Zengin Medya Reklamları Oluşturma El Kitabınız

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Zengin Medya Reklamları Oluşturma El Kitabınız

Hedef kitlenizi çekmek ve elde tutmak her zaman kolay olmuyor. Basit banner reklamlar ve sade reklamlar artık tüketicilerinizin ilgisini çekmek için yeterli değil. Tüketiciler pazarla birlikte geliştikçe ve internet reklamlarla aşırı doygun hale geldikçe, kullanıcılar bir tür “banner körlüğü” geliştirdiler, bu da genellikle en iyi banner reklamların bile fark edilmemesine neden oluyor.

Ancak bu, dijital reklamcılığın gücünü kaybettiği anlamına gelmiyor. Reklamverenler, yalnızca zengin medya reklamları gibi daha modern araçlara geçiş yaparak daha iyi yatırım getirisi ve sonuç olarak markaları için daha iyi sonuçlar elde edebilir.

Çeşitli Zengin Medya Türleri Nelerdir?

Zengin medya reklamları, 90’ların sonlarında ortaya çıkmış olsalar da çoğu marka tarafından genellikle göz ardı edildi, ancak artık durum böyle değil. Zengin medya reklamlarının web sayfalarına dahil edilmesini kolaylaştıran HTML 5 entegrasyonu sayesinde, zengin medya dijital pazarlamacılar arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Farklı zengin medya biçimleri, markanın mesajını etkili bir şekilde sunmak için sonsuz fırsatlar sunar. En yaygın formatlardan bazıları şunlardır:

Afiş Reklamları

Genellikle web sayfalarında bulunan banner reklamların sabit boyutları vardır ve dinamik öğeler içerir. Afiş reklamları oluşturma kolaylığı, reklam verenler ve pazarlamacılar arasında onları daha çok tercih edilen bir seçenek haline getirmesine rağmen, zengin medya özelliklerinin tüketicilerin dikkatini çekmesi ve onları şerit reklamla etkileşime teşvik etmesi de bir gerçektir. Popülerliklerinin bir başka nedeni de satın alınabilirlik faktörüdür. Aşağıda, banner reklamlarda sıklıkla kullanılan zengin medya öğelerine ilişkin birkaç örnek verilmiştir:

 • 3 boyutlu
 • bilgi yarışması
 • atlıkarınca
 • Ortaya çıkarmak vb.
Reklamı Göster
Test banner reklamı

Banner reklamlardaki bazı özellikler şunları içerir:

 • Yüklemeleri kolaydır
 • Düşük bir oluşturma maliyetine sahip olun
 • esnek bir çözümdür
Tavsiye Edilen:  İş Büyümesi İçin Farklı Sosyal Medya Pazarlama Türlerini Keşfetmek

Geçiş Reklamları

Geçiş reklamları, izleyiciyi tutma yeteneğine sahip zengin medya reklamcılığının en iyi örneklerinden biridir. Bunlar, kullanıcılar internette gezinirken veya bir mobil uygulama çalıştırırken doğal geçiş noktalarında görünmek üzere tasarlanmış, oldukça etkileşimli tam ekran reklamlardır. Bunları, banner reklamlar gibi diğer zengin medya biçimlerinden ayıran, tam ekran görünümleridir. Genellikle görüntülerin, videoların ve seslerin bir karışımıdır. Tam ekran görünümleri hiçbir boşluk bırakmaz ve kullanıcıların reklamı kaçırmamasını sağlar. Etkileşimli öğeleri şunları içerir:

 • Bulmacalar
 • Hızlı Satış
 • Kayıt Sayfaları vb.
Flash satış reklamı

Geçiş reklamlarının özellikleri:

 • Daha yüksek yatırım getirisi
 • Gelişmiş görüntülenebilirlik
 • Yüksek TO ve dönüşüm oranı

Duyarlı Reklamlar

Boyut, tasarım ve biçim açısından son derece duyarlıdırlar ve masaüstü ve mobil ekranlarda güzel görünmek için anında uyum sağlarlar. Bu, Google Görüntülü Reklam Ağı’nın reklam alanını diğer ağların yanına kolayca sığdırmalarını mümkün kılar. En iyi rich media reklam örnekleri arasında yer alan duyarlı reklamlarda kısa başlık, uzun başlık, açıklama, pazarlama görseli, logo ve CTA bulunabilir. Bu tür reklamlar, asıl amacı performans olan pazarlamacılar ve reklamcılar tarafından kullanılır. Duyarlı reklamların etkileşimli bileşenleri şunları içerir:

Duyarlı reklamların özellikleri şunları içerir:

 • Son derece esnek
 • Yeniden pazarlama ile en iyi şekilde çalışır
 • Daha geniş erişim

Zengin Medya Reklamları Oluşturmanın Yolları

 1. Zengin medya reklamları oluşturmaya başlamak için bir HTML5 reklam oluşturucu seçin.
 2. Zengin medya reklamlarınızı fotoğraf, çerçeve, grafik vb. uygun medya ile hazırlayın.
 3. Dosya boyutlarını kontrol altında tutmak için dosyalarınızı JPG, PNG veya SWF gibi formatlarda kaydedin.
 4. İster mobil ister banner reklamlar için, gerekli medyayı reklam oluşturucunuza ekleyin.
 5. Reklamı oluşturmak için platformun kullanıcı arayüzünün talimatlarını izleyin.

