Yerel Sıralamalarınızı Yükseltmek için Yerel SEO Kontrol Listesi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Yerel Sıralamalarınızı Yükseltmek için Yerel SEO Kontrol Listesi

Yerel SEO, özellikle küçük bir coğrafi alanda faaliyet gösteren yerel işletmeler için herhangi bir SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Çoğu alıcı, mağazaları, restoranları, benzin istasyonlarını vb. ziyaret etmeden önce yanlarındaki hizmetleri ve ürünleri arar.

Yerel SEO kontrol listeniz bunun için var. Müşterilerin sizi kolayca bulabilmesi için işletmenizi yerel ve alakalı arama sorguları için SERP’de görünür kılmak.

İstatistikler gösteriyor ki %87 Tüketicilerin oranı, 2022’de yerel işletmeler hakkında bilgi aramak için Google’ı kullandı.

Bu, yerel arama için optimize edemezseniz, geniş bir müşteri tabanını kaçıracağınız ve rekabet avantajınızı kaybedeceğiniz anlamına gelir.

Odak noktanız yerel amaçlı aramalar olduğundan, yerel SEO ile normal SEO’ya kıyasla müşterileri farklı şekilde hedeflersiniz.

Yerel SEO Yolculuğunuzun nasıl olması gerektiğine dair ayrıntılara girmeden önce, burada yerel SEO’nun neyle ilgili olduğuna hızlıca bir göz atalım.

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO, işletmelerin yerel organik aramalardaki görünürlüklerini artırmak için web sitelerini nasıl optimize ettiğini ifade eder. Sınırlı coğrafi alanlarda faaliyet gösteren işletmeler için en uygundur.

Bazı yerel SEO uygulamaları, belirli bölgelere özel web sitesi içeriği oluşturmayı, çevrimiçi işletme listelerini iyileştirmeyi, alıntılar oluşturmayı ve daha fazlasını içerir.

İşte tüm bu faktörler daha ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.

Yerel SEO Kontrol Listesi: Teknik SEO

Yerel SEO kontrol listenizdeki ilk öğe, web sitenizin teknik tarafı olmalıdır. Bu, web sitenizin yanıt verebilirliği, tasarımı, hızı ve arama motoru tarayıcılarının sitenizi bulmasına ve sıralamasına yardımcı olan diğer faktörleri içerir.

İşte sitenizin yerel görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olacak bazı teknik SEO taktikleri.

Web Sitenizi Mobil Cihazlar İçin Optimize Edin

İstatistikler gösteriyor ki 2022’de, %51,96 Küresel web sitesi trafiğinin yüzde 30’u mobil cihazlar tarafından oluşturuldu. Bu, web sitenizin cep telefonlarında duyarlı olmasının ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Aslında, Google, önce mobil endeksleme politikası aracılığıyla, web sitenizi diğer faktörlere göre sıralamadan önce web sitenizin mobil sürümünü dizine ekler.

Bu, SERP sıralamanızın bozulmadan kalması için kullanıcıların telefonlarda ve tabletlerde web sitenizde zahmetsizce gezinebildiğinden emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Duyarlı, mobil uyumlu web sitesi tasarımlarına ve düzenlerine sahip olun.

Google Mobil Uyumluluk testi ile sitenizin mobil uyumluluğunu test etmek kolaydır.

Web Sitenizin Hızını Artırın

Yerel SEO kontrol listenizin bir parçası olması gereken bir diğer önemli şey de sayfa hızınızdır. Google, hızı en az müşterileriniz kadar seviyor. Web sitenizin yükleme hızı, kullanıcı deneyiminizi etkiler.

Web sitenizin yüklenmesi çok uzun sürdüğünde, sitenizin ziyaretçilerinin ayrılması muhtemeldir, bu da hemen çıkma oranlarınızı artırır. Bu şekilde büyük ihtimalle müşteri kaybedersiniz.

