Yeni web sitenizin sıralamasını yükseltmek için 7 SEO ipucu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Yeni web sitenizin sıralamasını yükseltmek için 7 SEO ipucu

SEO (arama motoru optimizasyonu), arama motorlarının güncel gereksinimlerini karşılayan kapsamlı site tanıtımı uygulamaları bütünüdür. Temel amacı, belirli kullanıcı isteklerini dikkate alarak web sitelerinin arama sonuçlarındaki konumunu yükseltmektir.

Ancak, arama sonuçlarının ÜSTÜNDE olmak neden bu kadar önemli? İşte bir anlaşma.

-de Sistrix, 80 milyondan fazla anahtar sorguyu analiz ettiler ve trafiğin yaklaşık %28,5’inin aramadaki en üst konumdan geldiğini keşfettiler. İkinci spot %15,7’yi oluşturuyor ve bundan sonra oran giderek düşüyor. Yalnızca arama sonuçlarının TOP’una ulaşan bir sitenin daha fazla kullanıcı alması ve sonuç olarak satışları artırması garanti edilir.

SERP’deki konuma bağlı olarak ortalama tıklama sayısı

Jack Robinson diyemeden yeni sitenizi aramalarda üst sıralara çıkarmak istiyorsanız, bu SEO görevleri listesini incelemenizi öneririz.

Uygun bir alan adı ve barındırma sağlayıcısı seçin

Daha sonra değiştiremeyeceğiniz için web siteniz için doğru alan adını iyi düşünmelisiniz. En iyi seçimi yapmak için aşağıdaki SEO kurallarını kontrol etmenizi öneririz:

 • etki alanı, işletmenizin kimliğini yansıtan markanızın adıyla ilişkili olmalıdır;
 • alan adı, hedef müşterileriniz için akılda kalıcı ve adres çubuğuna girmeleri için yeterince basit olmalıdır;
 • etki alanı benzersiz olmalıdır; benzersizliğini belirli sitelerde kontrol edebilirsiniz, örneğin, www.whois.com.
Whois.com'da etki alanı benzersizliğini kontrol etmeWhois.com’da etki alanı benzersizliğini kontrol etme

Bir alan adından bahsederken, birbiriyle bağlantılı oldukları için barındırma sağlayıcılarından da bahsetmeliyiz. Neden bu kadar önemli olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için tanım ve ana özelliklerle başlayalım.

Barındırma, herkesin internete bir web sitesi koyması için gerekli altyapıyı sağlayan çevrimiçi bir hizmettir. Basit bir ifadeyle, sitenizin bulunduğu bilgisayardır. Uzun vadede başarılı olmak için, web sitesi sahibi kendi amaçları için en iyi barındırmayı seçmelidir.

Doğru barındırma hizmetini seçerken çok sayıda kriter vardır. Maliyet ve garantili çalışma süresi gibi bazıları ölçülebilirken, diğer kriterler (örneğin müşteri desteği) daha incelikli ve özneldir ancak eşit derecede önemlidir.

3 tür web sitesi barındırma vardır:

 1. Sanal barındırma hizmeti aynı sunucuda veya donanımda birden çok web sitesini barındırmak için en yaygın seçenektir. Bu tür sunucular genellikle düşük fiyatlıdır, bu da onları yeni başlayanlar ve minimum trafiğe sahip küçük işletmeler için iyi bir seçim haline getirir.
 2. Sanal özel sunucu tıpkı bir önceki gibi, aynı bulut sunucu sisteminde birkaç siteyi barındırmanıza olanak tanır. Basitçe söylemek gerekirse, VPS bir sunucunun bulut versiyonudur, ancak bulut bilgi işlemin ölçeklenebilirliği, esnekliği ve yedekliliği nedeniyle daha fazla özellik sunabilir. VPS, zaman içinde değişen bilgi işlem ve işlevsel gereksinimleri olan işletmeler için iyi bir seçimdir.
 3. Özel barındırma hizmeti bir sunucunun bir web sitesini barındırdığı bir web barındırma türüdür. Bu yapılandırma, bir sunucunun bilgi işlem gücünü barındırdığı tek bir web sitesinde yoğunlaştırmanıza olanak tanır. Doğal olarak, özel bir sunucu sanal olandan daha pahalıdır, ancak web sitesi performansının başarı için çok önemli olduğu işletmeler için bu maliyete değer.

Özel terminoloji kullanmadan siteniz için doğru barındırmayı seçmek yeterince zor olacaktır. Bu nedenle, web siteniz için en uygun barındırmayı seçmenize yardımcı olması için bir uzman tutmanızı öneririz.

