanırsanız alan adınıza “boşanma hukuku”nun dahil edilmesinin faydalı olacağına karar verebilirsiniz. En iyi sonuçları elde etmek için marka adınızı ve alakalı bir anahtar kelimeyi birlikte eşleştirmeyi düşünün. Bir hukuk firması sitesi açacak olsam www.tonydivorcelaw.com alan adını seçerdim.

3. Mobil Kullanılabilirlik ve Duyarlı Tasarım

2015 yılı itibarıyla Google aramalarının çoğunluğu mobil cihazlarda gerçekleştirilmektedir. 2018’de Google, indeksindeki web sitelerinin çoğu için mobil öncelikli indekslemeyi başlattı.

Web sitenizi masaüstü bilgisayarlar için tasarlıyorsanız ve mobil kullanıcı deneyimini ihmal ediyorsanız sıralamalarınız (ve potansiyel müşterileriniz) bundan zarar görecektir. Yeni bir web sitesi için en iyi SEO ipuçlarından biri, mobil cihazlara öncelik vermektir. Google’ın bir ücretsiz araç bir sayfanın mobil uyumlu olup olmadığını test etmenize yardımcı olmak için.

Yapmak duyarlı web tasarımı işletme web siteniz için standart. Yeni bir özellik geliştirdiğinizde veya bir promosyon yürüttüğünüzde, bunun telefonunuzda iyi göründüğünden emin olun. Buna yeni açılış sayfaları, e-postalar ve hatta sitenizdeki blog gönderilerine eklediğiniz görseller dahildir.

Tavsiye Edilen:  Geliri En Üst Düzeye Çıkarmak için Ek Satış ve Çapraz Satış Nasıl Kullanılır?

Eğer kullanıyorsanız web sitesi tasarım şirketi Yeni işletme sitenizi oluşturmak için önceki çalışmalarına göz atarak duyarlı tasarımda üstün olduklarından emin olun. Rehberimizi takip edin bir web sitesi tasarımcısı nasıl seçilir web tasarımcılarını değerlendirme konusunda daha fazla ipucu için.

Bir web sitesini harika yapan şeyin ne olduğundan emin değil misiniz? Web sitenizin performansını artırmak için Web Sitesinde Olması Gereken 24 Şey hakkındaki e-Kitabımızı bugün indirin!

4. Hız

Temmuz 2018 itibarıyla yükleme hızı, yeni web sitelerinin SEO’sunu her zamankinden daha fazla etkiliyor. Açık 9 Temmuz 2018 Google “Hız Güncellemesini” duyurdu Bu, mobil cihazlardaki aramalar için sayfa hızını bir sıralama faktörü olarak tanıttı.

Sayfalarınız mobilde yavaş yüklenirse sıralamanız düşecek ve hemen çıkma oranlarınız artacaktır. Yüksek hemen çıkma oranı gibi kullanıcı sinyalleri sıralamanızı olumsuz etkileyebileceği için olumsuz etki daha da artacaktır.

Şunu kullanabilirsiniz: Google PageSpeed ​​Insights aracı sitenizin yükleme hızını ölçmek için. Bu araç, yeni web sitesi SEO’su için önemli olan iki ölçümü ölçer: sayfa hızı ve optimizasyon.

Sayfa Hızı

Sayfa hızı iki faktörle ölçülür: ilk içerikli acıya kadar geçen süre (FCP) ve DOM içeriğinin yüklenmesi (DCL). FCP, bir sayfa ziyaret edildiğinde kullanıcının tarayıcısının görsel bir yanıt üretmesi için geçen süredir. DCL, gerçek HTML sayfasının bir tarayıcı tarafından yüklenmesi ve ayrıştırılması için geçen süredir.

Genel olarak FCP, sunucu yanıt sürelerine daha fazla bağımlı olacaktır. Yükleme hızlarını artırmak için bir içerik dağıtım ağı (CDN) veya yüksek performanslı web barındırıcısı kullanabilirsiniz.

CDN, sitenizin kopyalarını oluşturur ve bunları dünya çapındaki sunucularda barındırır. Bu, web siteniz ile kullanıcı arasındaki fiziksel mesafeyi azaltır ve böylece sayfalarınızın hızlı yüklenmesini sağlar. İyi bir benzetme, her nakit çekmeniz gerektiğinde ana banka şubenize gitmek yerine ATM kullanmaktır.