Birkaç Rich Media Reklam Örneğine Göz Atın

hobbit

Tavsiye Edilen:  Kreado AI Nasıl Kullanılır: Video Oluşturma İçin Güçlü Bir Araç

Hobbit filminin tanıtımı için reklamverenler, tamamen HTML5’te geliştirilmiş ve tabletler ve (neredeyse) tüm mobil cihazlar için optimize edilmiş bir açılış sayfası oluşturdu. Mobil cihazlar için tasarlanan bu “Hobbit” filmi uygulaması, mimikler açısından kullanıcıya son derece tanıdık gelen bir şekilde olay örgüsü ve karakterler arasında kullanıcıları yönlendirdi.

spotify

En büyük müzik akışı web sitesi ve uygulaması olan Spotify, yaratıcı ve sıra dışı reklamlarıyla tanınmaktadır. Marka, her biri kolayca tanınan markasına sahip çok sayıda kampanya yürütmüştür.

Adobe

Herhangi bir fotoğrafçı, gerçek hayatta gördüklerinin genellikle kamerada farklı göründüğünü ve Adobe’nin bunu göstermekte mükemmel bir iş çıkardığını kabul edecektir. Bu reklam, renk kalitesini artırmak ve anlık görüntüyü yenilemek için düzenleme araçlarının nasıl kullanılabileceğini gösterir.

Reklam Stratejinizde Zengin Medya Reklamlarını Uygulamanın Faydaları

Zengin medya reklamlarını reklam stratejilerinize dahil ederek kullanıcı deneyimini, katılımı ve diğer bazı önemli içerik ölçümlerini artırabilirsiniz.

Kullanıcı Etkileşimini Artırın

Zengin medya görüntülü reklamcılığın, izleyicileri reklamla etkileşime geçmeye ikna ederek müşteri katılımını artırdığı kanıtlanmıştır. Rich media reklamcılığı, şaşırtıcı bir şekilde %267 oranında normal banner reklamlarından daha iyi performans gösteriyor. eMarketer’a göre.

Yaratıcı ve Dinamik

Zengin medya reklamları, tanım gereği, yaratıcılık açısından ‘zengindir’. Zengin medya teknolojileri de dinamiktir ve pazarlamacıların konumlarına veya gezinme alışkanlıklarına göre belirli hedef kitle segmentlerini hedeflemelerine olanak tanır. Bu, bu teknolojilerin mümkün kıldığı artan veri analitiği nedeniyle mümkündür.

Satın Alma Amacını Artırabilir

Zengin medya, hem yayıncı hem de reklamveren reklam gelirini artırarak, kullanıcı etkileşiminin yanı sıra satın alma amacını da artırır. araştırmalara görezengin medya kreatifini kullanan reklamlar, basit GIF’ler veya durağan resimler dahil diğer biçimleri kullanan reklamlara kıyasla satın alma amacını %1,16 artırdı.

Tavsiye Edilen:  İçerik Özetleri Oluşturmak için ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Zengin Medya Reklamları ve Standart Reklamlar

Standart Banner Reklamlar Zengin Medya Banner Reklamları
Küçük dosya boyutu, marka bilinci oluşturma amaçlıdır. Standart banner reklamlara kıyasla daha büyük dosya boyutuna sahiptir
Reklamverenler için daha az esneklik Reklamverenler için son derece esnek
Zengin medya öğeleri dahil edilemez Rich media öğeleri HTML, Java Script vb. ile eklenebilir.
Sadece bir etkileşim noktası Birkaç etkileşim noktası vardır

Çözüm

Pazarlamacılar, tüketicilerin dikkatini çekmeyi giderek daha zor buluyor, ancak bunu yapmanın en iyi yöntemlerinden biri, zengin medya reklam biçimlerini kullanmak.

Oluşturduğunuz reklamın türüne bağlı olarak, CMP’ler aracılığıyla geliştirilen zengin medya reklamları, dijital reklamcılığın giderek daha fazla veriye dayalı dünyasında, görüntülenebilirlik ve tıklamaya ek olarak katılım, video tamamlama ve etkileşimler dahil olmak üzere çok sayıda veri sunabilir. oran. Her büyüklükteki dahili ekip için A/B testi, çok değişkenli test ve optimizasyonu mümkün kılar.

İşi bitirmek için bugün AdLift’e ulaşın. İşletmenizin uzun vadede büyük zirvelere ulaşmasına yardımcı olan en iyi dijital çözümleri sunuyoruz!