Web sitenizin hızını artırmak, daha iyi kullanıcı deneyimi, daha düşük hemen çıkma oranları ve ziyaretçilerin web sitenizde geçirdikleri sürenin artması anlamına gelir. Tüm bunlar, Google’ın sitenizi dizine eklerken aradığı faktörlerdir ve Google sıralamanızı yükseltebilir.

Bir XML Site Haritası oluşturun

Bir XML haritası, web sitenizin arama motoru tarayıcılarına web sayfalarınızdan hangilerinin önemli olduğunu ve bunlara nasıl ulaşılacağını gösteren bir haritasıdır. XML site haritaları, onları tanımlayan etiketlere sahip web sitesi URL’lerini içerir. İşte bir örnek.

Bir XML site haritası, arama motorunun indekslemesini hızlandırmasa da Google’a hangi sayfaların önemli, hangilerinin önemsiz olduğunu göstermeye yardımcı olur. Bu, aşağıdaki web sitesi türleri için çok önemlidir:

 • Henüz birbirine bağlı olmayan veya kalıcı bağlantılardan yoksun sayfalara sahip yeni web siteleri.
 • Karmaşık mimariye sahip web siteleri.
 • Düzenli olarak güncellenmesi gereken sayfalara sahip web siteleri, örneğin e-ticaret web siteleri.

Web siteniz bu kategorilerden herhangi birine giriyorsa, bunu yerel SEO kontrol listenize eklemeniz gerekir.

Çoğu içerik yönetimi aracı, XML site haritalarını otomatik olarak oluşturmanıza izin verir. Örneğin, WordPress, sınırlı özelliklere sahip temel bir XML site haritası oluşturucuya ve daha karmaşık bir şeye ihtiyacınız varsa eklentilere sahiptir.

Yerel Bağlantı Oluşturma

Bağlantı oluşturmak, yerel SEO’nun önemli bir parçasıdır. SEO için kaliteli geri bağlantılar oluşturmaya odaklanmak çok önemli olsa da, yerel SEO için daha odaklı bir bağlantı oluşturma stratejisine ihtiyacınız olacak.

Bu, hem güvenilirliğinizi hem de marka bilinirliğinizi artırmak için yerel olarak alakalı geri bağlantılar oluşturmayı içerir.

Yüksek etki alanı yetkisine sahip web sitelerini hedefleyin, ancak yerel bir kitleye sahip olanlara odaklanın. Bunlara iş dizinleri, yerel topluluklar ve forumlar ve sosyal ağ siteleri gibi siteler dahildir.

Bu stratejiye yardımcı olacak bazı ipuçları şunları içerir:

 • Facebook ve Instagram gibi platformlarda sosyal medya ağ hesapları oluşturun. Hedef kitlenizin en aktif olduğu yere göre platformunuzu seçin.
 • Yerel çevrimiçi işletme dizinlerinde alıntı yapın ve web sitenize ücretsiz geri bağlantılar alın.
 • Yerel gazetelere ve forumlara bakın ve bunlarda öne çıkmaya çalışın. Bu sadece görünürlüğünüzü artırmakla kalmaz, aynı zamanda yerel geri bağlantılar almanıza da yardımcı olur.
 • Kitlelerine ulaşmak için popüler yerel bloglar için konuk blog yazmayı deneyin.
 • Marka bilinirliğinizi artırmak için yerel etkileyicilerle ortak olun. Varsa sosyal medya içeriklerinde ve web sitelerinde öne çıkmaya çalışın.

SEO Buddy Link Sandığı, hızlı ve kolay bir şekilde yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmak için iyi bir yer olabilir.

Yerel SEO Kontrol Listesi: Sayfa İçi SEO

Yerel SEO kontrol listenize bir diğer önemli ekleme, sayfa içi optimizasyon uygulamalarıdır. Burada, SEO’nuzu artırmak için tüm web sitesi içeriğinizden en iyi şekilde yararlanmaya çalışırsınız.