DCL’niz web sitenizin tesliminden etkilenecektir. Eğer kullanıyorsanız web sitesi oluşturucu veya CMS WordPress gibi, web sitenizin hızlı tepki vermesi ve yüklenmesi için PHP’nin güncel bir sürümünü kullandığınızdan emin olun.

Sitenizin komut dosyalarının ve diğer bileşenlerinin yüklenmesi de zaman alacaktır. Farklı kaynakları sayfalarınıza doğru şekilde küçülterek, sıkıştırarak, birleştirerek ve yerleştirerek DCL’nizi artırabilirsiniz. Site hızınızın optimizasyon kısmının devreye girdiği yer burasıdır.

Optimizasyon

Optimizasyonunuz, hızlı yükleme süreleri için en iyi uygulamaları ne kadar iyi uyguladığınızın bir ölçüsüdür. Google PageSpeed ​​Insights, daha iyi hız optimizasyonu ve ortalama sayfa yükleme süreleri için çeşitli öneriler listeler.

Optimizasyon faktörleri şunları içerir:

 • Resimleri optimize etme
 • Sunucu yanıt sürelerinin azaltılması
 • Ekranın üst kısmındaki içerikte oluşturmayı engelleyen JavaScript ve CSS’yi ortadan kaldırma
 • Tarayıcı Önbelleğe Almayı Kullan
 • HTML, CSS ve komut dosyalarının küçültülmesi
 • Kaynak sıkıştırmayı etkinleştirme

Kullanıcıların yararlanabilmesi için sitenizin optimize edildiğinden ve sayfalarınızın hızlı yüklendiğinden emin olmanız gerekir. Bunun, web siteniz yayınlanmadan önce SEO’nuz üzerinde olumlu bir faydası olacak ve kullanıcılarınızın hemen çıkma olasılığı daha düşük olacaktır.

5. Arama Motorları Tarayabilir ve Dizine Ekleyebilir mi?

Sitenizin taranabilmesini ve dizine eklenebilmesini sağlayacak bazı belirgin bileşenler vardır. Örneğin, önemli sayfaları arama motorlarından gizlemediğinizden emin olmak için robots.txt dosyanızı kontrol edin.

Robots.txt

Robots.txt dosyanızı kontrol etmek için alan adınızın URL’sini robots.txt eklenmiş şekilde tarayıcınıza girin. Siteniz example.com adresinde ise tarayıcınıza aşağıdakini yazacaksınız.

https://example.com/robots.txt

Aşağıdakileri görmediğinizden emin olun:

Kullanıcı aracısı: *
İzin verme: /

Bu kod, tüm arama motorlarının ve tarayıcıların sitenizin herhangi bir bölümüne erişmesini engeller. Ayrıca, arama motorlarının taramasını istemediğiniz ilgili URI’lerle (başlangıçta alan adınız olmayan URL’ler) açıkça listelenmiş farklı kullanıcı aracılarını da görebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Pazarlamada Yayınları Oynamak ve Basın İçin Ödeme Yapmanın Tehlikeleri

Meta Robotlar Etiket

Önemli sayfalarınızın üzerinde meta robot etiketleri bulunmadığından emin olun. Her sayfada noindex/nofollow meta etiketleriyle yeni web sitelerini etkinleştiren geliştiriciler hakkında korku hikayeleri duydum. Bir noindex/nofollow meta robot HTML etiketi aşağıdaki gibi görünecektir.

Noindex, arama motorlarının sayfanızı indekslerine eklemesini istemediğiniz anlamına gelir. Nofollow, arama motorlarının sayfanızdaki bağlantıların SEO değeri geçmesine izin vermesini istemediğiniz anlamına gelir.

Sayfanıza meta robot etiketleri eklemenin, arama motorlarının sayfanızı taramasını engellemediğini unutmayın. Sayfa içeriğinizin tümüne hâlâ erişebilir ve okuyabilirler, ancak bunları dizinlerine kaydetmezler.

Bazen bir sayfaya noindex veya nofollow etiketi ekleseniz bile, arama motorları talimatlarınızı dikkate almaz ve sayfayı yine de dizine ekler. Bu durumda Google’ı kullanabilirsiniz. Search Console URL Kaldırma Aracı sayfanın indeksini kaldırmak için.

XML Site Haritası

Yeni bir web sitesi için SEO’nun nasıl yapılacağını öğrenirken, XML site haritasının nasıl kullanılacağını anladığınızdan emin olun. Arama motorlarına XML site haritası sağlamak, bir kitaba içindekiler tablosu eklemek gibidir. XML site haritaları, arama motorlarının sayfalarınızı taramasını ve sitenizin neyle ilgili olduğunu anlamasını kolaylaştırır.