Doğru anahtar kelimeleri araştırın

Bir kullanıcı internette bir şey aradığında, arama motorları sorguyla en çok eşleşen sonuçları gösterir. Ancak bir arama motoru, hangi sitenin bir kullanıcının sorgusuna daha iyi uyacağını nasıl belirler?

Bir arama motoru, arama sorgusundaki dizine eklenmiş her sayfayı benzer kelimeler için analiz eder ve aynısını sayfanızdaki metin içeriği için yapar. Bu tür kelimelere anahtar kelimeler denir. Başarılı bir SEO stratejisi geliştirmenize, hedefli reklam kampanyaları oluşturmanıza ve hedef kitleniz için alakalı içerik üretmenize yardımcı olabilirler.

Anahtar kelimeleri kullanmak, hedef kitleyi çekmenin en iyi yollarından biridir. Yalnızca gelecekteki sitenizi planlarken bile, bunları önceden düşünseniz iyi olur. İyi seçilmiş bir anahtar kelime grubu daha sonra sitenin genel temasını tanımlayan ve yapı ile tanıtım stratejisini belirleyen anlamsal bir çekirdek oluşturmak için kullanılır. Doğru bir şekilde seçmek için kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapmanız ve müşterilerinizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi aradıklarında hangi kelimeleri kullandıklarını bulmanız gerekir.

Tavsiye Edilen:  Çevresel pazarlama için daha ilgi çekici içerik oluşturmak için ChatGPT'den yararlanma

Bu bilgiyi daha iyi anlamak için kendinizi New York’ta hayal edin: arkadaşlarınızla sıcacık bir akşam yemeğinden sonra bulaşık yıkıyorsunuz ama aniden lavabonun tıkandığını fark ediyorsunuz. Ne yapmalısın? Tabii ki, yakınınızdaki bir tesisatçı için google’a ihtiyacınız var.

“yakınımdaki tesisatçı” için arama sonuçları

Google’ın isteğinizi analiz ettiğini ve uygun web siteleri önerdiğini görüyoruz. Sitelerin sırası, kullanıcı davranışına bağlı olarak değişebilir, örneğin, çoğu kullanıcı beşinci siteye tıklarsa, kademeli olarak daha yüksek konumlara yükselir.

Anahtar kelimeleri toplamadan önce, hedef müşterilerinizi ve onların sitenizi nasıl arayabileceklerini düşünmek önemlidir. Şimdi bir sonraki senaryoyu gözümüzde canlandıralım: Küçük ve şirin bir çiçek teslimatı işletmeniz var ve potansiyel müşterilerden ilk Google sorgusunu alıyorsunuz – “çiçek teslimatı.” Kitlenizden gelen bu ve diğer sorguları kontrol etmek için aşağıdaki araçları kullanmanızı öneririz:

 • Ahrefs. Bu araçla, özellikle sizin veya rakiplerinizin web sitelerine yönlendiren sorguları ve ayrıca İnternet’teki diğer popüler ilgili sorguları görebilirsiniz. Bu hizmet ücretsiz değildir, ancak buna değer olabilir çünkü etkili SEO eşittir mutlu bir kitle, daha yüksek gelir ve başarılı bir işletme.
Ahrefs'te Ahrefs’te “çiçek teslimatı” ile ilgili temel sorgular
 • adında ücretsiz bir araç da var. kelime akışı, anahtar sorguları bulmak için özel olarak tasarlanmıştır. Çevrimiçi pazarlamacılara PPC’lerini ve sosyal kampanyalarını iyileştirmeleri için yazılım (WordStream Danışmanı) ve hizmetler sunarak daha düşük maliyetlerle artan trafik, olası satışlar ve satışlar sağlar.
WordStream'de WordStream’de “çiçek teslimatı” ile ilgili anahtar sorgular
 • Sorguları kontrol etmenin ve müşterilerinizi daha iyi anlamanın bir başka yolu da Google’ın kendisidir.
Google aramada önerilen sorgularGoogle aramada önerilen sorgular

Şimdi tüm anahtar sorguları bir araya toplayın ve ihtiyacınız olmayanları silin. Bu yapıldıktan sonra, uygun optimizasyon için anahtar sorgular kümelenmeli, yani hedef gruplar halinde birleştirilmelidir. Daha sonra bunları fiyat, ürün tipi vb. belirli kriterlere göre gruplandırabilirsiniz.

Tüm arama motoru sorguları 3 ana sıklık türüne ayrılır: düşük (ayda 100 aramaya kadar), orta (1000’e kadar) ve yüksek (1000’den fazla). Doğal olarak, yüksek sıklıkta yapılan sorgular sitenize daha fazla trafik getirebilir çünkü kullanıcılar bu sorgularla daha fazla ilgilenir. Ancak, arama motoru optimizasyonunda da hayati bir rol oynadıkları için düşük frekanslı sorguların kaldırılmasını önermiyoruz.

