YouTube Shorts, TikTok’tan Esinlenen Yeni Özellikleri ve En Son Sosyal Medya Güncellemelerini Başlatıyor – Plann

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:YouTube Shorts, TikTok’tan Esinlenen Yeni Özellikleri ve En Son Sosyal Medya Güncellemelerini Başlatıyor – Plann

Sosyal medya dünyası, içerik oluşturmayı kolaylaştıracak bir dizi yeni güncelleme, özellik ve araçla geri döndü.

Bu ay favori sosyal medya platformlarınız birbirini kopyalayacak kadar ileri gidiyor gibi görünüyor.

YouTube Shorts, TikTok’a çok benzeyen bir yenilenmeye kavuşuyor, Meta, insanların Threads’i tekrar kullanmasını sağlamaya çalışıyor ve TikTok, yepyeni metin tabanlı gönderi güncellemelerini açıklıyor.

YouTube Shorts, Ortak Çalışmalar ve Soru-Cevap Çıkartmaları gibi TikTok’u taklit eden yeni özellikler ekliyor

Instagram, TikTok’u kısa biçimli video içeriğiyle kopyalamaya başlamakla kalmadı, aynı zamanda YouTube’un da aynı şeyi yaptığı görülüyor. YouTube eklendi altı yeni yaratıcı araç Shorts içerik oluşturucularının daha yaratıcı ve dinamik içerikler oluşturmasına yardımcı olmak.

Bunları parçalayalım:

• İşbirliği özelliği: Bu özellik, diğer Shorts videolarıyla (diğer adıyla TikTok’taki düet özelliği) yan yana formatta bir Kısa video kaydetmenize olanak tanır. Shorts içerik oluşturucuları çeşitli düzenler arasından seçim yapabilir ve bunları bölünmüş ekranla sorunsuz bir şekilde birleştirebilir. Uygun bir Kısa veya YouTube videosunu yeniden düzenlemek için “Remiks” düğmesine ve “Ortak Çalışma” düğmesine dokunmanız yeterlidir.

• Yeni efektler ve çıkartmalar: Youtube Shorts’a çıkartmalar geldi. Hedef kitlenize sorular sormak ve yanıtları doğrudan yorum bölümünüzde almak için Soru-Cevap çıkartmasını kullanın. Ayrıca yorumlara başka bir Kısa videoyla yanıt verebilirsiniz.

• Canlı yayına geçin: Artık Süper Chat, Süper Etiketler ve yepyeni kanal üyelikleri gibi özelliklerle Shorts’ta canlı yayına geçebilirsiniz.

• Öneriler: YouTube, akışınızda karşılaştığınız bir ses ve efekt paketinden kısa bir videoyu otomatik olarak yeniden düzenlemenize olanak tanıyan yepyeni bir özellikle yeni ilham bulmayı daha da kolaylaştırıyor.

Tavsiye Edilen:  Güçlü Bir Sosyal Medya İçerik Stratejisi Tasarlayın

• Kısa Videoları Oynatma Listelerine Kaydetme: Bu yeni özellik sayesinde, Shorts oynatma listelerini doğrudan YouTube’a kaydedebilir ve Shorts videolarını doğrudan Shorts akışından seçebilirsiniz.

• Kısa videolarınızı dönüştürmenin daha basit yolları: Remiksleyeceğiniz videoyu seçtikten sonra video bölümünün düzenini, yakınlaştırmasını ve kırpmasını dönüştürebileceksiniz.

Bu özellikler; işletmelerin, markaların ve içerik oluşturucuların daha fazla Shorts videosu oluşturmasını, doğrudan Soru-Cevap çıkartmaları aracılığıyla kitleleriyle etkileşime geçmesini ve daha geniş bir kitleye ulaşmasını çok daha kolaylaştıracak.

Meta, uygulamanın büyümesinde bir düşüş gördükçe Threads’e yeni özellikler ekliyor

Rağmen İş Parçacığı İlk piyasaya çıktığında rekor bir sürede 100 milyon yeni kayıtla büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan uygulama, kullanıcı sayısında büyük bir düşüş gördü ve raporlara göre uygulama, %90 yavaşladı.

Sonuç olarak Meta, heyecanın bir kısmını yeniden yakalamak için karışıma bir dizi yeni özellik eklemeye karar vermiş gibi görünüyor. Şu anda Threads, daha önce beğendiğiniz Konuları görüntülemenize olanak tanıyan bir sekmeyi kullanıma sunmaya çalışıyor.

Ayrıca, bir Konu gönderisini Instagram DM’lerinizde paylaşmanıza olanak tanıyan yeni bir ‘Instagram’da Gönder’ seçeneğini de eklediler. Ayrıca kullanıcıların gönderilerine ve fotoğraflarına alternatif metin eklemelerine veya otomatik olarak oluşturulan alt etiketleri düzenlemenize izin verme sürecindeler.

Bu yeni özelliklerin, kullanıcıların platforma katılımını artırmada büyük bir fark yaratıp yaratmayacağını söylemek zor. Ancak bu yeni özellikler, özellikle sosyal SEO anahtar kelimelerine ulaşmayı kolaylaştıran alt metindeki iyileştirmelerle platformun kullanımını ve yeni kullanıcılara ulaşmayı kolaylaştırıyor.

LinkedIn, iş arayanların becerilerini sergilemelerini kolaylaştırıyor

LinkedIn, iş arayanların profesyonel becerilerini sergilemelerine yardımcı olacak bir dizi yeni güncellemeyle geri döndü. LinkedIn, kullanıcıların en iyi 5 becerisini etiketlemesine olanak tanıyan yeni bir ‘Hakkında’ öğesi ekledi.

Tavsiye Edilen:  PPC Terimleri: Yeni Başlayanlar İçin Sözlük

Bu, kullanıcıların deneyimleri ve becerileri hakkındaki soruları yanıtlamasına olanak tanır ve kullanıcılara, aradıkları rollerin iş tanımlarına göre becerilerini güncelleme özgürlüğü ve esnekliği sağlar.

Ayrıca, kullanıcılara üzerinde çalıştıkları becerilere sahip projeleri vurgulama olanağı sağlayan yeni bir ‘Projeler’ bölümü de eklediler. Markaların, işletmelerin ve hatta ajansların sosyal kanıtlarını öne çıkaran ve yeni potansiyel müşteriler yaratan önceki çalışmalarını platformda sergilemelerine olanak tanıyan bu yeni bölüme medyayı da ekleyebilirsiniz.

Son olarak LinkedIn, ‘Kimlik Bilgileri’ özelliğinde güncellemeler yaparak kullanıcıların becerileri sahip oldukları belirli bir kimlik bilgisiyle etiketlemelerine olanak tanıdı. Bu, işe alım görevlilerinin, becerilerinizi incelerken LinkedIn profilinizin projeler bölümünü görüntülemesine ve bunları kendilerine en uygun rollerle eşleştirmesine olanak tanır.

TikTok artık metin tabanlı gönderiler oluşturmanıza izin veriyor

Tıpkı Instagram’ın Twitter’ın çöküşünden faydalanması gibi, TikTok da aynısını yapıyor gibi görünüyor. Ancak Threads gibi yeni bir metin tabanlı uygulama oluşturmak yerine kullanıcılara, TikTok uygulamasındaki metin gönderileri.

Bu yeni özellik, ekranınızın tamamına metin eklemenizi sağlar (Instagram Hikayesine benzer) ve müzik, çıkartmalar ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Ayrıca arka plan rengini ve yazı tiplerini düzenleyebilir ve metninizi farklı yerleşimlere (en fazla 1000 karakter uzunluğunda) yerleştirebilirsiniz.

Bu özelliğe nasıl erişeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

• Kamera sekmesine gidin

• Üç seçenek göreceksiniz: fotoğraf, video ve metin. Metin seç

• Gönderinizi yazabileceğiniz bir metin oluşturma sayfasına yönlendirileceksiniz.

Burada TikTok’ta metin tabanlı gönderiler oluştururken bulabileceğiniz bazı özelliklerin kısa bir özetini bulabilirsiniz.

• Etiketler ve Hashtag’ler: konu veya trendle alakalı diğer hesapları ve hashtag’leri ekleyin.

• Çıkartmalar: İçeriğinizle ilgili çıkartmalar ekleyerek metin gönderilerinize yaratıcı öğeler ekleyin.

• Ses Ekle: Kullanıcılar metin gönderilerinizi okurken seçtiğiniz bir şarkıyı dinleyebilecekler.

• Taslak ve At: metin gönderilerinizi taslaklarınıza kaydedip ileride kullanmak üzere saklayabilir veya tamamen kurtulabilirsiniz.

• Arka plan renkleri: çeşitli farklı arka plan rengi seçenekleri arasından istediğiniz rengi seçin.

Başarınızı sosyal medyada güçlendirmeye hazır mısınız?

Sosyal medya kanallarınızı zahmetsizce yönetmenize olanak tanıyan hepsi bir arada içerik oluşturma paketi mi arıyorsunuz? Stratejinizin haritasını çıkarmak ve grafiklerinizi tasarlamaktan tak ve çalıştır hashtag setlerini kaydetmeye kadar ihtiyacınız olan her şeyi Plann’da bulacaksınız.

Devam et, ve Plann Plus’ın 7 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanın. Beğenmediyseniz Plann’ı ücretsiz kullanmaya devam edin!

Tavsiye Edilen:  Sosyal medya içerik planı oluşturmak için 10 adım