Tavsiye Edilen:  Comptia Cysa+ Sınavına Hazırlanmak İçin En İyi Tavsiye

İşte yapmanız gerekenler.

İçeriği Yerel SEO için Optimize Edin

Web sitenizdeki her sayfa için yerel SEO optimizasyonu için bir fırsat vardır. Blog sayfalarınız, hizmet sayfalarınız veya açılış sayfalarınız olsun.

İçeriğinizi konuma özel anahtar kelimelerle optimize ederek yerel kitlenizi içeriklerinizle hedefleyebilirsiniz. Bu şekilde, o anahtar kelime için sıralamada daha az rakibiniz olacak ve ayrıca yerel kitleniz arasındaki görünürlüğünüzü artıracaksınız.

Doğru yerel anahtar kelimeleri hedeflemek için, iyi bir SEO aracı kullanarak anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir.

İnsanların bir konu etrafında sordukları soruları bulmak için Google’ın “İnsanlar şunu da soruyor” bölümünden de yararlanabilirsiniz. Bu soru türü anahtar kelimeleri, yerel SEO için harikadır. İçeriğinizi benzersiz ve hedef kitlenizin ihtiyaçları ile tutarlı hale getirdiğinizden emin olun.

İçeriğinizi yerel SEO için nasıl optimize edeceğinize dair daha fazla ipucu:

 • Meta açıklamanıza, başlığınıza, alt başlıklarınıza, URL’nize ve içeriğinizin tamamına yerel anahtar kelimeler ekleyin.
 • İşletmeniz farklı konumlara hizmet veriyorsa her biri için özel açılış sayfaları oluşturabilirsiniz. Doğru NAP ayrıntılarını ve bu konumların bir GMB haritasını da ekleyin.
 • Hedef kitleniz için alakalı, dikey içerik oluşturun.
 • Web sitenize müşteri yorumları ve referansları gibi ilgili sosyal kanıtları ekleyin.
 • Açılış sayfalarınıza mağazalarınızın bazı resimlerini ve videolarını ekleyin.
 • Satış noktalarınızın her biri için konuma özel teklifler veya indirimler sağlayın.

NAP Ayrıntılarınızla Tutarlı Olun

İşletme adınız, adresiniz ve telefon numaranız (NAP), yerel SEO kontrol listenizin çok önemli bir parçasıdır. Bilgilerinizi Google’da tutarlı bir şekilde listelemek, size ulaşmak veya bir mağaza konumu bulmak isteyen potansiyel müşterilere güvenilir bilgiler sağlamak için çok önemlidir.

Adreslerin ve telefon numaralarının doğru olması gerekir. Google işletmenizi yalnızca tutarlı NAP ayrıntılarıyla çevrimiçi olarak tanıyabilir. Aksi takdirde, müşteriler işletmenizi bulmakta zorlanırlar.

Konumunuzu daha önce başka bir işletmenin bulunduğu bir yere taşırsanız, o işletmenin kaydını bulmanız, üzerinde hak iddia etmeniz ve ayrıntıları değiştirmeniz gerekir. Bunun nedeni, Google’ın bu adresi zaten önceki sahibiyle ilişkilendirmesidir.

İşletmeniz yeni olduğunda, ayrıntılarınızı bir Google Benim İşletmem girişi altına kaydetmek kadar kolay olacaktır.

Başlık Etiketlerini Optimize Edin

Başlık etiketleri, web sayfalarınızın, arama motoru tarayıcılarına web sitenizin neyle ilgili olduğunu gösteren HTML kodlarının bir bileşenidir. Sayfa içi SEO’nun en önemli unsurlarından biridir.

Başlık etiketleri, SERP listelerinizde veya tarayıcınızın başlık çubuğunda görünebilir. İşte SERP’lerde nasıl göründükleri.