WordPress gibi bir CMS kullanıyorsanız (bunu yapmanızı şiddetle tavsiye ederim), ücretsiz olanı kullanabilirsiniz. Yoast SEO eklentisi site haritanızı otomatik olarak oluşturmak için. Sayfa eklediğinizde veya kaldırdığınızda, eklenti site haritanızı otomatik olarak günceller, böylece manuel ayarlamalar yapmanıza gerek kalmaz.

Yukarıdaki 4. ve 5. adımlar bazı kodlamalar içerir ve bu, işletme sahipleri veya pazarlama yöneticileri için çok korkutucu olabilir. konusunda yardıma ihtiyacınız varsa Houston’da WordPress geliştirmebugün WIX uzmanlarıyla iletişime geçin.

6. Takip Kodlarını Ayarlayın

Yeni web siteniz için bir SEO stratejisinin etkinliğini ölçebildiğinizden emin olun. Bunu yapmak için birkaç araç kullanabilirsiniz.

Şirketiniz halihazırda bir CRM veya veri analizi aracı kullanıyorsa gerekli entegrasyonları kurduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Ancak, eğer bu ilk defa oluyorsa, yeni web siteniz için SEO’ya başlamadan önce kullanabileceğiniz bazı ücretsiz araçları burada bulabilirsiniz.

Hangi sayfalarınızın ziyaret edildiğini, hangi sayfalarla etkileşime geçildiğini ve bu ziyaretçilerin nereden geldiğini belirlemek için Google Analytics verilerini kullanabilirsiniz.

Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticileri araçları, yeni web siteleri için temel SEO konusunda yardımcı olacaktır. Bu araçlar, potansiyel müşterilerin sayfalarınızı bulmak için hangi arama terimlerini kullandığını ve sayfalarınızın nerede sıralandığını belirleyecektir. Bu araçları ayrıca hangi sayfalarınızdan en çok bağlantı verildiğini ve sitenizde indeksleme sorunları olup olmadığını belirlemek için de kullanabilirsiniz.

Yeni web siteniz için adım adım SEO, pazarlamanızın etkili olup olmadığını ve nerede iyileştirmeler yapmanız gerektiğini bilmeniz için bu izleme araçlarını içermelidir. Temel bilgilerin ötesine geçmeye hazır olduğunuzda kullanabileceğiniz SEMrush, Screaming Frog ve Moz gibi ücretli araçlar da vardır. Bu araçlar sıralamaları, geri bağlantıları izlemenize ve teknik SEO sorunlarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

7. Yapılandırılmış Verileri Ayarlayın

Yapılandırılmış veriler, web sitenizde, arama motorlarının içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olan kodlamadır.

Yapılandırılmış veriler, bir dava için bilirkişiye, bir petrol ve gaz pompası için kullanım kılavuzuna veya bir plastik cerrah için öncesi ve sonrası resimlerine benzer. Bu ikincil bilgiler açıkça ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili olmasa da paydaşlara yararlı bir bağlam katarlar.

Şema, Mikro Biçimler ve Açık Grafik Protokolü, yeni web sitenizin SEO’sunun bir parçası olarak eklenecek en popüler yapılandırılmış veri biçimleridir.

Şema İşaretlemesi

Sayfalarınızı şununla işaretleme: Şema eklemenize yardımcı olabilir:

 • Zengin Arama Sonuçları (arama motoru sonuçlarındaki yıldız derecelendirmeleri gibi)
 • Zengin Kartlar
 • Mobil Karuseller
 • Zengin AMP Sonuçları
 • Zenginleştirilmiş Arama Sonuçları
 • URL İçerik Kırıntıları
 • Bilgi Grafiği

Sayfanızın HTML’sine Schema ekleyebilir veya sayfanın başlığında JSON-LD’yi kullanabilirsiniz. Her iki yol da SERP’lerde özel özellikler kazanma olasılığını artıracaktır. Bir sayfanın HTML’sine Şema eklemenin, işaretlemenizin arama sonuçlarına dahil edilmesinin daha hızlı bir yolu olduğunu buldum.

Tavsiye Edilen:  İçeriği dağıtım için yeniden kullanmanın faydaları

Mikro formatlar

Schema’ya benzer, Mikro formatlar arama motorlarının sitenizin neyle ilgili olduğunu belirlemesine yardımcı olmak için HTML’nizle harmanlayabileceğiniz yapılandırılmış veri işaretlemesidir.

