YouTube Yeni Politikalarla Tıbbi Yanlış Bilgilerin Çökertilmesini Sağlıyor

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:YouTube Yeni Politikalarla Tıbbi Yanlış Bilgilerin Çökertilmesini Sağlıyor

YouTube, platforma yayılan tıbbi yanlış bilgilerin önüne geçmek için yeni politikalara yaklaşıyor. YouTube’a göre platformun, yüklenen içeriğin izleyiciler için zararlı olup olmadığını belirlemek için belirli bir çerçeveye ihtiyacı var. Bu blogda yeni tıbbi yanlış bilgilendirme politikaları ayrıntılı olarak açıklanmaktadır; böylece bir içerik oluşturucu olarak yüklediğiniz içeriğin topluluk kurallarını ihlal etmediğinden emin olursunuz.

Tıbbi Yanlış Bilgi Politikalarına İlişkin YouTube Uzun Vizyonu

YouTube’un bu politikayı oluşturmasındaki temel amaç, YT’nin sağlık bilgileri konusunda yanlış bilgi yayan platform olmamasını sağlamaktır. Görünüşe göre, YouTube tıbbi yanlış bilgilendirme kılavuzunu üç kategoriye ayıracak. Buna önleme, tedavi ve inkar da dahildir. İçeriğin DSÖ ve sağlık otoriteleri gibi gerçek sağlık hizmetlerine aykırı olduğu durumlarda politikalar kullanılacaktır. Daha iyi anlaşılması için kategoriler aşağıda açıklanmıştır:

Yanlış Bilginin Önlenmesi

Bu çerçeveye göre YouTube, sağlık otoritesinin önleme konusunda oluşturduğu ve takip ettiği rehberliğe aykırı olan içerikleri kaldıracak. YT, tehlikeli tıbbi tavsiyeler sunan içeriğin yer aldığı videoyu, hastalıkları önleyeceğini öne sürerek platformdan kaldıracak.

Tedavi Yanlış Bilgisi

Bu çerçeve, kanıtlanmamış tedaviler üzerine içerik üreten ve bunlarla hastalıkları iyileştireceğini ilan eden YouTuber’ların karşısına çıkıyor. Örneğin YouTube, tıbbi yanlış bilgi olduğu için sezyum klorürün kanser tedavisinde kullanımını teşvik eden içeriği kaldıracaktır.

Yanlış Bilginin Reddi

Bu politika, tartışmalı içerikler de dahil olmak üzere, belirli sağlık durumlarının varlığını inkar eden videoları kaldırır. Örneğin, koronavirüsün varlığını inkar eden içerikler.

YouTube Kanser Tıbbi Yanlış Bilgilerini Kaldırma

İnsanlar belirli bir rahatsızlığın belirtilerini gördüklerinde çevrimiçi alana yöneliyorlar. YouTube, başta kanser olmak üzere ölüme de yol açabilen hastalıkları araştırmaya çalıştıklarında alakalı ve doğru bilgiler vermeyi amaçlıyor. Platform, kanserle ilgili yüksek kaliteli sağlık içeriğine sahip bir oynatma listesi yayınlamak için Mayo Clinic gibi büyük sağlık şirketleriyle işbirliği yapıyor.

Tavsiye Edilen:  Vatandaş uygulaması geliştirmeye yönelik yeni başlayanlar kılavuzu

YouTube sıklıkla kendi politikalarını uygular ve insanların ilgi duyması halinde eğitici, belgesel, bilimsel ve sanatsal içeriklere izin verir. Bu, YouTube’un YT politikalarını ihlal etse bile kamu yararına olan içeriklere izin verebileceği anlamına gelir.

Çözüm

YouTube, doğru bilgi sağlamak amacıyla YT tıbbi yanlış bilgilendirme politikalarına yönelik sağlam bir çerçeve oluşturma yolunda ilerliyor. İçerik üreticiyseniz izleyicilerin sağladığınız içeriğe güvenmesi açısından yaklaşan tıbbi politikaları uyarlamanız önemlidir. YouTube, her geçen gün daha iyi özellik güncellemeleri ve kullanıcı deneyiminizi geliştirecek 2 kat hız gibi değişikliklerle karşımıza çıkıyor.