İşte bu nedenle başlık etiketleri, yerel SEO kontrol listenize çok önemli bir katkıdır.

Düzgün bir şekilde optimize edildiğinde, başlık etiketleri, arama motoru tarayıcılarının içeriğinizi hızla anlamasına ve onu alakalı arama sorgularıyla eşleştirmesine yardımcı olur.

Ancak, arama motorları için yalnızca başlık etiketlerini optimize etmezsiniz. Onları okuyucular için de yeterince ilgi çekici hale getirmeniz gerekiyor.

Yerel SEO sonuçlarınızı optimize etmenize yardımcı olacak bazı başlık etiketi en iyi uygulamaları şunları içerir:

 • Arama motoru tarayıcılarının kafasını karıştırmamak için başlık etiketlerinizi tüm sayfalar için benzersiz tutun.
 • Başlık etiketlerinizi web sayfalarınızdaki başlıklardan daha kısa tutabilirsiniz. Aksi takdirde, Google muhtemelen onu kesecek ve anlamının bir kısmını kaybedebilir. Google’da başlık etiketleri için ideal kelime sayısı 60 karakterdir.
 • Sıralama şansınızı artırmak için anahtar kelime öbeklerinizi veya eş anlamlılarınızı başlık etiketinize ekleyin.

Ayrıca, sosyal medya hesaplarınızda, özellikle web sitenizden paylaşılan gönderiler için de geçerlidir. Kitlenizin göreceği ilk şey başlıktır ve yeterince ilgi çekiciyse, üzerine tıklamak isteyeceklerdir.

Resimleri Optimize Et

Resimler ve grafikler, videolar ve GIF’ler gibi diğer ortamlar, günümüzde web sitesi oluşturmanın önemli bir parçası haline geldi. Kitlenizi sayfalarınızda tutarak ve daha iyi sıralamalara katkıda bulunarak içeriği daha ilgi çekici hale getirirler.

Bu, medyanızı, özellikle resimleri optimize etmeyi yerel SEO kontrol listenizin büyük bir parçası haline getirir.

Doğru görselleri seçmek, sayfanızı yerel SEO için optimize ederken dikkate alınması gereken unsurlardan biridir.

Birincisi, seçtiğiniz resimler web sitenizin yüklenme hızına katkıda bulunacaktır. Bu nedenle, yüksek çözünürlüklü resimlerinizi yüklemeden önce sıkıştırmanız gerekir. Bu şekilde, kaliteyi etkilemeden boyutu küçültebilirsiniz.

Google’ın içeriğinizi daha üst sıralara çıkarabilmesi için içeriğinizle alakalı görseller kullanın. Ayrıca işletmenizi daha fazla tanıtmak için genel stok görüntüler yerine işletmenizin gerçek hayattaki orijinal görüntülerini kullanın.

Resim yüklerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise resim ALT etiketleridir. Bunlar görselleriniz için kullandığınız açıklama cümleleridir ve ziyaretçileriniz görseli görüntüleyemediğinde gösterilirler.

Alt etiketleri, arama motoru tarayıcılarının görüntüleri doğru bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olur, bu da sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olur. Konuma özgü anahtar kelimeler, konum adları vb. dahil ederek yerel SEO’yu iyileştirmek için resim ALT etiketlerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca resimlerinizi yüklemeden önce ilgili dosya adıyla kaydedin. Ayrıca, bu dosya adlarının başına alakalı anahtar kelimeler eklemeye çalışın.

Resimlerinizi, sayfalarınızın estetik açıdan çekici kalması için doğru şekilde boyutlandırın. Ayrıca, resimleriniz hakkında bilgileri XML site haritanıza ekleyin veya resimler için ayrı bir site haritasına sahip olun.

Gezinme menünüz, yeni web sitesi ziyaretçilerini sitenizde yönlendirir ve aradıklarını bulmalarına yardımcı olur. Gezinme menünüz karmaşık olduğunda veya net bir şekilde görünmediğinde, ziyaretçilerinizin sitenizden ayrılma olasılığı yüksektir.

Bu, daha yüksek hemen çıkma oranlarıyla sonuçlanır ve Google’ın sizi biraz daha düşük sıralamasına neden olabilir. Bu yüzden web sitenizi yapılandırırken navigasyon menünüze dikkat etmeniz gerekecek.

Özellikle menünüzde çok fazla öğe varsa, önce bir akış şeması oluşturmayı deneyebilirsiniz. İşte bir örnek.

Tavsiye Edilen:  Instagram ve Facebook'ta Makaralarınız için nasıl ödeme alırsınız?

Arama motoru tarayıcılarınız ayrıca gezinme menünüzü kullanarak web sitenizin sayfalarını dizine eklemek için tanımlar. Menü, onlara web sitenizin hangi sayfalarının parçası olduğu ve alaka düzeylerinin ne olduğu konusunda rehberlik eder.

Google ve site ziyaretçileriniz sayfalarınızı hiyerarşiye göre tanıyabilecektir. Böylece, Google’ın bunları önemli olarak tanımasını istiyorsanız, üst menünüzü ve alt menü öğelerinizi gezinme menünüze bağlayabilirsiniz.

Site ziyaretçilerinizin işini kolaylaştırmak için, menüyü çok fazla alt menü öğesiyle doldurmayın. Bunu, bağlantıları ana gezinme menüsü ile web sitenizin alt bilgi bölümü arasında dağıtarak yapabilirsiniz.

Örneğin Ana Sayfa, Özellikler, Destek, Fiyatlandırma, Ürünler gibi ana sayfalarınızı ana gezinme menünüzde bulundurabilirsiniz.

Ardından, altbilgi menünüzde Ortaklık Programı ve Gizlilik Politikası gibi diğer faydalı bağlantılara sahip olun.

Ana odak noktası, Google’ın sayfalarınızı kolayca dizine ekleyebilmesini sağlamaktır. Hepsi birbiriyle ilişkili olmalıdır, öyle ki Google tarayıcıları onları dizine eklediğinde, hepsi web sitenizle alakalı olacaktır.

Yerel SEO Kontrol Listesi: Google’daki Her Şey

Yerel SEO kontrol listenizin bu bölümü, işletmenizin Google için optimize edilmesini sağlar.

Google Benim İşletmem (GMB) Profili Oluşturun

Yerel SEO’sunu iyileştirmek isteyen her işletme, bir Google Benim İşletmem girişi talep etmeli veya oluşturmalıdır. Çoğu kişi, tanıdık olmayan yerlerde yollarını izlemek için GPS kullanır ve Google Haritalar, kullandıkları yaygın uygulamalardan biridir.

Müşterilerinizin size ait olduğu varsayılan bir iş adresini takip etmesini ve yanlış yerde son bulmasını istemezsiniz. Bir Google Benim İşletmem listesine sahip olmak bunu engeller.

SERP’de bir GMB listesi şu şekilde görünür.

GMB listenizi olabildiğince ayrıntılı hale getirmek size rekabet avantajı sağlayabilir. İşte Google Benim İşletmem Kontrol Listenizin içermesi gerekenler:

 • KESTİRME: İşletmenizin adına, fiziksel adresine ve aktif telefon numaralarına ihtiyacınız olacak. Ayrıca bunları tutarlı ve güncel tutmanız gerekir.
 • İnternet sitesi: GMB listesi, müşterilerinizin işletmeniz hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyması durumunda web sitenizin adresini doldurmanız için bir alan sağlar. Web sitenizin URL’sini listelediğinizde, GMB, müşteriler sağladığınız hizmetleri veya ürünleri her aradığında listenizi görüntüleyebilir.
 • çalışma saatleri: Müşterilerin mağazanızı ne zaman ziyaret edeceklerini bilmeleri için normal çalışma saatlerinizi dahil edebilirsiniz. Bu, destek ekiplerinizin hafta sonları veya tatillerde müsait olduğu zamanlar gibi belirli bilgileri içerebilir.
 • İş kategorisi: Bu kolay olmayabilir, ancak işletme kategorinizin farkındaysanız listeleyebilirsiniz. Bunlar pazarlama, finans, sigorta vb. içerir. SEO sonuçlarınızı etkileyebileceğinden doğru kategoriyi doldurduğunuzdan emin olun.
 • resimler: Müşterilerinizin konumu kolayca tanımasına yardımcı olmak için ofis binanızın veya mağazanızın resimlerini ekleyebilirsiniz.

Bilgilerinizi doldurduğunuzda, Google her şeyi doğrulamanız için size ihtiyaç duyacaktır. Verdiğiniz fiziksel adrese birkaç hafta içinde size bir kartpostal göndererek posta yoluyla yaparlar. Postayı açmanız ve çevrimiçi olarak doğrulama kodunu girmeniz gerekir.

İşletmeniz için birden fazla lokasyona sahipseniz satış noktalarınız için lokasyon sayfaları oluşturun. Hakkımızda sayfanıza bu konumları içeren bir Google haritası ekleyebilirsiniz.

Google Analytics’i Kurun

Google Analytics, işletmelerin web siteleriyle ilgili veri odaklı kararlar almalarına yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. İşinizle ilgili yaptığınız her hareketi somut verilere dayanarak gerekçelendirebilmek istiyorsunuz. Ve Google bunun için tam da aracı sağlıyor.

Google Analytics, trafik verileriniz de dahil olmak üzere web sitenizin faaliyetlerini takip eder ve bu verileri kolayca anlayabileceğiniz görseller biçiminde raporlar.

Tüm işletmeler için olmazsa olmaz bir araçtır. Ücretsiz olmasının avantajlarından yararlanın ve yerel SEO çalışmalarınızı optimize etmek için kullanın.

Web sitenizin, tüketici davranışınıza ve pazarlama hedeflerinize göre optimize edilmesi gerekiyor. Google Analytics bu bilgileri sağlar.

Yerel SEO için verilerinizden en iyi şekilde yararlanmak üzere Google Analytics hesabınızı nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Web sitesi ziyaretlerinizi gerçek zamanlı olarak izlemek için Gerçek Zamanlı Genel Bakış özelliğini kullanın. Her sayfanın kaç izleyicisi olduğunu, nereden geldiklerini, anahtar kelime sıralamalarınızı ve dönüşümlerinizi göreceksiniz.
 • Kitleye Genel Bakış özelliği, hedef kitlenizi özelliklerine göre ayırmanıza yardımcı olur. Bu, geri dönen alıcılar gibi belirli ziyaretçileri izlemenize ve web sitesi içeriğinizi hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre uyarlamanıza yardımcı olur.
 • Kitlenizin markanızla nasıl etkileşim kurduğunu öğrenmek için davranış raporlarını kullanın. Bu, kitlenizin web sayfalarınızda en çok keyif aldığı içeriği size gösterir. Bu şekilde, hedef kitlenizin beğendiği içeriklerden daha fazlasını üretebilirsiniz.
 • Dönüşüm raporları size pazarlama stratejilerinizin ne kadar etkili olduğunu, nerede daha fazla çaba sarf etmeniz gerektiğini vb. gösterecektir.

Google Analytics, kurulumu kolay, güçlü bir analiz aracıdır. Dünya çapındaki çoğu işletme, değerli içgörüler elde etmek için bunu kullanır ve ücretsizdir. Yerel SEO çabalarınızı geliştirmek için kullanın.

Google Web Yöneticisi Araçlarını Kurun

Google Arama Konsolu olarak da bilinen Google Web Yöneticisi araçları, web sitesi sahiplerinin web sitelerini izlemek için kullandıkları bir platformdur. Bu araçlar, sitenizin sağlığıyla ilgili ayrıntılar için web sitenizi tarar.

