Etkili Bir Misyon Beyanı Nasıl Yazılır (Örneklerle)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Etkili Bir Misyon Beyanı Nasıl Yazılır (Örneklerle)

İşletmede Misyon Beyanı Nedir?

Misyon beyanı, bir kuruluşun amacının (hedeflerinin, hizmetlerinin ve değerlerinin) kısa bir ifadesidir. Bu beyan, potansiyel müşterilere, yatırımcılara, çalışanlara ve her türden paydaşa, zamanlarını ve çabalarını ne tür bir işe yatırdıklarını gösterecektir.

İyi bir misyon beyanı faydalıdır çünkü şirketlerin hedeflerine ve gündemlerine sadık kalmalarına yardımcı olur. Uyumlu, anlamlı bir marka yaratmak için işletmede alınan her karara rehberlik eder.

Misyon Beyanı ve Vizyon Beyanı

Vizyon beyanı, yalnızca geleceğe ve oraya nasıl ulaşılacağına odaklanarak misyon beyanından farklılık gösterir. Çoğu vizyon ifadesi, şirketin çözmeye çalıştığı bir sorunu, şirketin nereye gittiğini ve izleyeceği stratejik yolu belirtmeyi içerir. Vizyon ifadeleri şirketin umutlarından ve ilhamlarından bahsedebilir.

Örneğin, karşılaştırın Patagonya’nın misyon ve vizyon beyanları:

Misyon: En iyi ürünü üretin, gereksiz zarara neden olmayın, işi çevre krizine ilham vermek ve çözümler uygulamak için kullanın.

Görüş: Patagonya’da bizler için, vahşi ve güzel yerlere duyulan sevgi, onları kurtarma ve gezegenimizin genel çevre sağlığındaki keskin düşüşü tersine çevirme mücadelesine katılmayı gerektirir.

Misyon beyanı günlük hedeflerine odaklanırken, vizyon beyanı işlerine özgü genel hırsları (gezegeni kurtarmak için) hakkında daha yücedir.

Bir Misyon Beyanı Ne Kadar Uzun Olmalıdır?

Etkili bir misyon beyanı 1-4 cümle (ideal olarak 2) arasında olmalı ancak yine de ihtiyaç duyduğu şeyi aktarabilmelidir. İşletmenizin misyonunu net bir şekilde özetlemek ve tanımlamak için 50-100 kelime arası yeterli olacaktır.

İşletmeniz için Misyon Beyanı Yazma

Çoğu kurumsal misyon beyanı, tutkudan veya güçlü değerlerden yoksun, genel ve ruhsuz bir misyon beyanına sahip olduğundan hedefi kaçırır. En iyi misyon beyanları insanlara ilham verecek ve onları şaşırtacaktır.

Kendi işletmeniz için bir misyon beyanı oluştururken aşağıdaki soruları yanıtladığınızdan emin olun:

  • Biz ne yaptık?
  • Müşterilerimiz kimlerdir?
  • Onlara nasıl yardımcı olabiliriz?
  • Bu organizasyon neden var ve önemli?
Tavsiye Edilen:  Trip Planner AI Nedir ve Nasıl Kullanılır? Eksiksiz Bir Kılavuz

Bu soruları, işinizi daha yüksek bir standartta tuttuğunuzu gösteren yanıtlarla yanıtlayın. Bunların aslında şirketinizin nasıl çalışacağına dair bir kılavuz olacağını unutmayın.

Dışarıdan bir firmayla çalışmayı planlıyorsanız, taahhütte bulunmadan önce bir marka ajansının nasıl seçileceğini öğrenin. Austin veya Houston’daki deneyimli bir markalama ajansından yardım almak için bugün bizimle iletişime geçin.

Ne yaptığınızı, hangi müşterilere hizmet verdiğinizi, işletmenizin onlara benzersiz olarak neler sunduğunu ve en önemlisi işletmenizin neden önemli olduğunu açıklayın. Şirketinizin masaya getirdiği değeri belirsiz terimlerle göstermeniz gerekir.

5 Şirket Misyon Beyanı Örnekleri

İlham almak için şu örnek misyon beyanlarına bakın:

1. Güneybatı Havayolları

“Southwest Airlines’ın misyonu, sıcaklık, samimiyet, bireysel gurur ve Şirket Ruhu duygusuyla sunulan en yüksek Müşteri Hizmetleri kalitesine adanmışlıktır. Çalışanlarımıza öğrenme ve kişisel gelişim için eşit fırsatlar sunan istikrarlı bir çalışma ortamı sağlamaya kararlıyız. Southwest Airlines’ın etkinliğini artırmak için yaratıcılık ve yenilikçilik teşvik edilmektedir. Hepsinden önemlisi, Çalışanlara, şirket dışında her Southwest Müşterisiyle paylaşmaları beklenen aynı ilgi, saygı ve şefkatli tutumun aynısı kuruluş içinde de gösterilecektir.”

Güneybatı Havayolları çalışanlarına özel bir duyuru yapıyor. Misyon beyanlarının yarısından fazlası çalışanlarının mutluluğuna ve çalışmasına ne kadar değer verdiklerine odaklanıyor. Bu ifade etkilidir çünkü şirketin benzersiz değerlerini ve felsefesinin nasıl başarıya dönüşeceğini tutkuyla aktarmaktadır. Southwest Airlines’ın CEO’su Gary Kelly, “çalışanlarımız bizim en büyük gücümüz ve en kalıcı uzun vadeli rekabet avantajımızdır” dedi.

2. Nordstrom

27gen

Nordstrom’un bir birkaç olası misyon beyanı her ikisi de çok etkilidir.