SEO rakiplerinizi inceleyin

SEO rakiplerini aramak, yeni bir web sitesini tanıtmanın çok önemli bir aşamasıdır. Genel olarak rakipleriniz, benzer bir iş modeli altında çalışan ve anahtar kelimeleriniz için arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan web siteleridir. Derinlemesine bir rakip analizinden sonra, yalnızca çevrimiçi pazarlama stratejilerini daha iyi anlamakla kalmayacak, aynı zamanda onların önünde kalmak için ne yapmanız gerektiğini de anlayacaksınız.

Anahtar sorgularınızın listesine bakarak rakiplerinizin tam olarak kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Çiçek teslimatı ile aynı örneğe dönelim ve SEO hedeflerinize ulaşmak için Google Arama’yı seçtiğinizi varsayalım. Bununla birlikte, en popüler sorguları arayabilir ve arama sonuçlarında rakiplerinizi görebilirsiniz.

Bu yöntemin ana dezavantajı kişiselleştirmedir. Google, gerekli bilgileri aramak için daha az zaman harcamanız için sonuçları olabildiğince kişiselleştirmeye çalışır. Algoritmaları, tam olarak aradığınızı size vermek için ilgi alanlarını, coğrafi konumu ve arama geçmişini dikkate alır. Bu nedenle Google Arama yöntemi tamamen objektif olarak kabul edilemez.

Google'daki rakipler Google’daki rakipler “çiçek teslimatı” için arama yapıyor

Google Arama’nın yanı sıra, SEO rekabetçi araştırmasında size yardımcı olabilecek başka hizmetler de vardır:

 • Ahrefler;
 • SEMrush;
 • Benzer Web;
 • SE Sıralaması.

Doğru hizmeti seçtikten sonra, rakipleri analiz ederken aşağıdaki önemli noktalara dikkat edin:

 1. Site yapısı. Rakiplerinizin site yapılarını değerlendirin ve arama motorlarındaki görünürlükleri hakkında fikir edinin.
 2. Anahtar sorgular. Rakipleriniz tarafından kullanılan üst düzey anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini keşfedin ve uygulamalarını inceleyin.
 3. İçerik sayfaları. Rakiplerin içerik (URL yapıları, başlık etiketleri, meta etiketleri, blog makalesi konuları vb.) aracılığıyla hedef kitlelerine nasıl ulaştığını öğrenin.
 4. Diğer kaynaklardaki bağlantılar. Rakiplerin geri bağlantıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bu bağlantılardan kaç tanesine sahip olduklarını, hangi sitelerden geldiklerini, hangi web sayfalarının en fazla geri bağlantıya sahip olduğunu, rakiplerinizin hangi bağlantı türlerini kullandığını vb. kontrol edin.
Tavsiye Edilen:  2023'te VRCHAT için En İyi VR Başlıkları

Web sitesi SEO’sunda guru olmakla ilgileniyorsanız, rekabet analizi ve araştırması hakkındaki makalemizde daha da yararlı bilgiler bulabilirsiniz. Ancak, bunlar temel SEO ipuçları olduğundan, önce bunu bitirdiğinizden emin olun.

Sitenizin yapısını belirleyin

Yeni bir sitenin yapısı, sitenin tüm açılış sayfalarının düzenleme mantığını ve hiyerarşisini ana hatlarıyla belirtir. Doğru yapı, kullanıcıların web sitesinde gezinmesini ve gerekli bilgileri bulmasını kolaylaştıracaktır.

Düzgün tasarlanmış bir site yapısı, başarılı arama promosyonunun anahtarıdır. Doğru web yapısına sahip olmak, sonraki SEO çalışmalarında birçok sorundan kaçınmanıza yardımcı olacağından buna özellikle dikkat etmelisiniz.

Birkaç site yapısı türü vardır:

 • the doğrusal yapısı, son kullanıcıların belirli bir sırayla tüm web sitesi sayfalarını tanımasına yardımcı olur. Bu yapı tipi her zaman ana sayfadan mantıksal bir zincire yerleştirilir. Genellikle bu şema portföy sitelerinde ve ürün sunumlarında kullanılır.
 • the engellemek yapısı, geri kalanının bağlandığı birkaç eşdeğer sayfa olduğunu gösterir. Blok web sitesi yapısı, sayfalara belirli özelliklerin açıklamasını yerleştirebileceğiniz için ürününüzü sunmak için de uygundur.
 • hiyerarşikveya ağaç benzeri site yapısı, evrensel bir seçenektir. Bununla birlikte, her ürün veya hizmetin ayrı bir şubesi, bir bölümü veya alt bölümü vardır. Bu yapı, büyük miktarda veri içeren web siteleri için bile mükemmeldir.
Büyük web sitelerinde kolay gezinme için hiyerarşik bir yapı popülerdir.Büyük web sitelerinde kolay gezinme için hiyerarşik bir yapı popülerdir.

