YouTube for Education’ın Avantajları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:YouTube for Education’ın Avantajları

YouTube milyarlarca insanın başvuracağı kaynak haline geldi. Platform, eğlenceden eğitim için YouTube’a kadar her ihtiyacı karşılıyor. Eğitim özelinde konuştuğumuzda artık sadece derslikler ve ders kitapları ile sınırlı değil. YouTube sayesinde bir eğitim kurumu dışında öğrenim görmek mümkün.

Birçok öğrenci YouTube’daki bu eğitim videolarına güveniyor ve bunları birçok sertifikayı tamamlamak için çalışma materyali olarak kullanıyor. Bu blog aracılığıyla insanların eğitim ve YouTuber olmak için neden YouTube’a daha fazla yöneldiğini ve bir eğitim kanalının kariyer yolunuzu nasıl açabileceğini göreceksiniz.

Eğitim İçin YouTube’u Kullanmanın Yararları

YouTube’u bir eğitim platformu olarak kullanmanın pek çok avantajı vardır. YouTube’u eğitim amaçlı kullanmanın bazı önemli avantajları şunlardır:

Daha Düşük Eğitim Maliyetleri

YouTube’un bireyler arasında popülerlik kazanmasının temel nedeni, önemli ölçüde uygun maliyetli olmasıdır. YouTube’daki videolara herkes erişebilir; dolayısıyla öğrenme erişilebilir ve daha yönetilebilir hale geldi. YouTube’da eğitim almak için mutlaka herhangi bir eğitim kurumuna kaydolmanıza gerek yoktur. Öğrencilerden yetişkinlere kadar herkes, keşfetmek istediği herhangi bir konuyu ücretsiz olarak arayabilir.

YouTube, çevrimiçi eğitimi bütçeye uygun hale getirerek birçok kişinin YouTube’dan daha fazla ders almasını sağladı. Ayrıca insanlar birçok üniversitenin ve eğitim platformunun sunduğu dersleri YouTube’da bulabiliyor.

Eğitim Materyali Bolluğu

YouTube’da yaklaşık 800 milyon video bulunuyor ve bu da YouTube’u dünyanın en büyük video paylaşım platformu yapıyor. Her gün yaklaşık yüzlerce eğitim kanalı eğitim videoları yayınlıyor. Hiç şüphe yok ki hiçbir konu açıklanmadan kalıyor. Bunun da ötesinde, aynı kavramın birden fazla açıklaması bulunur ve bu da öğrenmeyi kolaylaştırır.

Konunun karmaşıklığını azaltan çeşitli görseller ve yöntemler bulunmaktadır. Daha iyi anlaşılması için ders kitaplarının dışındaki pratik bilgiler de YouTube’da mevcuttur.

Tavsiye Edilen:  B2B alıcı yolculuğunun Ürün Pazarlamasına eşlenmesi

Mikro öğrenme

YouTube’u eğitim amaçlı kullanmanın bir diğer önemli faydası da bunun her yerde yapılabilmesidir. Bilgi artık dört duvarla ve bir ders kitabıyla sınırlı değil. İster mobil cihazlarından, ister tabletlerinden, ister dizüstü bilgisayarlarından ders alabilirsiniz. Bu videoları etkilenmeden veya öğrenmenizi duraklatmadan, çalışırken izleyebilirsiniz.

Ayrıca Youtube’daki pek çok eğitici video kısadır, 10 dakika veya daha kısadır. Bu videolar kısa olduğundan ve belirli kavramlardan bahsettiğinden öğrencilerin kavraması daha kolaydır. Bu mobil öğrenme yöntemi, eğitimi birçokları için eğlenceli hale getirdi.

İnteraktif Oturumlar

YouTube, öğrencilerin görseller aracılığıyla daha iyi öğrenmesine olanak tanır. Bu videolar teorilerin daha iyi açıklanabileceği etkileşimli bir bölüm görevi görüyor. Gördüklerimiz daha hızlı hatırlandığı için görsel öğrenme öğrencilerin zihninde her zaman daha etkili olmuştur. Grafikler ve animasyonlar sayesinde YouTube öğrenimi pek çok kişi arasında popüler hale geliyor.

Sınırlı Bilgi Yok

Öğrenciler YouTube’a yalnızca eğitim amaçlı gelmiyor. Mentorlar ve öğretmenler bile platformdan öğreniyor. Birçoğu rekabetçi sınavlar ve sertifikalar için YouTube eğitim videolarını kullanıyor. Ayrıca, bu videolar bol miktarda çalışma materyali ve problem çözücü kaynağı görevi görür.

Yakın zamanda bir üniversiteye katılan birçok yeni öğrenci, kampüsleri ve kolejleri hakkında YouTube’dan bilgi edinebilir. Ayrıca üniversitelerinin YouTube kanallarını da ziyaret ederek kültürleri ve eğitim sistemleri hakkında bilgi edinebilirler.

YouTube Öğrenme Videoları Neden İyi Bir Fikirdir?