Web sitenizin mobil optimizasyon sorunları, güvenlik uyarıları ve tarama sorunları gibi öğeler hakkında bilgi sağlarlar. Büyük ve küçük çoğu işletme, pazarlama ihtiyaçları için bu içgörülere değer verir.

Platform ücretsiz olduğu için Google Web Yöneticisi Araçları’nı yerel SEO kontrol listenize eklemek kolay olmalıdır. Google tarafından sağlanan bir araç olduğu için Google Analytics ve Google Ads ile de kolayca entegre olur.

Yerel SEO için çalışmalarınızı optimize ederken, web sitenizi sağlıklı tutmak için Google Search Console araçlarını kullanmanız gerekir. İşte bu araçların size yardımcı olabileceği bazı kullanımlar

 • Google Konsolu, gösterimlerinizi, tıklama oranlarınızı ve diğer önemli ölçümlerinizi takip ederek web sitenizin performansını izlemenize olanak tanır.
 • Araçlar, web sitenizde Google tarayıcılarının dizine eklediği sayfaların sayısını bilmenizi sağlar. Ayrıca indeksleme hatalarını veya kırık bağlantılar gibi uyarıları kontrol eder ve sizi bilgilendirir.
 • İndeksleme hatalarını azaltmak için site haritanızı Google Web Yöneticisi Araçları’na gönderebilirsiniz.
 • Ayrıca dahili bağlantılarınızı ve geri bağlantılarınızı takip etmenize ve sitenizde kaç tane geri bağlantı olduğunu görmenize yardımcı olur.
 • Hataları kontrol etmek ve sayfaların en son ne zaman tarandığını görmek için Google Konsolunu kullanarak URL’lerinizi inceleyebilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  2023 İçin Ücretli Arama En İyi Uygulamaları ➡️ TBÖ Performansını İyileştirin

Hem Google Web Yöneticileri hem de Google Analytics ile web sitenizin performansının ve sağlığının kapsamlı bir analizine sahip olacaksınız.

Yerel SEO Kontrol Listesi: Alıntılar

Alıntılar, diğer sitelerde veya yerel bir dizinde işletmenizin Adı, Adresi ve Telefon Numarasından (NAP) bahsedilmesidir. Ayrıca çalışma saatleriniz, iş tanımınız, resimleriniz, videolarınız vb. gibi daha fazla bilgi içerebilirler.

Ancak alıntılar mutlaka web sitenize geri bağlantılar içermez.

Geri bağlantılarda olduğu gibi Google, sitenizin ne kadar yetkili olduğunu ölçmek için alıntıları kullanır. Yani ne kadar çok alıntı alırsanız, sıralamanız o kadar yüksek olabilir. Ancak, her şey miktarla ilgili değil. Alıntılarınızın yüksek etki alanı yetkisine sahip web sitelerinden gelmesi gerekir.

Bu, onu yerel SEO için önemli bir uygulama haline getirir.

Yerel SEO için alıntılardan yararlanmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Alan adı otoritenizi artırmak ve trafiği artırmak için Yelp ve Facebook gibi alıntı sitelerinde öne çıkın.
 • NAP’nizin tüm sitelerde aynı şekilde göründüğünden emin olun.
 • Sıralamalarınızın etkilenmemesi için yinelenen alıntılardan kurtulun.

Yerel SEO Kontrol Listesi: Müşteri Yorumları ve Referansları

Müşteri incelemeleri ve referansları, işletmenizin güvenilirliğini artırmasına yardımcı olan sağlam bir sosyal kanıt oluşturur. Bu, bu iki öğeyi yerel SEO kontrol listeniz için çok önemli kılar.

Sosyal kanıt, Google sıralamalarınızı doğrudan etkilemese de, yerel pazarlamanız için yine de önemlidir. Bu, müşteri ilişkileri oluşturmak için incelemelere yanıt vermeyi, Google incelemeleri istemeyi ve web sitenize referanslar eklemeyi içerir.

Google Benim İşletmem incelemeleri, ziyaretçilerinizin işletmeniz hakkında gördüğü ilk şey olabileceğinden de etkilidir.

TrustPilot gibi diğer inceleme sitelerinde inceleme olması da web sitenizin yerel güvenilirliğini artırır.

Müşterilerinizi işletmeniz için yorum bırakmaya teşvik edin, ancak bunun için teşvik teklif etmeyin. GMB girişinizi riske atabileceğinden, incelemelerinizin sahte görünmesini istemezsiniz.

Ayrıca, etkili olmaları için incelemelerin müşterilerden gelmesi ve mümkün olduğunca özgün olması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Yerel SEO stratejisi nedir?

Bu, işletmenizin konuma özel arama sonuçları için Google’daki görünürlüğünü artıran bir arama motoru optimizasyonu stratejisidir.

2. Yerel işletmelerin SERP’de sıralanması için en iyi yol nedir?

Yerel olarak sıralama yapmanın en iyi yolu, bu birkaç SEO kontrol listesi öğesini optimize etmeyi içerir:

 • XML site haritası ve web sitesi hızı gibi teknik SEO öğeleri
 • İçerik ve resimler gibi sayfa içi SEO öğeleri
 • Google ile ilgili her şey, yani Google Analytics, Web yöneticisi araçları, GMB
 • alıntılar
 • Müşteri yorumları ve referansları

3. Yerel SEO çabalarının sonuçlarını iyileştirmenin en temel adımı hangisidir?

Google Benim İşletmem listelerinizi optimize etmek, yerel SEO sonuçlarınızı artırmanın en iyi yoludur. Web sitenizi Google haritaları ve “yakınımdaki” arama sonuçları için optimize eder.

4. Yerel SEO’da nasıl ustalaşabilirim?

Yerel SEO’da uzmanlaşmanın bazı yolları şunları içerir:

 • Hedeflenen yerel anahtar kelimeler için web sitenizin içeriğini optimize etme.
 • İşletmenizin yerel olarak görünürlüğünü artırmak için kaliteli alıntılar almak.
 • GMB listelemenizi optimize etme.
 • NAP ayrıntılarınızı doğru ve tutarlı tutma
 • Alakalı geri bağlantılar oluşturmak.

5. Yerel SEO için ne kadar ödemeliyim?

Yerel SEO’nuzu sizin yerinize yapacak birine sahip olmanın maliyeti, kiminle çalıştığınıza bağlı olarak değişir. Ortalama maliyet ayda 300-1200 ABD Doları arasında değişebilir.

Fazlası var…

Şimdi web sitenize daha fazla organik trafik akışını sağlayacak diğer 102 adımı keşfetme zamanı. SEO Kontrol Listesini buradan alın.

Nasıl göründüğüne bir göz atmak ister misiniz?
E-postanızı girin ve

Yerel SEO Kontrol Listenize Hangi Öğeleri Dahil Ediyorsunuz?

Bu gönderi, yerel SEO kontrol listenizde ihtiyacınız olan tüm temel öğeleri listeler.

GMB listenizi alın, NAP ayrıntılarınızı güncel tutun ve sayfanızdaki içeriğin yerel anahtar kelimeler için optimize edildiğinden emin olun. Ayrıca, web sitenizi takip etmek için Google’ın ücretsiz analiz araçlarını kullandığınızdan emin olun.

Alıntılar ve müşteri incelemeleri, teknik SEO öğelerinizi optimize etmek kadar önemlidir.

SEO çalışmalarınızda yardıma mı ihtiyacınız var?

Web sitenizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için eksiksiz SEO Kontrol Listemizi indirin.