Bu bilgiyi ilgi çekici bulursanız, ekibimiz Halo Lab okuyucularının konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için web sitesi mimarisi hakkında kapsamlı bir makale yazdı.

Site lansmanından önce ana içeriği oluşturun ve stratejik bir içerik takvimi oluşturun

Anlamsal bir çekirdeğe sahip olduğunuzda, site lansmanı için ana içeriği oluşturma ve stratejik bir içerik takvimi oluşturma zamanı. Görüyorsunuz, yüksek kaliteli içerik, hedef kitlenizle iletişim kurmanıza yardımcı olduğu için temel bir kriterdir. Bu nedenle, sitenizdeki metin anahtar sorgular kullanılarak optimize edilmelidir; arama motorları, web sayfalarınızı sıralamak için hangi sorgulara odaklanmaları gerektiğine karar vererek web sitenizi bu metin aracılığıyla analiz eder.

İçeriği öncelikle izleyicilerimiz için ve ancak o zaman botlar için yazdığımızı hatırlamak da önemlidir. Metin, kullanıcıları müşterileriniz haline getirecek kadar değerli ve çekici olmalıdır, bu nedenle SEO amaçları için içeriğin kullanışlılığından ödün verilmesini önermiyoruz.

Bir site için içerik oluştururken aşağıdaki kriterleri dikkatlice göz önünde bulundurun:

 • manşetler kullanıcıların dikkatini çekmelidir — yeni bir hedef kitleye ulaşmanın en iyi yollarından biridir.
 • Anahtar sorgular doğal olarak ve metinleri fazla yüklemeden eklenmelidir.
 • içerik olmalıdır ilgili ve düzenli olarak eklenir. Bunun için bilgilerin sürekli güncelleneceği bir blog oluşturabilirsiniz. Yeni makaleler eklemenin yanı sıra eskilerini de güncelleyerek Google için yeniden alakalı hale getirebilirsiniz.
 • İçerik kalite arama motorları için de hayati bir faktördür, çünkü kullanıcıları benzersiz ve iyi yazılmış bilgi arayışlarında tatmin etmelidir.
 • uygun olanı unutma uzunluk. İçeriğiniz, ürününüz veya hizmetinizle ilgili temel soruları yanıtlayacak kadar kapsamlı olmalıdır. Ancak uzun metinler konusunda dikkatli olun çünkü aşırı bilgi okuyucularınız için sıkıcı ve bunaltıcı olabilir.

Teknik kuruluma dikkat edin

Web sitenizin teknik durumunu kontrol etmek, SEO optimizasyonunda da büyük rol oynar. Teknik denetim, bir sahanın veya münferit bölümlerinin etkinliğini teknik açıdan belirlemek için yürütülen bir dizi faaliyettir. Böyle bir işlem sırasında şunları kontrol edebilirsiniz:

 • kod hatasız;
 • web sitesi yapısı doğru;
 • sayfalar hızlı yüklenir;
 • sunucu yanıtları iyidir;
 • sitede yinelenen sayfalar varsa;
 • yönlendirmeler uygun şekilde ayarlanmıştır;
 • site haritası ve robots.txt dosyası düzgün çalışıyor;
 • Kırık linkler vs. var.

Ancak mükemmel içeriğiniz olsa bile, hatalarla dolu yavaş bir siteyi optimize etmek pek mantıklı değil. Kullanıcılar tekrar aramaya dönecek ve ihtiyaç duyduklarını rakiplerinizin sitelerinde bulacaktır. Bu durumda, site yükleme hızı gibi çok önemli göstergelere odaklanmalısınız. Maksimum değeri elde etmek için, site öğelerinin yüklenme hızını hangi faktörlerin etkilediğini öğrenin ve düzeltin. SEO ile ilgili en az birkaç sorunu iyileştirebileceğinden, görüntü optimizasyonu ile başlamanızı öneririz.

Tavsiye Edilen:  İş dünyasında çok kanallı müşteri deneyiminin önemi

Aşağıdaki araçlar, mümkün olan en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için sitenizi hatalara karşı kontrol etmenize yardımcı olacaktır:

 • Google Arama Konsolu;
 • Google Analytics;
 • Sayfa Hızı Bilgileri;
 • Netpeak Örümcek.