“Modanın bir iyimserlik işi olduğuna inanıyoruz ve bu ruhla büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Ücretsiz gönderim ve ücretsiz iadeler, mobil alışveriş ve heyecan verici yeni perakende ortaklıkları, bize yeni, alakalı bir alışveriş deneyimi ve ilham verici bir tarzla daha fazla müşteriye daha fazla şekilde hizmet vermemiz için sürekli fırsatlar sunuyor. Moda değişir. Alışveriş değişiklikleri. Mutlu müşterilere olan bağlılığımız bunu sağlamaz.”

Tavsiye Edilen:  E-posta Yazma İncelemesi ve Fiyatlandırması (2023)

“1901 yılında John W. Nordstrom, müşterilerin en iyi hizmeti, seçimi, kaliteyi ve değeri hak ettiği düşüncesiyle bir ayakkabı mağazası açtı. Bir asırdan fazla bir süre sonra, benzersiz ürün yelpazesi, olağanüstü müşteri hizmetleri ve harika deneyimler sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.”

Her iki açıklamada da Nordstrom’un müşteri hizmetleri ve memnuniyeti felsefesine oldukça değer verdiğini görebilirsiniz. Her ikisi de müşterilerin seçebileceği yüksek kaliteli bir ürün kataloğu hazırlamanın öneminden bahsediyor. İlk açıklama açıkça hizmetlerini ve değerlerini belirtirken, ikincisi müşteri hizmetleri standartlarını sergilemek için geçmişine değiniyor.

3.Über

“Dünyayı harekete geçirerek fırsatları ateşliyoruz. İnsanlar şehrin öbür ucuna ya da hayallerine doğru hareket edebildiklerinde iyi şeyler olur. Fırsatlar ortaya çıkar, açılır ve gerçeğe dönüşür. Bir arabaya binmek için bir düğmeye dokunmanın bir yolu olarak başlayan şey, teknolojimizin yardımıyla insanların her türlü yere her türlü yoldan gittiği milyarlarca dakikalık insani bağlantıya yol açtı.”

Uber’in misyon beyanı heyecan vericidir, ilham verir ve ürün ve hizmetlerinin değerini etkili bir şekilde iletir. Bu, profesyonel görünmek için sıradan bir kurumsal beyana sahip olmanıza gerek olmadığını, ancak diğer son teknoloji şirketlerle rekabet edebilmek için biraz tutku aşılamanız gerektiğini gösteriyor.

4. Google Arama

Başından beri misyonumuz, dünyadaki bilgiyi düzenlemek ve onu evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı kılmaktı. Bugün dünyanın her yerindeki insanlar bilgi bulmak, ilgilendikleri konular hakkında bilgi edinmek ve önemli kararlar almak için Arama’ya başvuruyor. Yardım edebilmenin bir ayrıcalık olduğunu düşünüyoruz. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe taahhüdümüz her zaman aynı olacaktır: Herkesin ihtiyaç duyduğu bilgiyi bulmasına yardımcı olmak.

Misyon beyanlarında, Google arama ücretsiz bir araç olarak kullanıcılarına getirdikleri değere oldukça odaklanıyor ve dünyaya bilgi sağlamanın ayrıcalığı ve hissettikleri sorumluluktan bahsediyor. Bu çok güçlü çünkü ürünlerine o kadar inanıyorlar ki erişilebilirliği artırma yoluna gittiler. Ürünlerinin yüksek kalitede olduğunu ve dünya çapında birçok yaşamın kritik bir parçası olduğunu belirtiyorlar.

Tavsiye Edilen:  Web sitesi trafiğini artırmak için bağlantı oluşturma nasıl kullanılır?

5. TED Konuşmaları

“TED, dünyayı daha derinlemesine anlamak isteyen her disiplinden ve kültürden insanı ağırlayan küresel bir topluluktur. Tutumları, yaşamları ve nihayetinde dünyayı değiştirecek fikirlerin gücüne tutkuyla inanıyoruz. Dünyanın en ilham veren düşünürlerinin ücretsiz bilgilerinden oluşan bir takas odası ve fikirlerle ve birbirleriyle etkileşime girecek meraklı ruhlardan oluşan bir topluluk inşa ediyoruz… Aslında yaptığımız her şey şu hedef doğrultusunda yürütülüyor: Harika fikirleri en iyi şekilde nasıl yayabiliriz? TED, kar amacı gütmeyen, partizan olmayan bir vakfa aittir. Gündemimiz harika fikirleri erişilebilir kılmak ve sohbeti teşvik etmektir.”

TED’in ana hedefi fikirleri yaymak ve “sohbetleri ateşlemektir”. Misyon beyanları şunlara odaklanır: insanları birbirine bağlamak ve bir topluluğu kolaylaştırmak. Kâr amacı gütmeyen ve partizan olmayan bir kuruluş oldukları için aslında bilgi ve fikir yaymaktan başka hiçbir şeye sahip olmadıklarını belirterek gündemlerini netleştiriyorlar.

WIX’un Kapsamlı Bir Marka Stratejisi Geliştirmenize Yardımcı Olmasına İzin Verin

Misyon beyanı, marka geliştirme stratejinizin temel unsurudur. Güçlü markalar geliştirme konusunda neredeyse 40 yıllık bir geçmişe sahip bir Houston marka ajansıyla çalışarak ilk seferde doğru sonuca ulaşın.

WIX, size yüksek performanslı bir marka yaratacak bilgi birikimine sahip geleneksel ve dijital bir pazarlama ajansıdır. Sadece bizim sözümüze güvenmeyin, Ücretsiz danışmanlık randevusu almak için bugün bizimle iletişime geçinve işinizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenin.