YouTube’un Demonetizasyon Kuralları: Videonuz da Demonetizasyondan Kaldırılabilir mi?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:YouTube’un Demonetizasyon Kuralları: Videonuz da Demonetizasyondan Kaldırılabilir mi?

YouTube’un şeytanlaştırılması, platformdaki her YouTuber için bir kabus olabilir. YT, hiçbir sebep olmaksızın videonuzdan para kazanma özelliğini devre dışı bırakabilir. Videonuzdan para kazanmanın çok fazla çaba ve zaman gerektirdiğini biliyoruz. Bu nedenle, videonuzun para kazanma özelliğini devre dışı bırakmasını önlemek için YouTube para kazanma kurallarını bilmeniz gerekir.

Kanalınıza gelebilecek bir ihtarın olası nedenlerini YouTube para kazanma kurallarından ayrıntılı olarak açıklayacağız. Hadi başlayalım!

YouTube’un Demonetizasyon Kuralları Nelerdir?

Kurallara geçmeden önce YouTube’da para kazanmanın ne anlama geldiğini anlayalım. Temel olarak, video içeriğinizden herhangi biri topluluk kurallarına aykırıysa videonuz para kazanma özelliğinden çıkarılır. Artık videolarınızdan gelir elde etme olanağınızı kaybedeceksiniz.

YouTube, o videodan izlenme başına para kazanma hakkınızı elinizden alır. Dolayısıyla, para kazanma özelliği devre dışı bırakılan videodan elde edilen hiçbir gelir hesabınıza gönderilmez. YouTube’dan para kazanmaya uygun olabilmek için YouTube İş Ortağı Programının gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekir.

Bunun para kazanma politikasını ihlal eden içerikler gibi birçok nedeni var. Demonetizasyon, YouTube tarafından 2012 yılında tanıtıldı. Aşağıda, para kazanmaya yol açabilecek içeriklerin bazı yaygın temaları verilmiştir:

  • Yetişkin temaları
  • Nefret söylemi
  • Radikal siyasi görüşler

Bir YouTuber iseniz ve yukarıdaki temalarla ilgili içerik üretmiyorsanız yine de kendinizi radarın altında bulabilirsiniz. YouTube’un reklam politikasını sık sık değiştirdiği ve güncellediği biliniyor; bu da birçok farklı nedenden dolayı videonuzun para kazanma yönünü ortadan kaldırabilir. Bilmeniz ve uymanız gereken çeşitli YouTube para kazanma kuralları vardır.

Örneğin, etkin olmayan kanallar bile para kazanma riskiyle karşı karşıyadır. Geçtiğimiz 12 ay içinde herhangi bir içerik yüklemediyseniz ve 4000 izlenme saati şartını karşılayamadıysanız yine de para kazanma durumunuz iptal edilebilir.

Tavsiye Edilen:  YouTube'un İlk Viral Videosunun 5. Yıldönümü Kutlu Olsun

İçeriğinizin şeytanlaştırılmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Öncelikle YouTube para kazanma kuralları konusunda endişeleniyorsanız para kazanma politikası için onay almanız gerekir. YouTube’a göre bir kanal 1000 aboneyi ve 4000 izlenme saatini aştığında da para sürecine girebiliyor.

  • YPP’ye (YouTube iş ortağı programı) da başvurabilirsiniz. YouTube’un sürpriz yapmayı sevdiğini bildiğiniz için YPP size birçok şekilde yardımcı olabilir.
  • Örneğin YPP programına katıldığınızda videonuzda bir reklam fark ettiğinizde endişelenmenize gerek yok.
  • Ayrıca gelirinizi de iyi rakamlarla geri alacaksınız! Temel bilgileri bir kenara bırakarak videonuzun veya kanalınızın para kazanma özelliğinin devre dışı bırakılmasını nasıl önleyeceğinize bir göz atın.

YouTube’da para kazanmayla ilgili Topluluk kurallarını okuyun

Topluluk bölümünde yaptığınız videonun standart kurallara uyması gerektiği belirtiliyor. Bu muhtemelen aşağıda listelenen videoları yayınlamaktan kaçınmanız gerektiği anlamına gelir:

  • İstenmeyen e-posta
  • Uygun olmayan her türlü çocuk katılımı
  • Nefret söylemi veya sembolleri
  • Her türlü taciz veya siber zorbalık
  • Çıplaklık veya cinsel içerik

Telif hakkı koruması

YouTube’da telif hakkı ihlallerini önlemenin en iyi yolu yalnızca kendi oluşturduğunuz videoları yüklemektir. Başkaları tarafından oluşturulan içerikleri izinleri olmadan kullanmadığınızdan emin olmalısınız.

  • Ancak telif hakkıyla korunan materyali içeriğinizde gerçekten kullanabileceğiniz değişiklik için bazı istisnalar vardır.
  • Videonun amacının tamamen eğitim amaçlı veya ticari kullanıma dayandığından emin olmalısınız.

YouTube kanalınızda reklamveren dostu içerik yayınlayın

Blogun başında reklamın öneminden bahsetmiştik. İçeriğiniz, YouTube’un reklamverenlere uygun içerik kurallarına uygunsa, para kazanma sürecinden kaçınılabilir. Gerçekten nefret söylemi veya uygunsuz içerik içeren videolar yapıyorsanız bu politika, platformda para kazanmanızı engelleyecektir. Başınızı belaya sokmamak için reklamverenin politikasını okumak iyi bir fikirdir.

Sadece 3 Adımda YouTube’da Demonetizasyondan Nasıl Kurtulursunuz?

Tamamen YouTube’a bağımlı olduğunuzda sorunlar ortaya çıkabilir ve YouTube’un algoritmasındaki ufak bir değişiklik, kazanç sisteminizde yaralar oluşmasına neden olabilir. Ama seni koruduk! Kendinizi YouTube’da şeytanlaştırmadan kurtarmak için uygulayabileceğiniz en iyi tekniklerden bazılarına göz atın.

Tavsiye Edilen:  Bir sonraki videonuz için yeşil ekran nasıl kullanılır?

YouTube’da İş Kurun

YouTube’u işletmeniz için bir ek yardımcı haline getirmenin aslında size çok yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? YouTube’daki nişinizi endişelenmeden geliştirmeyi düşünüyorsanız aşağıda listelenen konuları takip edin:

  • Bağlı pazarlama
  • Marka Ortaklığı
  • Mağazacılık
  • YouTube kanal üyeliği
  • Bağışlar

Videonuzun hiçbir sebep olmadan para kazanma özelliğinin devre dışı bırakıldığını düşünüyorsanız içeriğinizin gerçek kişi tarafından incelenmesi için istek gönderebilirsiniz. Teknik bilgi için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Kayıt olmak YouTube Studio hesabınıza
  2. Sol menüyü kullanarak, içeriğe git
  3. İtiraz etmek istediğiniz videoya gidin Kısıtlamalar sütunu altında
  4. Kafa üstü Reklam Uygunluğu
  5. Tıklamak İnceleme iste
  6. Takip et ekrandaki yol tarifleri
  7. Bir kez sen için talebinizi iletin gözden geçirmekvideonun yanındaki metin itirazınızın durumuyla güncellenecektir.

Çözüm

Umarız bu konuyla ilgili her şeyi okumuşsunuzdur. YouTube’un Demonetizasyon Kuralları! Her türlü istenmeyen deneyimle karşılaşmamak için YouTube’un belirlediği kural ve düzenlemelere uymayı unutmayın! Görüşürüz.

Sıkça Sorulan Sorular

S.1 YouTube’da küfür etmek para kazandırıyor mu?

YouTube’un ifadesiyle para kazanma politikası, videonun ilk 30 saniyesinde yetişkinlere yönelik temaların sınırlı kullanımına izin verecek şekilde gevşetiliyor.

S.2 YouTube’un para kazanmaması ne anlama geliyor?

Kısaca YouTube’un para kazanma özelliğinin ortadan kalkması, videonuzun para kazanma özelliğinin artık mevcut olmadığı anlamına gelir.