Örneğin, PageSpeed ​​Insights, web sitesinin performansını özetleyen bir puan sağlar ve sitenizin SEO stratejisini iyileştirmeniz için size ayrıntılı öneriler sunar.

PageSpeed ​​Insights metrikleriPageSpeed ​​Insights metrikleri

Özetlemek gerekirse, site hem yeni açılırken hem de çalışır durumdayken teknik bir denetim gereklidir. Her iki durumda da, bu analizi yılda en az iki kez veya daha sık yapmanızı öneririz. Teknik hataları zamanında tespit ederek ve diğer önemli faktörleri göz önünde bulundurarak SEO’dan en iyi sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır.

Analitik ve teşhis araçlarını kurun (GA ve GSC)

Site araştırması için Google Analytics ve Google Search Console gibi araçları kurmanızı tavsiye ederiz. Bu, sitenizin performansını analiz etmenize yardımcı olacaktır: dönüşümler, tanıtım ve dizine ekleme başarısı, teknik sorunlar vb.

Google Analytics bağladığınızda web sitesi ziyaretçileri hakkında istatistik toplamaya başlayacak olan Google’ın ücretsiz bir analitik hizmetidir. Google Analytics ile şunları yapabilirsiniz:

 • kullanıcıların sitenizi neden ziyaret ettiğini öğrenin;
 • kullanıcı ziyaretlerinin tam zamanlarını izleyin;
 • web sitenizdeki kullanıcı oturumlarının süresini takip edin;
 • hedef kitlenizi analiz edin;
 • işiniz için önemli olayları kaydedin ve izleyin;
 • A/B testi yapmak;
 • dönüşümleri değerlendirin.

Bu, Google Analytics’in sunduğu yeteneklere yalnızca kısa bir genel bakıştır. Gerçekte, çok sayıda ek hizmet mevcuttur.

GA verilerine göre bir sitedeki kullanıcı dinamikleriGA verilerine göre bir sitedeki kullanıcı dinamikleri

Google Arama Konsolu ayrıca bir sitenin arama performansını izleyen ücretsiz bir araçtır. Search Console, bir sitenin Google’daki tanıtım çabalarını etkileyen sorgular, tıklanabilirlik, açılış sayfaları, bölge ve diğer parametreler hakkında raporlar sağlar.

Google Arama Konsolu sayesinde şunları yapabileceksiniz:

 • site ve URL hataları, DNS hataları vb. gibi çeşitli sorunları bulup ortadan kaldırın;
 • Google Arama’dan gelen trafiği izleyin;
 • sayfalarınızın kalitesini ve kullanılabilirliğini değerlendirin;
 • istenen herhangi bir dönemde sitenin arama performansının dinamiklerini izlemek;
 • Google Arama robotlarının neden olduğu site yükünü inceleyin;
 • site kullanılabilirliğini ve çalışma süresini kontrol edin.
GSC'de web sitesi tıklama dinamikleriGSC’de web sitesi tıklama dinamikleri

Sitenizi analiz etmek, web sitesi optimizasyonu için daha iyi bir strateji oluşturmak ve derin SEO araştırmasıyla yeni bir hedef kitleye ulaşmak istiyorsanız her iki araç da faydalı olacaktır. Tüm bu özellikleri ücretsiz olarak edinebilirsiniz, ancak herhangi bir analiz aracının düzgün çalışmasının doğrudan sizin onu doğru şekilde kullanma becerinize bağlı olduğunu unutmayın.

Çözüm

Bu makalede anlattığımız tüm adımları başarıyla gerçekleştirirseniz, web sitenizin temel optimizasyonunda herhangi bir sorun olmayacaktır. Ancak burada durmamak ve SEO üzerinde çalışmaya devam etmek önemlidir çünkü Google’ın algoritmaları sürekli değişmektedir, bu nedenle web sitenizin de gelişmesi gerekir.

Burada bir diğer önemli nokta sabırdır çünkü Google’ın sitenizin arama sonuçlarındaki konumunu değiştirmek için tüm düzenlemelerinizi dizine eklemesi gerekir. Bu nedenle, istenen sonuçları hemen göremezseniz korkmayın – sadece biraz zaman tanıyın.

Ayrıca, yeni web sitenizi optimize etmekle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, bize her zaman mesaj gönderebileceğinizi unutmayın. Halo Lab sitesinde bir istek bırakmanız yeterlidir; uzmanlarımız, işinizi daha başarılı hale getirmek için SEO çabalarınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.