Kodunuzda

gibi bir şey gördüyseniz, bu mikro biçimli veridir. Mikro formatlar, Schema’yı kullandığınızla hemen hemen aynı şekilde kullanılabilecek birçok özelliğe sahiptir.

Grafiği Aç

Kullanabilirsiniz Grafik Protokolünü Aç web sayfalarınızın sosyal medya paylaşımını etkilemeye yardımcı olmak için. Bunun sıralamalarınız üzerinde belirgin bir etkisi olmasa da açık grafik işaretlemesi, içeriğinizin sosyal medyada nasıl paylaşıldığı konusunda size söz hakkı verir.

8. Lansmandan Önce İçerik Oluşturun

İçerik, yeni bir web sitesi için SEO’nun bir diğer kritik bileşenidir. Başlamadan önce içeriğinizi en iyi sonuçları alacak şekilde oluşturup biçimlendirdiğinizden emin olun.

Başlamadan önce hangi sayfaları tamamlamanız gerektiğini belirlemek için birinci adımdaki anahtar kelime haritanızı kullanın. Yeni sitenizi yayınladığınızda hiçbir temel ürün veya hizmeti dışarıda bırakmamaya çalışın.

Sektörünüzle ilgili potansiyel blog içeriği ve yardım makaleleri eklediyseniz, bunların lansmandan önce tamamlanması gerekip gerekmediğine karar vermek size kalmıştır. Kullanıcıların hizmetlerinizi kullanmaya vakti olmadıysa SSS sayfasını tamamlayamayabilirsiniz. Ancak rakiplerinizin çoğunun zaten yazmış olduğu konular için potansiyeli yüksek blog yazıları hazırlamak isteyebilirsiniz.

İçerik yazılı kopyayla sınırlı değildir. Sektörünüzle alakalı videolar ve görseller oluşturmaktan çekinmeyin. Resimler ve videolar gibi zengin içerikler, markanızı konumlandırmanıza ve kullanıcılarınızın ilgisini canlı tutmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca yeni sitenizin tanıtımına yardımcı olabilecek daha yüksek düzeyde içerik paylaşımını da kolaylaştırırlar.

9. Promosyonu Başlatın

1’den 8’e kadar olan adımlar, web sitenizin lansmanından önce SEO’nuz için sağlam bir temel oluşturmalıdır, ancak şimdi yaratımınızı pazarlamanız gerekir.

Siteniz tasarlanırken ve geliştirilirken, içeriğinizin ağlarıyla paylaşılmasından fayda sağlayabilecek sektör bağlantılarının bir listesini oluşturun. Yaklaşan sitenizi öne çıkaran lansman öncesi e-posta, sosyal medya ve blog kampanyaları yürütmek için bu kişilerle ortaklık kurabilirsiniz.

Aklınızda zaten bazı kişiler olabilir, ancak yeni başlıyorsanız ilgili, rakip olmayan sitelere bakın. Örneğin yerel bir işletmeyseniz, tamamlayıcı veya tamamlayıcı ürünler/hizmetler sunuyorsanız ticaret odanızdan veya çevrenizdeki işletmelerden yararlanabilirsiniz.

Ortaklıklara ek olarak işletmelerin reklam vermek için sosyal medyayı nasıl kullandığını öğrenmeyi düşünün. SEO için uzun vadeli dijital otoritenizi oluştururken haberi yaymak için sosyal medya reklamlarını PPC kampanyalarıyla eşleştirin.

Bir denge kullanarak ücretli ve organik arama web sitenizin ilk günlerinde size yardımcı olacaktır yeni iş fırsatları yaratmak sayfa dışı SEO temelinizi geliştirirken.

Yeni Web Sitenizin SEO Konusunda Yardım İçin WIX’la İletişime Geçin

WIX’un web sitesi tasarımcıları ve SEO uzmanlarından oluşan ekibi, yeni web siteleri için yüksek performanslı SEO stratejileri içeren özel web siteleri oluşturma deneyimine sahiptir. Web siteniz yalnızca elde ettiği yatırım getirisi kadar iyidir; bu nedenle, uzun vadeli pazarlama hedeflerini göz önünde bulundurarak siteler oluşturan WIX gibi bir Houston pazarlama ajansıyla çalışın.

WIX’a bugün ulaşın Pazarlama ve SEO şirketimizin büyümenize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi için.