Öğrencilere gelince, YouTube’dan öğrenmenin son derece faydalı olduğunu anladık. Ancak bu alanda gelişmeyi düşünen YouTuber’ların odaklanabilecekleri alan bu niş. Dahası, giderek daha fazla sayıda öğrenci daha iyi öğrenim için platforma taşındığından, daha fazla görüş ve katılım için geniş bir alan ortaya çıkıyor.

Bir YouTuber olarak potansiyelinizin kanalınızda öğretmeye dayalı olmadığını düşünüyorsanız yine de bir eğitim kanalı başlatabilirsiniz. Örneğin, seslendirmeli animasyonlu videolar veya öğrenmeyi eğlenceli hale getiren deneysel videolar oluşturabilirsiniz. Üstelik kısa ama bilgilendirici hikaye anlatımı veya basit slayt sunumu videoları bile yapabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  YouTube Videosuna Nasıl Eklenir?

Başlangıç ​​olarak, bu nişi daha iyi anlamak için başvurabileceğiniz bazı kanallar var.

YouTube’daki En İyi 5 Öğrenme Kanalı

İster bir öğrenci ister YouTube eğitim kanalları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bir YouTuber olsun, bunlar YouTube’daki en iyi eğitim kanallarından bazılarıdır:

Daha AkıllıGündelik -Bu kanal, 11 milyondan fazla abonesiyle bilimi benzersiz bir şekilde öğreten en popüler kanallardan biridir. Kanal, izlemesi çok ilgi çekici olan deneyler yoluyla bilimi öğretiyor. Daha da heyecan verici olan ise bu kanalın yaratıcısı Destin Sandlin’in eski bir roket bilimcisi ve mühendisi olması ve öğretme şeklinin birçok kişi tarafından beğenilmesi.

TED-Ed – Ted Konuşmalarını duymuş olabilirsiniz, TED-Ed onlar tarafından hazırlanmış bir eğitim platformudur. Ayrıca bu kanal öğrencilere kısa, etkileşimli videolar sunuyor ve animasyon da kavramı çok iyi açıklıyor. İçerik yaratıcı ve en iyi kalitede olup izleyicilerin ilgisini canlı tutar.

Khan Akademisi – Sal Khan tarafından 2006 yılında başlatılan bu kanal, pratik alıştırmaları, kişiselleştirilmiş öğrenme paneli ve eğitici videolarıyla popüler olarak tanınıyor. Üstelik çoğunlukla anaokulundan liseye kadar öğrencilere odaklanıyorlar. Bu kanal matematik, bilim ve beşeri bilimler için en iyisidir.

Veritasium – Bu kanalın yaratıcısı Derek Muller, öğrenmeyi çok eğlenceli ve aynı zamanda anlaşılması kolay hale getiren çeşitli deneylerin videolarını yayınlıyor. Ağırlıklı olarak fizik konularını anlatsa da bilime dair her şeyi izleyicisine muhteşem bir şekilde anlatıyor.

AsapBİLİM – Bu kanal, öğrenciler tarafından her zaman sorulmayan veya çözülemeyen soruları yanıtlamaya kendini adamış iki fen bilimleri mezunu tarafından oluşturulup yönetilmektedir. Ana tartışma konuları bilim, müzik ve felsefedir.

Çözüm

Sonuçta eğitim amaçlı YouTube’un en iyi platform olduğunu söylemek en doğrusu. Öğrenciler ücretsiz olarak öğrenirler ve bunu da çok ilgi çekici bir şekilde yaparlar. Bu alana katkıda bulunabilecek, yetişmekte olan bir YouTuber iseniz, doğru uygulamalarla hızlı bir şekilde gelişmek en iyi niştir.

Tavsiye Edilen:  AI Bloglama: 10X İçerik Üretimi İçin Kullandığım Kesin Süreç

Sıkça Sorulan Sorular

S1. YouTube’u yalnızca ders çalışmak için nasıl kullanabilirim?

YouTube Focus Mode’un Chrome uzantısını chrome kitaptan yükleyebilirsiniz. Bu, görmek istediğiniz videoyu seçmenize ve diğer kategorilerdeki videoları gizlemenize veya engellemenize olanak tanır.

Q2. YouTube öğrenimi ne kadar etkili?

Platformun, öğrenmeyi eğlenceli hale getiren etkileşimli ve ilgi çekici içerik sunarak akademisyenleri dijital bir platform aracılığıyla öğrencilerle buluşturması nedeniyle öğrenciler için güçlü bir araç olduğu kanıtlanmıştır.

S3. YT videoları öğrenmeye neden faydalıdır?

Öğrenmek daha heyecan verici göründüğünden, öğrenciler deneysel veya görsel öğretime daha fazla ilgi duymaya başladıkça, YouTube videoları öğrenme için iyidir. Bir diğer artısı ise bu videoların öğrenmeyi aksatmadan her yerden izlenebilmesidir.

S4. YouTube eğitici videolar için ne kadar ödüyor?

Eğitici videolar birkaç faktöre bağlı olarak farklı miktarlarda gelir üretir. Ancak eğitici videolar YouTube’daki en yüksek BGBM oranlarında 9,89 dolar ile dördüncü sırada yer alıyor.